קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2496

06/09/2021

דף מספר 2496 כ"ט באלול תשפ"א5  בספטמבר 2021עריכה והדפסה : נעה ידין  ומירה ידין

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

שירת הנוער, שיר עתידנו

שיר התחדשות, בנין ועליה.

מן הגולה ינהרו אחינו,

ארץ מולדת קמה לתחיה.

מי זה חולל הפלא, ארץ מולדת

מי זה הקים כל אלה, ארץ מולדת.

זו ידך, ידך היא הזורעת,

זו ידך, ידך היא הנוטעת,

כל עוד הנוער לנו במולדת,

קום יקום חזון עם ישראל.

 

שנה טובה

צילום אלכס ליבק "הארץ"27/8

קישור לפליפבוק:

 

pdf


עדנה לנדאו ז"ל

בית גבע

אבל על מותה של חברתנו

עדנה לנדאו ז"ל

תנחומינו לכל בני המשפחה

 

**************

עדנה באנו לספר את קורות חייך ואת לא תשמעי, אך נוכחותך כל כך מורגשת וכך החל מסע חייך - 

עדנה נולדה בנובמבר 1946 להוריה גרשון ואסתר(אלה)בפתח תקווה שם שהה הגרעין, שחבריו עלו מגרמניה והיה מיועד להקים את קבוץ אבן-יצחק הוא גלעד.

היא היתה מהילדים הראשונים והתחנכה ברוח הייקית  הידועה בקפדנותה וצניעותה.

היא סיפרה תמיד באהבה על ילדותה וזיכרונותיה מקיבוץ גלעד היו מלווים ברוח אוהבת.תשע שנים אחריה נולד אחיה, איתן. עדנה עברה את כל המסלול הקיבוצי – ולאחר סיום ביה"ס התיכון בקיבוץ יפעת  התגייסה לצה"ל.

היא שירתה בגולני כפקידה פלוגתית בגדוד 13 וסיפרה שמיד אחרי מלחמת ששת הימים עלתה עם החיילים לרמת הגולן. את השירות הצבאי היא תיארה כחוויה מעצבת וחשובה והרגישה שתרמה כמיטב יכולתה לחיילים.

לאחר השחרור החלה את חייה הבוגרים- העצמאיים וברוח התקופה והנוהג של אז יצאה לשנת שירות בקיבוץ תל קציר.

היא הכירה את נחומיק בגלעד, בנסיבות חברתיות, כשהגיע לשם לביקור. האהבה חיברה את שניהם והם נישאו ולאחר תקופה קצרה בגלעד באו לגבע. כאן החלו לבנות את חייהם המשותפים שנבנו לאורך שנים רבות.

במהלך השנים הראשונות נולדו שלושת ילדיהם יפעת, יעל ונוגה.

עדנה החלה להיקלט בגבע ולחוש שהיא נוטעת כאן את שורשיה ומחזקת אחיזתה כאן.  היא מצאה את מקומה בעבודה בחינוך הגיל הרך בו עבדה שנים רבות במסירות. עם העבודה נוצרו קשרי חברות עם השותפות לעבודה. מזכרת יפה מהתקופה ההיא רואים היום בתערוכה "ילדות בגבעה" שם נראית עדנה עם ילדי הגנון בהם טיפלה. לאחר שנים של עבודה מסורה בחינוך עדנה מתחילה תקופה חדשה בכלבו ולאחריה במזכירות, שם היא מוצאת עניין ובמסירות רבה נותנת מענה לכל פנייה וצורך. בעבודה משותפת עם נועה היא אחראית על הדפסת הדף השבועי במשך שנים. גם בפעילות חברתית בוועדות שונות עדנה מוצאת עניין . במהלך השנים נרקמים קשרי חברות טובים וחמים בין עדנה  לחברים וחברות והיא יודעת שכאן ביתה. הילדים בגרו ,

הציפיה לראותם מתבססים בגבע ומביאים לעולמה נכדים גדלה ואף מתממשת כשלפני 12 שנים נולד הנכד הבכור ומביא שמחה רבה ואליו מצטרפים עוד 3 נכדים ושתי נכדות. הם ממלאים את ליבה שמחה רבה מאין כמותה , המשפחה המורחבת מביאה נחת. עדנה מתמסרת לנכדים, דואגת, מסייעת ונהנית מנוכחותם בחייה. החיים זורמים בשלווה

 אך לפני כחמש נחומיק נפטר בפתאומיות. מותו קשה מנשוא עבורה  ועדנה מתקשה להתגבר על כך.

לאחר כמה שנים מתגלה מחלת הסרטן ועדנה מנסה בכל כוחה לנצח במאבק הזה. כאשר מצבה אינו מאפשר לה להישאר בדירתה היא נאלצת לעבור ל"בית סביון". השהות וההסתגלות למקום אינם קלים לה. משפחתה מסייעת לה ככל יכולתה, תומכת ומנסה לעודדה. חברותיה הטובות אף הן מושיטות יד ומסייעות מי במרק חם, מי בעוגת תפוחים או סלט פירות ומי בביקורים רבים ככל האפשר ובליווי באשפוזים בבית החולים, גם כדי לסייע למשפחתה המסורה. עדנה ממשיכה להתעניין ולנסות להיות מעורבת בחיי גבע ככל האפשר, תמיד שואלת מה קורה, האם מתקדמים עם השינוי ועל מה עומדים להצביע בקלפי. עוברת לדירה מותאמת למצבה ומלווה במטפלת אישית מסורה אך מחלת הסרטן אינה מרפה. גופה נחלש. היא מאבדת אחיזתה בחיים.

אתמול בשעות הצהריים המאוחרות היא עזבה את ארצות החיים והותירה את משפחתה ואותנו אבלים ועצובים והיום אנו מביאים אותה לקבורה כאן בביתה.

ליפעת, יעל, נגה וכל משפחת לנדאו מי יתן והזיכרונות היפים מאמא יעודדו ויתמכו בכם ויקלו, ולו במעט, על הצער והאבל. 

עדנה יקרה מאבקך הסתיים ועתה נוחי בשלום על משכבך.

יהי זכרך ברוך

דליה זבולון

**************


הו עדנתי.

למה אצה לך הדרך? כן אני יודעת, לא בך האשמה .ואני מקנאה באלה שמאמינים בבורא עולם ויכולים לתלות בו את האשמה. את ,עם החינוך הייקי שלך מגלעד ודרכך הצנועה כמעט נחבאת אל הכלים .לא מאשימה ,לא תולה אחריות בכוח שלמעלה, ומאמינה בעזרתם של האנשים חברים, ילדים, נכדים שמלמטה.לפני כשבוע ויותר פגשתי אותך בסביונית. ואת צלולה אם כי מתקשה לדבר, מתקשה לנוע, חלשה ונוזפת בי על הזנחה בריאותית ואומרת לחברות." כן,  זאת נעה " (כדרכך מאז ומעולם לפחות 15 שנה של עבודה משותפת צמודה מסורה ותומכת. )ואפילו היית קצת עוקצנית.שמחתי לראות אותך וקבלתי בהכנעה את נזיפותיך ומקווה שאולי צלילותך היא סימן טוב לבאות. אז לא! הוא ניצח! הרע הזה שלוקח את הטובים בלא עת.נוחי בשלום מנוחת עולם .חברה   . נעה

**************

29.8.2021

עדנה יקרה,  

מי היה מאמין שאני אעמוד כאן היום, ליד קברך הטרי ואומר דברים לזכרך.

היינו בטוחים, שכפי שהתגברת עד כה על הכל – גם הפעם זה יקרה... אך, לצערנו, לא כך קרה!!!

היית החולה הכי נוחה שנתקלתי. מעולם לא התלוננת, לא ביכית את מר גורלך, השלמת עם כל מה שאמרו לך ועשו לך, קיבלת הכל בהסכמה ובהבנה...כשבאתי לבקרך בבית החולים נדהמתי לגלות כמה שקט יש בך והשלמה.

עדנה, כשמך כן את!!! עדינה, לא אוהבת לריב ולהתווכח. עשית הכל ברוח טובה. גם  כשעבדת בכלבו וגם כשהיית במזכירות שרתת את כולם באדיבות ובמאור  פנים. נפגעת בקלות והדמעות זלגו מעיניך, אך מעולם לא צעקת ומחית...אישה טובת לב שרק אוהבת לעזור.רכשת את כל חברותייך וחברייך הרבים ביושר. כולם דאגו לך ודרשו בשלומך כל הזמן. קיוו!!!כולן נענו ברצון לבקשת המשפחה ובאו לסעוד אותך בימי חולייך, והן גם הביעו את הרגשתן ואמרו שאת פשוט נהדרת.

הגענו לגבע ביחד, בשנת ה- 50 לגבע. 50 שנה היינו שכנות (אם במאירי ואם עכשיו בשיכון ותיקים). היינו חברות, עבדנו זו לצד זו בגנונים וכל השנים היינו בקשר. היינו אחת בשביל השנייה!!!

כמה שמחת כשידעת שנהיה שוב שכנות.שמחתי, שיכולתי וניתנה לי האפשרות להיות איתך ברגעייך  הטובים וברגעייך הקשים והלא פשוטים.כשהגיע האמבולנס בשבת, הרגשתי שזו תהיה פגישתנו האחרונה והיה לי חשוב לבוא ולהיפרד ממך בנשיקה ובליטוף.

משפחתך: יפעת, יעל והילה, נוגה וגיגי היו איתך כל הזמן ודאגו לכל מחסורך באהבה ובמסירות אין קץ.אני רוצה לציין גם את ארלן המקסימה, המטפלת המסורה שלך, שעשתה כל שיכלה כדי להקל עליך ולהיטיב עימך.

"אל מלא רחמים

ששלח בך סרטן וייסורים,

שעיניו לא ראו

איך אכלת וגוועת

כי הוא

שוכן במרומים...

דמעתך לא מחה

ובזעקך לא ענה" (בנימין הלוי, מתוך עם סתימת הגולל)

**************

עדנה יקרה!

עשיתי כמיטב יכולתי לעזור לך ומצטערת שלא הצלחתי.

  אני נפרדת ממך, אך תמיד תישארי בליבי.

אוהבת אותך

אירית

**************

לאמא היקרה שלנו,

קשה כל כך לכתוב לך מילות פרידה.

בשנתיים וחצי האחרונות מאז איבדת את בריאותך, פחדתי וחששתי מהרגע הזה וקיוותי שידחה ככול שניתן, בעיקר שהצלחת לפחות פעמיים לנצח את המוות.

אימא -  את אדם שכל כולו בני אדם ומשפחה, תמיד מתעניינת באחר ואכפתית, לימודים וקריירה מעולם לא היו חשובים בשביל עצמך. הדבר הכי חשוב לך זה קשרי חברות ולראייה חברותייך הרבות, שהקיפו אותך גם בחולייך.

כאימא שהיינו ילדים, תמיד את שם בשבילנו בכל עניין מהכי פעוט שיש, למרות שגדלתי בחינוך המשותף של פעם, את זכורה לי כמאוד נמצאת ונוכחת. בעיקר מודה לך על כך שהבנת את הקושי שלי לישון לבד בבית הילדים, כילדה צעירה, ביחד עם אבא אפשרתם לי להישאר לישון, תקופות ארוכות.

היית בת מסורה לאמך אלה וטיפלת בה במסירות רבה בהגיעה לגיל מופלג. קיוויתי בשבילנו שכך יהיה גם אתך. לצערי נאלצנו לסעוד אותך מוקדם מידי.

כסבתא היית אוהבת ואהובה על נכדייך, כשהיית באיתנך תמיד ידעתי שמה שאצטרך עבורי ועבור ליאור את תהיי שם. גם כשכוחותייך הפיזיים תשו, וככול שראשך היה צלול התעניינת בליאורי התעניינת בה וחייכת בנוכחותה. היא מבקשת למסור לך שהיא אוהבת אותך.

תנוחי במשכבך לצד אבא זכרונו לברכה.

מבטיחים לבוא לבקר את שניכם,

בתך האוהבת יפעת

**************

אימא סבתא עדנה שלנו הלכה לעולמה ואנחנו רוצים להודות לאנשים הרבים שליוו אותה ואותנו בדרכה האחרונה.

ראשית לאירית לב שהייתה עבור אימא ועבורנו מקור בלתי נגמר לתמיכה וסיוע בכל דבר אליו נדרשה.

לחברות המקסימות, התומכות והנאמנות שלה, שידעו תמיד איפה ומתי להיות, מה להביא ואיך לחזק.

למענית תודה על הליווי בכל התקופה.

מסלחה וצוות בית סביון אשר בתקופת השהות בבית סביון ומחוצה לו, תמיד היו פנויים וקשובים אליה ואלינו.

רינת שוורצמן ושלומית קארו על הליווי בימי בית סביון ואחריו.

לצוות המרפאה של גבע מרחוק ומקרוב תודה על העזרה.

לאורלי ואורי הנפלאים וכל צוות ועדת אבלות, מעריכים את תמיכתם וטיפולכם המסור בעת מורכבת שכזו.

ולכל בית גבע על ההתעניינות, התמיכה והרצון הטובה להקל.

יפעת, יעל, הילה, נגה וגיגי

 
ברכה לראש השנה מהמזכירות

ברכה  לראש השנה  מזכירות

פרשת השבוע אותה קראנו בשבת היא פרשת ניצבים בספר דברים, הספר החמישי  מחמשה חומשי תורה    המדבר על ההכנות לקראת כניסת עם ישראל לארצו, והיא  תמיד נקראת לפני  חג ראש השנה. וכך  היא נפתחת:

'' אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם:  רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם, זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם, כֹּל, אִישׁ יִשְׂרָאֵל .  טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם--וְגֵרְךָ, אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ:  מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ, עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ.. ''

ראשית ניגשים יחד, ''אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם'', כלומר  לא כל אחד חוגג לבד עם עצמו אלא כולנו יחד איש איש עם המשפחה שלו ועם הקהילה שלו, יש הרבה נחמה חוזק ועוצמה ביחד הזה, הוא חשוב וצריך לתחזק ולשמר אותו.

שנית, מביאים לחג הזה לביחד הזה  את כל חלקי העם '' רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם, זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם, טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם, מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ, עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ..''  כולם את המנהיגים ואת חוטבי העצים, את האליטות ואת פשוטי העם, החג הזה הוא של כולם.

 ולבסוף על פי החסידות כל אחד צריך להביא לחג את כולו, את כל החלקים של האישיות שלו, הראש עם השכל וההחלטות הנבונות, והלב עם הרגשות והאהבות, החלקים הטובים באישיות והחלקים הפחות טובים שלנו, הדברים הטובים שהיו לנו בשנה החולפת והדברים הלא טובים שהיו, כולם צריכים להילקח בחשבון ולשאת תפילה שבשנה הבאה נהיה יותר טובים באישיות ונשאף לעשות רק טוב.

ראש השנה הוא אחד מימי הציון המרכזיים של לוח השנה שלנו. יום מיוחד בו כולנו מתאחדים סביב שולחן  משפחתי , וכמאמר השיר של נעמי שמר מתפללים ומקווים -  שיפה ושונה תהיה השנה אשר מתחילה לה היום''  כל שנה מתחילה אולי בסימן שאלה, אבל עצם ההתחלה פותחת אצלנו משהו בנפש, הופכת אותנו לאופטימיים, ומעלה כמעט באופן אוטומטי את החיוך על הפנים.  ראש השנה מהווה עבורנו פתיחת דלת- אופציה; אנחנו טרם יודעים אם ועד כמה נצליח לממש אותה, אבל לפחות בשלב הזה אנחנו יכולים לשמוח, בלי דאגות, על עצם פתיחתה.  

אני רוצה לאחל  לכולנו שהשנה הקרובה תהיה שנה של בריאות!  שנה של אחדות וצמיחה קהילתית וכלכלית, שגבע  תצעד בדרך חדשה הנשענת על יסודות ושרשי העבר אבל מותאמת לזמן החדש ולאתגרים שהוא מזמן לנו.

ראש השנה  (שמעון גנירם)

תִּכְלֶּה שָׁנָה וְקִלְלוֹתֶיהָ                                   

יִכְלּוּ יָגוֹן וְאַכְזָבָה,

כְּשֶׁקּוֹל שׁוֹפָר דְּמָמָה קוֹרֵעַ

אָשׁוּב אֵלֶיךָ בִּתְשׁוּבָה.

תַחֶל שָׁנָה וּבִרְכוֹתֶיהָ

יַחֶלוּ אֹשֶׁר וְתִקְוָה,

כְּשֶׁקּוֹל הַשּׁוֹפָר בִּדְמָמָה גּוֹוֵעַ

אֶחְזֶה בְּךָ בָּאַהֲבָה.

וּלְכָל הַשָּׁבִים וּלְנַפְשָׁם הַקְּרוּעָה:

חִזְּקוּ וְאָמְצוּ לְבַבְכֶם,

בְּקוֹל שׁוֹפָר, זִכְרוֹן תְּרוּעָה

תִּשְׁמְעוּ אֵיךְ הוּא שָׁב אֲלֵיכֶם.

חג שמח ושנה טובה חיימקה

משולחן המזכיר - אשר צימרמן

קבוצת גבע 26.08.2021      

לחברי וחברות גבע שלום רב!

1-    שנה טובה!

תכלה שנה וקללותיה , תחל שנה וברכותיה!

תקוות רבות אנו תולים בשנה חדשה:

הרבה בריאות :  שנדע להתנהל באחריות כדי שנוכל לחזור לשגרת חיים.

קירוב לבבות  :  שנוריד את חומות השנאה שהפרידו בין השבטים ונהיה לשבט אחד.

שגשוג וצמיחה: שנצליח לחזור למסלול של פיתוח וצמיחה.

שלום וביטחון : שנמשיך לצמצם את מספר אויבנו, שנפתח גשרים לסובבים אותנו תוך צמצום האיומים על בטחוננו.

בשם קבוצת גבע אברך כל אחד ואחת : חברים וחברות מועמדים, תושבים באיחולי

שנה טובה טובה ומתוקה

בריאות, רעות, שגשוג ושלום!

2-    מקדמים שינוי

ראש השנה הוא חג ההתחדשות, התחלות חדשות, והמרכזית שבהם: קידום השינוי בגבע.

שינוי כדי שכל אחד ייקח יותר אחריות ויהנה מיותר אפשרויות.

שינוי כדי להבטיח שדור ההמשך יוכל לבנות את ביתו בגבע.

שינוי כדי לאחות את הקרעים בחברה ולבנות עתיד טוב יותר ביחד!

אנו מגבשים את השלבים האחרונים לשינוי, בכוונה להגיע להצבעה ראשונה בחודש אוקטובר, ולשם כך אנו עובדים על כמה משימות:

-        עדכון התקנון של גבע על בסיס עקרונות חוברת השינוי:

טיוטת התקנון הוצגה למזכירות, על סמך הערות שקיבלנו נתקן את התקנון ונפרסם אותו לציבור בשבוע הבא לקראת אסיפה. הצגת התקנון תתקיים בסוף החודש ולא בתאריך 14/09 כפי שפורסם לפני שבוע.

חברים מתבקשים לשלוח בהקדם שאלות והתייחסויות דרך המזכירות כדי שנוכל להתייחס אליהן באסיפה.

-       עדכון החוברת והצגת ההיתכנות הכלכלית:

בכוונתינו להכין אסיפה נוספת להצגת ההיתכנות הכלכלית ואת העדכונים שבוצעו לחוברת בתחילת אוקטובר.

התייחסות לחלק מאמירותיו של מיכה:

-        מס איזון : נקבע כל שנה לפי מספר החברים הצפוים להיות זקוקים לתק"ה.

מיכה שהתנגד לסנקציות בטענה שיש לתת משקל משמעותי לטענות החבר, מציע היום שנפרסם את החברים התלוים בתק"ה! לא מקובל, לא מדובר על רשימת עבריינים!

אני מזכיר: יש וועדה שאמונה על בקרה שרק מי שבאמת עומד בקריטריונים יוכל לקבל השלמה. הקיבוץ מנוהל על ידי בעלי תפקידים וועדות שנבחרו במטרה לנהל, יש מזכירות האמונה על כך שיהיה ניהול נכון, לא מנהלים קיבוץ דרך העלון.

-        סיעוד : אכן בינתיים לא הוקמה קרן סיעוד , כפי שפורסם ע"י הוועדה לביטחון סוציאלי הוזמנה עבודה מאקטואר לקבלת ניתוח אקטורי ותחזית להוצאות סיעוד מתוכננות, כדי לקדם בניית כלים להתמודד עם צרכים אלה.

קליטה : לפני כשישה חודשים הבאתי הצעה לשנות את האופן בו גבע קולטת כתוצאה ממצוקת הדיור וחוסר יכולת של גבע לבנות ולתת פתרונות הולמים לנקלטים. בשיחות שיזמתי מול הנקלטים, חברים ונקלטים פנו אלי ואמרו שלא כך מתנהלים העניינים בגבע , הסבירו שקודם מביאים למזכירות ובהמשך לאסיפה ולקלפי וכך נעשה .

הנוהל החדש עבר דיונים רבים בצוות משותף למזכירות ולוועדת קליטה, הובא למזכירות ובהמשך אושר בקלפי. נוהל קליטה הוא "חוזה" בין החבר והקיבוץ ולא בין הקיבוץ לבני הקיבוץ, בתקנון קליטה שמורים למוסדות הקיבוץ הכלים לקבוע מי יקלט , איזה מבחנים צריך לעבור ועוד .

לאחר ראש השנה יש עשרה ימי תשובה לבחון את עצמנו כדי שלא נביא את הפגמים, את התנהלויות הלא ראויות וכל דבר עליו אנחנו מצטערים , למסע שאנו מתחילים.

אבקש מהחברים לחפש את הדרכים לשפר את השינוי לחיזוקה של גבע ולא כל הזמן לעסוק במהלכים שאינם מקדמים את השינוי. אנחנו עומדים בלוח זמנים לחוץ, לעיכוב השינוי יש מחירים:

- חברים ימשיכו לשלם 100% מס,

-המערכת תמשיך להיות בזבזנית (למרות שהשנה יש התקדמות גדולה בכמה פעילויות ) - - נמשיך בקיצוצים,

-  המצב החברתי ילך ויחמיר

גם לאחר השינוי נידרש לעדכן נושאים רבים כדי להשתפר אבל בלי שינוי המצב יתדרדר.

3-     משולחן המזכירות (דיווח , אינו מהווה פרוטוקול )

א-   סיום תקופה והתחדשות המזכירות:

השבוע מסיימים שרסטין ושי קדנציה במזכירות.  

שרסטין הביעה את ניסיונה לאחר שנים רבות של עשייה במזכירות היא היתה בין המובילים בדרישה להתמקד בשינוי כצוו השעה. לקראת סיום הקדנציה במזכירות התגייסה שרסטין לעשייה ברשות הבינוי.

שי נרתם לעשייה במזכירות שימש כיו"ר המזכירות והיה שותף לצוות תאום.

שי התגייס להובלת מערך הביטחון הסוציאלי לקראת השינוי באורחות החיים והקמת וועדת תכנון כבסיס לצמיחה בגבע.

בשם מזכירות גבע נאחל להם הצלחה בהמשך העשייה בתחומים השונים.

אנו נהנים בימים אלה מהצטרפותם של שלושה חברים חדשים: איריס אייגר (קארו), אלזבת רם ויובל גלילי. שלושתם מביאים רצון ומוטיבציה לתרום ולהשתלב בעשייה בגבע. נברך אותם ונצפה להצלחתם שהיא ההצלחה של כולנו.

ב-   תקנון האגודה :

עורך דין יונתן גולדשטיין השלים את ההסבר על תקנון הקיבוץ.

התקיים דיון בכמה סוגיות על פי הערות חברים , כולל הצעה לתקנון שהוכן לפני שנתיים והוצג לציבור ב- 2019. יונתן יטמיע את ההערות בטיוטה לפני שהתקנון יופץ.

שבת שלום

אשר צימרמן

מזכיר קבוצת גבע

052-3784126

שנה טובה ממש"א

שנה טובה ממשאבי אנוש

חברות וחברים, קהילה יקרה

שנה חדשה זו הבאה עלינו לטובה, תהיה יפה וטובה,  משמעותית, מעשירה, מבורכת בעשיה, בלמידה, ביצירתיות, בגילוי של כוחות משאבים ויכולות שיש בכל אחת ואחד ברמה האישית, המשפחתית והקהילתית.

בתחילתה של שנה מיוחדת במינה, על סף שינוי באורחות חיינו ויציאה לדרך חדשה. מסתכלים אחורה על 100 שנים יפות וטובות ובו זמנית משקיפים לעתיד טוב יותר, רלוונטי, מותאם למציאות החיים, לצרכים ולמאוויים שלנו כפרטים וקהילה צומחת. עתיד שמבוסס על אחריות החבר לפרנסתו, הגדלת חופש הבחירה, קבלת החלטות ואחריות להן. זה הזמן לאזור אומץ, לחלום, לשאוף ולהציב מטרות ויעדים אישיים ומשותפים ולצאת לדרך חדשה.

שנה מתוקה והרבה בריאות טובה,                     רינת מש"א       

אירועי ראש השנה וחגי תשרי


ערב לזכר רינה פירסטנברג
הודעות לדף


ציוד תרבות

        ושוב אני מבקשת בכל לשון של בקשה לא לקחת שום ציוד של התרבות מבלי לעדכן אותי, וזה כולל את כל המקומות הבאים:

מחסן הכיסאות והפלטות, הסינמטק, משרד התרבות, מקלט התרבות שדרומית לדואר, הבמות באשר הן שם, מחסן הציוד שבאולם, והקוליסות הגדולות

אני מתאמת בין האירועים הציבוריים והפרטיים וחייבת לדעת איפה נמצא כל דבר.

בתקווה לשיתוף פעולה למען נוחות כולנו.

                            זמני פתיחת חדר האוכל חגי תשרי-תשפ"ב

                    יום א' 5/9  - פתוח

                    ימים –ב'-ד'  6-8/9 ערב ראש השנה  וראש השנה–סגור

                    יום ה' 9/9 – פתוח

                    יום ד' 15/9 ערב יום כיפור – פתוח

                    יום ה'16/9 יום כיפור –סגור

                    יום א' 19/9 – פתוח

                    ימים ב'-ג' 20-21/9 ערב סוכות  וסוכות – סגור

                    ימים ד'-ה'  22-23/9 חול המועד סוכות - פתוח

                   יום א' 26/9 – פתוח

                   יום ב'-ג' 27-28/9 ערב סוכות שני וסוכות שני-סגור

*************************************************************************************                      

מי שמעוניין לקשט את חדר האוכל לכבוד חגי תשרי, מוזמן לפנות אלי. יש קישוטים מוכנים. חג שמח

לילך רז

*************************************************************

כל מי שמעוניין להחליף רוכסנים במכנסים או בקפישונים זה הזמן לנהביא לבתיה לבגד גבע

*************************************************************

המהירות מהשטן

1.תקנון חדש לגבע, בתקנונים שאני מכיר בקיבוצים משתנים, ההגנה המשפטית היא אך ורק על ההנהלה .לחברים אין שום הגנה משפטית על זכויותיהם.

ההנהלה יכולה עשות עוול לחבר והוא חסר אונים. צריך לשים לב בתקנון חדש שישמור על זכויות החברים ועל מקומם כבעלי הזכויות האמתיים של גבע.

2.ייתכנות כלכלית. הכסף שהושקע בהיתכנות הכלכלית הוא של כל החברים, ומן הדין שיבואו אלה שערכו את ההיתכנות הכלכלית ויסבירו לחברים לפי מה הם עשו את ההיתכנות, ואיך זה ישפיע על גודל העוגה שנשאר לקהילה.

 לכן לא מקובלת עלי אמירתו של אשר שכאשר נקבל את הייתכנות הכלכלית נתאים כמה דברים ונביא להצבעה על השינוי.

                                                              אלי גורן  

  
&&&&&

שלום חברים,

"מרחב נשימה" זאת עמותה שחבריה, בני העמקים הצפוניים, קמה על מנת לתת מענה עבור לוחמים ולוחמות הסובלים מתגובת קרב ועבור בני משפחותיהם.

לפני כחודש שכרנו בית שישמש מקום למפגש ופעילות עבור אנשים יקרים אלה.

כעת, עלינו לרהט את הבית. כל מי שיש לו ציוד למסירה, ע"פ הרשימה המצורפת, שישלח לי תמונה כך שאם זה יתאים, נבוא לאסוף הציוד. בבקשה הפיצו זאת גם לחבריכם

ותבואו על הברכה🙏

ציוד לבית ולגן:

מספר

ציוד לבית

1

טלוויזיה מסך 65 אינצ'

2

סלון – ספות, כורסאות, פופים

3

אהילים

4

שטיחים

5

סט כלים למטבח

6

מיחם /קומקום / מיקרוגל

7

מכשיר סודה סטרים

8

שולחן משרדי

9

כיסאות משרד 

10

ארון משרדי

11

משחקי שולחן

12

מערכת שמע +דיסקים

13

שואב אבק

14

ספרים +מגזינים

 

 

 

ציוד לגן

1

מערכת ישיבה בחוץ

2

ספסלים

3

כיסאות פלסטיק לאירועים

4

תגבור תאורת חצר

5

פינת מנגל +ציוד

6

נדנדת חצר (המתקן קיים)

7

ערסלים

8

שק איגרוף

9

שולחן פינג פונג

10

שולחן ביליארד

11

כלי גינון

12

ארגז כלים לתיקונים מקומיים

 


חינוך ברכות


צוות יקר

השיר אולי עוד קיץ שכתבה שמרית אור מתאים כדי לבטא את החוויה העכשווית שלנו

וככה הוא מתחיל:


"היום עולה והיום בא,
זמן קצר, המלאכה רבה,
בקושי אפשר לנשום,
בקושי אפשר לחלום.

כרכבות חולפות ביעף
מתראים אנו בחטף
עוצרים ושותים קפה,
זוכרים שהיום יפה"...

עד כאן אתם איתי?

לפחות תסכימו, שקיימת התאמה מול החופש האחרון שצלחנו בגבורה.

בואו נמשיך...


"ודאי ישנו מקום בו
הכל קורה לאט,
הזמן עומד מלכת
אולי זה פה על יד.

אולי עוד קיץ
אנחנו ניפגש
כולנו נתרגש -
זה נפלא.
אולי עוד קיץ
נמחה את הדמעה
ואם תגיע השעה
ונבקש -
אולי עוד קיץ ניפגש."

כנראה נפגש בכובעים ובשבילים אחרים... אבל מצאתי לנכון לעצור ולומר מספר מילים של פרידה, הערכה והוקרה.

 

אריקה -  שמחה ואנרגיות חיוביות זו את. תרומתך בימים בהם נזקקנו לאלה הייתה רבה, בטוחה שתמשיכי להפיץ את אורך ושמחתך סביב.

 

לילך -  השלווה והרוגע המרכיבים את אישיותך יצרו איזון מול כל היתר, נתת לילדים את כל כולך וגדלת וצמחת איתם, תמשיכי בצמיחתך השלווה, לראות כל ילד וילדה.

 

יהודית -  הגעת אלינו מהגיל הרך והוכחת שהניסיון אותו את מביאה משם, יכול מאוד לסייע גם בבית זמר. היית משענת לכולנו ובטוחים שתמשיכי להיות כך גם בעין חרוד.

 

 

אלעד - הצעיר שבחבורה, טיפחת גינה באהבה גינה מופלאה והיית עבור ילדנו מקור לצמיחה ושמחה. בהצלחה בדרכך החדשה.

 

יניב -  שש שנים לא הולכות ברגל. מסירותך והאמונה בדרך עזרו לנו לנווט לכיוון הנכון. יצרת קשר נפלא עם הילדים באמצעות הומר, כדורסל וספורט בכלל.

 

אריאלה -  את הבית את הלב . בלעדייך אנחנו חצאי בני אדם. לא עזרו התחנונים מכל ההורים וממך ממש נפרדים. אוהבים ומערכים את הדרך בה הובלת את ילדנו במהלך עשור ויודעים שליבך יהיה שייך לנו כמו גם לילדים אחרים.

 

זהר- אחרון חביב. 14 שנה בשירות מערכת החינוך, מתרגשים אתך בדרך החדשה בה אתה בוחר ללכת ומאחלים שתביא את היזמות, האנרגיות והביטחון שהשרתה עלינו לכל מקום אליו תגיע.


היום עולה והחום בא,
רוח קם לו מן המדבר.
בקושי אפשר לנשום,
בקושי אפשר לחלום.

כמסלולי הכוכבים,
לפעמים אנו מצטלבים
נותנים רגע יד ביד,
יכול להיות נחמד.

רק שרוחות המערב
יביאו סוף לשרב
ולליבנו - הקלה
ותקווה גדולה.

יקרים

אולי, פעם, עוד נזכה לקיץ נוסף בהרכבים כאלה ואחרים,

בו נזכה להתחבק ולהתרגש ביחד.

בינתיים

המעט שנותר הוא להודות על מה שהיה, שהסתיים ונגמר

תודה על השקעה, מסירות וחוסר פשרות בחינוך ילדנו.

באהבה,

 

מערכת חינוך גבע קיץ 2021
מכתב - צקי גפן

מכתב פתוח וגלוי לברנדה לנדס

ברנדה היקרה , מבין ומכיר את רצונך ורצון בן זוגך בהמשך פורמט הקיבוץ השיתופי , רצון ואידאה לחוד ומציאות לחוד .

ברנדה אני כבר 70 שנה בקיבוץ שיתופי מהולדתי , עברתי את כל שלבי הילדות והבגרות , נישואין , הולדת ילדי וחינוכם עד בגרות , את הכוח והאמונה החדירו בי אבי שכאלמן לעולם לא ביקש הנחות או הקלות ופטיש הנגר , המקצוע  ואח"כ מחלקת הלוחות בבקרה היו לחם חוקו , כמוהו סבא מרדכי איש אלקטרודת הריתוך והמחרטה בונה כלים חקלאיים ואח"כ אביזרים בחברת בקרה גבע.

הם נתנו את הכול ללא חשבון מה מגיע ? איך לקבל יותר? גם אני מנסה כל יום לתת את כולי למען הקהילה המבורכת הזאת.

למען הנימוס לא מציינים שכר כאמצעי להשפלה או הגבהה של חבר זה או אחר אבל האמונה שכל אחד שואף להגיע לתקרת שכר המרבית האפשרית למען הקהילה זה דבר ברור מאליו.

החיים שונים ואינם אוטופיים בנים ובנות שנולדו והתחנכו בגבע – אינם כאן , טעינו? חינכנו לא נכון? מה לא בסדר איתנו?

אז החיים משתנים ורק קיבוצים ממש עשירים יכולים להחזיק מערכת פזרנית ולא יעילה של קיבוץ שיתופי , אנשים מחכים בצד להצלחת בקרה כחברה תעשייתית על מנת לבנות דירות ולקלוט אבל לא מחשבים את ההיקף הנדרש היום לבסס את הנקודה , כדאי גם לעיין בדו"ח ביקורת מש"א לגבי תעסוקה ורמת הכנסה לזוג מול עלות אחזקת משפחה .

אז בקיבוץ צפוני לשפת אגם החולה הגווע שנקלע למצוקה כלכלית , השתנתה השיטה , שכונה נבנתה על שטח הרפת שהועברה לאלוני הבשן ושכונה חדשה נבנית מחוץ "לגדר הישוב" שנתונים של 20 ילדים קמים ומשפחות רבות מצטרפות , נכון האחריות לפרנסה מוטלת על בני הזוג בת משפחה קרובה עובדת במשרה מלאה ועוד , בנתה בית ותממן אותו מהכנסתה.

אצלנו השינוי חייב להתקיים , לא ה"וילות" מטרידות אלא ההתפרקות החברתית ואבדן הסולידריות ,אם פעם חבר נחשב בכושרו ליצור ולקדם את הקיבוץ כחברה כיום זה אבד .

לאחר השינוי נוכל להוסיף במיידי 30 משפחות ואיתם ילדים רבים מערכת החינוך תקבל דחיפה קדימה מערכת השירותים תהנה מעוד לקוחות ותזרים מזומנים , אנשים איכותיים ואכפתיים יקלטו בדיוק כמו במאות קיבוצים אחרים.

ברנדה יש המון מה לומר , וכמעט לא נאמר דבר , רק לדבר ברור ואמיתי ולהתבסס על עובדות.

בהוקרה צקי
לזכר ג'ו בראל - דני גפן

ביום רביעי האחרון 25.8, פקדנו כמידי  שנה את קברו של יואב (ג'ו) בראל !

ג'ו הגיע לגבע כ"חייל בודד", בתחילת שנות השמונים.

וכיוון שניגן גיטרה, ריכז סביבו צעירים ויחד הקימו להקות ג'אז – רוק.

ההכרות הצנועה שלי עם ג'ו, הייתה בחורף 1992 !

ג'ו עבד בנוי ועקב "תאונת עבודה" (נפל מעץ שגזם ! אם זיכרוני אינו מטעני),שבר את רגלו

ועבד כמה שבועות כ"נהג חינוך". כזה שמסיע תלמידים, מביה"ס ומחוגים  השונים.

זוכר היטב שהוא מאוד התעניין ופירגן, ללהקת נעורינו: "החברה קדישא" !

למרות הסגנונות השונים ובניגוד ,לדעה השולטת במשק: "ילדים משוגעים, שאין להם מושג..."

ג'ו התאבד ב -25.8.92

באוקטובר 2002 התקיים ערב, לזכרו בגבע. עשר שנים ללכתו...  

החברים שניגנו עם ג'ו ,בלהקותיו השונות. התאחדו ושוב ניגנו, את יצירותיו !

הוריו של ג'ו: אביהו ז"ל ושרה , הגיעו במיוחד מקנדה וכיבדו בנוכחותם את האירוע.

 

אני כתבתי אז, את השיר: "ג'ו אתה שומע ?".  (הטכסט מצורף)

שחר נתן – הלחין, עיבד, ניגן, שר והקליט.

וועדת הוידאו הגבעית – יצרה את הקליפ היפה ! (קישור מצורף)

אשמח אם תקראו, תשמעו, תצפו ותגיבו – שבת שלום דני

 

נ.ב: והכי חשוב – זיכרו את ג'ו !  

שיר לזכר ג'ו בראל. כתב - דני גפן. הלחין ושר - שחר נתן from kibbutz geva on Vimeo.

חג ה100 תערוכות חזרות והקלטות לחג - בלה בן ארי

צוות 100

תערוכות מתחלפות

מיום ראשון 5.9 בשעה 9:00 תוצג בחדר עיון עליון תערוכה משותפת של

אורי ברזק לין אורן.

אורי מציג גילופי עץ – "עץ השדה"

לין מציגה עבודת גמר במסגרת אומנות

בבית הספר:

תמונה של חדר האוכל.

התערוכה תוצג מה 5.9.21 ועד שבת 18.9.2021 כולו.

בשעות 9:00-19:00.

מוזמנים לראות וליהנות צוות ה 100.

 


תערוכת צילומים 100 שנות ילדות בגבע   בסינמטק    אוצרת התערוכה :שרסטין רם

עיצוב התערוכה: שרסטין רם, רות לב(ק)

בתערוכה צילומים של שייקה אלוני ואחרים

שעות פתיחה: 11:00-13:00

17:00-19:00

מבקשים שילדים יגיעו בלווי מבוגר.

אנא שימרו על המוצגים.

 


 


חג ה 100

במשך כחודשיים התקיימו חזרות על 9 שירים ,למופע ה 100, חלקם שירים מקוריים שנכתבו והולחנו ע"י חברינו המוכשרים, וחלקם שירים מחודשים.

אתמול סיימנו להקליט את השירים.

האוירה היתה נפלאה כ 50 איש שהגיעו לחזרות בנפש חפצה, בגרונות מצוחצחים, והשירים....

ממיסים לבבות.


בניהול מוסיקאלי של חיים אסנר המוכשר שדאג גם הוא

זוהי גבע שלנו שאותה צריך לשמר, גבע של תרבות וחברתיות טובה.

בהמשך תהיינה חזרות משחק, ריקוד, צילום סרטונים וכל מה שצריך למופע פנימי מושקע ומכבד.

שנת 100 מעולה לכולנו

 

מכתב  מחיים אסנר המנהל המוסיקאלי

בלה אהובה

כמו תמיד, והפעם באופן מיוחד רוצה להודות לך על העבודה המשותפת והכייפית בפרוייקט המשמח , חגיגות ה-100 לגבע.

אמנם עדיין לא סיימנו

אבל חשוב לציין את הכשרונות הנפלאים שפגשתי בדרך

כותבי המילים, המלחינים המוכשרים והזמרים המשתתפים הנפלאים .

שיתוף הפעולה של החברה גם בחזרות וגם בהקלטות הוא לא מובן מאליו

אבל הייתה מן הרגשה של התרוממות רוח 💕

)השירים לא יוצאים לי מהראש וזאת בעיה😜(

מאחל שנה טובה וחיבוק גדול

תמסרי לכולם ממני   חיים
שיר לראש השנה - דני גפן


מכתב ממזכירות יזרעאל
פניני עיתונות - ערי
עוד הצעה כזאת ואבדנו: שימו לב למסלול המוצע-:
חיפה -עמק יזרעאל - עמק הירדן- ים המלח- הים האדום  

 מתוך חבצלת יוני 1883


מאמר דעה - אורי משגב
הכשרת לה רוש

הכשרת לה רוש                                          

שהגיעה לגבע באניה אקסודוס בסוף שנות ה-40 . ההכשרה הגיעה על פי המלצת אליהו נחשון שהיה שליח בצרפת. בסרט מסופר גם על קליטתם של בני ההכשרה בגבע ומארגן הכנס מבקש לפרסם את ההזמנה בעלון בגבע לזכר ימי ההכשרה .

דברים טובים


ראש
השנה ועוגת דבש.

מזה 20 שנה מופיעה עוגת הדבש במדור הדברים הטובים במועד ראש השנה. תמיד מועתקת בקפדנות וללא תוספות בתקוה שאכן תשתמשו במתכון החשוב הזה. אני אופה בקנאות וקפדנות את המתכון המוצלח מאין כמוהו וזוכה ליהנות ממנעמי "היצירה" כמעט לבד באשר עוגת דבש לא  נמנית על המספר המצומצם של העוגות החביבות על באי הבית הזה. מקור המתכון הוא ספרה המיתולוגי של רות סירקיס הספר הראשון שיצא בעידן המודרני בישראל של שנות ה-60. אחריו הופיעו ספרים בישול רבים  כמתכונתו המפוארת. אבל לו יש זכות ראשונים וגם מכיל מתכונים שהרביתי להשתמש בהם עוד מימי בית שי הותיק והזכור לטוב. עם השנים שיניתי הוספתי ו"שיפרתי" כיד הדמיון הטובה עלי אבל מקומו החגיגי והמיוחד נשאר בעינו. והתוספות המון פירות מיובשים קצוצים בנוסח אינגליש קייק בעיקר קליפות הדרים ג'ינג'ר משמש מיובש ועוד שקדים קלויים ואגוזים כתושים למיניהם. הספר הבלה מזוקן ושימוש (הודפס ב1972) אבל חלק מהמתכונים דוקא רעננים כמו חדשים מהניילונים.

ועוד פירות יבשים כאמור ופלפל שחור וכרגיל קורט-קמצוץ מלח


תרבות בעמק


יום ה'   30/09/2021- 20:30  

מח' התרבות בשיתוף תכל"ס מרכז צעירים- גאים להזמין :

רותם אבוהב מופע סטנדאפ

המופע בחסות משרד התרבות והספורט

אזלו הכרטיסים  

הכניסה ע"פ מתווה התו הירוק!!

 

בית המוסיקה גלבוע יזרעאל – נרגשים להזמינכם

ההרשמה לשנת הלימודים תשפ"ב בעיצומה

שריינו מקומות

ניתן להירשם בקישור הבא:

https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeBVKiBxCXwCs.../viewform

לבירורים 04-6598212

 

 

 

תערוכות  ומוזיאונים:___

 

מוזיאון בית שטורמן עין-חרוד

תערוכה : עדות מחאה עד- דצמ' 2021

חדשה "עדות מחאה". בתערוכה מוצגים דימויים מובילים של מחאה ומאבקים חברתיים מתערוכות ”עדות מקומית“ בעשור האחרון.  

בתערוכה תצלומים המשקפים מחאות הנוגעות לכל חלקי החברה הישראלית, החל במחאת האוהלים,  דרך מאבק האתיופים, חרדים, פליטים, אלימות נגד נשים, ה

חברה הערבית ולהט”בים ועד לשיא המחאות בבלפור השנה.

הכניסה  מותנת  ברישום מראש וע"פ הנחיות התו הירוק  באתר המוזיאון. www.beit-shturman.co.il

בית שטורמן עח"מ  לפרטים נוספים : 04-6486328  

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4156704387731166&id=607907209277586&sfnsn=mo 

 

במשכן לאומנות נפתחה בשבוע שעבר תערוכה של נעה רז. שם התערוכה דמטר ופרספונה, ואוצר אותה יניב שפירא.

הכל התחיל לפני 4 שנים, כשנעה כינסה לשדות קיבוץ גבע את רוב נשות משפחתה, מהארץ ומחו"ל, לצורך פרוייקט אומנותי מיוחד במינו. נעה מספרת כי בחרה בשם לתערוכה משום שזהו סיפור מכונן לגביה. זהו סיפור מהמיתולוגיה היוונית על דמטר אלת הדגן וביתה פרספונה. זה סיפור שעוסק בקשר בין אם לבת ומסביר את הסיבה לעונות השנהמוזמנים לראות את התערוכה המיוחדת הזו. אלבום התמונות יהיה באזור הקטלוגים

לילך רז
עמוד אחרון


 
חסר רכיב