הערה לא שולית - יפתח רונן

הערה לא שולית

תחת הכותרת " הארות שוליים " כתבה רחלי וייס בדף גבע מ 17.1 :

"לצמצם, לייעל? אותם צעדים נדרשים בתאגידים השונים. האם גם שם נבדקים תקנים של עבודה? האם גם שם יש חתירה לצמצום כוח אדם שכיר ? האם כל ההוצאות הנלוות כגון רכבים, וכ'ו נבדקות גם שם? – רצוי שאנו כחברה נקבל מידע על זה.."

ברצוני לדבר רק על תאגיד אחד : בקרה גבע .

לבקרה גבע הנהלה המתכנסת כמעט כל שבוע ודנה במגוון של נושאים, כולל בדיקת הוצאות.

 לבקרה גבע דירקטוריון בו יושבים אנשי מקצוע חיצוניים, לצד נציגים פנימיים בעלי תפקיד ונציגי ציבור.

דירקטוריון זה דורש מהנהלת בקרה יישום צעדים להגדלת המכירות,שמירת ההוצאות ושיפור הרווחיות, הדירקטוריון גם עוקב אחר ביצועם.

נשמת אפה של בקרה כגוף עסקי, הנה שיפור הרווחיות הכוללת הנגזרת מפעילותה, לאו דווקא " צמצום כוח אדם שכיר" ועל זאת ( הרווחיות ) ניבחן.

תכניות בקרה לטווח הארוך מחייבות גם השקעה במחקר ופיתוח, השגת תקנים למוצרים, ולתהליכי הייצור, בניית תשתית יצור, תשתית איכות ותשתית ניהולית שיאפשרו לספק את הגידול בפעילות – כל אלו אינם עולים בהכרח בקנה אחד עם "צמצום"

דו"חות בקרה גבע מדווחים גם להנהלה הכלכלית ביושבה על תקן אסיפת התאגידים. ההנהלהכוללת נציגי ציבור ובעלי תפקיד.  מטבע הדברים,בפורום זה המבקר את כל התאגידים כבר לא יכולים לרדת לרזולוציה ולפרטים אליהם יורדים ההנהלה והדירקטוריון.

פרסום הפרטים "כמידע לחברה ולציבור " לא יעזור לנו בכלום . מתחרינו מחברות כמו "קונלוג" "פסטו" " "אילן את גביש " ועוד, אינן מפרסמות מידע לציבור,אך הן ישמחו לקבל דרך דפי גבע, נתונים על פעילות בקרה.

במידה ואוזמן, אופיע בפני כל פורום קיבוצי ואציג פרונטלית,  את נתוני פעילות בקרה,אין לנו מה להסתיר.

לעומת התאגידים, קהילת החברים בגבע אינה ארגון עסקי, מטרותיה ואופן מימושן , שונות מאלו הניצבים בפני ארגונים עסקיים.

בתחום הכלכלי , הקהילה נדרשת להגעה לאיזון בין מקורות הכנסה יציבים העומדים לרשותה, לבין שימושיה השוטפים, לצערנו, איזון כזה רחוק מלהתקיים כיום.

לפיכך, הקהילה נדרשת תמיד לצמצום הוצאותיה, שכן כל צמצום כזה מאפשר יותר כסף פנוי בכיסו של כל אחד מאתנו! למרות זאת, גם ניהולו של צורך זה ימשיך להיתקל בקשייםכאשר חלקים גדולים של ההוצאות אינם באחריות החבר באופן אישי.

ראוי לפחות שאלו שמופקדים  על ההוצאות אותן הם מבצעים בשמו של כל אחד מאתנו, ידעו כי כספנו ורווחתנו מופקדים בידם, לפיכך הדאגה להפחתתן תמשיך ליפול על כתפיהם, ובשיטה הנוהגת, מלאכתם אינה קלה.

יפתח רונן.

מופיע בעלון:
תגובות לדף