חברינו בתקשורת - הגבעטרון

חברינו בתקשורת

ידיעות אחרונות 2.2.2015

רז שכניק

לא נפסיק לשיר

 

חגיגה בגבעטרון:

הלהקה הוותיקה ביותר בתעשיית המוזיקה הישראלית מפתיעה עם גרסאות ושירי הרבה קרליבך. "נגענו בים-תיכוני, ביידיש, וחשבנו שנכון לחזור למקורות"

באמת שלא צריך חישובים סטטיסטיים מסובכים כדי לקבוע שהגבעטרון היא הדבר הכי יציב בתעשיית המוזיקה הישראלית. מספיק להזכיר 66 שנים של פעילות ופרס ישראל על מפעל חיים ללהקה, המונה 18 חברים מקבוצת גבע בעמק יזרעאל וקיבוצים באזור. עכשיו גם יש להם סינגל חדש לקראת האלבום שבדרך, שייקרא "שירים מבית אבא". הסינגל הראשון מורכב משיר המעלות וממחרוזת שמזוהה עם הרב, החזן והזמר שלמה קרליבך.

    " לפני שנתיים הוצאנו שלושה דיסקים בבת אחת" אומר יואל פרנס, מנהל הלהקה. "אנחנו כל הזמן מופיעים ועובדים ולא היה זמן לעבוד על אלבום חדש. באחת החזרות פשוט התחלנו לחשוב מה לא עשינו. הרי נגענו בים תיכוני, ביידיש, בהרבה סגנונות".

גם בהיפ-הופ עם סבלימינל.

" זו לא הייתה יוזמה שלנו אלא של סאבלימינל. נכנסנו איתו לאולפן ועשינו את זה בטייק אחד. זה הפך להיות מה שליווה את שנת השישים למדינה, אבל לא עבדנו על זה הרבה זמן כמו על האלבום הקרוב.

בכל אופן, ישבנו וחשבנו מאיפה התחברנו לכל העניין של השירה והגענו לקבלות השבת של ותיקי גבע, שעבורם השירה הייתה חלק חשוב מהחיים. חשבנו שנכון לחזור למקורות, ואכן מאוד התחברנו לשירים האלה".

הגבעטרון היו כבר בהופעות במדינות רבות והשנה ייצאו בפעם הראשונה בקריירה של הלהקה לרוסיה, להופעות במרכז הקהילתי של סנט פטרבורג. "אלוהים יודע איך זה קורה רק עכשיו, כי יש הרבה חומרים שלנו שמבוססים על לחן רוסי", אומר פרנס. "אמרתי לחברים, איך זה קרה? הרי המופעים הראשונים שלנו הורכבו גם הם מניגונים שהובאו משם. אבל הנה זה קורה".

אין ויכוחים על סולואים לפעמים? בכל זאת, 18 חברים בלהקה?

" חד משמעית אין דבר כזה, מעולם לא היה ולעולם לא יהיה. אנחנו בנויים כחבורה ששרה אך ורק יחד ומנוהלת מוזיקלית נפלא על-ידי אילן גלבוע. אז פה ושם יש סולואים, אבל אין ויכוחים. אנחנו משפחה עוד לפני חבורת הזמר, למרות שלא כולם מגבע כיום".

כמה זמן להערכתך תמשיך הגבעטרון להתקיים?

" לא נפסיק לשיר אף פעם. אין שום סיבה. אחרי 66 שנה, זה יהיה לנצח".

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף