השנים המשמעותיות בחיי - צקי גפן

3 השנים המשמעותיות בעבודתי

וזכרון לאנשים נהדרים במכונות מופלאות

 


סגרתי עכשיו  42 שנים של עבודה בבקרה ועדיין יש שמקדימים אותי, אבל מתוך 42 שנים היו

 3 או 3.5 שנים שנתנו לי את ההרגשה שבזמן זה למדתי רבות ואפילו השתניתי.

למען הגילוי הנאות בכלל נועדתי להיות מוכשר ביצור ולעלות לכפר חרוב ולעזור ביצור מוצרים למפעל "יפרם" שנוסד ולא צלח.

 

מרדכי שמחוני

השתחררתי מהצבא יום אצל החברה הרמת גנית מי שתהייה זוגתי לעולם , בגדי עבודה במתפרה ו... הולכים למוסך , מודה ,ללא תאום מוקדם ,האסימון נפל בדיוק בשעה 06:35 באותו יום , החלטתי ועליתי למפעל.

    על רצפת הייצור במרכז הצמד ההונגרי ,אחים תאומים אורי שלו וישראל לוסטיג,חנן לב חורט מוטות לצילנדרים ודן בנו בכרסומת לידו ואני לומד חריטה בהנחיית אורי ולצידה של ריטה פרידלנד .

מאיר פרידלנד מנהל את הייצור ,נתקה זבולון את מחלקת הקידוחים והאבא הטכני אמי גטריידה של על פיו ישק דבר.

תובנה ראשונה משנה ראשונה אם משהו אומר לך "צריך לתת לך בעיטה בתחת ולהעיף אותך מכאן"

 אז:

1.הוא בדיוק מתכוון למה שהוא אומר.

2.תעבדו ביחד עוד עשרות שנים

3.מומחה יפטור זאת האמירה"כאן כולם משוגעים ומסתדרים יחד"

כל התשובות נכונות.

מחוייבות לשירות בקיבוץ חדש במקום ½ שנה שרות קבע בצבא מוביל את דבורה'לה ואותי למבוא חמה עברתי טסט מכה ראשונה בחריטה אצל יונתן גרין והשתלבתי שוב בתעשייה.

מלחמת יום כיפור פורצת פרידה ליד האוטובוס ממפונים , לילה במקום עם תמ"ק קרל גוסטב ואחריו מתפנים לאפיקים.

למבוא חמה לא חזרתי ובחזרתי מאוחר יותר לבקרה קיבלתי את האחריות למחלקת קידוחים מנתקה זבולון שיוצא לשנת חופש.

בעייה עכשווית נער בן 23 מקבל אחריות על צוות גדול של פנסיונרים ,של"ת , אולפן וכו..

המפעל צעיר ולראייה מנכ"ל אחיק שמחוני כבר בן 43 כאשר הוא אחרי קדנציה של 10 שנים- הכל אפשרי.

תפקיד מנהל המחלקה לסייע בהכנת כלים לעובדים היותר עצמאיים , לכוון מכונות לאחרים וביקורת מוצרים יחד עם רחלה כספי ואסף לוין .

לצעירים היום מדור האינסטנט והCNC כל דבר שאינו מבוקר מחשב הינו מיושן ויותר מכל אינו אמין אבל היינו צריכים להוציא את המיטב מהכלים שהיו , ודווקא בחלקם הייתה חדשנות מכאנית של בניית מכונות חצי אוטומטיות שנבנו על בסיס מכונות ידניות המשופרות עם פיקוד מתוכנת אלקטרו מכאני שתוכנן על ידי גדעון גולן משלישיית המייסדים ולוחות פיקוד שבוצעו על ידי מחלקת לוחות ההיסטורית זלמן ברקאי , חיים קארו ,חנה וייס ויונה גפן.

 

חנן לב

המכונות נבנו על ידי מידב את יואלי מחיפה או מחלקת כלים בבקרה בשילוב יח. קידוח מודולריות על בסיסים של מכונות שנמצאו בגרוטאות ואפילו גלגל של טרקטור פרמל טוב מספיק ליצב מכונה.

המכונות מסודרות באולם בשלושה טורים כאשר ליד כל מכונה ארגזי היצור עם המוצרים מיזוג אויר יגיע עוד שנים, מאוורר מסומן לכל אחד ועישון מותר מאחרון העובדים עד למנהל, מה מעשנים ? נדיב בלי פילטר אוכלים טבק.

טור מרכזי מכונה דרומית ותיק העובדים משה גולסט , גבוה ,שיער מוקפד משוך לאחור ,בגד ללא רבב מכיר הכל ויודע . המכונה "שלו" הראשונה שנבנתה בבקרה על בסיס מקדחה אנכית שיש האומרים ששימשה לייצור רקטות ה V2 ממלחמת העולם השנייה .המקדחה עד היום משמשת לאותו יישום קיימת חיה ועובדת בבקרה.

מאחורי משה על מקדחת הקורדיה הנמצאת גם היום  אהרונציק חזין , כובע כחול שנתפר במתפרת גבע וסינור עבודה למתניו. הבסיס למכונת אהרונציק הוא... חצייה התחתון של מקדחת משה גולסט.

 אחרי אהרונציק במקדחת 2 ראשים שמוליק מנוסי רחב גוף וידען עצום קול רועם וחובב רדיו בטונים גבוהים , עימות קטן ואני מוצא עצמי בין שני מתדינים חסונים ומונע עימות  פיזי.

 

חיים קארו

בטור המערבי מכונה דרומית ליד המעלית בניק אלף איש הצאן לשעבר מעשן בשרשרת ואצבעות יד ימין שחורות מניקוטין התמחותו קידוח אביזרי צנרת במכונה שהייתה מתיזה נוזלי קירור לצדדים וגריפת שבבי הפליז היתה סיוט , לבניק דבר לא מציק והעיקר שאפשר להצית את הסיגריה הבאה.

המכונה הבאה מאויישת על ידי צבי כהן שהיה עד לא מזמן האיש המרכזי בנושא מלאי והמידע בבקרה וסייע רבות,  אך עם כניסת המיחשוב החליט לפנות מקום ועבר למחלקת הקידוחים , צבי מעשן סיגריות עם פומית וההתמחות בקידוח גופי שסתומים PE .

אחריו גרישה (צבי רוטברט) ומיכאל גורן עובדים מסורים כמעט ואינם נשמעים.

בטור המזרחי "לטביה הקטנה" ראשון לייבקה (אריה רפופורט) הגיע מהקאופרטיב , נהג ומנהל החצר משכים קום וכשאני מגיע אחריו כבר חצי יום עבודה , משפר תנאי העבודה של החברים ודואג לתפירת כריות לכיסאות בקואופרטיב בית שאן חרוד.

ליד לייבקה יושב עתניאל מגל ועובד על מקדחה ידנית חובש כובע מצחייה נצחית ומוביל פוליטי במחלקה.

לידו יונה לנדאו שגם עובדת על מקדחה ידנית אך המומחית לניקור שרוולי שסתום (סליווים), מכונת הניקור בנוייה מפטיש זעיר עם נוקר המעגל שולי קדחים ומונע פגיעה באטמי השסתום, סבלנות אין קץ נדרשת כי יש לכוון כל פעם את הנוקר לקדח חדש , 16 קדחים בשרוול ועשרות אלפים עברו תחת ידיה.

הבא תור בישיבה ליד מקדחת האליוט החצי אוטומטית

אליק פלג בקיץ מכנסים קצרים וגופיה כובע קסקט מבצע את העבודות המצריכות התמודדות עם שבבי פלדה המסתחררים ועוטפים את המקדח במוצרים כמו אוגנים ומזלגות .

יונה לנדאו

בהמשך מצטרף אלינו

צבי לנדאו והחבורה הזאת של ה"פנסיונרים" מהווה  את שלד הייצור בבקרה.


אחרון ויקר לי במיוחד

סבא מרדכי כבר בן 79 במחרטה בפינת האולם מבצע עבודות משלימות בחריטה, רק מס שנים קודם העביר את מפתח הפוטר של המחרטה לחריטת מוטות צילינדרים לרפתן שהגיע חנן לב , עצמאי ובעל מחשבה טכנית יוצאת מהכלל ואני יכול רק לסייע להרים ארגזים או להחליף נוזל קירור מדי פעם שנדרש .

 

הרפת הופכת למפעל

עברו שנים והחלטתי לצאת ללמוד, על מנת שמידע לא יאבד ישבתי לכתוב "דפי תהליך" למוצרים

סבא תופס אותי ושואל "נעשית משרדניק?” ואני חושב שהיה גאה בכך.

אהבתי את כולם ושמחתי שאהבו גם אותי

סוף דבר- בשנת 1979 נרכשה מחרטת CNC ראשונה שהופעלה על ידי יוצא צבא צעיר אמנון יערי ואליו הצטרף דדי ידין שעבר מהפלחה למח חריטה קבלריות , כניסת טכנולוגית CNC הביאה מאוחר יותר לכניסה לכרסומות   CNC והעברת עבודות ממחלקת קידוחים  למכונות אלו , החברים אט אט הלכו לעולמם אבל היום כשאני חוצה מחלקה זאת רואה אותם אחד , אחד וגאה שהייתי איתם.

 

צקי

***********

בימים אלו נתבשרנו על פטירתו של  יהודה וויס. 

יהודה  וויס  היה מראשוני הסוכנים בבקרה  גבע

איש  אנרגטי  ומלא רעיונות  שהפיץ  את מוצרי בקרה מהמרכז בחדרה  למכוני כותנה ומפעלים בכל תחום. נודע בדבקותו במטרתו ועליו נאמר כשהיה נזרק מהדלת  הופיע בחלון.

יהיה זכרו ברוך.

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף