קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2494

20/08/2021

דף מספר 2494 י"ב באלול תשפ"א  20 באוגוסט 2021

 עריכה והדפסה : נעה ידין  ומירה ידין

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

כותבת המשוררת, המתרגמת והחוקרת, פרופ׳ חמוטל בר יוסף

׳אני מצרפת אחד מן השירים מתוך ספר שיריי החדש "השגיאה המופלאה" (הקיבוץ המאוחד, 2020 תש״ף), שבהם ביטאתי את הרגשתי ועמדתי לגבי מצב התרבות שבה אנו חיים׳.

המשוררת מבטאת בשיריה רגשות ועמדות שאינן רק שלה, אלא היא מבטאת גם את תחושותיהם המשותפות ועמדותיהן וניסיון חייהן של רבים ורבות מבני ובנות העם העברי שנולדו כאן בשנות השלושים והארבעים.

המשוררת חמוטל בר יוסף נולדה בקיבוץ תל יוסף, ב1940.

הערת שוליים

אֲנִי נִדְחֶקֶת לַשּׁוּלַיִם

עִם הַמּוּסִיקָה הַקְּלָאסִית בְּ"קוֹל הַמּוּסִיקָה",

הַדָּבָר הַיָּחִיד שֶׁהָיָה חָסֵר לִי

בְּחוּץ לָאָרֶץ, חוּץ מִסַּלַט יְרָקוֹת.

הַתַּבְלִינִים שֶׁבָּהֶם אֲנִי מִשְׁתַּמֶּשֶׁת

נֶעֶלְמוּ מֵהַמַּדָּף בַּסוּפֶּר. כָּמוּן? שׁוֹאֵל הַמּוֹכֵר.

כָּמוֹן, קִימֶל, אֲנִי אוֹמֶרֶת וְהוּא מוֹשֵׁךְ בִּכְתֵפָיו.

מַדָּפֵי הַשִּׁירָה נֶעֶלְמוּ מֵרֹב חֲנוּיוֹת הַסְּפָרִים,

וְלֹא רַק בִּשְׂדוֹת הַתְּעוּפָה.

הָעִבְרִית הַמְיֻחֶסֶת שֶׁלִּי נֶעֶלְמָה מִכָּל הַפִּיּוֹת,

וְהַנִּסְיוֹנוֹת שֶׁלִּי לְתַקֵּן אוֹתָהּ מוּזָרִים, מְגֹחֲכִים, מִתְנַשְּׁאִים.

הָאֲדָמָה שֶׁסִּקַּלְתִּי נֶעֶלְמָה מִסִּפְרֵי הַמְקַרְקְעִין.

מַצִיעִים לִי לִקְנוֹת אוֹתָהּ בְּהוֹן עָתֵק

אֲבָל הֲרֵי אֲנִי וִתַּרְתִּי עַל הָרְכוּשׁ כְּשֶׁבָּאתִי הֵנָה!

בֵּית הַיְלָדִים נֶעֱלַם, חֲדַר הָאֹכֶל נֶעֱלַם, הַדֶּשֶׁא הַגָּדוֹל

בַּחֲזִית חֲדַר הָאֹכֶל הִתְיַבֵּשׁ לְגַמְרֵי.

נֶעֶלְמוּ יְפֵי הַבְּלוֹרִית וְהַתֹּאַר

וּבִמְקוֹמָם צָצוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת שׁוֹחֲרֵי יִדִּישׁ

שֶׁקּוֹמָתָם וּבִטְחוֹנָם הָעַצְמִי הוֹלְכִים וּקְטֵנִים.

רַק כִּתְמֵי הַזִּקְנָה עַל פָּנַי וְעַל יָדַי

הוֹלְכִים וּמִתְפַּשְּׁטִים בְּהַתְמָדָה..

אֵין סָפֵק שֶׁהַעוֹר שֶׁלִּי אֵינוֹ מַתְאִים

לָאַקְלִים הַזֶּה, אֲבָל כָּאן לְפַחוֹת

לֹא יְנַסּוּ לַעֲשׂוֹת מִמֶּנּוּ אָהִיל.

קישור לפליפבוק:

 

PDF


שרה לוין ז"ל 
 

חברי גבע משתתפים

באבלה של משפחת לוין

על מות חברתנו

שרה לוין ז"ל

 

שרה בת גיטל ומקס סוסוביץ נולדה ב8/9/1929 בשיקגו שבארצות הברית.

שרה נולדה עם אחותה התאומה איידה, בנות זקונים, אחרי שני אחים- יחיאל ובני. שרה גדלה כילדה יהודיה אמריקאית להוריה שהגרו לאר"הב מפולין לפני מלחמת העולם השניה. בנעוריה הצטרפה לקבוצת הנוער הבונים דרור ואיתם עשתה עליה בגיל 20.איידה עלתה קצת אחריה , אחיה הבכור  יחיאל עלה קצת לפניה. ההורים מקס וגיטל הצטרפו בהמשך, ובני נשאר להתגורר באר"הב.

הקבוצה של שרה הגיעה לחיות ולעבוד בקבוצת גבע, כאן הכירה את אסף-ספיק בן הקיבוץ ואיתו התחתנה ילדה את גילה, יעל ואיתן. בהמשך נולדו לשרה וספיק 11 נכדים ו-24 נינים ונינות

שרה אהבה לספר איך לאה הגדולה, אמא של ספיק, הראתה לה בחדר האוכל מי זה הבן שלה וכיוונה אותה אליו. אנחנו אוהבים לדמיין איך הם הכירו והתאהבו בין הכרמים, שם ספיק עבד.

שרה, שזכתה בגבע לכינוי "שרה היפה", היתה יחד עם ספיק, מהעובדים הראשונים שבמפעל בקרה. היא עבדה בהנהלת החשבונות של המפעל נ-40 שנה, היתה עובדת מסורה הגאה במפעל ההולך ומתפתח. מהכרות עימה, ניכר התמהיל שממנו היה מורכב סיפור חייה של שרה- שילוב של בת מהגרים, אמריקאית , קבוצניקית ישראלית. דוברת יידיש בבית ואנגלית בבית הספר עם החברות. מדברת עברית טובה ללא מבטא אך לעיתים מבלבלת זכר ונקבה.

על אף שהיתה גאה במוצאה האמריקאי היא לא דברה עם ילדיה אנגלית על מנת להטמע בחברה הקיבוצית המחוספסת. מלבד זאת השורשים האמריקאים נכחו בהבטים רבים, למשל, צפתה בהקפדה במשחקי הפוטבול של שיקאגוBEARS ומשחקי כדורסל של שיקאגו בולז, בבראוניז הטעימים שהיתה אופה, וארוחת הערב שהיו מגיעים לנכדים עד פתח הבית תוך קריאת המשפט האהוב "הגיע "DEILIVERY, היידיש גם היא נכחה במילים ומשפטים במאכלים כמו בובאלך וקניידלך שהיו טעימים מאד, וגם ב"שמעטע" שתמיד היתה מונחת על הכתף וב"פיצ'יפקעס" שהיתה קונה לנכדים ולנינים. וכמובן , השורשים שהצמיחה כאן בגבע יחד עם ספיק, כינון המשפחה שכה אהבה, והשתלבות בחיי הקהילה.

שרה היתה אשה אוהבת אדם , חכמה, מעניינת, חביבה ונעימה, בעלת לב עצום.

אנחנו נתגעגע אליך מאד סבתא שרה יקרה ואהובה שלנו. זכרונך בליבנו לעד. מקווים שאת נחה בשלום על משכבך, אולי אפילו יחד עם ספיק, אוהבים אותך עד אין קץ.

*************************

לזכרה של שרה לוין

הנהלת החשבונות בבקרה-מרכז הענינים ולב העסקים-ושרה-אחראית על הכל. שום דבר לא נעלם מעיניה. "ביד חזקה ובזרוע נטויה" מפעילה את הפיננסים בבקרה גבע ובסניפים. כך התרשמתי, כשהגעתי מעולם הרוח בבית הספר לעולם החומר של בקרה.

שרה ואיימי קבלו אותי באהבה ובחברות ולימדו אותי א-ב של המקצוע, כשהמוטו של שרה" להפעיל את ההגיון לפני הטכניקה" מאיר את הדרך. שרה היתה מומחית בפתרון תסבוכות חשבונאיות. בחדות מחשבתה ונסיונה הרב, אהבה לפצח את הפאזלים המסובכים ולמצוא את אי ההתאמות. כשהצליחה לפתור את אי ההתאמה, שמחתה היתה רבה, בייחוד כשהשגיאה הייתה ברישומים של גבע...

בגילה המבוגר למדה  בקלות את התוכנות הממוחשבות והפעילה אותן במיומנות.

(אבל המשיכה לחשב בראש ולספור באנגלית).

בזכותה לא היה לנו משרד משמים של חשבונות וניירות. שמחת החיים שלה ,ספוריה על חברותיה עם שמות כמו בבלס(בועות),על טיוליה והרפתקאותיה גיוונו את העבודה הרוטינית.היו לה בלי סוף תובנות חיים משעשעות כמו:" כדי לשמור על יחסים טובים עם החותנת כדי לפגוש אותה ,יש לגור במרחק הדורש  החלפת פיגמה בבגדים"

המשרד היה מקום תוסס ,שבו כל אחד מצא את מבוקשו: חומרי כתיבה, עזרי רפואה, מתכונים ושרותי תרגום. שרה הפליאה בעזרה לסטודנטים בכתיבת עבודות באנגלית ובתרגום מאמרים לעברית. כתבה בקשות לויזה אמריקאית. הקריאה כתבה ותרגמה מכתבים ביידיש לכל מי שביקש.

היידיש הייתה גם שפת הסתרים שלנו לצרכי רכילות והבעת דעות לא מקובלות.

המשכנו לדבר ביידיש בכל פגישותינו מימי בקרה ועד לימי בית סביון.

אזכור אותך שרה, רבת מרץ ותושיה, מרעיפה סביבך שמחת חיים ואופטימיות, רחבת לב נדיבה,וחברה נפלאה.

דובי פלג

 

ראשוני בקרה שרה עומדת שורה ראשונה רביעית משמאל

********************

 

 

********************

סבתא שלי

‏האישה עם הלב הכי גדול שאני מכירה.

‏תמיד כשאני חושבת עלייך אז עולים לי מיליון רגעים שלנו אחה'יצ יושבות על
הכורסאות שלך ושל סבו בבית הישן שותות קפה קר ורואות היפים והאמיצים,
ואת מנהלת איזה שיחת טלפון קולנית ברקע עם איידי.

‏היית לי עוד בית, ידעתי תמיד שאצלך בכל שעה ביום אני רצויה מאוד, שתמיד
את מחכה לי שמחה עם מלא סיפורים לספר לי, תמיד בכוננות להאכיל אותי וזה

‏לא משנה בכלל אם אני רעבה או לא.

‏כל חיי תמיד כשמישהו מבשל משהו עם חמאה אני נעמדת קרוב וחושבת עליך , נזכרת בימי שבת בבוקר אצלך ואצל סבו בבית את עומדת ומטגנת לנו  ייבבובלךיי ועל השולחן כבר מחכה מייפל מארה"ב שתמיד תהיתי לעצמי איך כל  הזמן יש לך אותו אם את לא טסה .

‏היה לך כל כך הרבה מקום בלב ואנרגיות לכולם, תמיד נחמדה ומתעניינת בכל  מי שרק פגשת בדרך, לא פספסת אף מתנדב בגבע אף פעם ‏ואף חבר או חברה שלי, כולם אהבו אותך כי אי אפשר היה שלא.

‏בדיוק נזכרנו לא מזמן אני וגלוש שכשהיינו בגן היית מגיעה כל יום לתת לשתינו חיבוק ואיזה סוכריה, אימצת את גלוש כעוד נכדה כי לא היו לה סבאים בגבע  ואצלך תמיד יש מקום לאהוב עוד מישהו.

‏מגיל מאוד צעיר אני חוששת מהרגע הזה שיודיעו לי שאת אינך, שנים שלא הצלחתי לדמיין את העולם שלי ממשיך בלעדייך ואנחנו נפרדות כבר כל כך הרבה זמן

‏בתהליך איטי ועצוב ומפחיד שגם בו לפעמים את פתאום חוזרת ואני שוב  מזהה את סבתא שלי האנרגטית והשמחה ואת פתאום מזהה אותי דבר שכל פעם מחדש היה בלתי נתפס מבחינתי ובאותה נשימה ברור כל כך. בשנה  האחרונה הצלחתי לקבל את זה שאפילו את לא תוכלי לחיות לעד

‏אבל את לגמרי איתי תמיד, בלב שלי הולכת איתי לכל מקום.

‏אני ללא ספק מרגישה ברת מזל שזכיתי בסבתא כמוך תודה יקרה שלי על כל כך הרבה שנים יפות ושמחות לצידך,

לא פשוט לי הרגע הזהו בכל זאת אני שמחה בשבילך שהצלחת לשחרר .לא מגיע לך לסבול, נפרדת ממך פעם אחרונה כמו תמיד תמיד .

ביי סבתושI LOVE YOU  יסמין

 

משולחן המזכיר - אשר צימרמן

קבוצת גבע 19.08.2021      

לחברי וחברות גבע שלום רב!

1-     הקורונה מתפשטת

עם הרחבת מספר הנדבקים המאומתים לרמה של כ- 8,000 חולים חדשים ליום, אנו נמצאים במקום אחר מבחינת רמת הסיכון להידבק מזן הדלתא.

עם התקדמות ההתחסנות במנה שלישית, אנו רואים ירידה בקצב הגידול של מספר החולים הקשים (בעיקר בגילאים 60+ ) כאשר בארבעה ימים האחרונים (מ ה- 15 ל 18 לחודש ) הגידול הוא של 16 חולים קשים נוספים ליום, לעומת 22 חולים קשים ליום בארבעת הימים הקודמים ( מה 12 ל 15 לחודש) .

ביחד עם זאת, יש עלייה חדה במספר החולים הקשים באוכלוסייה שאינה מחוסנת,   אומנם יש רבים שעוברים  את המחלה בלי תסמינים, אך יש אוכלוסיה צעירה שעוברת את המחלה תוך סבל רב.

אנו מבקשים מהחברים לנהוג על פי הנחיות משרד הבריאות לשמירה על בריאותכם ולבריאות הקרובים אליכם.

2-    מקדמים שינוי

מפגשים להצגת הסימולציה לכל משפחה ומשפחה והמשך התהליך :

-        נכון לסוף השבוע הזה, התקיימו כ- 180 מפגשים עם בתי אב (מתוך כ- 200 בתי אב ). עד סוף אוגוסט משובצות כ- 20 משפחות נוספות . אנו חוזרים ומבקשים מכל משפחה שלא הצליחה לקבוע מפגש לפנות ולתאם.

-         במקביל למפגשים, אנו משלימים את עדכון עקרונות הקליטה ואת עדכון תקנון האגודה.

-          מבט יועצים משלימים את בדיקת ההיתכנות הכלכלית ואנחנו משלימים את הכנת נוהל קבלת ההחלטות לתהליך השינוי, כאשר בכוונתנו להגיע לאסיפה בסוף הקיץ.

בתאריך 29.08 נקיים אסיפה כללית כדי לקבל מעורך דין יונתן גולדשטיין הסבר על ההצעה לתקנון אגודה מעודכן לחוברת השינוי ולעקרונות הקיבוץ המתחדש.

בכוונתינו להעביר את ההצעה לתקנון חדש שבוע לפני האסיפה,  כדי שהחברים יוכלו להאיר ואף להציע הסתייגויות שיגיעו להכרעה לפני הוצאת החוברת הכוללת את ההסדרים החדשים ואת תקנון הקיבוץ המעודכן. (שיאשרו במקשה אחת )

3-    משולחן המזכירות (דיווח , אינו מהווה פרוטוקול )

            נוהל תושבות :

לקראת ההצבעה על נוהל הקליטה בתקופת הביניים התבקשנו להסביר את המונח תושבות, לשם כך הוכן נוהל שאושר במזכירות, ומסדיר את היחסים עם תושבים שיגיעו לקיבוץ בהמשך אם למטרת קליטה אם לפי צרכים אחרים.

הנוהל אושר ופורסם לחברים.

4-    טורבינות רוח – סיכום תהליך

לאחר ההצבעה בקלפי, גבע אמרה את דברה. ככל שנקבל תביעה מהיזמים נקים צוות שימשיך את הטיפול וינהל את המשפט כולל בחירת עורכי דין בהתאם.

5-    סיכום אסיפה כללית מתאריך 10.08.21 (דיווח אינו מהווה פרוטוקול )

א-   משאבי אנוש: הצגת מועמדים למזכירות.

רינת גלילי הציגה את המועמדים למזכירות:  אלזבט רם  , איריס אייגר. יובל גלילי.

סוכם להעביר  לקלפי

ב-    העברת רווחים אישור העברת רווחים מהתאגידים לקיבוץ על פי סעיף 62

אסיפת גבע מתבקשת להעביר את רווחי תאגיד קרן מילואים ורווחי תאגיד האחזקות לקיבוץ גבע אגש"ח בע"מ על פי סעיף 62 בפקודת מס הכנסה - אושר

ג-     קליטה: אישור הצעה לנוהל קליטה לתקופת הביניים – עד השינוי.

ענת לוין הציגה את נוהל הקליטה לתקופת הביניים . המטרה היא להמשיך לקלוט. אין ביכולת של גבע להמשיך ולקלוט בדרך הקיימת כך שהנוהל החדש מהווה פרוזדור לקראת מעבר לקליטה רחבה לאחר השינוי.

חברים ביקשו לפרסם נוהל תושבות לקראת ההצבעה. - הועבר להצבעה בקלפי

ד-    תכנון : אישור קידום תכנון  שכונה חדשה והתפיסה התכנונית,

שי דנציגר הציג את תכניות השכונות החדשות והדגיש את עקרונות התכנון כפי שוועדת תכנון רואה אותם לקראת הצגתם למשרד השיכון.

הדגש הוא על תכנון קיבוצי כאשר הדירות יבנו ב"דואים" (2 יחידות דיור צמודות) לפי דגמים צומחים, עם חניות מרוכזות מחוץ למגרש. אסיפת הקיבוץ אישרה תכנון שכונות חדשות שיתוכננו על בסיס עקרונות התכנון הקיבוצי ב"דואים" ועם חניות מרוכזות

שבת שלום

אשר צימרמן

מזכיר קבוצת גבע

052-3784126

הודעות לדף

 

לחברים שלום

בעקבות תקנות הקורונה החדשות המחייבות תו ירוק בכניסה לברכות שחיה הוחלט:

א. לדחות את יום הילד שתוכנן ליום שישי הקרוב.

ב. כניסה לברכה בשוטף מחייבת הצגה של תעודת חיסון , תעודת מחלים או בדיקת קורונה שלילית מ 24 שעות אחרונות. ילדים מגיל 0-3 אינם חייבים להציג תעודה       

. בברכה חיימקה גנירם


******************************

עם החמרת מצב הקורונה וההוראות החדשות נדחה יום הילד למועד אחר, אופטימי יותר.

******************************

 

הודעה מהמזכירות הטכנית:

בתאריכים 22-31/8 אהיה בחופשה  מהעבודה.

אשוב לעבודה סדירה 1.9.2021.

בברכה מירה ידין.                                            

******************************

 

******************************

 


הידד:הגיעו מיכלי אשפה חדשים

******************************

החוג לתנ"ך מארח את נועה רז-מלמד

להרצאה בנושא

"סיפור עקדת יצחק וביטויו באמנות הפלסטית "

 המפגש ייערך ביום שני 23.8. בשעה 17:30 במועדון

מוזמנים גם חברים המעוניינים להאזין להרצאתה של

נועה ואינם משתתפים בחוג לתנ"ך

עטיית מסכה חובה                                         להתראות

******************************

במכרז על דירת אירית ודן לב לשעבר - זכה איתן לביא.

במכרז על דירת אילן אלוני לשעבר - זכה עילאי שטנר

במכרז על דירת עדנה לנדאו - משפחת גביש ויתרו ואחריהם זכתה לילך רז

במידה וישנם, ערעורים יתקבלו עד תאריך 29.8.21.

   רשות הבינוי

 

******************************

אירועי 100 לגבע

 

תערוכת צילומים 100 שנות ילדות בגבע

פתיחה חגיגית היתה ביום שני ה-16.8 בסינמטק

אוצרת התערוכה :שרסטין רם

עיצוב התערוכה: שרסטין רם, רות לב(ק)

בתערוכה צילומים של שייקה אלוני ואחרים

שעות פתיחה: 11:00-13:00

                        17:00-19:00 

מבקשים שילדים יגיעו בלווי מבוגר.

אנא שימרו על המוצגים.

מחכים לכם.

 

**************

       מאירועי חג ה 100💯

ביום שישי האחרון התקיים ערב "ילדים זה שמחה" ילדות גבונית.

הערב היה מקסים, מרגש, והזכיר ניחוח ערבי התרבות של פעם.

בשיר,מלל,משחק,וסרטים הועלו על הבמה פרקי ילדות נשכחים ועכשויים גם יחד.

את הערב השלים מזנון גבוני ילדי לתפארת :

שוקו קר, קפה קר ועוגות גבינה של שבת בצהריים.

אני רוצה להודות לצוות שלקח על עצמו את האירגון מתוך החלטה שכדאי וצריך לעשות למען התרבות וחיי החברה כאן אצלינו,

לרחלי וויס,ליאור אריאב, גילה גפן, רותי פורת , יותם בן אהרון . איתם יצרו הכינו וטרחו עוד חברים רבים.  תודה ענקית מכולנו.

 

ברביעי בערב ,במסגרת שבוע ילדות ,הוקרן בפאב הסרט "ילדי השמש"/רן טל

סרט שכל כך נכון להקרינו בשבוע ילדות בקיבוץ.

הדילמה לגבי החינוך והלינה המשותפת עדין טריים ומשמעותיים על כל המשתמע

מכך, אצל כל מי שחווה זאת אם זה הורים ואם זה ילדים שכיום הם הורים או סבים.

בדיון שלאחר הסרט שאותו הנחתה בכשרון רב, דליה זבולון ,התבטאו חברים, ושיתפו את החוויות שלהם מהלינה המשותפת.

תודה גדולה לרותי פורת שהפיקה את ההקרנה ודאגה לכל פרט ולרחלי וויס שהיתה משמעותית וניהלה את כל האירועים בכישרון הפקתי לעילא ולעילא.

 

לצערינו יום הילד שהיה אמור לסגור את שבוע הילדות, בענק!!!

יידחה לתקופה רגועה יותר. אבל אנחנו מבטיחים לכל ילדי גבע, היה יהיה!!!

שנמשיך להנות ממה שניתן בשנת ה 100 ,

בשם הצוות

בלה בן ארי

 

****************************************************************************

נפתחה תערוכה משותפת לעבודות של:

ברנדה לנדס ולנה כהן

התערוכה תהיה פתוחה כל יום בשעות 9:00-19:00

בחדר העיון העליון מוזמנים לבקר וליהנות
צוות ה 100

               בלה

***************

ציינו השבוע מאה שנות ילדות, הורות ומשפחה בקיבוץ, בשפע ארועים.

היו שאמרו בגלל רוח הנכאים העכשווית אנשים לא יהיו מוכנים להרתם לעשייה, אנשים לא יבואו...

אך אנשים רבים באו, אנשים רבים נרתמו בחפץ לב לעשייה.

ברצוננו להודות לרבים וטובים שנרתמו ותרמו מזמנם וכישוריהם לטובת הפעיליות בשבוע ילדות.

 לערב "ילדים זו שמחה"

למלווה והמפיק המוזיקאלי בערב  יותם בן אהרון .

לכל מטיבי הזמר: הגר מזור, נעמה מלכי, אירית לב, ענת לווין, דנדי, אבשי, יונה  רבי ורון וייס..

למשפחת נתן על הקליפ המקסים : "מי שמביט בי מאחור" שהופק לכבוד ערב הילדות.

לבנות השכבה המקסימות ותמר ברעם על הריקוד.

לכותבים  המוכשרים: שגית אלוני, דן פלג, דווידי ברעם, צור פלג והמקריאים יוזיק ומור ברזק.

לכל השחקנים שהעלו חיוך על שפתנו : עומר רז, דווידי , יוחאי רז , יוחאי לימור, נעמה מלכי ומענית.

לכותבת (על פי סיפור של יאיר קארו), והממחיזה בלה בן ארי.

לגילה גפן על הרעיון והביצוע הנהדר של הקוהוט וההנחייה מלאת החן של מעיין ברזק   

ומאחורי הקלעים:

לבלה, האחת ויחידה , על הרוח הטובה, הגיבוי ,התמיכה , וההענות לכל בקשה (והיו לא מעט תקלות בדרך)

לטל גולן על הסרטים ,עריכה דיגיטלית, צילום הערב והפרסום- שעושה דברים תמיד בחפץ לב ובמאור פנים.

לזוהר על ההגברה והתאורה ועל הרצון לתרום למען כולנו עוד ערב שישי מיני רבים

לרון ,הגר ויותם אורן – על העזרה בקפה חוץ 

לחולק וורד רובינשטיין על עוגות הגבינה של שבת

לנעמה על השוקו הקר.

לאביב פורת על המודעה הדיגיטאלית

לילדי השכבה על העריכה והפינוי . והעל האמירה כשהודתי להם על חלקם בערב "באהבה".

לאחר צהריים של מספרי מקום- פעילות ילדים- הורים-סבאים:

להילי קליין מפיקת העל של הפעילות.

לשוש זיק, עטרה ועדי רצין, רותי לב (ק) , רותי פורת ורחלי על הארגון והפקת הפעילות

לימית, ומתי על פינות היצירה – הייתם הצלחה כבירה

למספרי הסיפורים שהנעימו לילדים מסיפורים שחיברו, סיפורי מקום- ורד קליין, רותי לב (ק) ושגית.

 לטל גולן על העזרה הטכנית


לערב הקרנת הסרט : "ילדי השמש"

למפיקת הארוע רותי פורת

לדליה זבולון על ההנחיה המעניינת.

ללירן סלע וטל גולן על העזרה הטכנית.

 

לתערוכה בסינימטק

לאוצרת התערוכה שרסטין רם

לעיצוב היחודי ומלא הכישרון שרסטין ורותי לב(ק)

לצילומים המדהימים שייקה אלוני.

שעות פתיחת התערוכה: 11-13

17-19

כדאי מאוד לבקר בתערוכה. התערוכה תשאר פתוחה עד סוף החודש.


ותודה

לצוות ילדות: שהגה ותחקר וחיבר והפיק והתרוצץ...ליאור אריאב, גילה גפן, רותי  פורת ורחלי וייס.

*הוקרא בתחילת הערב

לצייר געגוע, לשיר את הדרך הביתה, להיזכר בבית הילדים, בין רעש הענפים בחלון ולקול התנים שבחוץ נרקמת ילדות.

רגליים יחפות, מתרוצצות בין הדשאים, חופש, טבע פתוח ותמיד בחבורה. ילדות תמימה, עטופה בקבוצה לעיתים חמה לעיתים הודפת. תמיד שותפה, מביטה- ומולידה מתוכה את "מה יגידו"

תעלולים ומשחקים, טיולים וגניבת טרקטורים, בית ספר מקומי, חברת הילדים ומחנות. חינוך לאהבת הארץ וחינוך לעבודה ואחריות.

הווי מקומי ויחודיי- גבונים גאים במורשת המקומית

ובזיכרון נשארו ריח החלות של צבי והדקלום עם השיבולים ביד, וטעם עוגת הגבינה בשבת בצהרים ומשה בתיבה

ויש שיגידו היה טוב לתפארת ויש שיגידו היה רע

אך אלו וגם אלה מרגישים את חותמת כף רגלה של הילדות על הגבעה תבועה בם בחוזקה.

 *    זכרונות הילדות שלי אומנם קשורות להווי השכונה ביפו.. אך ילדי גדלו פה...וסיפורי המקום נאספו במהלך השנים בזכרוני  

     רחלי וייס                                         


ברכה לסיום החופש הגדול- תשפ"א - ו. חינוך

ברכות לסיום החופש הגדול - תשפ"א

אפלטון אמר: החינוך היעיל ביותר הוא לתת לילד לשחק בדברים נפלאים." ~ 

גם החופש הזה נתנו המדריכים, הגננות והמטפלות לילדנו את האפשרות והרגעים המרובים לשחק בדברים נפלאים.

הם שיחקו בחצרות, בגנים ובגנונים, שיחקו בדשאים הרבים והמטופחים, שיחקו בדרך יחד אל אף בדודים והגבלות, שיחקו בבריכה בכל שעות היום האפשריות, ילדנו שיחקו יחד עם ילדי קייטנת איל"ן ויצרו עמם קשר משמעותי ומרגש.

במהלך החופש נראו ילדנו משחקים בחוף הים, בטיולים רטובים בנחלים שונים, שיחקו עם הסבים שלהם ונהנו כתמיד ממשחקי כדור, ריקוד ובילוי משותף. כמה שמחנו כששבו הביתה לגבע בשלום ובבטחה.

רגע לפני החזרה לבית הספר רוצה לאחל לכם שנת לימודים נפלאה מלאה במשחקים,

שנה של התחדשות וסקרנות,

שנה של למידה והרחבת אופקים,

שנה של בריאות ויצירה,

שנה של חברות ואהבה,

שנה של שלום ומנוחה,

תודות לרעות ולצוות הגיל הרך כולו, שעמל ומטפל במהלך כל השנה בילדינו הרכים ומלווה באהבה ובמסירות את "ניסיונות המשחק" הראשוניים.

נודה מקרב לב למדריכים היקרים שליוו, חבקו, תמכו ואפשרו את שיעורי המשחק.

השנה נפרדים מאתנו אחרי שנים רבות של עבודה ויצירה משמעותית בחינוך ילדנו אריאלה, יהודית, לילך, יניב ואריקה. נאחל להם הצלחה ופריחה במקומות חדשים ונפלאים.

לאורה רכס שליוותה את המערכת מעל עשור ותמכה במדריכים, הורים ובכולנו באהבה וחמלה רבה.

תודה על חופש נפלא ומלא עשייה מבורכת לנטע דנציגר ולאפרת רייזל (מהן ממש לא נפרדים) שיחד עם מיכל גוריון, אלעד בן יהודה וגלי בן ארי הובילו ילדים רבים למחוזות משחק טובים.

למיקה גלילי המקסימה שהובילה את הזח"ט  לשחק משחקים מופלאים וחדשים.

לתמר ברעם היקרה שדוחפת את השכבה למחוזות משחק רחוקים ומיוחדים עבורם.

הכל קרה עזרתם הבלתי נגמרת של עינב ענבר ופז ארצי שהיו עבור כולם כוח עזר רציני בכל הבתים והגילאים.

וכמובן לזהר ברג המנצח הגדול על המשחק הבלתי פורמלי והבלתי נגמר של ילדנו, זהר מוקירים ומברכים אותך על שנים רבות של עשייה גדולה ובלתי מתפשרת בחינוך החברתי של ילדנו. החינוך בגבע הינו  אור גדול בקהילה שלנו והרבה בזכותך, מאחלים לך דרך חדשה משמעותית לא פחות.

מאחלת לכולנו, ילדים, הורים ומחנכים שנת לימודים טובה ופורייה, שנה של שקט, בריאות ופריחה.

הילה לנדאו - יו"ר ועדת חינוך


תודה לזוהר ברג

 

לזהר ברג היקר -

לרגל החלטתך לסיים את תפקידך במערכת החינוך, הגיע הזמן לטפוח לך על השכם ולהגיד לך במקהלה -״תודה״ על שנים רבות שאחריהן אתה מותיר מערכת חינוך בלתי פורמאלי משודרגת, משומנת, פתוחה ועשירה במעשים ובתכנים. סטנדרטים גבוהים מאי פעם.

כשנתיים לאחר בחירתך, עם סיום מפעלי הקיץ, שיבח אותך מעל דפי העלון אסף לוין ז״ל, והשווה אותך למחנך ומוביל חברת הילדים המקומית המיתולוגי ישראל גור אריה ז״ל. הרבה גבות הורמו אז, אך הן חזרו למקומם במהלך השנים למראה תנופת העשייה הענפה שלך, מבלי לקפוא על השמרים, נותן את כל-כולך, תוך עמידה ביעדים חברתיים וכלכליים משתנים ולא פשוטים לעיתים. הכל תוך כדי תנועה, תוך חשיבה ועבודת צוות בלתי פוסקת, מבלי לחשוש לשנות ולטעות. כך בנית מערכת מבוקשת, ששמה נישא בכל האזור. יכולת הניהול המצויינת שלך, לצד רגישות והבנת הילד, המדריך, וההורה,

תרמו ליצירת סביבת עבודה פורייה ויצירתית לצוותים המעולים בכל בית, והתוצאות ניכרות בשטח ובפידבק המתקבל מילדנו.

מאחלים לך ולב״ב כמובן הרבה שלווה ובריאות

ובטוחים כי תמשיך להצליח ולעשות חיל בכל שתעשה בהמשך. בהערכה רבה,

ההורים

מכתב לחברי גבע - קבוצת דון קיחוטה

חברות וחברי גבע ,

תודה,

תודה רבה על התמיכה וההתגייסות , תודה על ההבנה, ההקשבה והשיח המכבד.

תודה שהצבעתם והוכחתם שגבע חשובה לכם, לכל אחד מנקודת מבטו ולפי תפיסת עולמו.

תודה שאמרתם בפעם השלישית (פעם אחת בחתימות ופעמיים בקלפי) "לא רוצים טורבינות" כי גבע חשובה לנו, חשובים לנו היושבים בה ואלו שיבואו אחריהם.

תודה שבשנת ה-100 לגבע, נתתם לה את מה שהיא הכי הייתה צריכה, אהבה. עצרתם לרגע וראיתם שאולי היא כבר לא כל כך צעירה, אבל בכל זאת שווה להילחם עליה.

ותודה מיוחדת לחברינו מ"מאבק 2020" בראשות אורי השילוני, תודה על התמיכה ועל המאבק חסר הפשרות במיזמי הטורבינות בכל העמק.

 

חברות וחברי גבע היקרים,

תושבי העמק גאים בכם ומודים לכם, על עמידה איתנה ועיקשת מול לחצים לא פשוטים. אתם מספקים מקור השראה למאבקים והתנגדויות שמתעוררות אצל שכיננו.

כמה ציטוטים נבחרים מרחבי הרשת:

"כבוד לגבונים האמיצים, אין כמוכם! מצדיעים לכם על האומץ להזכיר לכולנו שלפני הכל עומדים קודם כל ערכים, בחרתם בערכים של הגנה על האדם, החי והטבע, בריאות ושכנות טובה. אנחנו מסירים את הכובע בפניכם! איזה מזל שיש לנו שכנים כמוכם." (חברים מיזרעאל).

"צמרמורת בכל הגוף, גבונים מסתבר הם זן נדיר" (חברת חפצי-בה)

"חברי גבע, הערצתי נתונה לכם".

נעשה ונצליח,

קבוצת דון קיחוטה,בארץ ובחו"ל

 

כספרים חדשים בספריה - יוני יולי 2021..

ספרים חדשים בספרייה – יוני- יולי  2021

ספרות עברית

 

צ'אדור נוטף מי גשם – ריטה

זרות – ליהי לפיד

 

ערה יחפה בשמלת מיני קרועה מסתתרת בחדר מדרגות של בניין ישן. היא נמלטת ממה שראתה, ומאלו שאורבים בחוץ כדי להשתיק אותה.

מאחת הדירות מגיחה קשישה מבולבלת. "דנה שלי," היא אומרת לנערה באושר, "את פה. חזרת אליי." בהחלטה של רגע, הנערה נכנסת לביתה של הזקנה. שתי זרות בדירה אחת נאחזות זו בזו ומנסות לשרוד. חבל ההצלה היחיד שלהן הוא הקשר האנושי המפתיע שנרקם ביניהן. קשר שהן צריכות להסתיר. בינתיים, רחוק משם, אירנה נטרפת מדאגה לבתה היחידה, העדינה, המחונכת, שהסתבכה עם הגבר הלא נכון, הסתלקה עם מזוודה וצעקה שלא תשוב לעולם. היא מוכנה להתעמת עם האנשים המסוכנים ביותר כדי להציל את בתה. היא חייבת למצוא אותה. אבל אף אחד לא יודע איפה נינה ומה קרה לה.

מעבר לים, איתמר מרגיש שמשהו קורה לאימא שלו. הדאגה והאשמה מעירים בו זיכרונות ילדות, געגועים למשפחה שהייתה פעם שלמה ולשדרה התל אביבית המובילה לים, שמעמתים אותו עם מחיר המרדף אחר החלום האמריקאי, שכלל אינו שלו.

בין פסח ליום העצמאות, בין העיר הגדולה לעיירה שבה כולם מכירים את כולם, אורגת ליהיא לפיד עלילה מסעירה, מותחת ונוגעת ללב על משפחות שמחפשות תיקון, על מרחק וקִרבה, על עבר שלא מרפה, על החיבור החם בין זרים שלא היו אמורים להיפגש - ועל המקומות הבלתי צפויים שבהם צומחת אהבה.

 

חקירתו של סרן ארז – ישי שריד

 

חיילת המשרתת בבסיס דרומי מאשימה קצין מצטיין באונס. לצורך בירור התלונה מגויס עורך דין צעיר ולא כל כך מצליח, השש להימלט מטרדות היומיום לכמה ימי מילואים של חקירה מרתקת. סרן ארז, הנחקר, הוא בחור זהב בן 24. חומר של רמטכ"ל. הוא נכון לעבור את החקירה ולהוכיח שהמעשה לא היה ולא נברא, כל עוד לא תפריע לשירותו החשוב בצה"ל. ואולם, ככל שחקירת המקרה מתקדמת ומעמיקה מתגלה כי מאחורי המציאות הפשוטה לכאורה מסתתרת אמת מורכבת, רבת-פנים ומתעתעת, שבה אף אחד מן המעורבים אינו מי שסבר שהוא בתחילת הפרשה.

החקירה של סרן ארז נהפכת לחקירה של התרבות הישראלית על גווניה השונים, כשהעלילה נודדת בין מגדלי המשרדים הנוצצים ורחובותיה המוזנחים של תל אביב לבין שיכוניה של עיירת הפיתוח הזנוחה אופקים ומגיעה עד מוצב צה"ל בלבנון.

ברוח הזאת – אושרת קוטלר

מפגש גורלי – אהוד דיסקין

ארי והילה – דן שינמן

ספרות מתורגמת

מגלן – סטפן צויג

 

6 בספטמבר 1522, כשציריה גונחים והיא תשושה ורעועה, ספינה קטנה, בכוחותיה האחרונים, עושה את דרכה לעבר חופי סביליה. היא מטילה עוגן בנמל, ושמונה–עשר אנשי צוות מזי רעב כושלים מתוכה לנשק את אדמת המולדת הקשה והיציבה. אלו הם השורדים האחרונים מתוך מאתיים שישים וחמישה אנשי הצוות שיצאו מאותו הנמל שנתיים קודם לכן בחמש ספינות בהנהגתו של פרדיננד מגלן, למעשה הגבורה הגדול ביותר בתולדות הספנות: הקפת העולם. הקפה שהוכיחה לא רק שהעולם הוא עגול אלא שכל האוקיאנוסים הם בעצם ים מחובר אחד. כשדגלה של ספרד מתנוסס מעל הסיפון, מבקש יורד הים הפורטוגלי, מגלן, להשלים את מלאכת גילוי העולם שהחל בה קולומבוס לפני חצי יובל.

ארבע מאות שנים לאחר מכן, במהלך הפלגה נינוחה לחופי אמריקה הדרומית, מהרהר הסופר שטפן צווייג בתקופה זו של גילוי טריטוריות מסחרר, ומכל סיפורי המסעות, זה מעורר בו את הפליאה והסקרנות הגדולים ביותר. אלא שהוא נוכח כי מעט נכתב על אודותיו ועוד פחות מכך הוא מהימן. צווייג נענה לאתגר. הוא מגייס את הבנתו בנפש האדם ואת יכולות ההתבוננות, ההעמקה והניתוח ההיסטוריים שבהם ניחן, ותחת קולמוסו מקים לתחייה את האנשים והמאורעות שנטלו חלק באודיסאה המפוארת ביותר בתולדותיה של האנושות.

נובלת השחמט – סטפן צויג

סיפורו של יתום – פאם ג'נוף

 

 זמן מלחמת העולם השנייה, נערה הולנדית בשם אוּנה נכנסת להריון מחייל גרמני ונאלצת לוותר על תינוקה. את לחמה מרוויחה אוּנה בניקיון מסילת רכבת, ויום אחד היא מגלה קרון של פעוטות יהודיים, שמיועד להגיע למחנה ריכוז. דחף בלתי נשלט גורם לנערה לקחת את אחד הילדים, ולנסות להציל אותו מאימת גורלו.

עם התינוק שהצילה, אונה מוצאת מקלט בקרקס גרמני, אך עליה ללמוד את רזי הלוליינות כדי להשתלב בקרקס הנודד. הדבר קשה במיוחד בשל יחסה הקר של לוליינית הטרפז הראשית, אסטריד. בדומה לאונה שדואגת לתינוק היהודי שהבריחה, גם אסטריד היהודייה חוששת לגורלה, וכשהשתיים מגלות זו את סודה של זו, נוצר ביניהן קשר חזק. שתי אמניות הטרפז מוכרחות לתת אמון זו בזו ולהיאחז אחת בשנייה כדי לשרוד.

מחברת רבי-המכר האמריקאית פאם ג'נוף ארגה בסיפורו של יתום סיפור מרגש, צבעוני ומרהיב, שבמרכזו שתי נשים יוצאות דופן שמקריבות הכול, ומצליחות לשרוד כנגד כל הסיכויים.

הבתולות  - אלכס מיכאלידס

האישה עם המזוודה הכחולה – ואלרי פרין

גלויה מאיטליה – אלכס בראון

הליכה על החוף – דבי מקומבר

קריאה מהנה וקרירה                   דפנה ודליה

פניני עיתונות העבר - ערי גיל


האם נמצא הילד בעל הנעל האחת? האם הוחזרה הנעל האובדת

לבעליה? העוד התאימה לכף הרגל של הילד המאבד שגדל בינתיים

ובעיקר איך היו היחסים בין הימנית לשמאלית משהוחזרה השמאלית לבעליה?


 ביורוקראטיה- המנגנון שאנשים אוהבים לשנוא


דברים טובים

 

מושלם לימי הקיץ: מתכון לסלט טונה

נכון הוא בנאלי ונדוש אבל למי יש כוח או רצון לאמץ את הידים והראש במקום לקרוא ספר חדש מהספריה או סתם לבהות בטלויזיה או בגינה השורדת איכשהו בלהט הזה. אז מצאנו משהו אכן בנאלי אבל אולי ממלא את הצורך למלא את תפריט ארוחת הערב או אפילו הצהרים לפתוח קופסא לקצוץ כמה ירקות ויש סלט פשוט קל ומבטיח גם בריא וגם טעים: מתכון לסלט טונה, קליל במיוחד ופשוט להכנה המכיל שלל ירקות מרעננים, תפוחי עץ וקרוטונים שמתאים בדיוק לימי הקיץ החמים סלט טונה מוצלח יכול לשמש כארוחת בוקר טעימה או כארוחת ערב משפחתית ואף מתאים ביותר לאירוח קיציי בבית


  המצרכים:

2  פרוסות לחם טרי

 1 תפוח אדום

100 גרם עלי רוקט

2  קופסאות טונה

בצל סגול קטן

שמן זית

מלח

פלפל שחור

 1 ביצה קשה

1  מלפפון

מעט חסה

10  עגבניות שר

אופן הכנה:

חותכים את הלחם לקוביות, מתבלים בשמן ופלפל וקולים בתנור, עד שהן זהובות ופריכות. שוטפים את התפוח, חוצים אותו לשניים ומסירים את הליבה עם הגרעינים. פורסים ומתבלים בשמן זית ומלח.

מניחים את: התפוחים, עלי הרוקט, מלפפון (חתוך לקוביות), עגבניות השרי, חסה ובצל קצוצים ואת הביצה הקשה. מוסיפים את הטונה ומערבבים היטב. מוסיפים את הקרוטונים ומגישים.


תרבות בעמק

שימו לב , שימו לב !!!

מחלקת התרבות, שמחים ומתרגשים להזמין אתכם לחזור ולהצטרף לחוויית התרבות בגלבוע,

עונת המנויים 2021-2022 יוצאת לדרך.

 

בתאריך 01/09 תיפתח ההרשמה לתכניות המנויים להצגות :

•           סדרת התיאטרון הרפרטוארי למבוגרים (7 הצגות)

•           סדרת "חובק עולם" לילדים בגילאי 8-12 (3 הצגות)

•           סדרת מנויים ונהנים לילדים בגילאי 3-7 (7 הצגות)

 

רכישת המנויים תתקיים בין התאריכים 01/09/2021 עד 11/11/2021 בלבד.

 

לרכישת כרטיסי מנוי יש להיכנס לאתר https://hagilboa.smarticket.co.il

מס' המקומות מוגבל, כל הקודם זוכה !!

מוזמנים כבר עכשיו להיכנס לאתר, לשוטט ולקרוא רקע על ההצגות, ביקורות משבחות ותמונות מייצגות.

 

לסדרת המבוגרים בלבד-  ניתן לרכוש מנוי במחיר מסובסד  דרך הוועדים:

הסתדרות המורים, קרנות השוטרים, מועדון טוב, מועדון מגה לאן.

 

לבירורים נוספים- מח' התרבות:

 04-6454996     

 04-6455013

 

תכניות המנויים לילדים ולמבוגרים, יתחילו בחודש דצמבר 2021.

 

שימו לב : מנויים קודמים בתכנית המבוגרים,

המעוניינים בשמירת המקום, ייפנו אל המחלקה במייל מסודר עד 18/8/21

rinat@hagilboa.org.il

 

הכניסה לאולם תהיה ע"פ מתווה משרד הבריאות ותקנות הקורונה, שיקבעו קרוב לפתיחת המופעים.

 

מחכים לכם

    מוזיאון בית שטורמן עין-חרוד עד- דצמ' 2021

תערוכה : עדות מחאה

שמחים לבשר על פתיחת תערוכה חדשה "עדות מחאה". בתערוכה מוצגים דימויים מובילים של מחאה ומאבקים חברתיים מתערוכות ”עדות מקומית“ בעשור האחרון.  

בתערוכה תצלומים המשקפים מחאות הנוגעות לכל חלקי החברה הישראלית, החל במחאת האוהלים,  דרך מאבק האתיופים, חרדים, פליטים, אלימות נגד נשים, החברה הערבית ולהט”בים ועד לשיא המחאות בבלפור השנה.

הכניסה  מותנת  ברישום מראש באתר המוזיאון. www.beit-shturman.co.il

בית שטורמן עח"מ  לפרטים נוספים : 04-6486328  


 
חסר רכיב