קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2511

12/12/2021

דף מספר  2511 ח' בטבת  תשפ"ב 12 בדצמבר 2021

 
מי מפחד משינוי?

לחברות וחברי גבע,
לדעתי השינוי הינו הכרחי היות והבאנו את עצמינו במו ידינו לנקודה בה אם לא יעבור השינוי - נגיע למצב כלכלי וחברתי שלא נוכל לעמוד בו והקיבוץ שהורינו וסבינו עמלו להקים מאפס, לפתח ולטפח במשך 100 שנים - יתפרק.
האחריות הקולקטיבית של כל אחד מהחברים בעבר ובהווה היא זו שהובילה אותנו לנקודה הזו, ואותה אחריות מוטלת עלינו כעת לשנות את המצב למען עתידנו.
מי שפעל כפי שפעל, החליט כפי שהחליט, הצביע בקלפי כפי שהצביע, מי שנמנע מלהביע עמדה או לא טרח בכלל להגיע להצביע, מי שידע ולא אמר, מי שהתנדב וניסה כמיטב יכולתו בתפקיד ציבורי וגם מי שלא התנדב לאף וועדה מעודו.. על כולנו האחריות למצב הנוכחי.

ההצעה לשינוי אורחות חיים תאפשר לקהילה להתחזק ולצמוח, לבנות ולקלוט את בני המקום שעומדים בתור (מילולית!) לבוא להקים כאן את ביתם ומשפחתם לאחר שרכשו השכלה וכישורים ונסיון ברחבי הארץ והעולם, להתייעל, לפתח יזמויות ולהקים עסקים, להצעיר את האוכלוסיה, למלא את הגנים ובתי הילדים.
ולרוח הקהילה שלנו שהראתה את עצמה מחדש לתפארת בשנת המאה לאחר שבשנים האחרונות הסתתרה כי האווירה השאירה אותה "ללא חשק" וללא משאבים..
זה נכון שהמודל המוצע מיטיב בעיקר עם גילאי הביניים, אלה שילדיהם בגרו וכבר הגיעו לרמות שכר גבוהות וההוצאות על גידול הילדים והדיור (משכנתא/חלף משכנתא) אינן מכבידות על התקציב המשפחתי.. וגם עבור הפנסיונרים הוא מצויין ומאפשר לשמור על רמת החיים עם כל השירותים הנוכחיים כולל בריאות וסיעוד מובטח ופנסיה מכובדת שרבים במדינה יכולים רק לחלום עליה ו"מסלול בטוח" בו השינוי כמעט ולא יורגש מבחינה כלכלית.
בינינו, מי "שנדפק" פה בעיקר הם משפחות צעירות עם ילדים קטנים, בין אם ההורים משתכרים ברמות הגבוהות ואז משלמות גם מיסים גבוהים (בנוסף למשכנתא, גנים, והוצאות גידול הילדים) ובין אם הם רק בתחילת דרכן המקצועית והמשפחתית והכנסתן נמוכה ואולי ידרשו לקבל תק"ה בשנים הראשונות לשינוי עד שישפרו את הכנסתן ומנגד ההוצאות יקטנו וגם רמת המיסים יירדו כפי שקרה בכל הקיבוצים שעברו שינוי וכעת צומחים ופורחים..
אבל מה לעשות, ללא השינוי אותן משפחות שממתינות כבר שנים בתור לקליטה לא יגיעו לכאן בכלל כי אין להם לאן, ללא השינוי שיוביל להקמת השכונה הדרומית החדשה.
חברים רבים שרוצים שבניהם יגורו כאן ויהיו קרובים אליהם בעת התבגרותם וזקנתם מחכים לכך שנים רבות..
האידיאולוגיה של החלוצים וממשיכם לא נשכחה ולא תשכח כל עוד ישנם חיים על הגבעה, אך הגיע הזמן לשלב הבא באבולוציה שלנו כי העולם מתקדם ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להישאר מאחור.
אני בטוח שהשינוי לא יתקן את כל הבעיות שלנו ברגע ואפילו לא בתוך שנה אבל אני בטוח ששנה לאחר תחילת השינוי כולנו נרגיש בשיפור משמעותי, התחדשות ואופטימיות ברחבי הגבעה. 

למען עתיד כולנו - אני קורא לכל החברות והחברים: הצביעו בעד.

אילון גרייצר 

******************************************************************

      ‏10/12/21

                       עוד נקודות למחשבה בטרם הצבעה על השינוי   

* אין ספק שגם במסלול הסקנדינבי רמת הערבות והעזרה ההדדית יצטמצמו מאוד, ביחס למצבנו היום.

* עפ"י חוברת השינוי,אין יותר עצמאות בניהול העצמי של החבר,או חוסר תלות בממסד,נהפוך הוא נוספו עוד הרבה גורמים שנדרש לקבל שנדרש לקבל את אישורם (לדוגמא-צוות תק"ה ועוד...)  

* לא ברור לחברים טרם ההצבעה,מהו היקף ההוצאות הצפוי להם (לדוגמא- ארנונה,תיקוני שבר, עליית מחירים בשרותים השונים ועוד...)                                                                                     

* המסלול הבטוח- המוצע בחוברת השינוי מאפשר לפנסיונר ליהנות מתחומי הבריאות,רווחה וסיעוד  בלבד, כל שאר ההוצאות בשאר התחומים יוטלו עליהם (וזאת בניגוד למה שהוסבר והובטח בשיחה עם ניר ברעם).                                                                                                                        *עדיין לא אושרה בגבע קרן סיעוד לחברים עם מקור כספי.       

*מקבלי התק"ה,עפ"י החוברת,צפויים לעבור מסלול תישאול מאוד לא נעים שבסופו ימצאו עצמם נאלצים לחיות מתחת "קו העוני של ביטוח לאומי".                                                                        * שיוך דירות הינו תהליך ארוך ומורכב מאוד,הדורש גם כספים רבים,שעדיין לא ברורה לנו החלוקה בין הקיבוץ לחבר.                                                                                                               

* יש להניח בסבירות גבוהה,שהנכתב בחוברת השינוי יעבור "שחיקה" במשך הזמן,מאחר ואין מנגנון אכיפה יעיל יותר מרצונם של החברים (וקיימות לכך דוגמאות רבות בקיבוצים שעברו שינוי).               

בברכה

                                          אלי גורן בשם חברים
&&&&
             


 
חסר רכיב