קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2401

08/11/2019
דף מספר 2401

 

דף מספר 2401 י' בחשון תש"פ 8 בנובמבר 2019

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il


קריקטורה בידרמן מתוך "הארץ"7/11

 
הודעות לדף

 

מזל טוב

לאלי כהן

ולכל המשפחה

להולדת הנכדה

בת לניצן ואתגר

**************

 

**************

תערוכת נעלים ביום שני 18/11  בחדר האוכל בין השעות 19:00-16:00

**************

תכנית חוג העמקים לשבוע 10-15/11

ביום ג' 12/11 במושב ברק

קפה תרבות

משה טומי פלדינגר

מאחורי הקלעים של עולם הפשע

*

ביום ד'   13/11 בשעה 20:30 בגבע

חוג יהדות

פרופ. רחל אליאור

עקדת יצחק- מבט נוסף.

**************

אירוע לחיילים בודדים- תודות

באירוע שהתקיים בגבע לפני שבועיים בחורשת איקסי השתתפו 240 חיילים בודדים מאזור הצפון (גרעיני צבר בעיקר), רכזי גרעינים, נציגי התק"ם ובראשם ניר מאיר - המזכ"ל .

היוזמה, הארגון וההפקה ע"י רון פרומרמן וצוותו, וצעירי גבע.

תודות מיוחדות לצעירי גבע ובראשם:

בארי נחשון, עומר ורותם אלוני, גל נחשון, גיל רז, עמית רונן, אלון רם, דורון ורז פירסטנברג.

על ההתנדבות , המחויבות והנתינה מהלב, שמרגשת כל פעם מחדש.

גאים בכם, ועדת צעירים

**************

למשתתפי החוג לתנ"ך, לאוהבי התנ"ך, למתעניינים במקורותינו ולסקרנים

החוג לתנ"ך מחדש פגישותיו

ביום חמישי 7.11.19 בשעות 17:30 – 19:00

 

נפתח את השנה בנושא " סיפורי יוסף "

בהנחיית רבקה ארצי

מקום הלימוד: מרכז סקרנות

לפרטים נא לפנות לסקרנות- 04-6535996/7

או : אורה: 0546633157   דליה: 054-6633294

מחכים לכם להתראות

**************

 

**************

 

דו"ח מנק"ל דורון חורב

 

דו"ח מנק"ל

מדיוני האסיפה הכללית – 4/11/2019

יאיר עמית נבחר לשמש יו"ר האסיפה, ותודה לו על נכונותו ועל אופן ניהול האסיפה.

שאילתות והודעות

שאלה - באיזה גוף ובאיזו סמכות הוחלט להוריד את האשראי בכרטיסי האשראי

ל 4,000 ₪. לדעת השואל, הסמכות המינימלית לקבלת החלטה זו היא המזכירות.

תשובה – ההחלטה נתקבלה בצוות תיאום, ומוסכם שזו תאושרר במזכירות.

שאלה – מי אישר להעלות מחירים בחד"א ומדוע נושא זה שהתברר בהכרעה בקלפי, אינו מגיע שוב לקלפי אלא מוחלט בידי מנהלים.

תשובה – מנגנון עדכון המחירים שנקבע בקלפי ולפיו מועמסים 30% על עלות חומרי הגלם, לא הופעל על כל מבחר המזונות ומופעל כעת. מדובר בהתאמה ולא בעליית מחירים. מנגנון עדכון המחירים יפורסם בעלון.

ולהלן מתוך מודל הפרטת המזון: " עלות המזון + מע"מ + 30% מעלות האנרגיה, העבודה והתחזוקה. (מלבד פירות וירקות שמחירם אינו כולל מע"מ). "

שאלה – מהם הצעדים לבחירת רכז בניין.

תשובה – ערן נבון נבחר לתפקידו בנובמבר 2015 לקדנציה בת 4 שנים המסתיימות כעת. פורסם מכרז לתפקיד ונרשמו מועמדים, הוקם צוות איתור אשר ייפגש עם ערן כדי לסכם התקופה וכדי להגדיר את תהליך האיתור. בחירת רכז בניין בהכרעה בקלפי.

הצבעות בקלפי

ביום שישי 15/11/2019 תתקיים הצבעה ידנית בקלפי לבחירת חברים לדירקטוריון בקרה ולמזכירות.

חברים, אנא שימו לב לסדרי ההצבעה, על מנת שהצבעתכם תיספר במניין הקולות התקפים.

המועמדים לשמש חברי דירקטוריון בקרה (ע"פ א"ב שם משפחה): רינת גלילי, רענן פרנס, נועם רותם, נעמה רז, נתי רכט.

בפתק ההצבעה יש לסמן עד 4 מבין המועמדים - חברים שיסמנו את המועמדים כולם, ייפסל פתק ההצבעה.

מבין המועמדים שקיבלו מעל 50% מקולות המצביעים, ייבחרו ה 4 שקיבלו את מירב הקולות.

המועמדים לשמש חברי מזכירות (ע"פ א"ב שם משפחה): אורלי ברזק, ענבל גל, אילון גרייצר, מוקי ידין, ניצן לב (רזניק), ניצן מזור, שירה קפלן, אלזבט רם.

בפתק ההצבעה יש לסמן עד 3 מבין המועמדים - חברים שיסמנו יותר מ 3 מועמדים, ייפסל פתק ההצבעה.

מבין המועמדים שקיבלו מעל 50% מקולות המצביעים, ייבחרו ה 3 שקיבלו את מירב הקולות.

דיווח המזכירות

המזכירות עצרה הטיפול במינוי וועד ממונה מרצון, לאחר שזיוה רכט הגישה את מועמדותה לשמש בתפקיד יו"ר הקיבוץ (מזכיר). צוות האיתור לבחירת מזכיר נפגש עם זיוה, ומועמדותה תוצג בפני המזכירות והאסיפה, ובהכרעה בקלפי.

סדר יום

קלפי – יתקיים ב 15/11, יום שישי בשעות היום בחדר האוכל,

בהצבעה ידנית - אישור חברי דירקטוריון לבקרה וחברים למזכירות, מבין המועמדים.

אסיפה – תתקיים ב 18/11, יום שני 20:00 במועדון לחבר,

דוח ביקורת מש"א – מוזמנים המבקר וועדת הביקורת – אישור המלצות ולוח זמנים, באסיפה.

אסיפות המתוכננות עד סוף השנה – מועמדים לקליטה לחברות, אישור מאזן לשנת 2018, מועמדות זיוה רכט להעברה לקלפי, אישור תקציבי משק וקהילה לשנת התקציב 2020.

תודות

תודות לרן לוסטיג על ליווי חג המעלות - כ 500 נערים בדשא מגרש הכדורגל, אירוח כ 400 נערים מהצופים דיזינגוף באולם בית גוריון, לקיחת האחריות על אולם הספורט, אשר רק עם לקיחת האחריות לידיו, אנו מבינים עד כמה נחוצה עזרתו בעניין זה לטובת גבע והמשתמשים.

ולסיום, שאל אדם " מה נעשה? ", השיבה אשתו " כלום ", אמר האדם " זאת עשינו אתמול", השיבה אשתו " אך טרם סיימנו ".

ולשבת של שלום ומנוחה, שנבחר בתבונה את המשימות אותן עלינו לסיים.

דורון חורב, מנהל קהילה

   

דיווח מרכז משק - איל לב

דיווח מרכז משק

 

בס"ד    ‏06 נובמבר 2019

מכון שקדים: עושים מאמץ לסיים את העונה בשבועיים הקרובים. הגשם שטוב לחקלאים מהווה בעיה לערמות השקדים שבשטח הפתוח כדי להימנע מנזקי רטיבות כיסינו את הערמות בניילון.

גד"ש: התחלנו את עונת הגידולים 2020 בגידולי הסתיו. זרענו בצל וגזר ונעצנו שום (גידול חדש לעין חרוד איחוד). פיזרנו דשן בחלקות המיועדות לחיטה ואנחנו מצפים לגשמים שיאפשרו לנו לנוח מהשקיות ההנבטה.

מטעים: מסיק הזיתים מתעכב השנה כי הזיתים עוד לא מוכנים. הצפי לתחילת המסיק הוא בעוד כשבוע.

חנות בת"א: קיבוץ גבע רכש את החנות ברחוב החשמונאים לטובת בקרה בשנת 1982 מאוניברסיטת ת"א. הבניין שבו נמצאת החנות כמו רב הבניינים בת"א שייכים לעיריית ת"א שמשכירה אותם בחוזה ארוך טווח לבעלי עניין (בדומה לשטחי המשבצת של הקיבוץ שמוחכרים לנו מרשות מקרקעי ישראל). החוזה של הבניין היה ל 75 שנה שמסתיימות בשנת 2025. המבנה מוגדר כבניין משותף ויחד איתנו רשומים עוד 6 שותפים כל אחד בחלקו היחסי לפי גודל שטח אותו הוא רכש. אנחנו משכירים את החנות לרשת "קפה ג'ו" שמשכירים אותה בשכירות משנית למסעדת הבלקן בתמורה לכ 400 אש"ח בשנה.

עיריית ת"א מעוניינת שהדיירים ישפצו את חזית הבניין ולכן הציע לשותפים (ואנחנו בתוכם) שיחתמו על הסכם משותף לשיפוץ הבניין ובתמורה לכך העיריה תחדש מולם את החוזה השכירות ל 50 שנה נוספות בהנחה משמעותית. אם לא יחתם חוזה שיפוץ מול העיריה עד סוף שנה זו העיריה תיקח בחזרה את הנכס עם תום החוזה הנוכחי (2025) ותוציא אותו למכרז לכל המרבה במחיר. המשמעות מבחינתנו היא שנאבד את הנכס. אנחנו נעזרים ביעוץ משפטי ושמאי כדי להגן על הזכויות שלנו אבל נצטרך בזמן הקרוב להביא לידיעת ההנהלה והציבור ואישורם את חידוש החוזה ומשמעותו הכספית.

בחירת דירקטורים לדירקטוריון בקרה: אסיפת התאגידים ממליצה לחברי גבע שלא לבחור בחבר קיבוץ העובד בבקרה לשמש נציג ציבור בדירקטוריון החברה. רב חברי האסיפה חושבים שיש בכך טעם לפגם.

איל לב

מהתקשורת

חברינו בתקשורת

   3/11  /רוני שחר      mynet  

שירי ענבר מקיבוץ גבע חלמה הרבה שנים להפוך למיילדת, אך רק באמצע החיים הגשימה את השאיפה. בעשר השנים האחרונות היא עובדת בתחום בבית חולים, משמשת כאחראית חדר יולדות ומבחינתה כל לידה של תינוק בריא היא סוג של נס

שירי ענבר מקיבוץ גבע משמשת כמיילדת כבר כעשר שנים בבית חולים העמק, כשבשנתיים האחרונות היא גם אחראית חדר יולדות. ענבר (50), נשואה ואם ל־5 בנות, חלמה על המקצוע במשך שנים רבות, אך רק בעשור הרביעי לחייה התפנתה להגשים את החלום.

"הרבה שנים חלמתי להיות מיילדת אבל החיים מגלגלים אותך לכל מיני מקומות ורק בגיל 40 הצלחתי להגשים אותו", משתפת ענבר ומסבירה מהיכן הגיע הרצון להיות מיילדת, "זה תחום שמאוד משך אותי. אמא שלי מיילדת ומאוד אהבה את זה אז כנראה שזה דבק בי בהשפעתה ועכשיו גם הבת שלי רוצה להיות מיילדת. מיילדת זו דמות שזוכרים אותה כל החיים. ככה זה היה מבחינתי בכל אופן, במיוחד בלידה הראשונה. המיילדת היתה כמו אלוהים עבורי".

ברגע שענבר הגיעה לחדר לידה בפעם הראשונה, זו היתה אהבה ממבט ראשון. "תמיד האמנתי שצריך כל כמה שנים לעשות שינויים כדי לא להישחק ולשמור על עניין, אבל ברגע שהגעתי לחדר לידה אמרתי 'פה אני נשארת עד הפנסיה'. זה לא מקום שאני אעזוב בחיים".

 

זוכרת את הלידה הראשונה?

"האמת שהלידה הראשונה כתלמידה לא היתה חוויה כל כך טובה. יילדנו ילד חולה וזה היה בלתי צפוי ומאוד לא נעים, אבל זה לא משהו שגרם לי לטראומה".

לכל מיילדת יש את הלידות שהיא לא תשכח לעולם. מבחינת ענבר יש לה כמה וכמה כאלה. "יש לידות של קרובות משפחה שתמיד מרגשות. ליילד אמא שיוצאת עם ידיים מלאות בלידה חוזרת אחרי שחוותה בעבר "לידה שקטה" - זה מאוד מרגש. או ליילד אישה שציפתה המון שנים לילד".

הלידות עדיין מרגשות אותך או שזה הופך עם השנים לסוג של רוטינה?

"ההתרגשות היא הרבה פעמים מדבקת מצד המשפחה. כשאת רואה משפחה שמאוד מתרגשת כשנולד התינוק, אז את מתרגשת יחד איתם. לעומת זאת משפחה שרגע אחרי שהתינוק יצא ממשיכה בענייניה, זה קצת פחות מרגש. כמובן הקשר שנוצר ביני לבין היולדת והמשפחה זה גם משהו שתורם להתרגשות".

ליילד תינוק בריא ולהביא חיים לעולם זו אכן התרגשות גדולה, אבל גם דבר שבהחלט הוא לא מובן מאליו. ענבר מסתכלת על זה כעל לא פחות מנס: "לראות את הפלא הזה מתרחש לך מול העיניים זה המראה הכי יפה בעולם. פתאום מבצבץ תינוק החוצה ומתחיל לצרוח. זה נס בעיניי. אנחנו נתקלים גם בלידות שהן לא כל כך מוצלחות. אם זה נשים שעברו הפלות, לידות שקטות או נשים שמסתבכות חלילה בלידה ומבחינתנו כל לידה שמסתיימת בטוב ואישה יוצאת מפה עם תינוק בריא, זה סוג של נס. הנשים לא תמיד רואות את זה ככה. יש נשים שמגיעות כל שנתיים־שלוש ללדת והן רגילות לצאת בידיים מלאות. אישה שיוצאת מחדר הלידה עם תינוק בריא צריכה להיות הכי מאושרת בעולם כי זה לא דבר מובן מאליו".

תופעה שהולכת וגדלה בשנים האחרונות היא גיל היולדת, שחוצה את רף ה־50. "לי באופן אישי יצא ליילד מישהי בת 53. יש לנו יחסית די הרבה מקרים של נשים מבוגרות. זה הולך ועולה".

טיפים ליולדת הטרייה?

"לבוא עם הרבה אופטימיות. לדעת שמי שמגיעה לחדר לידה זה המקום הכי טוב להיות בו. לבוא עם חיוך ולשמוח בלידה. לא לקחת את זה למקום קשה, אלא למקום טוב". לסיום היה חשוב לה לפרגן לצוות שאיתה: "יש פה צוות מדהים של רופאים ושל מיילדות. עברנו לחדר לידה חדש לפני חמישה חודשים שמצויד בכל מה שצריך ואני מזמינה את כולן לבוא ללדת אצלנו".

*****************

התיעלות חיסכון והכנסות - צוות חברים

התייעלות, חיסכון והכנסות לקהילה

חברים שלום,

מביאים בפניכם דיווח על הרציונל העומד בבסיס הקמת הצוות שלנו, הפעולות שעשינו עד כה והכוונות להמשך הדרך.

רציונל – הצוות כולל צעירים, גיל ביניים ומבוגרים הינו הטרוגני הן בגילאי החברים והן בדעותינו. המאחד בינינו ומה שיצר את הקבוצה היא ההבנה שגבע נמצאת היום במצב חברתי וכלכלי לא טוב. המסר שהועבר מההנהלה בכל ישיבה כלכלית וחברתית היה שהציבור אינו מבין את גודל המצוקה הכלכלית  וכי עלינו כחברים לקחת אחריות ולקבל החלטות. כמו כן, וועדות האיתור ומש"א לא הצליחו לגייס חברים למזכירות  וגם לא מזכיר לגבע ולכן החלטנו כחברי גבע שאוהבים ואחראים לביתם, לצאת ממקום הנוחות שלנו ולפעול.

פעולות הצוות התמקדו בשלוש משימות שהוגדרו מראש:

1.    לקראת הכנת תקציב 2020  - בחינה מול מנהלי גבע ( מנהל קהילה, מרכז משק, גזבר ומנהלת מש"א) היכן ניתן להתייעל, לחסוך ולהביא הכנסות – הבאנו הצעות שאנו מצפים שיבחנו בהכנת תקציב 2020

2.    נציגי ציבור למזכירות – פנינו באופן אישי לחברים על מנת שיציגו מועמדותם לחברות במזכירות והם יועמדו בקרוב להצבעה בקלפי.

3.    איוש משרת מזכיר ויו"ר קיבוץ – במשך מספר חודשים כיתתנו רגלינו בשיחות ופניות לחברים על מנת שיישאו בתפקיד מזכיר הקיבוץ בקונסטלציה כזו או אחרת. בחנו את המבנה הארגוני שבנה הצוות של יאיר קארו טרם היכנסו לתפקיד והבנו שכעת, על מנת שחבר קיבוץ יאות לקבל עליו התפקיד, יהיה עלינו לחלק את משימות התפקיד לשני אנשים ולעשות התאמות קלות כך שנושאי תפקיד המזכיר, יוכלו לשלב אותו עם העבודה בה הם עובדים כעת. פורמט דומה פועל כעת בעין חרוד איחוד.

התוכנית יצאה לדרך – בישיבת המזכירות שנערכה בשבוע שעבר הצגנו בפני חברי המזכירות את הצוות ואת תהליך עבודתנו תוך שימת דגשים:

·       הצוות לא בא להתנגש בעבודת ההנהלה אלא לתת לה גיבוי בעבודת ההתייעלות והחיסכון ואף להביא הצעות נוספות שכוללות קיצוץ במשרות שכירים מה שיביא לחיסכון גדול בתקציב. בנוסף אנו מציעים החלפת שכירים בחברים ככל שיתאפשר.

·       הצוות מצפה שבחינת תהליך השינוי תתבצע עד להכרעת הציבור עם כל ההתאמות הכלכליות הריאליות הנדרשות.

·       הצוות מתנגד להבאת וועד ממונה מרצון שינהל את חיינו ויחליט עבורנו על חיינו. ניהול חיינו צריך להישאר בידינו. יש לנו, בגבע היכולת והכוחות לנהל את עצמנו, לבצע קיצוצים נדרשים ולהחליף שכירים.  ואם בחיסכון עסקינן – יש לזכור כי עבודת הרשם וכניסת וועד ממונה מרצון יביא עמו הוצאות כספיות גדולות ביותר לצד שלילת היכולת לקבל החלטות בכל תחומי חיינו!!!

·       מזכיר/ה ויו"ר קיבוץ – אנו מביאים להכרעת הציבור את בחירתה של זיוה אוחיון רכט כמזכירה ויו"ר קיבוץ. זיוה שהקימה בשלוש השנים האחרונות עסק של ייעוץ עסקי תפעל כמזכירה ויו"ר קיבוץ ב- 40% משרה ולצידה יבחר מזכיר נוסף ( פנימי או חיצוני) ב- 40% משרה. לאחר הכרעת הציבור בהצעה זו, נביא את המתווה הארגוני עליו אנו עומלים הכולל כניסת חברי גבע למשרות בהנהלה במקום שכירים.

עבודה רבה לפנינו ואנו קוראים לחברים להצטרף אלינו כך שנשלב ידיים ביחד ונפעל  בימים לא קלים אלה למען שיפור החיים והאווירה בבית שלנו.

בברכה,

ענת לוין, זיוה אוחיון רכט, שי גלילי, ניצן לב, יעל זיו, רחלי וויס, מאיר רם, ערן גל, רז ברוד, אילן אלוני, שירה קפלן ואלי גורן.

בחירת נציגי ציבור - מיכה קארו

 

נציגי ציבור   /  דירקטורים

  הדברים נאמרו בעבר, אך דומה שהדברים נופלים על אוזניים אטומות, או מורך לב ( חשש) שרוב נציגי הצבור / דירקטורים שאנו בוחרים למוסדות שונים, נגועים בו. אך יותר מכך, רובם אינם מודעים כלל למהות תפקידם. לעיתים, חוסר האחריות בבחירת חברים נחמדים וטובים שאין להם שמץ הכנה לתפקיד או מידע בנושאים שונים, הופך אותם ללא רצונם למה שמכונה "נציבי מלח" או "עלי תאנה".   לכן ובדרך כלל, מיד עם בחירתם, עוטים עליהם את גלימת ההנהלה ומהווים  חותמת גומי, כמעט לכל החלטה שיוצאת.   

זו רעה חולה שיש לשנותה בהקדם.  אין שמץ של שמחה במזכירות שכולה "מקשה אחת" במקום מזכירות נבונה, מקשיבה, ומתחשבת !

*  בטרם ניגש לתפקידו של נציג צבור, יש לומר ובקול גדול  חבר החושש להביע דעתו בישיבה ובעיקר אם אינה מתיישבת עם דעת המזכיר/ה או אף עם רוב המזכירות פסול מלהיות נציג צבור במזכירות!!!  מחובותיו של נציג ציבור:

1. להאזין למידע הניתן לו מידי המזכיר או בעלי תפקיד אחרים, אך לא להסתפק בכך, אלא לדרוש מסמכים ולשאול שאלות ולקבל הבהרות עד להבנת הנושא לפרטיו וללא בושה שיחשב כטיפש,או חלילה וחס, קטן אמונה בממסד...  אין להסתמך רק על מלל ועל זיכרון הדובר.

2. לדרוש ולקבל חומר לעיון לפני ישיבת המזכירות ובמרווח מספיק להתעמקות בו, וכן חומר גולמי שקיבלו גם בעלי התפקיד כדי ששיפוטו יהיה מבוסס על מידע מלא ולא על סמך חומר מסונן.

3. בנוסף לאמור בסעיפים הקודמים, אם חומר הדיון נוגע בחבר / משפחה,  מתפקידו של מי מנציגי ציבור לגשת אישית ולשוחח עם חבר / משפחה לקבלת מידע (מסמכים ואחר) ישירות, כי הוא  נציג שלהם במזכירות! ( נשאל עצמנו, כמה פעמים זה קרה הדבר הבסיסי הזה?).

4. נציג ציבור שהגיע לאוזניו / לידיעתו עניין מטריד כלשהו, יבצע ברור ראשוני וביוזמתו ובצורה מסודרת יעלה זאת לשולחן המזכירות  ולא ימתין תוך נרפות נפשית "שאולי", "אח"כ", "מה יגידו"..

5.  נציג ציבור אמור לדאוג לאינטרס של הציבור שאינו בהכרח אינטרס של מי מההנהלה ובכל  מקרה לשמור על זכויותיו השמורות גם לפרטים המהווים את הציבור.

* * האירועים שלדעתי אירעו בפעם הראשונה בתולדות גבע: והם, המזכירות בישיבה פתוחה והן בעל תפקיד באסיפת גבע, סרבו לקבל חוות דעת שנייה, יסוד מרכזי בקבלת החלטות, בנושא עקרוני וסוגרים אסיפה מיד עם פתיחתה מתוך חשש כבד מהעובדות שתעלינה ושאינן קלות לעיכול, כל זאת כשנציגי הציבור ממלאים פיהם מים. או באירועים שונים, דנים בעניין שכלל לא מתמצאים בו ולא שמעו צד אחר או ראו ולו מסמך בודד! חורצים גורלות בדיון רדוד שלא חסרים בו לעיתים מוטיבים אישיים, וכך קורה, אמנם נדיר ביותר- חברי מזכירות מודים, אך בדיעבד לאחר שהוצגו בפניהם מסמכים,  כי הסתירו מהם עובדות / מסמכים,  הונו אותם.

רק כשנציגי ציבור בגבע יבינו את  תפקידם ואחריותם, יינתן אמון בגופים שהם נמצאים בתוכם!

אין התפקיד מכבד את האדם, אלא האדם מכבד את תפקידו.

המציאות ולא רק בגבע מוכיחה בצורה מוחלטת, היכן שיש "פה אחד" במקום מגוון דעות הכלכלה קורסת והחברה נדרסת! כך שלעיתים אף זולגים וחודרים בעלי עניין אישי למזכירות (ואף לועדות נוספות שיש בהן "תופינים" כגון רשות- הבינוי וכ"ו).

 נ.ב –בחירת דירקטורים  לבקרה, איך?  ע"פ הרזומה (שלרוב דל, או רצוף כישלונות שכולנו יודעים)?

הבנת הנושא? אומץ ויכולת הבעת דעתם?   והרי כישלון הדירקטוריונים זה שנים, זועק לשמיים

ואין שואל מדוע?  והאשם? אינו בנו-בציבור "שרק" מצביע באסיפה ושם פתק בקלפי, "רק"...!!!

מיכה קארו

פינת תרבות

 

לטעמי העיקרון החשוב ביותר בתפיסה הקיבוצית הוא, שהקיבוץ הוא למען האנשים ולא האנשים למען הקיבוץ. כלומר, שהמסגרת צריכה להתאים עצמה כל הזמן לצרכי חבריה. כך אני רואה גם את התרבות המקומית, עליה להתאים עצמה כל הזמן ליכולותיהם, לצרכיהם ולאופיים של אנשי המקום. לפיכך, אני מנסה להקשיב לאנשי הקהילה הרב גילית שעל הגבעה הזו ולהתאים לה את האירועים השונים, תוך ראייה שנתית כוללת ושמירה על מסגרת התקציב. אני עומדת בקשר עם רכזי תרבות מן הסביבה ומכל הארץ ומתייעצת עימם, עם זאת אני מודעת לכך שמה שנכון לעין חרוד או ליזרעאל אינו נכון בהכרח לגבע. עם השנים, שינו אחדים מן החגים הגדולים את מהותם וקיבלו אופי אישי ופרטי, במיוחד סוכות, חנוכה וליל הסדר. האוכלוסייה שבעמק גדלה מאוד ויש המון אירועים מגוונים באזור שאני מקפידה לפרסם בלוח המודעות שב"מקומי". גם בגבע עצמה מתקיימות פעילויות שונות וקבועות הפתוחות לציבור הרחב– מדי שבוע פועלים החוג ליהדות, החוג לתנ"ך וההרקדה, ופעם בחודש ערב שירה בציבור והרצאות שונות לגיל השלישי, גם הפאב נהיה פעיל יותר. אישית אני מעדיפה איכות על כמות, ולכן אני בודקת כמה אנשים מגבע מגיעים לאירועים השונים ומסיקה מסקנות בהתאם. עומדים בפניי אילוצים רבים ובראשם כוחות וזמן מוגבלים, כמו גם עלויות שנוספו בשל מחסור בכוח אדם המוכן לתרום מזמנו ללא גמול כספי, בשל כל אלה אינני מסוגלת לארגן אירועים גדולים בכוחות עצמי ומי שמעוניין לקיים אירוע רב משתתפים דוגמת חג העצמאות או יום הילד מוזמן לפנות אליי ואסייע כמיטב יכולתי; בנוסף, אירועים שרוב הקהל המגיע אליהם אינו מגבע ימומנו רק חלקית מתקציב התרבות ובהתאם לאפשרויות. לאחר שלוש שנים כמרכזת הגעתי לכמה מסקנות חשובות: ראשית, קישוט ותפאורה במקומות שונים יוצרים אווירה ולעיתים נותנים מענה למועדים מסוימים, בנוסף הם מעניקים ביטוי לכוחות מקומיים מהתחום הפלסטי. שנית, הצגות ילדים איכותיות מספקות חוויה מהנה למשפחות רב דוריות שהן נתח נכבד באוכלוסיה המקומית. שלישית, שמירה על ציוד ומיחזור חומרים מאפשרים לי להקצות כספים עבור צרכים אחרים שאין להם תחליף. אני משתדלת לנהוג במשנה זהירות בשימוש בכספי הציבור המוקצים לתרבות, למלא את תפקידי בנועם ולהימנע מעימותים מיותרים, תוך מאמץ גדול לשמור על פרופורציות. אין לי צורך להיאחז לחינם בקרנות המזבח או להילחם בטחנות רוח, ואין לי כל עניין במאבקי כוחות, במניפולציות למיניהן או במשחקי אגו. דלת התרבות פתוחה לרווחה וכל מי שמוכן ומעוניין להשתתף בעשייה מוזמן להצטרף אליי וגם להחליף אותי. כרגע עומדים על הפרק אירועי חג המשק, טרם נקבע תאריך סופי לחג עצמו בשל כמה אילוצים טכניים בלתי צפויים. יתכן שהשנה נצטרך לחרוג מעט מדפוסים ישנים ולמצוא פתרונות יצירתיים. מי שמעוניין לעזור בהכנות לחג מוזמן לפנות אליי ולקבל פרטים, ניתן לעזור בתחומים הבאים: ארוחת הבוקר החגיגית, קישוט חדר האוכל והאולם, הכנת המודעה, הכנת חלון התצוגה, הצטרפות לצוות הניווט הקהילתי שאמור להתקיים שבוע לפני החג. בתקווה להבנה ולשיתוף פעולה.

לילך רז

תרבות בעמק    שלום ואחרי החגים שמח לכולם!

החגים מאחורינו ועכשיו מתחילים קורסים מעניינים וחווייתיים לילדים, לנוער וגם למבוגרים.

לגו רובוטי, מייקרספייס פתוח, קורס מייקי מייקי, קורס מידול בתלת מימד, קורס חיתוך לייזר, קורס נשים....מה עוד?

 

הכנסו ללינק באתר המתנ"ס, הכנסו לדף הפייסבוק שלנו, הכנסו לאינסטגרם שלנו...הכל שם בשבילכם!תפסו מקום מהר לפני שיגמר!אנחנו כמובן פה בכל שאלה..מוזמנים לפנות.

לינק להרשמה באתר המתנ"ס

שבוע טוב,                                                                                       מיכל


דברים טובים

 

כבר סתיו ומגיע לנו להרגע סוף סוף מן  הקיץ וחומו המתיש .להתנסות בצרוף טעמים. ניסינו סלט אגסים וגבינת רוקפור (כחולה) והתוצאה - מעניינת. התחלנו בקטן ואף הוספנו קורט מלח שהרי עם עוגות זה אפשרי אזי שבסלטים על אחת וכמה...

סלט אגסים עם גבינה כחולה

 

מרכיבים לסלט אגסים

4 אגסים בשלים ומוצקים, קלופים וחתוכים לפיסות בעובי 1 ס"מ

שמן זית -  2כפות

חומץ בן יין לבן -  1כף

דבש -  1כף

250 גרם  עלי חסה מסוגים שונים

גבינה כחולה מפוררת -גרם 150

אופן הכנת הסלט אגסים

1.   לקערה בינונית, הכניסו את פרוסות האגסים וטפטפו עליהן 1 כף שמן זית

2.    חממו מחבת בינונית וצלו עליה את חתיכות האגס, כדקה מכל צד. הניחו אותם בצד שיצטננו

3.  לקערה בינונית, ערבבו את השמן שנותר, חומץ ודבש. הוסיפו לרוטב את האגסים ויתר הרכיבים, ערבבו היטב והגישו.

 


 
חסר רכיב