קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2438

24/07/2020

 דף מספר 2438   ג' באב תש"פ  24 ביולי 2020

עריכה והדפסה : נעה ידין  ומירה ידין

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il


ראו בקישור המצורף ,סיפור ניסיון הוצאת החסידה הלבנה מהרשימה כדי לא לעצור טורבינות כאשר הן יהרגו. https://www.facebook.com/elite.gilad/posts/10158013584221866


הודעות לדף
 


סיום  שנת שירות

מסיימים שנת שירות בזה אחר זה: גלי דנציגר, ערן ידין,  זיו לנדסמן, תגל שבילי, יותם ברג

ויערה ענבר. חלפה לה שנה מכוננת ומעצבת חיים.

צלחתם  מסע התבגרות בו התוודעתם לכוחות הנפש והגוף המכוונים לנתינה, לעשיה, להשפעה ולשינוי חברתי. ברוכים השבים ,גאים בכם עד בלי די.

באהבה ו. צעירים.

*מסיימי שנת שירות יוצאים לעצמאות כלכלית עד גיוס לשירות צבאי/אזרחי.

מועדון לחבר, הרבה יותר חברי😍
מרגש ודרך מצוינת להיכנס לאווירת הקיץ נרשם בקיבוץ גבע, בעקבות סיום פרויקט שיפוץ המועדון לחבר וספריית הקיבוץ    .  
פרויקט השיפוץ והשדרוג, מגיע בהמשך ליוזמת המועצה, שהחלה בעמידה בקול קורא של משרד הבינוי והשיכון, ועלותו נאמדת במעל ל-300 אלף ש'. עבודות פיתוח התשתיות בוצעו ע"י "החברה הכלכלית", וכללו דרכי גישה ומדרכה משתלבת, צביעה, תיקון מפגעים, והצבת מערכת מיזוג חדישה. בנוסף כלל הפרויקט החלפת גג הספרייה שהיווה מפגע, וכעת יוכלו באי המקום ליהנות ממקום משופץ ומרווח👍
הפרויקט מתקיים בהמשך ליישום חזון המועצה להגברת קצב פיתוח הישובים ותמיכה משמעותית בתהליכי צמיחה ומינוף הישובים💪 כמו כל מיזם תשתית חדש בגלבוע, גם מיזם זה משקף תהליך של שיתוף פעולה פורה ומוצלח, עם הנהגת הישוב, שנרתמה במלואה, ויחד עם המועצה מובילים לעמידה בזמנים, ביצוע ברמה גבוהה ואיכותית, והצלחת הפרויקט🌹

חברי וחברות גבע- תתחדשו💫


                משפצים את המועדון הספריה והרחבה שביניהם  צילום:דנדי


ולמרות הקורונה גבע פורחת 
מכרזים - רשות הבינוי

הצעה

דירת צעירים עליונה מאוחדת בבית 112

קומה מעל חדרי האורחים

 

גודל הדירה  כ- 60 מ"ר

פונקציות: שני חדרים, מטבח ומבואה, מקלחת עם שירותים.

מיועדת לזוג, זוג עם ילד או לרווק/בודד

הדירה במצב טוב וייעשו בה התאמות קלות בלבד

 

המבקשים להשתתף במכרז מתבקשים להעביר בקשתם במעטפה

למשרד הבניין או למזכירות

מומלץ לבקר בדירה ולהתרשם ממנה

מפתח אפשר לקבל אצל כרמלה

 

 מועד סגירת המכרז 29 ביולי 2020
&&&&&

הצעה

דירת צעירים מאוחדת

קומה תחתונה בבית 114

 

גודל הדירה  כ-  60 מ"ר

פונקציות: שני חדרים, מטבח ומבואה, מקלחת עם שירותים.

מיועדת לזוג, זוג עם ילד או לרווק/בודד

הדירה במצב טוב וייעשו בה התאמות קלות בלבד

 

מועמדים המבקשים להשתתף במכרז מתבקשים להעביר בקשתם במעטפה

למשרד הבניין או למזכירות

מומלץ לבקר בדירה ולהתרשם ממנה

מפתח אפשר לקבל אצל כרמלה

 

מועד סגירת המכרז 29 ביולי 2020


דבר מרכז המשק - אייל לב
בס"ד                                                                                                      ‏22 יולי 2020

דבר מרכז המשק

הקורונה מציבה בפנינו אתגרים רבים ובעיקר מכריחה אותנו להתנהל בסביבה משתנה ובתנאי חוסר ודאות. אנחנו נדרשים להגיב בזמן קצר לשינויים שנכפים עלינו ולהיות יותר יצירתיים כדי לצמצם נזקים. ההשלכות של מגיפה בקנה מידה עולמי מורגשות בטווח הקצר ועדיין איננו יודעים את ההשפעה הצפויה בטווח הארוך.

כיצד משפיעה הקורונה על העסקים בגבע?

בבקרה – התאחדות התעשיינים מדווחת על ירידה ביצוא התעשייתי בכ 25% משנה שעברה. גם בבקרה ישנה ירידה ברמת ההכנסות ונעשות ההתאמות הדרושות בהוצאות כדי שלא נגיע להפסדים.

בחקלאות – הענף הנפגע ביותר בשלב זה הוא ענף השקדים. עונת הניעור שהחלה השבוע מסתמנת ביבולים טובים אבל בצניחה חדה במחיר.

אמיר מעגן, יו”ר שולחן השקד במועצת הצמחים אמר, כי זו שנה ברוכה לענף השקד, יבול מלא של כ 7,500 טון, אך ציין כי עקב הסגר על נמלי העולם קיים חוסר וודאות לגבי השיווק והמחיר .עוד הוסיף מעגן, כי השנתיים האחרונות היו קשות לענף השקד, עם יבול נמוך, כתוצאה מאירועים אקלימיים, פגעי מזג אוויר וגשם מאוחר, שחיבל בפריחה. למרות היבול המלא העונה, עדיין יהיה קיים צורך להשלמת הצריכה המקומית ביבוא מקליפורניה של עשרת אלפים טון. בתחילת סגר הקורונה נרשמה עלייה בצריכת השקד בכל העולם, כנראה עקב הצטיידות במזון, אך כעת עקב סגירת הנמלים בעולם, קיימת ירידה במסחר. לדוגמה, בשערי הנמל בהודו ובסין תקועות מאות מכולות מקליפורניה, המשווקת העיקרית של 85% שקד בעולם וההערכה היא, כי הסחורה התקועה עומדת על 400 אלף טון, זאת בנוסף לבעיות הסחר בין ארה”ב לסין. בעקבות בעיות הסחר המחיר לחקלאי בקליפורניה צנח מ-7 דולר לק”ג שקד ל- 4.85 דולר בנמל. המסחר בשקד בישראל מתנהל באופן שאינו פועל לטובת המגדלים בעקבות משבר הקורונה, תהליך מכירת השקד מתאחר ואף גורם לירידת מחירים וסגירת עסקאות מוקדמות, עקב אי הבהירות במצב הסחר העתידי”.

ביחס לאיכות השקד בארה”ב, השקד הישראלי גדול יותר, אך התפוקה לדונם בקליפורניה גדולה יותר. בישראל עומדת התפוקה הממוצעת לדונם על 150 ק”ג שקד ובארה”ב נקטף יבול של 250 ק”ג לדונם, כאשר הוצאות הייצור רבות וזהות בישראל ובארה”ב וכוללות עיבוד המטעים לאורך השנה,קטיף, קילוף, יבוש, אריזה ושיווק. הענף הינו בעיקר מכני ואינו נסמך לחלוטין על ידיים עובדות.


ממשלת ארה”ב תומכת בעת זו של הקורונה במגדלי השקד ובישראל לא קיימת לצערי תמיכה כזו, מה שהביא את החקלאים למחסור בתזרימים במשק שלהם ואי יכולת להמשיך ולעבד את המטעים. מאחר והמחירים הינם בתקופה זו נמוכים, אנו ממליצים למגדלי השקד להמתין מעט עם סגירת עסקאות מול הסוחרים ומקווים, כי התחזיות האופטימיות של האמריקאים, לגבי פתיחת הנמלים והמסחר יתמלאו והמחיר לחקלאי יעלה” אומר מעגן ומדגיש, כי רוב התקציב של ענף השקד מוקדש כיום למחקרים יישומיים, במטרה להגדיל את כמות היבול לדונם, זאת בעזרת משרד החקלאות, מו”פ צפון, מכון המחקר החקלאי ועוד, במטרה לספק את כל הצריכה המקומית של השקד בישראל ואף להגיע למצב בו ניתן יהיה לייצא.

במטע שלנו אנו צופים יבול טוב אבל לצערנו ירידת המחירים המשמעותית (30% משנה שעברה), תשפיע על הריווחיות של הענף. אנחנו עושים את כל המאמצים כדי להקטין את העלויות ולהגדיל את יבול השקדים במטע. חלקכם ראה את המנערות החדשות שהגיעו ונכנסו השבוע לעבודה, המנערות האלו (2 מכונות נפרדות שעובדות ביחד) מהוות שידרוג משמעותי לעונת הקטיף של השקדים מדובר בכלים עם קצב ניעור גבוה משמעותית מהמנערות הישנות ואנחנו מאמינים שלא ניזדקק לעזרה של קבלנים חיצוניים כפי שהיה בשנים האחרונות. יתרונות נוספים שיש למנערות האלו ההם: הקטנת צוות העובדים בניעור, הקטנת כמות העלים והענפים שמגיעים למשטח היבוש הקטנת כמות השקדים שנשארת על העצים, הקטנת כמות הפרי שנופלת על הארץ, האפשרות לעבוד גם בחושך ושידרוג תנאי העבודה של המפעילים. אנחנו מאחלים לצוות המטע שתהיה עונת ניעור מוצלחת ועם כמה שפחות תקלות.

במכון השקדים – אנחנו מצפים להגדלה בכמות השקדים שתגיע למכון. השנה נערכנו במתכונת שונה והודענו על כך למגדלים ומשטחי הייבוש בכדי להקטין את כמויות האדמה המגיעות למכון הוספנו בדיקה מקדימה למשאיות שנכנסות למכון. מטרת הבדיקה לזהות את המשאיות עם כמות האדמה הגדולה יותר ולהפנות אותם למערך ניקוי מיוחד שבנינו, כשעלות הניקוי תהיה על חשבון המגדל. אנחנו מאמינים שמהלך כזה יקטין מראש את כמויות האדמה שמגיעות למכון ויאפשר לנו להגדיל את קצב הפיצוח היומי ולהפחית את הפגיעות בשקדים.


גם במכון יש השפעה של הקורונה שמתבטאת בעמידה של העובדים בהנחיות הנדרשות ובשמירה מהידבקות. כדי למנוע הידבקות במכון אנחנו מגבילים את כניסת האנשים למתחם המכון שקדים. בכניסה למכון נציב שומר שיאפשר כניסה רק למורשים ויוודא את שמירת כללי הקורונה של המבקרים. אנחנו מבקשים מהחברים שאינם עובדים במכון להימנע מלהגיע לשטח המפעל.

שכירויות – השוכרים שלנו בבת הגלבוע ובחנות בת"א מושפעים באופן ישיר מהקורונה עד כדי הפסקת הפעילות לתקופות ממושכות. בעקבות הפגיעה הכלכלית שלהם הם הורידו לנו מדמי השכירות.

בשאר ענפי המשק אין כרגע השפעה לרעה של הקורונה אבל כפי שציינתי בתחילת דברי יתכן ויהיו להשפעות הקורונה השלכות בטווח הרחוק שאותם נרגיש רק בעוד כמה חודשים ואולי אף מעבר לכך.

נאחל לכולנו בריאות וסבלנות.

איל


משולחן מש"א - רינת גלילי
ת

ניקה ברזק מסיימת  לעבוד במספרה לאחר 56 שנה (מאז 1964)!

"את ראשו של הגלבוע 'מישהי' צבעה אדום..". 

ניקה יקרה, דורות של מסתפרים מכל הגילאים, עברו תחת ידיך המיומנות , נחפפו, נשטפו, נצבעו, סופרו,  וחזרו רעננים ויפים לשגרת החיים.  מודים לך על  שנים של שרות מסור, הקפדה  ודאגה לכל פרט.

נמשיך לשמור על 'ראשים רעננים וטובים' ועל המספרה הצבעונית שטיפחת באהבה ובמסירות.

תודה והרבה בריאות!

 

איתור ומיון מנהל קהילה- תהליך איתור אינטנסיבי. התקבלו כ- 30 קורות חיים, מתוכם מוינו ודורגו  10 הרלוונטיים להגדרת התפקיד. ראיינו את 4 המועמדים (בת ו- 3 בנים) המתאימים ביותר. קבלנו עליהם חוות דעת ממליצים מקצועיים ועוד. שניים מתוכם בחרו להסיר מועמדותם. המועמדים עברו אבחון חיצוני זהה (קריטריונים, ערכים, דגשים) בהתאמה לתפקיד ולצרכי גבע.

השבוע, פגשה המזכירות את שני המועמדים לניהול הקהילה. לכל אחד הוקצבו כ- 40 דקות לספר על עצמו ולענות לשאלות. המזכירות החליטה להביא את שניהם להופיע בפני האסיפה  (מתוכננת ליום שני 3/8/20) . ההחלטה תתקבל בקלפי. במהלך השבוע הבא יחולקו קורות החיים של המועמדים בתאי הדואר ויפורסמו באתר.

 

איתור יו"ר קיבוץ- צוות איתור יו"ר קיבוץ יוצא לדרך לאחר שעבר את אישור המזכירות והודעה באסיפה: רינת גלילי, גלית אורן, אלזבט רם, שי דנציגר, דגן ידין. יוצאים לדרך!

 

מכרז- דרוש/ה יו"ר מזכיר/ה לקיבוץ גבע (הגדרת התפקיד פורסמה בינואר 20 )

נכתב בלשון זכר ופונה ל שני המינים כאחד.

 ייעוד - הפעלת המערכת החברתית והניהולית של גבע. הובלה ומימוש היעדים והמטרות של הקבוצה בצורה תקינה, דמוקרטית ובהתאם להחלטות הקיבוץ והדין.    

 תחומי אחריות

1.    ייזום הובלת אסטרטגיה, תכנית ויעדי עבודה של מזכירות הקיבוץ.

2.    ארגון ,הכנת סדר יום ומידע רחב וניהול ישיבות מזכירות - פרסום החלטות, פיקוח/מעקב ובקרה אחר ביצוע החלטות שהתקבלו (מזכירות ואסיפה).

3.    הכנת סדר היום ומידע רחב על הנושאים השונים לאספה הכללית. רישום פרוטוקולים רשמיים של האגודה: פרוטוקול אסיפה, פרוטוקול ישיבות מזכירות.

4.    אחריות על דיווח, לאספת הקיבוץ לגבי תכנית שנתית, דוחות ביצוע תקופתיים ושנתיים.

5.    ריכוז ישיבות צוות תיאום (מרכז משק, מנהל קהילה, גזבר, מש"א).

6.    אחריות על מערך התקנונים של הקבוצה ויישומם כהלכה, כולל תיעוד.  

7.    אחריות על מערך האוכלוסייה (תיקים אישיים, קבלה לחברות, עזיבת חברים, מועמדים, נקלטים, מעמד תושבות).

8.    כתובת לפניות החברים, בנושאים שבתחום החברה וההתנהלות.

9.    אחריות לנוהל ערעור ויישומו.

10. אחריות להנגשה והזרמת מידע, באופן סדיר, על הנעשה בקיבוץ ומוסדותיו.

11. חבר בהנהלות הבאות בתוקף תפקידו: מזכירות, הנהלה כלכלית, מועצת מנהלים בקרה, צוות תיאום, ביטחון סוציאלי, רשאי ומוזמן לכל ועדה בקיבוץ.

12. קשר עם גורמי חוץ- אנשי מקצוע, יועצים משפטיים ואחרים, המלווים את התהליכים שעל סדר היום ואת התהליכים האסטרטגיים (שינוי, חלופת האגודה, תיקים משפטיים פתוחים ואחרים).

  כישורים נדרשים

1.    בעל ניסיון, בתפקידי ניהול מערכתיים. במערכת הקיבוצית – יתרון.

2.    אמינות ומקובלות ציבורית.

3.    יכולת הנהגה וניהול תהליכים אסטרטגים.

4.    רקע כלכלי חברתי.

5.    כושר ביטוי, בעל פה ובכתב.

6.    יכולת קבלת החלטות ועמידה בלחצים.

7.    תקשורת בין אישית טובה.

8.    ראיה מערכתית רחבה.

9.    השכלה אקדמית רלוונטית.

10.                       דיסקרטיות.

11.                       נגישות ליישומי מחשב.

 

היקף משרה- 50%- 40%

משך קדנציה- 3 שנים

תהליך בחירה- אישור הגופים הבאים- מזכירות, אסיפה, קלפי- נדרש רוב של 60% בעד, מבין המצביעים.

 

המכרז פנימי וחיצוני במקביל. חבר הרואה עצמו מתאים במידה רבה ועונה על דרישות התפקיד והכישורים, מוזמן להציע עצמו עד לסוף יולי 2020.

 

שבת שלום

רינת בשם צוות מש"א.

 

טורבינות - אורי ברזק בשם חבורת דון קיחוטה

עכשיו - עם פרסום תוצאות ההצבעה, אנו מביטים בחיוך סביב

 

הציבור בגבע אמר לשכניו כי הם חשובים לו.. 

הציבור בגבע אמר למדינה שהפקידה בידיו את שטחי החקלאות שלה - ראי אנחנו ראויים לביטחון שנתת בנו כשהפקדת חלקה זו בידינו. 

 

אך יותר מכל - הציבור בגבע יכול להתבונן בראי ולחייך - הנה אמרנו קבל עם ועדה כי ביכולתנו לנהל דיון מכובד בנושאים כבדי משקל. הנה, לקחנו אחריות על דברים חשובים באומץ ובאמונה, מבלי להכנע לחששות.

 

מזה שבוע אנו מקבלים מכל רחבי העמק וגם מחוצה לו, הודעות תמיכה ועידוד. הציבור הגבעי נתן דוגמא לכל תושבי האזור לדרכי התמודדות על מה שחשוב באמת.

 

עוד רבה הדרך לפנינו ואנו נמשיך לעקוב אחר יידוע מלא של הציבור בנושא. אבל עכשיו מותר להודות לציבור בגבע על ההשתתפות הערה והמכובדת.

 

חברי קבוצת 'דון-קיחוטה דה לה שמאטע'

 

איתי לב, ליאור אלוני, רז ברוד ואורי ברזק

*************************************


היום, 17.07.2020, היסטוריה בעמק!

81% מתושבי גבע הצביעו בקלפי-לא לטורבינות!!!

עמק חרוד אינו למכירה!

תודה ענקית לכל תושבי גבע, הפעילים הנהדרים ובמיוחד לנוער שנרתם כנגד הטורבינות ואיומי היזמים. שמחנו להעביר חומרים חשובים ונמשיך לסייע.

בהסברה, בנחישות ובאמונה בצדקת הדרך-

נשמור על המדינה הזו.

נמשיך לסייע לכל מאבק צודק כנגד העוולות כנגד התושבים-

ברכות על ניצחון התושבים על הטייקונים!

קוראים לתושבי הגלבוע להירתם למאבק הצודק כנגד טורבינות הרוח ותחנות הכח.


פינת תרבות

פינת תרבות- אירועים קרובים:

בערב שישי ה- 7/8/20 ערב טד לכבוד ט"ו באב ופתיחת תערוכת 'טו באב בעיניים שלך'- פרטים במודעה המצורפת מטה.

ביום שישי ה-21/8/20 יתקיים יום הילד.

שעות האירועים ופרטים מדויקים יפורסמו בהמשך.  האירועים מתוכננים להתקיים תחת הנחיות והגבלות הקורונה ולכן ייתכנו שינויים לאורך הדרך.

חגי תשרי מתקרבים- נשמח לשמוע רעיונות מקוריים לחגיגות אינטימיות ברוח התקופה והמגבלות.


אביהו בראל - שירה קפלן
אביהו בראל (ברלסקי ) נפטר לפני שבוע ב 15.7.2020

נולד בתל אביב בשנת 1930 , הגיע לגבע בגיל 14 כילד חוץ והצטרף למחזור ה . זכור לטובה בצניעותו, חריצותו  ויושרת דרכו . יחד עם שאר בני המחזור הפך לחבר גבע מן המניין עבד בגידולי השדה/מספוא עד 1955 אז עזב בעקבות אהבת חייו שירלי ( שרה) חברה בקבוצת ה ווארק שופ של ארגון הבונים ויחד עזבו לקנדה , שם חיי ועבד בקהילה היהודית בתחום החינוך .

להם נולדו שלשה ילדים דן, ליאורה, ויואב ( ג'ו בראל )הבן הבכור אשר הלך בעקבות אביו ,וגם הוא מצא את ביתו בגבע עד לכתו בפתאומיות בשנת 1992.

בית גבע משתתף בצער המשפחה

חברינו בעיתונות - יוסי ועקנין

חברה בלהקת 'הגבעטרון' :"לא רואים את האור בקצה המנהרה"

גם הלהקה שמעולם לא חדלה לשיר מאז נוסדה ב1948 השביתה את פעילותה בגלל הקורונה. אמירה ידין כבר 45 שנה בגבעטרון מתגעגעת לאהבת הקהל ומדברת על תחושת החברות בתוך הלהקה , גפם בזמנים קשים."ההופעות, הביחד המפגש החברתי חסרים מאוד.  יוסי וקנין מתוך ידיעות העמק 17/7/2020

משבר הקורונה פגע קשות בתחומים רבים ובעיקר בעולם התרבות, שמאז החל הגל אי שם באמצע מרץ, הוא נמצא בהקפאה. המשבר תפס את להקת הגבעטרון להקת הזמר המיתולוגית מקיבוץ גבע, באחת התקופות העסוקות שלה זה שנים; ופתאום  בבת אחת, הכל נעצר. יש לזכור שמאז ההופעה הראשונה של הגבעטרון בשנת 1948 היא לא הפסיקה לשיר ולהופיע עד שבאה, כאמור, הקורונה.

אמירה ידין, חברת גבע, היא כבר 45 שנה אחת מקולות הסופרן של הלהקה וגם אחת הדמויות המזוהות עמה. כמו אמנים רבים אחרים, גם היא מתגעגעת לימים שלפני משבר הקורונה:"לפני הקורונה הופענו מעל 150 הופעות עם ירדנה ארזי והופענו 'עם מקהלת 'הצבא האדום'. גם הינו  במוסקבה. "הופעות מוצלחות מאד",מספרת ידין בגעגוע, "ממש לפני הקורונה התחברנו לחנן יובל והספקנו להופיע איתו בכמה הופעות, ואז באה "חברתנו הטובה" הקורונה ועצרה הכל. כל ההופעות בוטלו, והיו תכניות להרבה הופעות. האמת, שאני לא רואה מתי התרבות חוזרת."

איך פתאום לא להופיע?

הגבעטרון לא הפסיקה לשיר מאז 1948. זה חלק מהחיים שלנו, וכשלקחו לנו את זה - עצוב לנו מאד. אנחנו אוהבים להופיע ולשיר. זה חסר לנו מאד ולא רואים את האור בקצה המנהרה. אנחנו נפגשים פעם בשבוע בימי שני. אילן גלבוע, המנהל המוזיקאלי, מגיע מתל-אביב ואנחנו שרים שירים חדשים וחוזרים על שירים ישנים. יושבים בחוץ במרחק ונזהרים לא להדביק ולא להדבק."

איך ממלאים את החלל שנוצר?

יש לנו בחיים עוד כמה דברים אבל בהחלט כל הקטע של היציאה מהבית להופעות, הביחד, המפגש החברתי חסרים מאד. אנחנו אוהבים להופיע ואנחנו כידוע עושים את זה ללא תשלום  זו לא עבודה זה תחביב נהדר שאנחנו אוהבים גם הקהל חסר לנו.אנחנו מרגישים בהופעות כמה הקהל אוהב את הגבעטרון "

אין תחרות

ידין נולדה בחיפה ובגיל עשר הגיעה לגבע כילדת חוץ, לאחר שהוריה התגרשו. פועה ונחשון ידין היו האפוטרופסים, ולימים היא התחתנה עם עודד ידין ז"ל. היא היתה אחות מיילדת בבית החולים רמב"ם בחיפה במשך 25 שנה ועבדה לסירוגין גם בבית החולים 'העמק'. כמו כן רכזה את תחום הבריאות בקיבוץ. היום כגמלאית , היא מתנדבת בבית החולים 'העמק' בהתאוששות בחדר ניתוח, אבל כרגע היא לא מגיעה לבית-החולים, שכן היא בקבוצת סיכון.

לפני 45 שנה היא הצטרפה כאמור לגבעטרון אחרי שפנתה אל המנהלת המתולוגית רינה פירסטנברג ז"ל. רציתי לשיר אז פניתי לרינה , שהיתה המנהלת. זה לא היה כל כך פשוט, אבל בסוף התקבלתי. היתה מכסה מסויימת ורק אחרי שמישהי עזבה זכיתי והצטרפתי."היא נזכרת.

מה סוד הקסם של הגבעטרון, כבר 72 שנה?

הלהקה היא ממש משפחה. אנחנו חברים טובים. כולם. אין תחרות בגבעטרון משום שאין סולואים. נוסף על כך, יש לנו קהל גדול ונאמן. הוא מרגיש את הביחד שלנו וכמה כיף לנו לשיר ביחד. גם השירים שלנו איכותיים גם המילים וגם המנגינות.

עם השנים הלהקה השתנתה. לא כולם כבר חברי גבע.

נכון. בהתחלה זה שינה משהו בהרגשה של החברה הוותיקים. היה קשה להכניס מישהו חדש, ובטח משהו מבחוץ. אבל לאט לאט זה נכנס. ומהוותיקים חלק אינם בחיים וחלק פרשו כי לא רצו יותר. זה בא לאט לאט ולא בבת אחת. נשארנו אני ועוד ארבעה בנים. זה לא פשוט אבל אין הבדל בין הגבעים והלא גבעים בהתייחסות שלנו אליהם והם אלינו. אנחנו גוף אחד. אין שום הבדל.".

מי חסר לך, למי את מתגעגעת?

היתה לנו חברה טובה שנהרגה בתאונת דרכים. אלה האריס ז"ל. זה היה אסון נוראי ועוד טרי. חנוך אלבלק ז"ל מבית השיטה חסר. הוא כל כך אהב את הגבעטרון שרתי גם עם גיסי דנדי וגיסתי נעה

מה השיר הכי אהוב עליך?

קשה לי לבחור. "אור וירושלים" ו"תאורת חצר". השירים העצובים יותר. שירים מקסימים, שצריך להקשיב למילים שלהם. בכל הופעה אי אפשר לא לשיר את עמק שלי בת שישים וים השיבולים. השירים האלה מקבלים המון מחיאות כפיים כאילו אתמול יצאו. בת שישים הצליח מאד בגלל שהמנגינה יפה והוא קליט. יש עוד שיר אחד שאני אוהבת, 'גבעה אחת' של שלמה ארצי. אני אוהבת גם את המחרוזות הרוסיות. בהופעות , כשאנחנו מגיעים לשירים הרוסיים, הקהל יוצא מדעתו,. כולם שרים.

עד מתי תשירי בגבעטרון? יש לי עוד הרבה שנים לשיר. אין לי תוכניות פרישה בשום פנים ואופן. זה חלק מהחיים שלי. גידלתי ילדים עם הגבעטרון שזה לא היה פשוט כל כך.

חזה אל חזה - דני גפן

"חזה אל חזה"  אנפלאגד בנצרת עילית 13.8.98 

בשנת 98 עבדתי כבמב"ח, במפעל "מיטרוניקס" בקיבוץ יזרעאל !

אסור היה אז, לבן משק בשנת חופש, לשכור חדר בגבע. אז גרתי בבית ילדים ישן ביזרעאל.

שותפי לחדר היה ,בחור נחמד מנצרת עילית בשם עידו טל. עידו מוזיקאי בעצמו, היה במספר הופעות של להקתנו באותה תקופה. ובסוף אותה שנה ב-13.8.98, הוא הזמין אותנו להופעה משותפת בבית הוריו בנצרת עילית (נוף הגליל היום .  

הייתה הופעה מיוחדת ושונה, שבלחיצה על הקישור המצורף, תוכלו לראות ארבעה שירים מתוכה

חזה אל חזה בהופעה אנפלאגד בנצרת עילית from kibbutz geva on Vimeo.


"חזה אל חזה" היו:

תום אשוח - גיטרה אקוסטית

מתן ציזלינג - חליל, מפוחית, תופים, חצוצרה

שחר נתן - גיטרה ושירה

דני גפן - מצילתיים ושירה

הגברה - אבי אריאב ואביטל בן שמעון

עריכת הסרט - טל גולן

 

אשמח אם תצפו, תגיבו ותפיצו !

דן  "הסולן" גפן


פניני עיתונות - הביא לדף ערי גילמכות  לרופאים לא התחילו היום. פעם היו המכים מקבלים עונש מאסר. מה מקבלים היום?


הצפירה יולי 1927


הפועל הצעיר יולי 1915  (נשואי הורי רחל סלע הסבאים של כרמל )אם צועקים אז מקבלים...אפשר להתחיל לנסות...


בין שמאל לימין - ב. מיכאל

בין שמאל לימין, בין שכל ליצר /ב. מיכאל

מהו בעצם ההבדל בין שמאל לימין? ההבדל הבסיסי ביניהם טמון במה שניצב במרכז השקפת עולמם.

במרכז הווייתו של השמאל ניצב האדם. רק האדם. כל אדם. ללא הבדל דת, גזע, לאום, מגדר, צבע, מוצא, גיל, מראה, משקל. על רווחתו, חירותו, זכויותיו, חובותיו, איכות חייו ותוחלת חייו נלחם השמאל.

ראש הטופס

תחתית הטופס

במרכז הווייתו של הימין ניצבים כל מיני דברים משונים: "לאום", "דגל", "כבוד", "אלוהים", "דם", "אדמה"... ולעתים גם "השוק החופשי" (שגם הוא סוג של אלוהים). הימין נלחם על עליונות לְאוּמוֹ, זקיפוּת דגלו, האדרת כבודו, תפארת אלוהיו, טוהר דמו וממדי מִגְרָשוֹ. או, בקיצור תמציתי, בראש מעייניו של הימין ניצבת רק שאלה גורלית אחת: "למי־למי יש יותר גדול".

איור: ערן וולקובסקי

את השקפת העולם השמאלנית אפשר ללא כל קושי לעגן בשכל ישר, בהגינות אנושית ואפילו בעקרונות האבולוציה. שהרי שימור המין והשבחתו הם משימתו של כל נברא.

כך נעשה הימין הישראלי לאידיאולוגיה הניצבת על שלושה שִ"ינִים: שיסוי, שחיתות, שקרים

את השקפת העולם הימנית אין כל דרך לעגן בהיגיון, בהגינות אנושית או בשכל ישר. וכי איזה היגיון יש בשיגור נערים תמימים להילחם את מלחמותיו של אלוהים? ואיזה שכל יש בהתעמרות מנוולת בבני אדם רק כדי לגרום נחת לאיזשהו ET חוצני? ומהי התבונה הטמונה בגזענות, או בקדושת "הלאום"? והאם קיימת איזושהי בינה היכולה לתרץ פרצי אלימות ורשע לשם "כבוד"? אין.

הוא הדין גם במה שקרוי "משנתו הכלכלית" של הימין. עיקרה (בניכוי מסי־שפתיים וצדקנות) הוא רמיסת חלשים כדי להעשיר עשירים, שחיקת זכויות־אנוש כדי לנפח מְּנָיָה וקידוש הפתגם הרומי שקבע כי לכסף אין ריח. היש קמצוץ של היגיון או אנושיות בכל אלה? אין. אף לא מיליגרם אחד.

ובכל זאת כובשת הימניות האווילית הזאת את העולם. איך זה?

נראה כי פתרון התעלומה טמון בעובדה שכמה ממנהיגי הימין העכשוויים גילו תחליפים מלהיבים להיגיון, לתבונה, להגינות האנושית ולשכל הישר. הם גילו את השנאה, הגזענות, הפגאניות והרשע. או, במלה אחת, את היצרים. אותם שדים שחורים המסתתרים בעמקי נשמתו של כל אדם. הם מלהיבים הרבה יותר מתבונה, קלים הרבה יותר להבנה ומפתים הרבה יותר מהיגיון צונן ומרסן. זהו כוח אפל, קדמון ושוחר־רע, שבהשתחררו הוא מעניק למשחררו "בייס" ענק של מעריצים נרצעים. המון אסיר תודה ונאמן שזכה לפתע בהכשר ממלכתי לשנוא, להתגזען, להתנשא, להתפלש באמונות הבל ולהתעמר בזולתו. והרי אין כיף גדול מזה.

לעתים נראה כאילו שתי השקפות העולם הללו, הימנית והשמאלנית, מיוצרות בשני איברים שונים בגוף האדם. השמאלנות נובעת מן הראש. הימניות בוקעת מן הבטן. ואז, במאבק על הליכותיו של האדם ניצבים זה מול זה הקורקבן והמוח. הראש ובני־המעיים. התבונה והיצר. הייפלא שהיצר מנצח?

אומרים שפעם היה בעולם ימין אחר. ימין ג'נטלמני. אומרים שפעם היו אפילו דיונים מתורבתים ומנומסים בין ימין ושמאל. לא עוד. הימין האמריקאי עשה את מלוא הדרך מלינקולן לטראמפ. הימין הישראלי צנח ממרומי חמשת המֶ"מִים הנאורים של ז'בוטינסקי (מזון, מעון, מלבוש, מרפא, מורה), למעמקי שלושת הכָּ"פִים החושפניים שבקעו השבוע מפיו של מיקי זוהר כעיקרי שאיפותיו: "כוח, כבוד, כסף".

וכך, בדיוק כך, נעשה הימין הישראלי לאידיאולוגיה הניצבת על שלושה שִ"ינִים: שיסוי, שחיתות, שקרים.

תרבות בעמק

משפחות יקרות,

לכל אחד מאיתנו יש רגעים אישיים ומיוחדים בשגרת יומנו,

רגעים שנצרבים בזכרוננו, עם בני המשפחה עם חיות המחמד,

עם התחביבים שלנו.

את הרגעים האלה נצייר יחד כסיפור משפחתי, אישי, בתמונות.

בימי רביעי בסדנת "סטורי בורד" משפחתי.

פרטים נוספים  באתר רכישת הכרטיסים:
ehm@smarticket.co.il

 

סדנת הקיץ Story Board בהשראת התערוכה של מיכאל קובנר מבוססת על קפסולה משפחתית - כל משפחה יוצרת סביב שולחן תוך הקפדה על הנחיות התו הסגול:
** מספר המקומות מוגבל למקסימום מספר אנשים על פי הנחיות.
** לבישת מסיכה מגיל 7 ומעלה,
** לכל משפחה ערכת יצירה אישית משלה, הכוללת פלטת צבעים, גואש ומכחולים.
** יש להביא מים מהבית, אין גישה למתקני השת
ייה.
&&&&

          דורות בגלבוע העמותה לוותיקי  הגלבוע,  מזמינים :

 עבור כל אלה שבחרו להישאר הקיץ בבית,הרצאות וסדנאות  ב ZOOM במגוון תחומי עניין :

היסטוריה ואקטואליה מנחה עמוס דותן ימי ג' 14/7, 21/7, 28/07  בין השעות 09:00-10:30 עלות 20 ₪ להרצאה

 תנאים של חיבה- למצוא את דרך המלך ביחסנו עם ילדנו המבוגרים מנחה דפנה ברקת פסיכולוגית  ימי ג' 14/7, 21/7, 28/07  בין השעות 17:00-18:30 

עלות 100 ₪ לכל הסדרה (אין אפשרות להרצאה בודדת)

 שיר השירים- שירת אהבה מנחה הדס עטיה-פרידמן ימי ד' 8/7, 15/7, 22/7, 29/7  בין השעות 09:00-10:30 עלות 20 ₪ להרצאה 

הרצל- האיש והגותו כפי שלא הכרנו מנחה אבשלום בן-צבי ממכון "שיטים" ימי ד' 22/7, 29/7, 05/08, 12/08 בין השעות 11:00-12:30 עלות 20 ₪ להרצאה

פגישה לאין קץ- בין אמנות לפסיכולוגיה מנחה שלומית מילמן  ימי ה' 09/7, 16/7, 23/07, 30/07 בין השעות 10:00-11:30עלות 20 ₪ להרצאה

אירועים ופרשיות בתולדות א"י מנחה מורן גלאון  ימי א'  12/7, 19/7, 26/07, בין השעות 09:00-10:30 עלות 20 ₪ להרצאה

 הזמנה לקוקטייל

מנחה ד"ר ירדנה דגן  ימי א'  12/7, 19/7, 26/07, בין השעות 10:25-12:00עלות 20 ₪ להרצאה

 בעקבות בנאים וחולמים

מנחה ד"ר שלי אן פלג  ימי ב' 13/7, 20/7, 27/07, בין השעות 09:00-10:30 עלות 20 ₪ להרצאה

 סדרת מוסיקה קלאסית

מנחה ד"ר מוטי אדלר  ימי ב'  13/7, 20/7, 27/07, בין השעות 10:35-12:00 עלות 20 ₪ להרצאה

 התפתחות והעצמה אישית מנחה יהלומית- בוגרת תואר במדעי המחשב  ימי ב'  13/7, 20/7, 27/07, 03/08 בין השעות 10:00-11:30 עלות 30₪ להרצאה בודדת / 100 ₪ לסדרה

 לצחוק וללמוד "משיטת קומינסקי"מנחה עינת פורת עמוס  ימי ג'  14/7, 21/7, 28/07, בין השעות 09:00-11:30 עלות 20 ₪ להרצאה נ

נדרשת הרשמה מוקדמת במשרדי דורות בגלבוע טלפון 04-6421050או במייל dorot_bgilboa@walla.com 

שלום רב,

ברוח התקופה אנו חוזרים להפעיל את ערוץ הזום שלנו, ומזמינים אתכם לסיור ווירטואלי מס' 9  ביום חמישי, 23.7.20 בשעה 20:30. והפעם נבקר בסליק המוזיאון,

עם רפ"ק ד"ר שלומי שטרית, מפקד בית מורשת משטרת ישראל. בסיור נאפשר הצצה נדירה לאוסף כלי הנשק הייחודים והנדירים הנמצאים אצלנו בסליק ובאמצעותם נספר על תולדות ההגנה והביטחון בעמק.

הרשמה לאירוע בקישור:  https://www.eventer.co.il/v5aj3 . הסיור בזום / ללא תשלום / יש צורך ברישום מראש. הקישור לזום ישלח לאחר השלמת הליך הרישום ישירות לדוא"ל .

נשמח לראותכם. בברכה, עפרה וצוות המוזיאון.


דברים טובים

והפעם חצילים. יש עשרות אם לא מאות מתכונים וכל אחד טוב מהשני כי אין ירק כמו חציל ידידותי למשתמש,נכנע לכל גחמה ,כחומר ביד היוצר. וכל בשלן יש לו את המתכון הסודי שלו. כל דרי הקילוסין שלעיל  מיועדים כמובן ל"מכורים" בלבד. כי יש כאלה שמלהפך: שונאים אפילו את השם. לאלוהי הטעם פתרונים.

לפני אלפי שנים כשעבדתי במטבח גבע היינו מעניקים שמות לכל מיני יצירות קולינריות. כך "חצילי דני" ו"דג כבוש של לאה" "קציצות חיה'לה" ועוד כהנה וכהנה. בין יתר הזוכים להנצחה בדרך זו היה גם דוד נתן ז"ל שהפציע במצטבחנו אז שהיה גם נשי וגם פרוע ודוד ברח כל עוד נפשו בו כשהעמיק להכיר את מטבח גבע דאז עם חבר הליצניות שמלך שם, דוד השאיר מזכרת והיא "חצילי דוד" שאינם אלא חצילים מטוגנים או אפויים בתנור עטופים בפרורי לחם עם טויסט קטן

                                                   שניצל חצילים.

מצרכים

פרוסות בעובי של חצי עד סנטימטר אחד של חציל טרי ועגלגל

פרורי לחם

מלח

 צ'לי טחון (זהירות ,שורף!)

2-3 שיני שום מרוסקות
מיונז תוצרת הארץ

מעט שמן זית או שמן קנולה 

אופן ההכנה

אז זהו זה  לא בדיוק שניצל.

על  פרוסות החצילים יש למרוח מיונז כמות המיונז כפי העדפתו של הבשלן

את המיונז אפשר להעשיר בשום מרוסק במעט צ'ילי טחון מלח הכל הבמידה כמובן

את פרוסות החציל המרוח יש לטבול בפרורי לחם  

כדאי להתיז מעט שמן על פרוסות החציל  טרם הכנסו לתנור

והרי הן מוכנות  ומזומנות  להכנס לתנור בחום בינוני של 180-200 מעלות עד שישחימו.

אפשר לבדוק את רמת המוכנות עי לחיצה קטנה באצבע ולראות מידת הבישול הרכות של הפרוסה.

וזהו. מוכן. וכשיצא מהתנור הרי לכם מעדן. ואם לא תגזימו בכמות המיונז המרוח על הפרוסה, גם לא עם השמן שמתיזים לפני ההכנסה לתנור, החציל לא יצא שמן אלא טעים, זריז ומשאיר לבשלן זמן להרפתקה נוספת. 
חסר רכיב