זווית ראיה - נחמן רז

 

בוקה מבוקה ומבולקה בימים ההם ובזמן הזה

הביטויים האלה כולם הם כינויים לתקופה של התרוקנות ובלבול גמור! הכל מתערבב, אין כיוון ואין משמעות לדברים, אין וודאוּיוֹת ואין רצון ברור, לאן ואיך לנהל את החיים. בתיאור והביטוי הזה  מופיעים בספר נחום, פרק ב' ונאמר על ממלכת אשוּר שתסבול קשות על התנהגותה האכזרית, ובפרט כלפי עם ישראל שלא הקפיד לשמור נאמנות בלעדית לאלוהיו.

כעת בישראל ובימינו אלה, בעיקר למשמע ולמראה המתרחש  כעת בישראל ובעמי הסביבה, עולה התחושה שבודאי שרתה בעם בימים ההם (מדובר בשנות הגדולה של ממלכת אשוּר, תחת מלכות סנחריב בתקופה הסמוכה לחורבן בית-ראשון).

הנביא נחום מופיע בכרך השני של ספר תרי-עשר, לאחר ספר מיכה. סגנון נבואתו ואזהרותיו המטיפות לעם שיחזור להיות נאמן לדתו ולציווּיֶה .  ולעבודת האלוהים בבית במקדש. הנביא נחום, סגנונו חריף וקיצוני מאוד ויש בו עושר לשוני נהדר וחריף ביותר וחבל שנשארו ממנו רק שלושה פרקים והוא הולם היטב את צרכינוּ גם כיום.

הנה במדינת ישראל, למעלה מ – 60 שנה לאחר שזכתה בעצמאות, חירות וריבונות חוזר העם הזה לכל מיני דרכים נלוזות ועקלקלות של חיקיינוּת, אבדן-משמעות, לירידת מעמדה של מנהיגות המשתמשת לרעה בסמכותה ובעיווּת עיקרי-חיים המשותפים בה לכל חפצי הצדק, השוויון והאמת. כך החל בשומרי עיקרי הדת בדרכים מעוותות, וחתירה לשלטון – הכח, שהוא מופעל בעיקר כלפי מיעוטים לאומיים החיים בקרבה, הערבים בעיקר, וגורמת לתהליכי בִידוד כנגד ישראל ולירידת קרנה בעולם ובעמי-התרבות.

מועטים גילויי התאחדות פנימית, והוקעת מפרי החוק ומנצלי הכח שבידם לתועלת אִישִית ההופכים את החיים בה לריקים מתוכן.

ועבדות לאלי הממון שנותרה מטרה כמעט כללית. שחודרת ומכרסמת בכל המחנות

והציבור , העם, נותר ריק ומרוקן מכל שאיפה לשיפור ולתיקון כשם שהתבואה נותרת ריקה אחרי שחובטים אותה, מנערים ודשים ומוציאים מן הצמח את כל טובו ואיכותו. את פריו, את גרעין החיות שבו.

ואז חוזר הביטוי – התיאור: בוקה, מבוקה ומבולקה

 

**********

ואי-אפשר לסיים רשימה קטנה זו מבלי לציין את הפכו של המצב שעליו מדבר הנביא, וכמובן "להבדיל": אותם ערבים בהם נתכנס כאן בבית הציבור הקטן, במקום שנתכנס, ישב וניגן, וזימר ושמח וחש התעלות והתלכדות שכבר זמן רב לא חש כמותה. והלב רוחש תודה והוקרה לכל מי שלקח חלק כלשהו באותן התכנסויות. כן ירבו!


מופיע בעלון:
תגובות לדף