עצומה נגד מפעל פרוטרום

הגלבוע בסכנה!!!

מפעל מסוכן והרסני באופן בלתי הפיך של חברת פרוטרום מתוכנן לקום באזור התעשייה החדש"מבואות הגלבוע" ומהווה איום ממשי על ישובי ותושבי האזור.

רקע: ד"ר ג'ון פרבר המתגורר בארה"ב הוא מחזיק השליטה בתאגיד הכימיקלים העולמיICCובפרוטרום. משנת 1973 עד 2004 היה בבעלותו גםמפעל "פרוטרום – תעשיות אלקטרוכימיות"בעכו, האחראי למחלותיהם ולמותם של אחוזים גבוהים בצורה בלתי סבירה מעובדיו ולזיהום חמור ביותר באזורים נרחבים באופן שוטף (לדוגמא הטמנת כספית באדמה). ב 2004, לאחר שריפה קשה שזיהמה את כל ישובי האזור נסגר המפעל ומונה לו כונס נכסים. החברה נתבעה ושילמה פיצויים ל- 80 עובדים ומתחם המפעל בעכו עומד עד רגע זהשומם, מסוכן לציבור ומזוהם באופן בלתי הפיך!

גם מפעל פרוטרום במפרץ חיפה ידוע כמזהם, מסוכן ובעייתי ביותר: המפעל, המפתח ומייצר תמציות טעם וריח,יצר מפגעי ריח אשר גרמו סבל רב לתושבים ונקנס ע"י המשרד להגנת הסביבהבהסדר טיעון בסכום של 1.5 מליון ₪. בנוסף, נמצאה פרוטרום אחראית לאירוע זיהום אויר חמור שהתרחש באוגוסט 2007, ונתבעה בעקבות תלונות קשות של תושבים רבים מכל מפרץ חיפה והסביבה על ריחות חריפים וצריבות בעיניים ובדרכי הנשימה.

פרוטרום מחפשת אכסניה חדשה למשכן המפעל העוסק ומייצר תמציות טעם וריח. לשם כך פנו ונהדפו מכל המועצות האזוריות שסביבנו. עד היום לא נמצא למפעל פרוטרום מקום שיהיה מוכן לשמש לו אכסניה.

כיצד יתכן שהשליטה באוויר הגלבוע תימסר לידיהם של האחראיםלמפגעים סביבתיים מהחמורים ביותר בארץ?

הגלבוע שלנו הוא מרחב כפרי וירוק. אזור התעשייה "מבואות גלבוע" מוגדר כ"פארק עסקים ירוק".

הבאת מפעל מזהם לאזור היא גזר דין קשה לאיכות חיינו ולאיכות הסביבה שלנו באופן בלתי הפיך!

1.     לאור הניסיון במפרץ חיפה, למפעל מסוכן מסוגו של פרוטרום אסור להימצא סמוך לריכוזי אוכלוסיה.

2.     תוצרי המפעל החדש יהיו אותם התוצרים ומכאן שפוטנציאל הזיהום והסיכון הבריאותי נשאר כשהיה למרות העטיפה החדשה.

3.     התנהלות המפעלבעבר מעידה על אי עמידה בתקני איכות סביבה וחוסר ציות לפסקי דין של בית משפט פעם אחר פעם.

4.     נוכח כיווני הרוחות המשתניםמהווים הריחות והחומרים המסוכניםאיום מוחשי על כל יישובי האזור. דבר שיהפוך את החיים בו לבלתי נסבלים. תוך סבירות גבוהה להישארות הזיהום בסביבה.

5.     מפעל פרוטרום מתהדר בייצור חומרי גלם למזון תוך שימוש בצמחים, מה שמטעה את הציבור לחשוב כי הוא בטוח וירוק. מעטים יודעים כי בעת תהליכי מיצוי הצמחים משתמשים בחומרים כימיים מסוכנים ומפיקים תוצרי לוואי מסוכנים אשר מתנדפים לאויר או נשפכים לאדמה. חלקם נשלחים לפינוי ברמת חובב.  המפעל מוגדר כתעשייה כימית ולא כתעשיית מזון (באתר המשרד להגנת הסביבה).

6.     פרוטרום עובדת עם חומרים מסוכנים!!! בכל שנה היא מפנה מאות טונות של פסולת מסוכנת לרמת חובב. על כבישי העמק ייסעו תדיר משאיות עם חומרים מסוכנים ורעילים  שעלולים להישפך לקרקע החקלאית של אזורנו. במחסני המפעל יאגרו חומרים מסוכנים וכולנו נהיה חשופים תמידית לסכנה נוכח תקלות ותאונות.

7.     תחת ההגדרה הנאה והמטעה "מעבדות מחקר ופיתוח" יוכלו פרוטרוםלהכניס כל חומר כימי למפעל מבלי להיות מחויבים לדווח על כך לאף גורם כיוון שהם מוגנים מתוקף של "סודיות מסחרית". "פיתוח" משמע אפשרות להקמת כל קו יצור רצוי בכל גודל וכמות!!!

8.     בכל מקרה מדובר בסכנהלנזק בריאותי וסביבתי* חמור ובלתי הפיך לתושבים ולאזור לצד הפגיעה באיכות חיינו.(*על פי הדוחות הפנימיים של פרוטרום ב2012)

9.     בעקבות הקמת המפעל יירד ערך הקרקעות ביישובי המועצה. כל שמאות מקרקעין תיקח בחשבון קירבה למפעל מסוכן ותוריד את ערך הבתים בכל הסביבה וכל זאת ללא פיצוי הולם.

10. אזור תעשיה ובו מפעל מזהם אחד יכול להוות כרטיס כניסה למפעלים מזהמים נוספים ובה בעת סיבה להתרחקות מפעלים ירוקים וחברות שאינן מזהמות. ההשלכות הקשות לאפשרות זו ברורות.

11. תחום התיירות המתפתח מאוד בגלבוע ייפגע באופן וודאי נוכח הריחותהחריפים העשויים להפלט (על פי בדיקת המשרד להגנת הסביבה).

12.            מועצות אזוריות עמק יזרעאל ועמק המעיינות, אזורי תעשייה תבור, ציפורית ונוספים דחו את הקמת מפעל פרוטרום בשטחם. הם עשו זאת כדי להגן על תושביהם,גם תושבי הגלבוע אינם הפקר!!!

אנו עומדים על זכותנו לחיים בריאים בסביבה ירוקה ובטוחה!!!

הגלבוע אומר לא לפרוטרום!

הצטרפו למאבקנו, הפיצו את המידע וחתמו על העצומה:

http://www.atzuma.co.il/stopfrutarom

האחריות על הגלבוע- בידיים של כל אחד ואחת מאיתנו!

לפרטים נוספים מוזמנים לפנות ל: עשהאל מור- 052-3756180

מופיע בעלון:
תגובות לדף