במטעים - אבשי

אביב הגיע פסח בא...גם למטעים

השאלה אותה אני נשאל כמה פעמים ביום בחדר האוכל ועל גבי המדרכות היא:

 מה יהיה השנה בשקדים? אז זאת ההזדמנות להשיב לכולם את תשובתי הבאה. ומכיוון שכידוע הנבואה מאז חורבן בית המקדש ניתנה לשוטים בלבד אסתפק בהערכה בלבד.

 

הסימנים המעידים הראו על שנה טובה: הרבה פקעי פריחה מנות קור סבירות והרבה גשם. הבעיה התחילה בזמן הפריחה: גשמי ברכה ירדו ברחבי הארץ ובזמן שכל עם ישראל חגג ובירך נראו השקידרים מודאגים והסיבה: כידוע זני השקד השונים הם עקרים לעצמם וחיבים הפריה ע''י זן שקד אחר ואת ההפריה הזאת חיבות לבצע הדבורים. והדבורים כידוע אינן יוצאות מהכוורות בגשם ואינן מבצעות את העבודה שלשמה הובאו למטע בעבור כסף רב.

כשקלו המים ויכולנו לצאת לשטח ולבחון את המצב הזן העיקרי במטעים (כשני שליש מהשטח הנטוע) היה כבר הרבה אחרי שיא הפריחה ובהחלט הסתמנה בעיה.

היום כשאני מסייר בשטחים אני מופתע לטובה והמצב לדעתי פחות גרוע מכפי שהערכתי והסיבה כנראה: מה שקובע כנראה את כמות הפרי בכל זן הוא מצב הפריחה שהגשם תפס בו את הזן המסוים מה שקבע את ההפריה ובנוסף חלונות של אין גשם תוך ימי הגשם ויציאת הדבורים

הרעבות לעבודה. לכן לדעתי היבול

כנראה יהיהבינוני מינוס והמחיריםשהם גבוהים במיוחד השנה יביאו אותנו למצב סביר.

בזיתים הפריחה כבר מסתמנת אבל טרם התחילה אבל מסתמנת שנת יבול טוב כשהמחירים אינם ידועים עדיין ותלוים הרבה בהתנהלות הממשלה בקשר למדיניות יבוא שמן הזית.


פרדס האור עתיד לתת השנה את היבול הראשון. הפריחה החלה ונראית נהדר והחברים מוזמנים לבוא לטייל להתרשם ובעיקר להשתכר מהניחוח.

נאחל לכל בית גבע ועם ישראל פסח שמח וכשר.


בשם צוות הנוטעים, אבשי

מופיע בעלון:
תגובות לדף