זווית ראיה - נחמן רז

דבר הימִים ודברי-ימינו

ישנם שבועות וימים בהם מתקבצים ונעמדים בשורה אחת,דחוקים וצפופים אנשים ו"מי שהיו",  פשוטי-עם ורמים  בתפקידיהם, שהיו ושופטים, יועצים ומורמים מעם, ממפלגות ומקהלים שונים. כולם, שופטים ומועמדים למשפט, כאלה שכִתְבַי- האישום כנגדם כתובים וחלוטים, והמעשים שבגינם הובלו עד לפתחי בתי-המשפט והכלא. המשותף לכולם הם: מעשיהם "הטובים", מעשי העבריינות.

הקורא בספרים ישנים, "דברי-הימים" המתארים את קורות ישראל עוד בימים שהעם ישב בארצו ומשל בה, אך ימי ממשלם היו מלווים סיפורי סטייה ונסיגה לאחור. . . . חקרו מדוע בא

מה שבא אז על עם ישראל בארצו? מה היו הסיבות האמיתיות לסטיותיו ולעונשים שהוטלו על העם. מי האשם ומה היה מקור הרעה?  וככל שעוברים הזמנים ולידי החוקרים מתגלים עוד דברים אמיתות חדשות-ישנות דבר אחד מציינים כולם: העם היה חלש מבַפנים! ראשיו  חששו לדון זה את זה דין צדק, הכל ראו את הרע אך לא פצוּ פיהם לדרוש את תקנתוֹ. ובעיקר לא העזו לדון זה את זה! בתי-הדין והמשפט היו מאוכלסים ע"י מומחים חכמים וידענים – אך הם לא העזו להשתמש בכוחם ובסמכותם, וכך צמחו בעם הזה ארגונים וכוחות של יחידים וקבוצות ש"צפצפו", הפרו בלי הרף את החוק והשתמשו בכל בקיע וסדק כדי להשיג את מבוקשם שתמיד היה הכסף! -  ראש המניעים ועיקרם עליהם הנשפטים על ענייני כספים ועבירות-ממון, קטנות וגדולות והעם שותק!

בשבוע שעבר הזדעזע העם למראה ההתפרעות הנרחבת וסוערת ללא תקדים במשחק הכדורגל:"מכבי" נגד "הפועל" ת"א. המהומה החלה בארוע של מתפרע אחד חצוף וזועם שפרץ אל המגרש והתנפל על שחקן, מאחת הקבוצות שבעבר אהד המתפרע דווקא מהיותר טובים!   וכך החלה מהומת האלוהים, מהטריבונות זרם מיד המון הצופים, מאות ואלפים שהתקבצו בכל המגרש; הכל נעמד דום למראה ההתפתחותולשמע דברי השופט והמומחים שנשמעו. ללא הרף. המהומות נמשכו גם ללמחרת. מאות  בני נעורים ומבוגרים יותר פרקו את זעמם על הכל ועל כולם. כך        גם במדינות אחרות שקטעים משם הוקרנו בטלויזיה בישראל.

כל זה קורה בערבו של יום בו נשמעו במשפטו של ראש-הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט ושותפתו הנאמנה והסודית למהלכיו, שולה זקן. אשת-חיל ללא רבב. . .

בתקשורת  נשמעו גם דברים על התנהגותם של חלק מראשי הציבור שאיבדו כל כיוון, ופרקו כל עול של חוק של צדק , של הגינות ושל משמעת ציבורית.

המסקנה לכן: - הכל מותר! הכל אפשרי – "ומי אדון לנו? אין דין ואין דיין! הכל מטוייח, מעורפל מלבד דבר אחד: הבוהק המסנוור של הכסף! משאלה שאין בפניה מעצור. והמוני העם ללא בושה נוטלים חלק בחגיגה הזו. והנהירה בכל מחיראל הכסף ואל השלטון ואל הכבוד – אין דבר שעומד נגדו!

וזה חילחל כל כך עמוק שבמקולקלות שבאומות הופך לסמל! והעם "הנבחר" עומד תוהה: איכה ירדת ואינך בוש ואינך נעצר כאילו תוהה וכואב: מאין יבוא עזרי? לא משפטנים ולא מורי-הלכה ודת וחברה מורים דבר1 שותקים ובולעים. ולכל זה גם מטפטפים לא מעט שיקולי פוליטיקה ושלטון. הכל כשר בדרך אל הכח...

הנה כי כן בימים ההם ובזמן הזה. לחם ושעשועים פוליטיקנים מפקדים ותאבי בצע הכל אחת!


 

מופיע בעלון:
תגובות לדף