זווית ראיה - נחמן רז

 

אפשר גם כך

לפני כשבוע ימים בקרנוּ, 4 חברים מגבע, בישוב "מגן-שאול" שבתענכים. הישוב הזה הוקם על-ידי בוגרי מושבי התענ"ך שרצוּ להקים בית ומשק משלהם בסמיכות למקום הולדתם וגידולם.

שנים לא מעטות סבלו מכל מיני פגעים ותקלות שסימניהם נותרו כיום בצורת חממות מוזנחות, שטחים ובתים לא מטופלים, אזורי מגורים מוזנחים וכדומה. היישוב הזה עצמו, "מגן-שאול", ממוקם בקרבת מקום לכפר הערבי הגדול והוותיק "מוקבלה".

נסענוּ לשם על מנת לראות ולהכיר את המפעל שהקימו שם, בלב הכפר הזה, אנשים שבאו מקנדה ומהונגריה, כולם גרמנים-דתיים ומאמינים, ונוסף על כך הם שייכים לאותה כת גרמנית "בת-אל" שהקימו את המפעל לתפארת בזכרון-יעקב. שם כבר ביקרו רבים מחברי גבע במהלך השנים האחרונות, ולרבים בוודאי מוכרים עניני המקום ההוא, שמפעלו הטכני, ששמו יצא לתהילה, מצוי בפאתי "זכרון" ומשם מתנהלים עיקר ענייניו הכלכלים. כולם שיכים לאותה כת שאנשיה הגיעו לישראל לפני שנים אחדות והתמקמו במגן-שאול. גם שם הם קרויים "בית-אל", ולא במקרה, אלה אנשים דתיים על פי דרכם וחייהם מתנהלים בדרכים מיוחדות להם, על פי עקרונות שהם מאמינים בהם ועיקרם: שיתוף העבודה וצניעות כערך החיים המרכזי. וכולם משתדלים לעבוד הן במשק חקלאי והם טפחו לא רחוק מזיכרון-יעקב ובעיקר ממפעל טכני משוכלל ביותר המייצר בעיקר מתקנים להתגוננות מפני התקפות מן האוויר. רבים מחברינו, כאמור, בקרו שם במהלך השנים. הם מקבלי אורחים מצוינים, מארחים נעימים, יש להם במחלקה שלהם מפעל מזון טעים למבקרים ב"סניף"  במגן-שאול. אין להם חנות מזון משלהם אבל גם הם דואגים לנוחות המבקרים, ולשביעות רצונם. העיקר, כמובן, הוא הסיור המודרך במפעל שמחלקותיו מאכלים – 3 קומות בבנין המפעל במגן-שאול. עיקר היצור שלהם הוא מתקני קירור למטוסים, שאותם הם מספקים לחברות המטוסים הגדולים בעולם, כולל ארה"ב. דבר זה מחייב כמובן, איכות ייצור מדויקת ביותר ואכן לעין לא מקצועית, עצם ההתבוננות בגושי המתכת (אלומיניום) המברִיקים המוצגים על השולחנות וניתנים להתרשמות: העובדים, איש איש ליד שולחן עבודתו. מה שמרשים לא פחות זהו הניקיון המופתִי בכל מקום. עובדי הניקיון כולם מאנשי ונשי הקהילה, כך גם חדר-האוכל והמטבח. הכל מבריק ללא דופי.

שיחה עם מנהל המפעל, גרמני רחב ממדים דובר עברית מצוין, עונה בסבלנות ובנימוס לכל שאלה ואפילו לשאלות שיש בהן היבט רגיש המשפחות!

היה זה ביקור שמוכיח כי אפשר גם כך! העבודה, הניקיון, הדיוק והמשמעת – הם ערכי-חיים משמעותיים והם רואים בהם את טעם עשיתם. אין להם מתחרי בהזמנת המוצרים והם זוכים להכנסות נאות.

כיום שנים מאנשי גבע עובדים שם: תומר אטינגר חתנו של אבשלום בן-יהודה, בעלה של לילך שזכה שם השנה לפרס "העובד המצטיין" וכמובן דני שמעוני המכיר שם כל אחד, ומוערך על ידיהם כמי שמלווה ומייעץ להם בכל המנהלה, קשרים עם מוסדות המדינה בעיקר, וכל עזרה שהם זקוקים לה. ויש להם לא מעט בעיות שקשורות לבירוקרטיה הישראלית .

וסקר שוב ושוב – כאשר רוצים משהו, כשמאמינים באורח-חיים מסוים ומתמסרים לו אפשר ויכולים אנשים להשיג זאת ולהקים יישוב לתפארת.  במסירות, בהגינות ובסבלנות.

לא קיימת השאלה "לאן"?


**************

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף