תערוכה

תערוכה

המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע גאה לפתוח את שעריו בתערוכה המוקדשת לאחד הנושאים המזוהים עם אמנות האסלאם – שטיחים.

 

המסגד הגדול  בבאר שבע

הוא המסגד הראשון שנבנה בבאר שבע ובנגב בכלל, ובמשך שנים נחשב למסגד הגדול ביותר בדרום הארץ. המסגד ממוקם בסמוך ל"בית המושל", בעיר העתיקה של באר שבע, ומהווה כיום חלק ממתחם מוזיאון הנגב לאמנות.


לשם התערוכה, "קשרים", משמעויות שונות. השטיח קושר בין מזרח למערב, בין עבר להווה, בין קודש לחול. קשירה היא גם אחת השיטות לאריגת שטיח.

התערוכה מתמקדת בשימושיו היום יומיים של השטיח, הן באופן מסורתי ברחבי העולם המוסלמי, הן באירופה(אליה הוא מגיע כפריט מותרות נחשק) והן בישראל כאן ועכשיו. בתערוכה "קשרים" מוצגים שטיחים מתוצרת איראן, טורקיה וקווקז מן המאה ה-18 ועד תחילת המאה ה-20 שהושאלו ממוזאונים ומאוספים פרטיים.  


תמונה בתערוכה צילום: שי אלוני

השטיחים נחלקים לשלוש קבוצות: שטיחי תפילה, שטיחי גן ושטיחי מדליון. מקור ההשראה של חלק מהשטיחים מוצג בתערוכה לצדם: מבנה המסגד, חפציו, כריכות וכתבי יד של דפי הקוראן. בתערוכה מוצג גם ציור שמן הולנדי של "טבע דומם" מהמאה ה-17, שבו שטיח מזרחי מהווה חלק מהפריטים שעל השולחן; מקומו של השטיח באמנות האירופית מעיד עד כמה נפוץ היה במערב כפריט מותרות. גם בעיצוב הבית המודרני וכפריט מותרות לא נס לֵיחו של השטיח.

 עבודות וידאו וצילומים של אמנות עכשווית המוצגים בתערוכה מעידים כי השטיח ממשיך לשמור על מרכזיותו – הן בחברה המסורתית והן בזאת המודרנית.

בין המוצגים תמונות של שי אלוני .

 

על הקיר הרחוק בתמונה  תמונות של שי אלוני

 

תמונה בתערוכה צילום: שי אלוני

מופיע בעלון:
תגובות לדף