קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2473

29/03/2021

דף מספר 2473 י"ג בניסן תשפ"א 26 במרץ 2021 עריכה והדפסה : נעה ידין  ומירה ידין

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il


פסח: עברנו את פרעה נעבור גם את זה(הפירמידה הגדולה בגיזה והספינקס)

 

 עבדים היינו עתה בני חורין שלום מושקוביץ' הזייגמאכר מצפת הדפס בסגנון אומניות נאיסבית

קישור לפליפבוק:

PDF

הודעות לדף

 

ארז, חן, איריס, עומר, אלה, יותם, ענבר, אורי, רנה ותומר,

מברכים אתכם על קבלתכם לחברות בגבע

ומאחלים לכם ולנו שתמשיכו לצמוח, לתרום, להיתרם ולהשתלב במארג החיים בגבע.

מכל הלב ועדת קליטה

***************

פעילות חוג העמקים

 

חוג יהדות ביום ד'  21/4בשעה 20:00

הסופר חיים באר

דוד שאול והמוסיקה

*********************************

חוג ספרות ביום א' /18/4/21 בשעה 19:30

ד"ר בלהה בן אליהו מרצה "מכון הכרם דוד ילין"

על נשים חלומות וחלונות בספרי עמוס עוז

***************

 לחברי גבע,

בימים ובשעות אחרונות לחייו ביקש דודו שלנו לחזור לנוח בגבע, הבית שכל כך אהב.  בשם כל משפחתינו, אנו מודים  שיתאפשר לנו  למלא את מבוקשו .

מודים לועדת אבלות ובראשה ליורם אלוני על הכנת החלקה של דודו ולכל  המתנדבים העמלים בחריצות ורגישות בבית הקברות...לאורלי ואורי על האירגון,  המענה וההדרכה בכל פרט בטכס ובשיבע, לעומר על ניהול הטכס ולכל החברים והחברות שבאולתת כבוד אחרון לדודו וחיבקו אותנו בחום לאורך השבעה.

תודה מכל הלב,משפחת רם

***************

 חברי גבע משתתפים באבלם

של תומר אטינגר והמשפחה

על מות אביו

***************

מסיכות, שקיות חטיפים וחג האביב

 

חג הפסח הוא חג האביב, הכל מסביב יפה ופורח.  רבים מנקים ומקרצפים את ביתם, אך למרבה הצער סביבתנו וחצרה של הגבעה, בעיקר בזמן האחרון, נשארת מלוכלכת זרועת מסיכות שנזרקות בכל מקום ושקיות חטיפים המתגוללות בכל פינה.

 קל לומר שהמלכלכים אלו ילדים, אולי גם הם עושים זאת, אך לכל ילד יש הורה שנמצא לידו או איתו בביתו ויכול להסביר, שאנו זורקים פסולת לפח !

רוחלה כידוע כבר אינה במיטבה, אך גם היא לא הייתה עומדת בכמות לכלוך שכזו.

השבוע בעת שהותי עם נכדי בגן המשחקים החדש, אספתי 2 שקיות מלאות "כל טוב" ולא זה אינו תחביב שלי, כפי שאמרה לי בצחוק אחת החברות, אך הלכלוך צועק מכל מקום.

ואם מותר לבקש, שימו לב ! זרקו את הפסולת לפח האשפה והקפידו שגם ילדכם בגיל הרך ילמדו מכם שכך צריך לעשות וטוב וקל חינוך מילדות.

 אם נשמור על ניקיון, לכולנו יהיה טוב ונעים יותר.

 חג שמח לכולנו  שלומית קארו

***************

 
משולחן המזכיר - אשר צימרמן

קבוצת גבע 25.03.2021      

לחברי וחברות גבע שלום רב!  

אביב הגיע , פסח בא!

במוצאי השבת נסב אל שולחן החג ונספר ביחד עם אלפי משפחות יהודיות בארץ וסביב תבל את סיפור יציאת מצריים.

יוכי ברנדס מתארת בספרה "הפרדס של עקיבא" איך ישבו חכמי יבנה והגו את סדר פסח כחוויה משפחתית שתשמור על היהדות לאחר חורבן בית המקדש.

סדר פסח משתף בערב אחד חוייות שנצרבו בזיכרון הקולקטיבי והם יסודות הזהות היהודית:

-        יציאה מעבדות לחרות

-        המסע במדבר

-        מנהיג המשרת את האמונה, את העם והמשלם בסוף את המחיר

-        קבלת קוד אתי וחוקתי כבסיס  לקיום העם וקיום החופש האישי של כל אחד ואחת

סיפור יציאת מצריים כפי שמספרים אותו בהגדה שזור בחווית החג, המאכלים, הריחות והשירים הם חוויה משפחתית שמלווה אותנו תוך כדי שאנחנו מחליפים מקומות בסדר, כזאטוטים החווים בגובה הרצפה, פוגשים את המשפחה ואת בני הדודים מתרשמים מציורי האגדה, בהמשך מתחילים להבין את הסיפור ומעלים שאלות: מה נשתנה? עד שמגיע השלב בו אנו מנהלים את הסדר ומעבירים את החוויה לילדינו ונכדינו.

סיפור של קהילה שבנתה את עצמה מחדש תוך שמירת ערכי היסוד שלה.

גבע מתמודדת בעת הזו במשבר משמעותי, אני תקווה שנדע לגבש הסדרים שיאפשרו לנו לקיים חיים על פי ערכי הליבה של הקבוצה אבל במתכונת שונה, מתכונת שתכניס אותנו לאתגרי העת הזו , מתכונת שתהיה בסיס להתחדשות, צמיחה וקליטה בחברה שיודעת לדאוג לחבריה!!

חג שמח!

-       1.         הצבעות

א.              צוות שינוי   - נבחרו ברב קולות: יפתח רונן, ענת נצר .

ב.               וועדה לביטחון סוציאלי    - נבחרו ברב קולות: יאיר קארו, דובי פלג ,יאיר עמית .

ג.    אופן הצבעה לקבלה לחברות- הוחלט לקיים את ההצבעה בקלפי אלקטרוני.

2. קבלת לחברות של המועמדים שהוצגו ע"י וועדת קליטה

ההצבעה בקלפי תתקיים החל מיום רביעי ה- 24.3.21  עד ליום חמישי ה 25.3.21 .

האסיפה אישרה את העברה לאישור קבלה לחברות בקלפי של המועמדים:

ארז בן יוסף, חן אלוני, איריס ועומר סידר, אלה ויותם בן אהרון, ענבר ואורי פרידמן רנה ותומר פלד.

החברים מוזמנים להצביע לקבלת 10 חברים חדשים לגבע!!

לקבלה לחברות נדרשים 2/3 מהקולות "בעד" או "נגד" וכן שיותר מ50% מכלל החברים יצביעו בעד. במקרה של זוגות תנאי לקבלה לחברות הוא שגם בן הזוג התקבל.

פרסום זה הינו לצורך דיווח בלבד ואינו מהווה פרוטוקול.

שבת שלום.

אשר צימרמן

מזכיר/ 'ו"ר קבוצת גבע

052-3784126

מנהל קהילה - חיים גנירם

חברי גבע היקרים

חג הפסח מביא עמו שפע של ריחות ופריחות. תחושות עזות ואווירה של התחדשות בכל פינה.   אווירת החג כמו מכריחה אותנו להרים ראש ולהסיט הצידה ולו לזמן-מה מועקות וטרדות, המלווים אותנו ביום-יום, ולפנות במקומם מקום לכל היופי סביבנו, למראות התחדשות הטבע ואווירת החג המתרגש ובא, ולחייך חיוך רחב מכיל ומעצים. פסח הוא הזמן להפסיק את ההתמכרויות שלנו ולשנות ולעצב את עצמנו מחדש, לטובה. דבר שיעזור להחדיר בנו את תחייתה של החירות, שהיא לבדה יכולה להבטיח את הצלחתנו העתידית בחיים, בחברה ובעבודה. כך, ליד שולחן הסדר בפסח זה, אנחנו צריכים לראות את עצמנו כאילו באמת השתחררנו זה עתה, לא רק מפרעה הקדום אלא גם מהאני בן ימינו, ואז, תחושת החירות שלנו תהיה כל כך מענגת ומרוממת.   ומה נגיד אנחנו בגבע לבנינו ובנותינו, בזמן חג החירות?  נספר את קורותינו במקום הקסום הזה שמשנת 1921 הפיחו בו חיים הנמשכים בעוצמה רבה גם בימינו אלו , מרחק של שנות דור. שנאחזנו בבית הזה עוד לפני שקמה מדינת ישראל ואנחנו ממשיכים לפתח אותו באהבה. שהצמחנו את הקיבוץ בשלל עצים ותפרחות והפכנו אותו חלקת אלוהים מרהיבה.  שבנינו קהילה ערכית הנאחזת בביתה ומגדלת דורות המשך. על צמיחה ושגשוג כלכליים בחקלאות, ובתעשייה למרות הקשיים והמכשולים.  והכי חשוב שאנחנו תקווה שנכונו לנו עוד שנים רבות ויפות כאן. אנחנו בפתחה של תקופה שעוסקת בחירות עם ישראל וארצו מדינת ישראל, החל בחג הפסח המספר את יציאתנו לחירות מעבדות במצרים, יום הזיכרון לשואה ולגבורה , תקופה בה רצו להשמידנו כעם ולמנוע את חירותנו לחיים, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות, שזורים בכאב ושמחה , שהם מנת חלקנו היומיומית בשמירה על חירותנו בארץ ישראל.

מאחל לכולם חג שמח, חיימקה

משולחן מרכז המשק - איל לב

 

דבר מרכז המשק

בס"ד    ‏‏24 במרץ 2021

דיווח מרכז משק

לאחר שהצגנו באסיפה את תחזית העסקים של גבע לשנת 2020 ולאחר שקראתי את מה שכתב אלי גורן בדף הקודם הסתבר לי שיש חברים החושבים שהמצב הכלכלי בגבע הוא טוב. אני רוצה בכל זאת להבהיר כמה דברים נכון שבשורה התחתונה הדיבידנד שיועבר השנה לקהילה יהיה כנראה גבוה יותר בכחצי מיליון ₪ לעומת שנה שעברה (עדיין לא סופי ולא כדאי להסתמך על זה) עדיין מדובר בסכום קטן בהרבה מהסכומים שהקהילה הייתה רגילה להם בעבר. סכום זה לא מספיק לכסות על הפער שיש בתקציב הקהילה בין ההכנסות לבין ההוצאות.

בצד העסקי צריך לזכור שלמעט בקרה בשאר התאגידים כל הרווח שנשאר אחרי ההשקעות מועבר לתאגיד האחזקות ולא נישאר בהם כסף זמין להשקעות פיתוח חדשות ולמצבים של קשיים תזרימיים. באחזקות החלק הגדול של הרווח משמש להחזר ההלוואות שהועברו מהקהילה ורק 20 אחוז מהיתרה נשאר להגדלת ההון העצמי של האחזקות. המשמעות של כל זה היא שאין לעסקים של גבע יכולת להשקיע בפיתוח חדש של העסקים ואם אחד מהעסקים יקלע לקשיים אין לו רזרבות מספיקות כדי לעבור אותם.

בצד הקהילה נכון ששנת הקורונה (2020) הייתה שנה עם הוצאות מופחתות אבל גם הכנסות הקהילה משכירויות שלא פעלו כמו החנות בת"א ובת הגלבוע פחתו משמעותית ויפחתו גם ב 2021. הקהילה גם נהנתה מסגירה של שומות מס בהיקפים משמעותיים שככל  הנראה לא יהיו ב 2021. בנוסף לכך מחירי מי השתיה של הקהילה עלו פי 2.

ההתנהלות של גבע בשנים האחרונות של משיכה מקרן המילואים כדי לכסות על הפער התקציבי גרמה לצמצום יתרות הקרן בצורה משמעותית. להתחיבויות של גבע נוספה ההתחייבות לבניה של 2009 שלא מקלה על תקציב. בשנים האחרונות כמעט ואין בגבע השקעה בתשתיות למעט הטיפול בתקלות שמצריך להשאיר כסף להשקעות בלתי צפויות. התשתיות בגבע מאד ישנות וחוסר ההשקעה בהם יגרור השקעות גדולות יותר בשנים הקרובות ויקשה על התפקוד של תשתיות אלו

הכסף שיגיע מבוררות תנובה חלקו פרוס לשלוש ששנים והסכום לא יספיק כדי לכסות את הפערים שהזכרתי שלא לדבר על כך שכסף זה הוא בעצם מימוש נכסים ולא נכון שיבלע בתקציב הקהילה השוטף.

לפי הצעתו של אלי גורן להמשיך כאילו "עסקים כרגיל" אנחנו שוחקים את מעט הנכסים שיוד נשארו לגבע והסוף ידוע גם אם הוא מתעכב טיפה.

גבע חייבת לשנות מההתנהלות הרגילה של השנים האחרונות וזה צריך לבא לידי ביטוי בתקציב הקהילה על ידי צמצום חזק בהוצאות הציבוריות או בתקציבים האישיים ויפה שעה אחת קודם.

פסח –ההגדה שנאמר בליל הסדר פותחת במילים "הא לחמא עניא" בהמשו אנחנו אומרים: "כל דיכפין ייתי וייכול, כל דצריך ייתי ויפסח" ובתרגום לעברית כל הרעב יבא ויאכל, כל הצריך יבא ויפסח" מה הקשר בין נתינה ונדיבות ליציאה מעבדות לחירות שיצאנו ממצרים? מסביר הרב סולובייצ'יק המבחן של עבד שיצא לחירות הוא ההתנהגות שלו כלפי האחר, עיקרה של החירות היא השותפות עם האחר. העבד חושב רק על עצמו, ואילו אדם בין חורין גאה – חושב על אחרים ומשתתף עם האחרים. ליל הסדר מסמל את לידתה של קהילת החסד, קהילה שבה העבדים שזה עתה נחלצו מהשיעבוד, יצאו מבידודם והתמקדותם המטורפת בעצמם והצטרפו אל קהילת החסד. המבחן הוא אם כל היום אתה עסוק בעצמך – אתה עבד, ואם אתה חושב על הזולת ויוצא מעצמך – אתה בן חורין.

שנזכה כולנו חברי גבע ביחד עם כל עם ישראל אחרי שנה של מגיפה קשה שמגבירה את יצר ההישרדות הטבוע בנו וגורמת לנו להתרכז יותר בעצמנו, לחשוב קצת יותר על הזולת.

חג שמח איל לב

רפת גבע - צור פלג

רפת גבע – 740 גוונים של שחור לבן:

740 ראשי בקר בסה"כ מגילאי אפס עד שלוש עשרה:

395  פרות חולבות.

315 עגלות שיחליפו אותן.

30 זכרים עד גיל גמילה (60 ימים) עם עתיד מזין, אך לא אצלנו.

זהו צילום תמונת מצב מהיום של עדר הפרות לחלב שלנו, שהניב 4.94 מיליון ליטרים ב – 2020, ממוצע שנתי של קרוב ל - 13 אלף ק"ג חלב לחולבת בעדר בשנים 2019 2020.

הרווח הנקי עמד ב – 2020 על קרוב ל -  2 מלש"ח.

התוצאות המקצועיות והמספרים אמנם בסדר ביחס לרפתות באזורנו, אבל הם מעידים על השחיקה המתמדת במחיר, המחייבת אותנו תמידית לייצר פרה יעילה יותר, בריאה ושורדת יותר, ומניבה הרבה יותר – על מנת להרוויח מספרים זהים  להם הורגלנו, ולראיה – בשנת  2009, לדוגמא, ייצרנו כמיליון ליטרים פחות (1500 ק"ג פחות לפרה בשנה מהיום), והרווחנו סכום זהה. על מנת להתקדם ולהוות יחידת ייצור יעילה וגדולה יותר, עלינו להמשיך ולהשקיע ברווחת הפרות (והעובדים), להשתפר, ולהתכונן ל"יום שאחרי" באופן מיטבי. לשם כך בכוונתנו להצטרף לתאגיד המתהווה "רפת ישראל" , שמטרתו – לאגד את כלל בעלי המכסות הקיבוציים והמושביים ככוח אחד אל מול המחלבות, ברגע שהתכנון

חלילה כבר לא ייקבע במועצת החלב. התאגיד יופעל, כמובן, רק ברגע בו ייפול דבר, וכרגע עדיין "עסקים כרגיל" בזכות הסכם שהושג לאחרונה עם האוצר, המבטיח המשך המנגנון הקיים לעוד 5 שנים.

היותנו רפת גדולה ביחס למגמת הביקושים העתידית (וסגירת רפתות קטנות) נראית כרגע מבטיחה, ייגזרו ממנה השקעות משמעותיות בשנים הקרובות, ומיקומה של הרפת בתאגיד החקלאות כראש לשועלים בעלי תיאבון בריא, מקשה עליה.

לאחרונה מתחוללת השתוללות מחירים של המזונות, בעקבות עליית מחירי הגרעינים. מחיר המטרה צפוי לעלות במעט בתחילת אפריל, אך ייתכן כי השחיקה תהיה מעבר לצפוי, וניאלץ לעדכן מטה את התכנית (הדומה לשנתיים האחרונות).

לאחרונה התברכנו בחזרתו של חוצ'ה ("יוחאי רז") לחוצ'יה כור מחצבתו (סככת העגלות הקטנות המערבית, שהוסבה ממתבן, וקרויה על שמו). יוחאי מתאקלם היטב, וכבר מכניס סטנדרטים וחדשנות, כמו תיקוני ריתוך של ממש, ללא עזרת חבלים שחורים. בהצלחה בהמשך חוצ'ה!

הצוות הוותיק עדיין יציב, ו"מועדון ארוחת הבוקר" שהקים מאז דעיכת חדר האוכל, מהווה מודל לחיקוי ועלייה לרגל.

בסך הכול יש מקום לאופטימיות, ובשנת הקורונה ענף החלב התגלה בשיאו, ותרם את חלקו לביטחון התזונתי של כלל האוכלוסייה הנתונה בסגרים.

 

צוות הרפת מאחל לכל בית גבע פסח שמח, וחזרה מהירה לחיים הטובים, לתרבות, לקולינריה ולחופש.

צור.

במטעים - אבשי ב.י .

במטעי השקדים

 

אנחנו נמצאים בתקופה שלאחר הפריחה ובעיצומה של חניטת השקדים והיבול הצפוי הולך ומסתמן. עבר עלינו חורף עם מנות קור נמוכות עצירת גשמים של שלושה שבועות עם מזג אוויר קיצי בעיצומו של החורף וכמויות גשם גבוהות מהממוצע הרב שנתי.

לקראת הפריחה הכנסנו למטעים כוורות של דבורות הדבש, פלוס כמות גדולה של כוורות של דבורות הבמבוס שעובדות בתנאי מזג אויר יותר קשים ולכן יותר שעות ביממה.

ככלל למרות שהשנה היתה שנת גשמים טובה בחלק מימי הפריחה מזג האויר היה נאה ואנו מקווים שהדבורים יכלו לבצע את מלאכתן.

 הפריחה השנה לא היתה דומה לאף שנה שהיכרתי בשנותיי במטע, בכך שהיתה  ממושכת לאורך זמן. כלומר לכל עץ היו הרבה פרחים אבל בכל זמן נתון היו מעט והרבה חברים שביקרו במטע שאלו אותי בדאגה למה הפריחה כל כך חלשה השנה. אם אני צריך לנסות בשלב מוקדם זה לנסות להעריך את היבול הצפוי אסתכן ואומר שהוא לא יהיה שונה בהרבה מהיבול בארבע השנים האחרונות.

 מחיר השקדים שהיה בשנה שעברה נמוך מאד נמצא כרגע במגמת עליה אבל עד מועד המכירה יש עוד זמן רב ודברים יכולים להשתנות לכאן ולכאן.

 בשנתיים האחרונות נטענו מטע שקדים חדש וגדול בקומי בשטח שהיה כל השנים שטח גדש. נטענו אותו בשלוש פעימות .השטח כולו הוא כחמש מאות דונם. החלקה בת השנתיים הגיעה השנה לניבה כלומר לקטיף. אנחנו מתלבטים כרגע אם לנער אותה בקיץ או למכור את הפרי לקבלן כִּפְרִי ירוק.

 

כרגע עם פרוץ האביב והתמעטות הגשמים הצוות עוסק בהשקיה, הדברת עשביה וריסוסי מחלות ומזיקים. וכשמדובר במטע של כאלף ושש מאות דונם זה די הרבה עבודה.

בתקוה לשנת יבולים שופעים ומחירים טובים

ופסח שמח וכשר לגבע וכל בית ישראל

 בשם צוות הנוטעים       אבשי

פינת תרבות.

 

כבר זמן רב שאנו חיים בתקופה מאתגרת ולא רק בגלל הקורונה, המציאות מחייבת אותנו להתאים עצמנו אליה ולחיות במסגרת האפשרויות שלרשותנו, ולפי הרצון הטוב והיכולת האישית של כל אחד מאיתנו. שאני מטפלת בלוח הזמנים, בציוד ובתקציב הזעום. התיאום בין התאריכים תוך שמירה קפדנית על התקציב, והציוד הרב והמגוון השמור במחסנים שונים שחלקם מוצפים בכל חורף, דורש עבודה רבה מי שמעוניין ליזום אירוע מוזמן לתאם איתי, ואשתדל לסייע כמיטב יכולתי.

כרגע צפויים מספר אירועים שיתקיימו בהתאם להנחיות הארציות:

חג שני של פסח – ערב פנימי בהפקת צוות המאה.

5.4 – לקראת יום השואה, הצגה של תיאטרון העמקים – "מען לא ידוע". מפיקה- ברנדה לנדס.

7.4 – ערב יום השואה, מפיקה- רותי לב ק.

צוות המאה מתכנן עוד מספר אירועים וביניהם את יום הילד, אך טרם נקבעו התאריכים.

אני מזמינה לפנות אלי את כל מי שמעוניין להפיק את אחד האירועים הבאים: ליל הסדר,

קציר העומר, ערב יום הזיכרון, הטקס בבית הקברות, ערב יום העצמאות, ל"ג בעומר, שבועות,

ט"ו באב או כל אירוע ציבורי.

 כמובן שאקבל בברכה את מי שחשקה נפשו בריכוז התרבות או פשוט רוצה לעזור ולהצטרף אליי.

לילך רז

 

בשבת  19.3 נפתחה תערוכה :

"בין עדשה למכחול"

תערוכה של דני פלג.

התערוכה פתוחה בואו לבקר

תערוכות ורד קליין ; דני פלג

נכתב בספר המבקרים בתערוכת הפסלים של ורד קליין

ורד יקרה,

נהניתי מאד לראות את יצירותייך , לקרוא את מה שכתבת, המחוות לאומנים גדולים, הנגיעה בחומר, הרגישות, ראית הפרטים הקטנים והגדולים.

מאד מרגש.

הסתובבתי לבד, היה שקט והיתה לי חוויה מרוממת

גם לגלות עוד פן שלך/ בך, וגם לשמוח שאנחנו מגלים כל פעם עןד דברים טובים על האנשים שאנחנו חיים איתם יחד על הגבעה.

שתמשיכי ליצור ולהביע את עצמך.

העבודות נהדרות.

-----

איזה תערוכה נהדרת

מלאת הבעה ואקספרסיביות.

אהבתי את ההשפעה של האומנות הפרימיטיבית ואת הצבעוניות.

עלי והצליחי.

---

ורד יקרה!

ישר כוחך על יצירתך המגוונת, השואבת השראה ממקורות רב-גוניים. אין ספק, שהותירו חותמם במחשבותייך, ואלה – נדדו אל עיניך וידיך.

 

 

דברים לפתיחת תערוכת –   "בין העדשה למכחול"...

העדשה-

בעשור האחרון כמעט כל אדם נושא בכיסו טלפון משוכלל אשר בין שאר היכולות של הסמרטפון – מצלמה משוכללת בעלת יכולות  גבוהות. רק לפני עשורים ספורים  -"מצלמה" הייתה למעטים בלבד. זוכר אני את מצלמות הפילם הראשונות שלי ... היה צריך סבלנות רבה של "הצלם"- בציפיה לתוצאות עבודתו אשר זכית לראותם רק לאחר "פיתוח הפילם" והדפסתו...בגבע היו של העת ההיא -"צלמים" היו  בודדים והם היו  "גילדה" רבת עוצמה. חברי מעבודה משותפת ברפת - ישראל לוסטיג ז"ל הכניס אותי לעולם "המעבדה" המקומית שם למדתי את עולם פיתוח התמונות והדפסתם....היום כאמור אנחנו בעידן חדש...     אומרים שתמונות עושות "היסטוריה ".

 – בשנת 1967 לאחר המלחמה יצאתי עם מפקדי חטיבה 80 ( צנחנים) לסיור בסיני . על גדות "התעלה" צילמתי את דוויד איתאל. שש שנים מאוחר יותר במלחמת יום הכיפורים הוא נופל ב"תעלה"...

בהקשר ההיסטורי ,בחרתי לצרף גם שתי תמונות שלא  אני צילמתי...

-במאי 1995 מגיע ראש הממשלה יצחק רבין לביקור במועצה גלבוע . הכנס המסכם התקיים בגבע בחד"א- זכיתי כמזכיר הקבוצה לברך את רבין. בנובמבר אותה שנה לאחר ששר את "שיר השלום" עם הגבעתרון נורה ונהרג על ידי בן עוולה...

-לקראת חתימת הסכם השלום עם ירדן מביא חברי דוד שטנר את "המשלחת הירדנית" לביקור בגבע. כמזכיר הקבוצה אני נושא נאום ברכה באנגלית.....( תודה לשרה לוין שתרגמה לי מעברית לאנגלית..)

גם היום אני ממשיך לצלם  באהבה רבה. בעיקר את משפחתי היקרה ואת הטבע הסובב.

המכחול-

לפני כחמש שנים "צעדתי"  לעידן "הפנסיה"....בעצת חברי נחומיק לנדאו ז"ל נרשמתי ל"דורות בגלבוע". ב"דורות" השתלבתי מצוין במגוון של נושאי לימוד ... כולל גם  הרשמה לחוג  הציור של האמן נעם רבינוביץ מבית השיטה . היה זה "הימור גדול" לנסות להשתלב בקורס לציור כאשר אין לי בו כל ניסיון קודם .זאת למעט שעורי הציור עם המורה אילנה גולן בכיתה ה'. למזלי רוב משתתפי "קבוצת הציור שלנו" ב"דורות" - היו גם "טירונים" כמוני והמורה נעם הוא אדם בעל יכולת כאמן ומאד יצירתי ....כך שהצלחתי להשתלב ב"קבוצת הציירים" ... לאחר חמש שנות ציור , אני אוהב לצייר ונהנה מהתוצאות ומרגיש שאני בגרף שיפור ועליה.

"המתנה" במרכאות של מגפת הקורונה הנוכחית - שפע של זמן פנוי ובנוסף ל"מטלות" של המורה נעם בזמן "המגיפה" - נרשמתי ב"זום" של "דורות" לקורס /חוג רישום/ ציור בהשראת "אמני מופת" בהדרכת ברכה אל-חסיד... לשמחתי הרבה ניתן ללמוד ציור גם ב"זום" ואולי זה אפילו יתרון. בחוג "הרישום של ברכה " משתתפים גם רוב חברי/חברותי מ"חוג נעם" ..ואנחנו נהנים מקורס מדהים שמקדם את טכניקת הציור שלנו ומעשיר אותנו בתולדות האמנות .

אצל ברכה העמקתי את הידע והתיאוריה בעולם הציור - לדוגמא מספר צנוע של מונחים שהם לעזר רב ל"ציירים" כמו :

- "קיארו סקורו"- אור וצל.- "היי לייט"- הברק...על האובייקט.-"ספומאטו"- מטושטש/ערפילי..

- "הארד אדג,"- גבול ברור .- "נגטיב סיפס"- - תורת הצבע עוד ועוד...                         המסקנה שלי – "המעז מנצח"....

יש לי בתחביב "הציור והאמנות"  שלושה אתגרים : האחד הטכני , השני רכישת שפה חדשה  והשלישי - טביעת אצבעות אישיות...

תודות לצוות "מאה לגבע" וליזמי התערוכות המתחלפות...למתי לוסטיג ונטע דנציגר שעזרו לי ל"הרים" את הפרוייקט .וכמובן למשפחתי היקרה... 

קישור לתמונות של דני

דני פלג


 

הפסקת קפה ברפת.  ציור של דני פלג .מומלץ לבקר בתערוכה

                                                                                                צור


 

שיר וסיפור - דני גפן
  "דברים שאמרתי בחדר החשוך" – להיט בהופעה

את השיר "דברים שאמרתי בחדר החשוך", כבר שלחתי בעבר.

 

הפעם אני שמח לשלוח אליכם, ביצוע של השיר בהופעה !

דברים שאמרתי בחדר החשוך - חזה אל חזה מתוך הופעה באוקטובר 98 בגבע from kibbutz geva on Vimeo.

ההופעה ממנה לקוח השיר, היא הופעה בגבע קיבוצנו בערב סוכות 4.10.98

חברי הלהקה היו בהופעה:

תום אשוח – תופים

מתן ציזלינג – באס

שחר נתן – גיטרה וקולות

דני גפן – שירה (ועגילים)

אחרי ההופעה הזאת, הופיעה הלהקה עוד שתי הופעות:

15.10.98 – בפאב ג'פטו ב"עמק האלכוהול" בקריות.

16.10.98 – בפאב "העמק הנעלם"

בקיבוץ חפציבה. (המגרש הביתי).

כמה חבל שב- 8.11.98, בצומת הדרכים הבטיחות והמדע באזור תעשייה באשדוד.

לא נזהרתי והתרסקתי...

***************

יום הבוחר", סיפור שכתבתי לפני מספר שנים.בקורס ל"כתיבה יוצרת", במכללת צמח בהדרכת ג'ודי קופלמן !אשמח אם תקראו ותגיבו – הצבעה נעימה דנינ.ב: סבתא יהודית שמוזכרת בסיפור, היא סבתי יהודית שמחוני ז"ל !חברת הכנסת הראשונה


פניני עיתונות העבר - ערי גיל

מתוך מעריב1987 נובמבר

מתוך חרות ספטמבר 1954 יש גם קורונה שהיא לא וירוס...

היו ימים אחריםתרבות בעמק
איזה כיף להרגיש קצת שיגרה

תיאטרון העמקים

מחזה חדש

 

"מען לא ידוע"

ההופעה הראשונה תהיה בקבוצת גבע

תאריך   יום ב 5.4.2021

שעה 20.30

(כיבוד קל בשעה 20.00

מקום:: חדר האוכל של גבע

 

תוכן המחזה

המחזה עוסק ביחסים בין שני חברים, גרמני ויהודי.הם למדו אומנות ביחד בגרמניה. בשנות ה20 הם הקימו גלריה

לאומנות בארצות הברית, בסן פרנסיסקו.

"גלריית שולז אייזנשטיין"

ב1932 מרטין שולז חוזר לגרמניה עם משפחתו. הם מנהלים את העסק המשותף דרך מכתבים.

המכתבים בין השנים 1932-34 ממחישים את השפעת עליית הנאציזם ואדולף היטלר על מרטין שולז.

המחזה מבוסס על ספרה של הסופרת  קרסמן טיילור "מען לא ידוע"

אורך המחזה 50-55 דקות.

כנייסה חופשית

עוד פרטים מברנדה  לנדס:  0546633202

&&&&&&&


תרבות בגלבוע - חוזרים לרגש מקרוב !!!!

מוזיאון המשכן לאמנות עין-חרוד-

המשכן לאמנות פתוח למבקרים!

רכישת כרטיסים באתר האינטרנט בלבד https://museumeinharod.org.il/

 

בין התאריכים 14-24.3.21 האולמות העליונים יהיו סגורים לחילופי תערוכות.

יום ראשון 28.3, פסח, המוזאון יהיה פתוח בשעות 14:00-10:00

בימים שני-חמישי, 29.3-1.4, חוה"מ פסח, המוזאון יהיה פתוח בשעות 16:00-9:00

שעות פתיחה: ימים ב'-ה' 16:00-9:00, ימי ו' 13:00-10:00, שבת 14:00-10:00, ימי א' - סגור

רכישת כרטיסים ehm.Smarticket.co.il

 

התערוכות :

גרגורי אבו- ידעתיך

ישי חוסידמן – כחול פרוסי החל מ 24/03

לאון אנגלסברג – מחוזות ביעותים

חדא כנישתא - קבוצתית

משכן לאמנות עין-חרוד לבירורים נוספים 04-6486038 שלוחה 4 בימים א'-ה'

 

 

*שימו לב ב 11 באפריל, יום א',  

יחזור מועדון הזמר של שרה'לה שרון, והפעם

שרים וזוכרים לקראת יטם הזיכרון . (שריינו ביומנים, יש לעקוב אחר הפרסומים).

 

 

 מפגשים קבועים :

 

ימי  ג' 20:00 ריקודי עם (במסגרת חוג העמקים) חזר לפעילות החל מ 16/03/2021

בהדרכת ניצן טריידל רוקדים מהצעד הראשון, מעגלים, זוגות, וגם נהנים.

חד"א קיבוץ גבע ,כניסה חופשית  , לפרטים ניצן    – 054-6633713

 

ימי  ג'   18:00   חוג תנ"ך ספר דברי הימים (במסגרת חוג העמקים) בזום

בהנחיית  עדי הולצמן ממעלה גלבוע  מוזמנים להגיע עם ספרי תנ"ך.

בזום לפרטים חגית כוכבא 052-3792901

 

ימי ד'    20:00 חוג יהדות וחוג ספרות- (במסגרת חוג העמקים) בזום

הרצאות מתחלפות  : נושאים מגוונים ומרתקים

מרצים אורחים  : מיטב המרצים באקדמיות ובאוניברסיטאות- בעלי שם מהמובילים בתחומם בארץ

בזום (יש לעקוב אחר הפרסומים, מדי שבוע לינק התחברות)

לברורים וסיוע טכני ברק שלם | 052-6309663 אלי גורן  054-6633322

 

 

גלית בר-גיל

מנהלת מח' התרבות   

מועצה האזורית הגלבוע

050-4077978  galit_b@hagilboa.org.il&&&&&&&


דברים טובים

 

אחד ממאכלי החג המסורתיים על השולחן האשכנזי הוא כבד קצוץ.

ומה נכון יותר משמוש בחציל כתחליף לכבד קצוץ? במתכון הלקוחמממיטב המסורת הקולינרית הגבעית כבדת  ימים. כשתבשילי הותיקות המזרח אירופאיות שלנו עוד שלטו ברמה במטבח ובחדר האוכל. ("קלופס" ,רגל קרושה חמיצת סלק, גבעץ' - געפילטע פיש יש עוד) פעם כשכל ותיקות הישוב עוד עברו במטבח ולמדו אותנו לטבול את פרוסות החציל טרם טיגון בבלילת ביצים קמח ומים (לימים גילינו שהמהדרין שמים במקום מים בירה לבנה) וקראו לבלילה הדלילה (כמו לפן קייק) "קליה" .כיום שמה בישראל טמפורה. אנו מביאים את הגירסה הרזה כשבמקום טיגון נוסח גבע אופים את הכבודה בתנור.

כבד חציל קצוץ (צמחוני אלא מה)

 

מצרכים למתכון

2 בצלים

2 חצילים

3 ביצים קשות    

מלח ופלפל                                           

      3 שיני שום

הוראות הכנה

את הבצלים מקצצים ומטגנים ב-3 כפות שמן, עד שהם הופכים שקופים.את החצילים פורסים ומניחים על תבנית מרופדת בנייר אפייה, ממליחים ומשרים כשעה במלח(היום זה תהליך מיותר. זן החצילים השולט היום במטבח אינו מריר).

לאחר ההשרייה שוטפים את פרוסות החצילים(כאמור תהליך מיותר), חותכים לקוביות, משמנים את נייר האפייה ומפזרים את קוביות החצילים. מפזרים מעט מלח ופלפל ואופים את החצילים בתנור חם על 190 מעלות למשך 10 דקות, מערבבים מעט את החצילים וממשיכים באפייה לעוד כ-15 דקות.

אם מעדיפים טיגון בטמפורה (במקום אפיה בתנור הנ"ל) (טמפורה- בלילה של ביצה, מים וקמח, או קמח מצה עדין ,או קמח תפוחי אדמה.) מעבים את הבלילה לסמיכות של תערובת פנקייק אבל אפשר גם פחות ) טובלים ומטגנים את החצילים עד השחמת החצילים בטמפורה במחבת , מוציאים  על מסננת כדי להגיר את השמן מהקוביות האפויות או המטוגנות.

למעבד מזון מכניסים את הבצל המטוגן, ביצים קשות, מעט מלח ופלפל שחור ואת קוביות החצילים.(או את החצילים בטמפורה אחרי טיגונם ) טוחנים היטב את כל מצרכי הסלט למרקם הרצוי, טועמים תיבול ומוסיפים מלח ,פלפל ושום לפי הטעם.


 
חסר רכיב