קבוצת גבע
חסר רכיב

דף מספר 2357

04/01/2019

דף מספר 2357 כ"ז בטבת תשע"ט 5 בינואר 2019

עריכה והדפסה : נעה ידין  ועדנה לנדאו

עריכה באינטרנט: טל גולן  אייל אורן

הדף באתר גבע www.kvgeva.org.il. הערות, כתבות, מכתבים, בקורת ומחמאות מהבית ומהפזורה אפשר לשלוח ל  e.mail שלנו: daf@kvgeva.org.il

מדבריו: "את כל צווי המוסר ועשרת הדיברות אני יכול לצמצם לדיבר אחד בלבד - לא תכאיב. זה הכול. ואם זה בלתי אפשרי, אז לפחות תשתדל להכאיב פחות. כמה שפחות...."

 הוא השתדל שלא להכאיב, כל חייו השתדל ולפעמים נכשל בזה. כישף את החושך כדי שתבקע אהבה, ובין האהבות, חי סבוך כל ימיו באהבת הארץ והמדינה הזאת, המדינה שזלגה אלינו מתוך דמעות הוריו".

הודעות לדף
 


תודה גדולה ליורם ידין שתמיד נחלץ לעזרה בשעת מצוקה.

גם בשבת הגיע כמלאך מושיע לעזור לפנות ערב כשהרכב נתקע.

כל הכבוד, ענת ועידו נצר.

 

*****************

חוג העמקים

לשבוע שבין 30/12-11/1/2019

*

מושב ברק

יום ג'–  קפה תרבות

אמנה בן-אור

האשה ששרדה את "האלמן הסידרתי" 

*

חוג יהדות

יום ד' 9/1

ד"ר עירית אמינוף

משכמו ומעלה שאול המלך

*****************

 

שיעורי חליליות - שגית אלוני
משולחן המזכיר - יאיר קארו

 

משולחן המזכיר

ים האספות שמסביב

ים של אספות  -  הסינים כבר נסעו  ואנחנו נשארנו עם transition period   אבל  לפנינו "ים של אספות  והחלטות קלפי" הקשורות רובן ככולן לנושאים כלכליים.

אני מביא כאן את הרשימה המלאה (ככל הידוע כרגע) ומזכיר כי כל תכנית היא בסיס לשינויים וכוחות אקסטרניים מתערבים לעיתים ומעצבים מציאות שונה.

·       אחת שכבר הייתה 31.12.2018  עסקה באישור מועמדים למזכירות, יו"ר ועדת תחבורה, השלמת הדיון בתקנון עבודה – חופשת לידה.

כל המועמדים אושרו לקלפי וההצעה לעדכון התקנון עוברת לקלפי כאשר בנושא אחד (העברת ימי עבודה מבן זוג)  יעמדו להצבעה הצעת מזכירות/מש"א מול הצעת מוקי ידין (פרטים בדיווח של חדוה).

·       תכנית משק 2019: הנהלה כלכלית ישיבה משותפת עם המזכירות  -  ישיבה פתוחה לציבור -  6.1.2019  יום ראשון 15.00 מועדון לחבר.

·        קלפי  11.1.2019 יום שישי:  בחירת חברי מזכירות, יו"ר ועדת תחבורה, תקנון עבודה-חופשת לידה.  

·       מנכ"ל בקרה  - אסיפה מיוחדת 13.1.2019  יום א  שעה 20.00 מועדון לחבר:  הארכת כהונת מנכ"ל בקרה בשנה עד 1.1.2020 ונימוקי הדירקטוריון.

פניית יו"ר דירקטוריון בקרה בכתב לחברי גבע תחולק בהמשך לתאי החברים.

·       קלפי 18.1.2019  יום שישי  -  מנכ"ל בקרה .

·       אספות תקציב תכנית משק תכנית קהילה :  יתבצעו (משוער)  בין התאריכים   14.1 –28.1  .   

·        קלפי על החלטות אסיפה הנוגעות לתקציב 2019 תכנית משק – קהילה המצריכות קלפי. מועד יקבע בהמשך.

לרשימה זו מתווספות ישיבות מזכירות,  צוות שינוי, מועצת שינוי (ולא השתמשתי בביטויים כמו חלופת האגודה ועוד כהנה וכהנה)  מה שקרוי לו"ז כותש. ולכן ניתן להעריך שהזמן הפנוי לעיסוקים אחרים אינו בשפע.

·        אלונקאים לדירקטוריון בקרה.   נרשמו חמישה   2 גברים 3 נשים . ההרשמה סגורה.  שני מקומות בדירקטוריון כנציגי ציבור.  מתחיל להתקדם למזכירות, אסיפה, קלפי.

·        מועצת השינוי -  מתכנסת כרגיל יום ראשון 6.1.2019 שעה  20.00 במועדון לחבר.  המשך הדיון על צעירים/קליטה  לאחר הדיון המעניין והערות משתתפי הדיון הנמצאות בבדיקה בעת כתיבת שורות אלו.

·       מתי יש צ'יפס בחדר האוכל ?   חברים שעניין זה מעסיק אותם מנסים לרדת לעומקה של נוסחה שתאפשר חיזוי מדויק של "ימי הצ'יפס".

כמתעניין ניסיתי אף אני ומצאתי אתגר זה כקשה יותר מחיזוי הגשם בגבע. לעיתים בימי שלישי לעיתים בימי רביעי ואף מול אורחים הבאים לישיבות/פגישות מחוץ לגבעה (למעט הסינים מברייטפוד) אנו מנסים לתאם לו"ז המפגיש אותם עם הצ'יפס.  על כל פנים כבר במקורותינו נאמר על יום שלישי פעמיים כי טוב ויש המפרשים כי הכוונה הייתה "פעמיים כי צ'יפס " לכבוד ימי שלישי המופלאים שבהם המטוגן בעל הקרום הקשה והתוכן הפריך מופיע בהגשה כ-4 ש”ח.

 

שתהא שבת טובה חמימה ויבשה לאחר גשמי הברכה האחרונים.

יאיר

משולחן מש"א - חדווה שקד

משולחן מש"

ניהול ק.ג. חשמל- המכרז לתפקיד ייסגר השבוע, היו מספר פניות והתעניינות של חברים, אנחנו ממשיכם בתהליך לאיוש התפקיד.

הגדרת התפקיד:

·      אחריות על רכישת חשמל מספקי חשמל וחלוקתו לצרכנים (חברים, ענפים) עד למונה החשמל, בצורה סדירה ובטוחה.

·      הפקת דוחות צריכה חודשיים ללקוחות החברה, ועל פי הצורך דוחות בהתאם לצרכי הלקוחות.

·      אחריות לעמידה בתקני בטיחות ורגולציה של רשות החשמל. והתעדכנות שוטפת בשינויים בתחום.

·      אחריות על חיוב הצרכנים.

·      אחריות על מתקני המדידה (מונים).

·      אחריות על מערכות הגנרציה בקיבוץ.

·      אחריות במקרה תקלה, לזמן כונן לטיפול בה.

·      אחריות תכנונית וייעוצית ללקוחות החברה בבניה, שיפוץ.

·      בדיקת חשבונות החשמל מול הספקים.

·      אחריות לתחזוקת המערכת, למן מונה החשמל בכניסה לקיבוץ ועד מוני הקצה לצרכנים.

·      אחריות על תחזוקה מונעת, גיזום עצים מאיימי קווי חשמל, עיגון או החלפת עמודים, שיפור תשתיות חשמל.

·      ניהול תקציב ובקרה על דוחות כספיים.

·      דיווחים תקופתיים לדירקטוריון התאגיד + הרמת דגלים בהימצא פערים חריגים.

·      הכנת תוכנית רב-שנתית לשיפור ושדרוג מערכת החשמל בגבע.

·      מענה / כתובת לפניות ושאלות לקוחות.

דרישות התפקיד: אמינות, אחריות, מסירות, נכונות להקפצות בשעות לא שגרתיות, רקע בחשמל, ניסיון בעבודה עם קבלנים, שירותיות

כפיפות: מרכז משק

ממשקים: מרכז משק, חשמליה, ספקים, קבלני משנה, צרכני החשמל בגבע.

היקף: 50% משרה.

בחירה: בהנהלת התאגיד

סעיף הריון ולידה- לקראת ההצבעה בקלפי-

לאחר 4 ישיבות בהנהלת מש"א, 3 ישיבות מזכירות ו-2 אסיפות, כולל שיח משתף עם נציגות היולדות, בדיקה בקיבוצים נוספים וקבלת ייעוץ משפטי, מוגשת בזאת ההצעה לעדכון תקנון העבודה בסעיף הריון ולידה.

 אנו מתרשמים שהצעה זו נותנת מענה הן לרצון היולדות להאריך את תקופת שהותן עם תינוקן, והן למערכת שחסרו לה כלים לניהול אפקטיבי בנושא זה. ובכך מהווה התקנון המחודש איזון אולטימטיבי בין רצון הפרט ליכולות הכלל במסגרת קיבוץ שיתופי.

נעשתה כאמור עבודה רבה סביב עדכון התקנון ואנו ממליצים לציבור לתמוך בו.

להלן הסעיף המעודכן:

3.1   הריון ולידה

3.1.1  החל מהחודש השמיני להריון (לאחר 32 ש'), ניתן לקבל פטור מתורנויות, למול אישור רפואי.

3.1.2  יולדת בגבע זכאית לחופשת לידה של 15 שבועות כנהוג במדינה, במהלכה תקבל תקציב רגיל. ניתן לחלק את חופשת הלידה בין בני הזוג כנהוג במדינה ובתיאום מראש עם מקום העבודה ומש"א.

האב יהיה זכאי להיעדר מהעבודה לרגל לידת בנו/בתו כנהוג במדינה. נכון להיום מדובר על 5 ימים – 3 על חשבון ימי החופשה הצבורים שלו ו-2 על חשבון ימי מחלה.

3.1.3    כחודש לאחר הלידה תקבל היולדת מכתב ממשאבי-אנוש ובו התייחסות לנקודות הבאות - משך חופשת הלידה, מס' ימי חופשה צבורים בגבע, שיבה למעגל העבודה ושילוב הרך הנולד במערכת הגיל הרך. לאור הנתונים שבמכתב, תשקול היולדת את תוכניותיה ותערך פגישה עם מש"א על מנת לתאם תאריך חזרתה לעבודה.

3.1.4    הארכת חופשת לידה:

אפשרות הארכת חופשת הלידה מעבר ל-15 שבועות ועד למקסימום של חצי שנה (26 שבועות) – מותנית בקבלת אישור מראש ממקום העבודה וממנהל/ת מש"א, ובתיאום עם מנהלת הגיל הרך. הארכת החופשה תתאפשר לפי המסלולים הבאים (ניתן לשלב בין המסלולים, אלא אם נכתב אחרת):

3.1.4.1      ניצול ימי חופשה הצבורים בגבע לשני בני הזוג, במידה וישנם. באופן חריג לתקנון זה, ניתן להעביר עד 40 ימי חופשה בין בני הזוג.

   הצעת מוקי: ניתן להעביר עד 40 ימי חופשה בין בני הזוג והוריהם אשר בגיל העבודה.

3.1.4.2      צבירת ימי חופשה מתורנויות שבת- לפני חופשת הלידה ובמהלכה, ניתן להעלות את מינון התורנויות בשבתות וכך לצבור שעות וימי חופשה מעבר לחובת התורנויות המינימלית (גם חופשה שנצברה בשבתות ניתנת להעברה בין בני הזוג). באחריות בני הזוג המעוניינים בכך, לפנות אל רכז התורנויות להסדרת העניין.

3.1.4.3      המרת דמי הבראה לימי חופשה- במידה והיולדת עובדת חוץ ונכנסו עבורה לגבע דמי הבראה בגין שנה קלנדרית קודמת, יומרו דמי ההבראה שלה (בלבד) לימי חופשה (יום חופשה כנגד יום הבראה). היולדת תוכל לנצל עד 10 ימים בהסדר זה.

3.1.4.4      הארכה ע"י תמורה כספית- יולדת אשר ניצלה את כל ימי החופשה כלעיל ובכל זאת רוצה להמשיך להאריך את חופשת הלידה (עד מקסימום 26 שבועות), תהיה רשאית לעשות זאת בכפוף לתנאים להלן:

3.1.4.4.1        קבלת אישור ממקום העבודה וממנהל/ת מש"א.

3.1.4.4.2        כל יום היעדרות מהעבודה כאמור יחויב בתקציב האישי.

3.1.4.4.3        עלות כל יום היעדרות מהעבודה כאמור יחושב ע"פ תקציב חודשי של יחיד בזוג מחולק ב-30. נכון לעת עדכון התקנון מדובר על 100 ₪ ליום (3000 ₪ תקציב יחיד בזוג/ 30).

3.1.4.4.4        חתימת בני הזוג על מסמך המאשר את הסכמתם לחיוב התקציב ואת התחייבותם שלא להיכנס לחוב לקיבוץ עקב התשלום.

3.1.4.5 למען הסר ספק, קיזוז הימים ייעשה ע"פ חישוב של שבוע עבודה בן 5 ימים.

3.1.4.6 ככל שבני הזוג יסרבו לחתום על מסמך הסכמה ויבחרו להאריך את חופשת הלידה בניגוד להחלטות הקיבוץ ולאמור בהסדר זה, יירשם עבור כל יום היעדרות מהעבודה חוב בכרטיס המשפחה בשווי יום עבודה מופחת (100 ₪) וחוב זה יקוזז מתקציבם האישי.

3.1.4.7 הארכת חופשת לידה על-חשבון הקהילה - ניתן לקבל מגבע השלמה לחופשת לידה עד ל-18 שבועות (נכון להיום, תוספת של 3 שבועות לחופשת הלידה הנהוגה במדינה), בתנאי שהיולדת חוזרת בתום התקופה למשרה מלאה. יולדת שתבחר במסלול זה, לא תוכל בתום 18 השבועות להאריך עוד את החל"ד ע"י ניצול ימי חופשה מגבע או בתמורה כספית.

3.1.4.8 מובהר כי התקופה של הכנסת התינוק למערכת (כשבוע, בתיאום עם הגיל הרך), נכללת בתקופת חופשת הלידה בכל אחד מהמסלולים שלעיל.

3.1.4.9 על אף האמור לעיל, הארכת חופשת הלידה מעבר ל-15 השבועות תוכל להיעשות עד לתאריך 30.5 בלבד (גם אם מדובר בתקופה הקצרה מ-26 שבועות), שכן מה-30 למאי עד ה-1 לספטמבר לא ניתן לקלוט תינוקות במערכת הגיל הרך (ע"פ נוהל שמירת מקום בבית התינוקות).

3.1.4.10        במידה וסיום חופשת הלידה המקורית (15 שבועות כאמור) חל בתקופה שבין 1 ליוני ל-1 לספטמבר, הארכת החופשה עד ל-1.9 תהיה על-חשבון הקהילה.

3.1.4.11        הפקדות לביטוח הסוציאלי בתקופת ההארכה מעבר ל 15 השבועות יתבצעו על-ידי גבע.   

3.1.5    שעת הנקה/ הורות- תיעשה בתיאום עם מנהל/ת הענף וע"פ החוק.

3.1.6    האם משוחררת מתורנויות למשך שנה מיום הולדת התינוק. אם לתאומים משוחררת מתורנויות למשך 3 שנים.

3.1.7    מקרים חריגים יידונו ויקבלו מענה פרטני בהנהלת מש"א.

שבת שלום!    חדוה

 

אות יקירי הגד"ש

רוצה להקדיש לכל צוות הגד"ש בתריסר השנים האחרונות,

את אות יקירי הענף

ולאיצ'ו רצין ואלי אורן הרבה בריאות

פינת תרבות

 

השנה נציין את ט"ו בשבט בשבת ה- 26.1 בשעה 10:00 בבוקר, וזאת בתקווה שמזג האוויר יגלה התחשבות. את תכנית הפעילות ואת המיקום אפרט בשבוע הבא.

מרכזת נגה לנדאו

חלון התצוגה יהיה השנה בנושא נטיעות ואנחנו מחפשים צילומים של חברי גבע וילדיהם נוטעים בחג. אפשר לשים לי צילומים בתא הדואר או לסרוק ולשלוח לי לכתובת – lilajraz@gmail.com


מסיבת פורים לילדים תיערך בשבת ה- 23.3.2019 בחדר האוכל

וביום שישי ה- 29.3 מסיבת פורים למבוגרים באולם

כל מי שמוכן לרכז את אחד מאירועי הפורים או לעזור בהם, וכן כל מי שמוכן לעשות מודעה או חלון תצוגה לט"ו בשבט או לפורים, מוזמן לפנות אליי.

שבת שלום   לילך רז

טיול הגיל השלישי


בשעה טובה נפתח את עונת הטיולים של הגיל השלישי.

 

הטיול יתקיים ביום חמישי 10.1.19

מדריך: אבס מעוז מגניגר.

יציאה: בשעה: 7:30

נפתח את היום בביקור במשתלת "זרעים מציון" בכרם מה"רל, משתלה שמתמחה בגידול ושימור צמחי-בר בארץ ישראל. במשתלה מגדלים קרוב ל – 1,000 מינים ליצור פקעות, זרעים, שתילים.

המשתלה זכתה בפרסים רבים ובמדליות במסגרת תחרויות בינלאומיות.

 

לאחר מכן, נבקר במוזיאון ראלי בקיסריה. מייסדו – הארי רקאנטי.

המוזיאון נמצא במבנה בסגנון ספרדי ומוצגים בו פסלים וציורים השיכים לעולם האומנותי לטיני-אמריקאית. במקום ניתן לראות פסלים של סלבדור דאלי, רודן.

במוזיאון מוצגת תערוכה "חלומו של הורדוס" שמתארת את קיסריה לכל תקופותיה.

מחכים לכם, דובי פלג, אלי אורן, שוש זיק

מכתב לחברי גבע - עירית אמינוף

כג' בטבת התשע"ט

31.12.2018

חברי וחברותי בני קיבוץ גבע!

לאחר ארבעה עשורים, אני נפרדת [מקצועית בלבד], מן המקום האהוב עלי ביותר בעמק - קיבוץ גבע.

עם בואנו לעמק בשנת 1980, פנה אלי ראש המועצה האזורית גלבוע דאז, נחום שריג ז"ל, וביקשני  לפתוח קורס ביהדות לתושבי העמק. בסיוע מזכירתו הנאמנה רינה יריב, הקמנו חוג אזורי ללימוד תורת חז"ל. קראנו לו: הקורס למדרשי חז"ל. מרכזת התרבות הנהדרת – רות אלון, דאגה לכל הצדדים הטכניים של החוג – קורס. הקורס התקיים בקביעות שבוע בשבוע במשך 16 שנים רצופות, ולמדו בו כל טובי גבע נשים וגברים. אני נזכרת בהם בערגה. [*]  כולם היו מעמודי התווך של הקיבוץ והעמק. ואני גאה מאד שזכיתי להיות להם למורת דרך בנבכי ספרות חז"ל המופלאה.

מלבדם למדו גם אנשי כפר יחזקאל ומולדת שהתמידו שנים רבות, וגם אחדים מחפציבה ובית אלפא. חברי הטובים ביותר בעמק "נולדו" מתוך הקורס הזה. כל הלימודים התקיימו בחדר הישיבות, בקומה התחתונה של בניין חדר האוכל בגבע.

שש שנים לאחר מכן, נולד החוג הגדול ליהדות על ידי אחד מתלמידי הקבועים בחוג - יואב נחשון ז"ל. החוג "התמקם" בקומה שמעלינו - בחדר האוכל.  ומאז הוא מתנהל שנים רבות וארוכות על ידי אלי גורן השקדן והנמרץ, ואף בו הרציתי הרצאות רבות מאז הקמתו, מדי שנה.

השנה אני נפרדת, ובחדשים ינואר ופברואר של השנה החדשה, 2019, תתקיימנה שתי הרצאותי האחרונות בחוג נפלא זה. אני חוזרת אל המקור של ספרות המדרש - אל התנ"ך, ושתי הרצאותי האחרונות מוקדשות לשני המלכים הגדולים של ישראל: שאול ודוד.

ביום ד' 9.4.2019 - הרצאתי "משכמו ומעלה" – שאול מלך ישראל.

ביום ד' 20.2.2019 - הרצאתי "כל האומר דוד חטא אינו אלא טועה"

בתום ההרצאה האחרונה, נרים כוסית לחיים ונקיים מסיבת פרידה צנועה, לאחר ארבעים שנה [חסר אחת].

אשמח מאד לראות את פניכם באולם חדר האוכל, בשתי הרצאות אלה.

להתראות!  שלכם: עירית אמינוף

[*] 

חברי גבע שאני זוכרת, אשר השתתפו בחוג למדרשי חז"ל, במשך שנים רבות:

לייבל רם, יהודית שמחוני, אליהו נחשון, יואב נחשון, רחלה נחשון, מטילדה קליג,  תמרה קורן, מרים רכס, טובה אורן, יונה ברקאי, אסתר ידין, פועה ידין, נועה ידין, אמא של נועה, נירה קורן, נעמי וייסמן, דליה גפן, דב דורון + בנו, רותי הר ציון, רבקה ליבנה, יוסף ליבנה, פועה רז, דניאל רז, נחמן רז, נירקה רז, לאה גיטריידה, רחל'ה רז, גדעון גולן, דיתה כהן, אירית לב, ועוד חברים ששכחתי את שמם, אולם זוכרת את פניהם.

מולדת: דב ירדן,  מיכה ירון,  ציון מטלון,  בלה שדמה,  יוסקה בדיחי, רות בדיחי,

מכפר יחזקאל: חנה שדה חן,  גב' ברמן,  מר פרנקל,  [שכחתי את שמותיהם]

גם חברים מבית אלפא וחפציבה, למדו שנים אחדות.

צריך לתרגם אותו לתלמידים - עמוס עוז

צריך לתרגם אותו לתלמידים": יצירותיו של עמוס עוז נדחקו מתוכנית הלימודים

מורים לספרות מעידים שיצירותיו של עמוס עוז שהלך לעולמו נדחקו ממערכת הלימודים: "שילוב של זילות ההוראה לצד השלמה עם כך שהתלמידים היום פשוט לא קוראים. מצער ומכאיב"

אדיר ינקועדכון אחרון:  30.12.18 , 00:13

בחינת תוכניות הלימודים העדכניות בספרות בבתי הספר מעלה שאלות בדבר החשיבות שרואה משרד החינוך ביצירותיו של סופר היצירות הללו מוצעות למורים מתוך רשימה של מאות יצירות, ומורים טוענים כי יצירותיו של עוז נדחקו הצידה. "השפה הגבוהה והמורכבות של התוכן של עמוס עוז, לצד מיעוט השעות שיש לנו מחייבים אותנו לבחור בקפידה את היצירות שאנחנו מלמדים", אמרה מורה ותיקה לספרות ממרכז הארץ. "היצירות שלו נדחקו הצידה, וזה מצער ומכאיב מאוד שהדור של היום לא מכיר את עמוס עוז".

 גם הדגש על יצירות של סופרים ממוצא מזרחי בתוכנית הלימודים, כחלק מוועדת ביטון, תרם לדחיקת יצירותיו של עוז ובני דורו. "ההיעלמות של עמוס עוז מתוכנית הלימודים מסמנת את העובדה שכבר השלמנו עם כך שתלמידים היום פשוט כבר לא קוראים ספרים", אמר מורה אחר מהצפון, שבוחר במילים בוטות במיוחד כשתיאר את המגמה שהובילה לדחיקתו של עוז מתוכנית הלימודים.

"התוכנית שמוצעת למורים מאפשרת לקחת סיפורים הרבה יותר פשוטים עם מרכיבים הרבה יותר קלים"(צילום: AP)

המורה סיפר כי לדחיקתו של עוז מתוכנית הלימודים יש גם סיבות מערכתיות. "יש נחישות מצד המערכת שכמה שיותר תלמידים יעברו את הבחינה. חוסר היכולת להקצות למקצוע מספיק שעות מביא לכך שנותנים לתלמידים לעבור את הבחינה בלי שיראו יצירה אחת של סופר גדול באמת. זה שילוב של זילות ההוראה, של המקצוע, לצד אותה השלמה עם כך שהתלמידים היום פשוט לא קוראים, מה שלא היה לפני עשר שנים. אם לפני עשר שנים עמוס עוז היה נפטר, היו מאות או אלפים של תלמידים שחווים אותו ומבינים אותו. היום זה חסר תהודה, וזה מעציב".

מורה נוספת הסבירה כי "היצירה 'מיכאל שלי' הפכה להיות מאוד מיושנת ברבות השנים ולי אישית זה מאוד כאב. עוז הוא אומן השפה העברית והוא היה הנשיא של הספרות העברית. אני חושבת שהגדולה שלו הייתה בכך שהוא היה יודע לספר סיפור. אין ספק שהמקום שלו בתוכנית הלימודים הצטמצם. לא מלמדים את 'סיפור על אהבה וחושך', למשל, וגם את 'מיכאל שלי' כבר בקושי מלמדים. זה מופיע אבל השפה של התלמידים כיום לצערנו היא מאוד רזה ודלה".  

המורה הסבירה על הקשיים שבהם היא נתקלת בכיתה כשהיא מנסה ללמד את היצירות המורכבות. "אם אני מלמדת את עגנון וגם את עוז היום אני צריכה ממש לתרגם אותם. מבחינת הזמן וההספק שלנו, אין ברירה אלא לבחור ביצירות אחרות. השפה שלו גבוהה ולצערנו הנוער לא קורא ספרים. לפעמים אני ממש צריכה להקריא את כל הסיפור כי אחרת אין שום סיכוי שהתלמידים יעשו זאת בעצמם", היא אמרה.

לדבריה, "היצירות של עוז נתפשות כארכאיות עבור בני הנוער כיום, אבל אולי עכשיו תהיה לו עדנה, ואני מקווה שהפיקוח על הספרות יעשו משהו בנושא. אני חושבת שזה פשוט פספוס שלא מלמדים את עמוס עוז כיום כי במשך שנים לימדנו אותו, אבל הדור הולך ופוחת. השפה העברית הולכת ומידלדלת, והיא הופכת להיות רזה יותר. בסופו של דבר אנחנו, המורים לספרות, בסך הכול מתווכים. זו אבידה גדולה לעולם הספרות והחינוך הישראלי, וחבל".

 

מחסן הספרים של אמזון

מפניני העיתונות העברית - ליקט ערי גיל...

מאוצר פניני עיתונות העבר של ערי


 

 

מה הפחד? והלא הבטחתי עקירת שיניים בהזית קוקאין (בלי כאב)...

תרבות בעמק...

עמוד אחרון

שתהיה 2019 שנה טובה לגבע ולכולם

צילום: דורותי בוון

 

אֶת-קַשְׁתִּי, נָתַתִּי בֶּעָנָן; וְהָיְתָה לְאוֹת בְּרִית, בֵּינִי וּבֵין הָאָרֶץ... ְלֹא-יִהְיֶה עוֹד הַמַּיִם לְמַבּוּל, לְשַׁחֵת כָּל-בָּשָׂר. בראשית פרק ט'


 
חסר רכיב