דברים טובים

 

ט"ו בשבט! ושוב אנחנו חוזרים לפירות היבשים, לעוגות הפירות למינהן וכל השאר. החלטנו לנסות משהו אחר, אולי לא כל כך

"טו'- בשבטי",  אבל בהחלט קשור לפרי העץ ולאדמה הזאת במזרח התיכון. כששוטטנו, והפעם במרחבי הכלבו החדש, הגענו למקרר, פשפשנו בין האריזות והקופסאות והגענו לקופסת עלי פילו.

החלטנו:  א. לנסות לאפות משהו עם עלי פילו וב. לקשור את ט"ו בשבט עם פילו באמצעות פיסטוקים, בוטנים, פקנים, שקדים, אגוזי מלך,( שלמה יגרע חלקם בחגיגות טו בשבט והלא זכותם עומדת להם כמו זכותם של פירות עצים התפוח, האגס והתאנה, למשל... ) כל אלה התכנסו בבקלווה – שאינה אלא "עוגה"   נוטפת דבש וסירופ סוכר, ויש כאלה המכורים לטעמה.

 בקלווהטורקית: Baklava) היא מאפה פופולרי מתוק במטבחים היווני, הבלקני, הרומני, הערבי, הארמני והטורקי. המאפה עתיר בסוכר, מה שגורם לטעמו להיות עשיר במיוחד.

משערים כי האשורים במאה השמינית לפנה"ס המציאו את הבקלווה. הימאים והסוחרים היוונים שהיו מפליגים מזרחה גילו את הבקלווה במהרה. הם הביאו את המתכון לקינוח לאתונה. התרומה העיקרית של היוונים למנה זו היא המצאת טכניקה של הכנת בצק שאפשרה לרדד את הבצק לעובי של עלה, בניגוד לבצק הקשה הדומה ללחם של האשורים. למעשה, המילה "פילו" הוטבעה בידי היוונים, שמשמעה ביוונית עלה. תוך זמן קצר בכל מטבח של עשירים הוכנו קינוחי בקלווה לכל אירוע חשוב.

בקלווה היא קינוח רב שכבות ומסובך, אשר עשוי עלים דקיקים של בצק פילו, ששומנו והונחו בשכבות בתבנית אפייה מלבנית, או שגולגלו לצורת צינור. אגוזים או פיסטוקים טחונים היטב מונחים בין שכבות הבצק, האגוזים והבצק נאפים ומושרים בתמיסה של סוכר ואו מיץ לימון או דבש ותבלינים עם מי ורדים. במטבח הטורקי והיווני מקובל לחתוך את הבקלווה למשולשים, מרובעים או מעוינים ולהגיש. כמו כן, במטבח הטורקי מקובל לרדד את הבצק ולחתוך אותו לעיגולים. בקלווה מגולגלת שנחתכה בצורת גלילים המושרים בסירופ קרויה במטבח הטורקי בשם "סאראיליאה" (סאראי הוא ארמון הסולטאן).

 

חומרים:

חבילה עלי פילו מופשרים לילה במקרר –

חצי ק"ג פיצוחים מעורבים טחונים גס- בוטנים קלויים, פיסטוקים קלויים, אגוזי מלך, פקנים ושקדים לא קלויים.

150 גרם חמאה/מרגרינה מומסת למריחת הבצק

1/2 כוס סוכר

1 כף קינמון

גרודת לימון מלימון שלם

לסירופ הסוכר

2 כוסות סוכר

3 כוסות מים

מיץ מלימון שלם

אופן ההכנה:

1. לחמם תנור ל-180 מעלות.    

2.לרפד תבנית בנייר אפייה.

3. לערבב את תערובת הפיצוחים עם הסוכר,הקינמון, וגרודת הלימון.

4. בעזרת מברשת מורחים עלה בצק אחד בחמאה, שמים מעליו עוד עלה וגם אותו מורחים בחמאה, שמים עלה שלישי ומורחים בחמאה.

5. בעזרת כף שמים מתערובת הפיצוחים כמות נכבדה לכל רוחב הבצק בחלק שקרוב יותר אלינו. סוגרים את הצדדים היטב כדי שהמלית לא תברח כשסוגרים ולגלגל לרולדה.

6. בעזרת סכין חדה לחתוך את הרולדות לפרוסות כמעט עד הסוף ולמרוח בחמאה.

7. לאפות בתנור שחומם מראש ל- 170 מעלות כ-40 דקות או עד שהבקלאווה מזהיבה יפה.

8. בינתיים שהבקלאווה בתנור להכין את הסירופ: לבשל על אש בינונית את הסוכר והמים עד שמתקבל סירופ די סמיך וזהוב. להוסיף מיץ לימון ולבשל עוד 5 דקות.

9. כשהרולדות מוכנות, להוציא מהתנור וכשהן עדיין חמות - בעזרת כף לשפוך מעל את הסירופ החם. גם את מה שנשפך לתבנית לאסוף עם הכף ולהרטיב את הבקלאווה בחריצים שחרצנו כדי שהרוטב ייספג גם בתוך העוגות.

זהו!! פשוט לא??


מופיע בעלון:
תגובות לדף