ברכת עובדי הרפת - צור פלג

ברפת

רפת גבע בדהירה מתמדת, איננה עוצרת, וממשיכה לקפוא על השמרים.

לאחרונה אף חידשנו, לרווחת הצוות, את המטבח הוותיק המתפורר במטבח משומש אך ישן יותר.

בכוונתנו לחשוף בקרוב את טפחות העץ  הישנות ממערב, ולהחזיר את איצ'ו לסבב השאיבה השבועי עם הביובית. הוא כבר נרתם ברצון לכך.

מי גבינה עתירי חלבון וזבובים יוחזרו מהמחלבה וישובו לזרום לשקתות האמבטיה המשוכללות היישר ממכלית ה – LEYLAND""  הירוקה כחדשה – רפתני השכבה הבוגרת טל גולן ודרור קורן אמונים על ניקיון הפילטר במהלך חופשת הפסח, ועל כך תודתנו להם.

 

יעל בן- יוסף וברק נחשון דור ההמשך

ולמרות מצב זמני של "תת השקעות"

(מושג שגור לאחרונה בין כותלי תאגיד החקלאות) שגרם לפרץ הנוסטלגיה בפתיחה -

שנת 2014 זה עתה סוכמה והתבררה כקצת טובה יותר מקודמתה הן מקצועית והן כלכלית. הרווח לליטר חלב השתפר (כ – 55 אגורות רווח תפעולי לליטר חלב מיוצר), וחל שיפור בעוד מספר מדדים כגון: פוריות קיץ, חלב קיץ, וגידול.

שנת 2014 הניבה כמות שיא של חלב – כ -4.9 מיליון ליטרים – כולל נעמה, ואלמלא השוק "הריח" כבר ביוני אשתקד עצירת ייצור ומשטר מכסות אדוק בשנת 2015 – היינו עוברים את קו 5 מיליון הליטרים. נגזרת מכך אף כמות שיא מקומית לפרה חולבת – 12210 ק"ג בממוצע לשנה זו, תוך ייצור מרבית החלב בחודשי הקיץ.עקב מדיניות הזרעות ארוכת שנים אנו מנסים להתיישר לפי תכתיבי השוק, ומייצרים מדי שנה יותר ויותר חלב בקיץ באמצעות דחיקה איטית של מירב ההמלטות לחודשים ינואר – אפריל.

אולם, אין די בכך, ובכל שנה אנו מתפשרים על משך צינון הפרות בקיץ, וגורם זה הינו בעוכרינו. לאור העידוד הגובר לייצור בקיץ על חשבון החורף, נדרש בעתיד הקרוב להוסיף סככת צִנונים נוספת, או להגדיל את חצר ההמתנה הנוכחית, שכבר צרה מלהכיל ונותנת מענה מוגבל בין החליבות לעדר הגדל בהתמדה.

השקעה זו תאפשר לנו להגביר משמעותית את משך הצינון לכל פרה ובאמצעות כך להניב יותר בקיץ, תוך התעברות משופרת.

החלפת השופל הישן, לצד ההשקעה הנ"ל הינם בראש סדר העדיפויות לקראת שנת 2016.

השנה, מסיבות מגוונות (המביאות עימן גם ירידה במחירי הבשר), הינה שנת מכסות קשיחה ביותר, מרוסנת, ומעבר לרצועה קטנה מאד – לא כדאי לייצר חלב עודף כרגע.

כידוע, הקיץ והמציאות הכלכלית הנוכחית מהווים נעלם גדול, וייתכן כי הקערה תתהפך על פיה וחוסר יורגש עוד השנה. אנו עם האצבע על הדופק ובנקודת זינוק המאפשרת לנו להגיב.

לצערנו, מחיר המטרה ירד ברבעון השני, וצפוי לרדת עוד במהלך החציון - בעיקר בעקבות שנת הגשמים והיבולים הברוכה שתביא עמה ירידה במחירי המזון הגס.

כרגיל, מחיר המטרה יורד הרבה לפני שאנו נהנים מההוזלה בפועל, אך זהו המחיר שגובה אתו משק מתוכנן, ונקווה שכך זה ימשיך.

 

לסיום, ברכות חמות לטל ברעם ולאוריה לב שהצטרפו לאחרונה לצוות במסגרת שנת הבית, ונטמעו היטב ובקלות.

נאחל לכולנו – חג פסח שמח ומהנה, והרבה בריאות.

בשם צוות הרפת – צור פלג.

מופיע בעלון:
תגובות לדף