טיול משפחות - יונה ואלי אורן

טיול משפחות

בשבת 15/11 יתקיים טיול משפחות, ולפי המסורת נפתח את העונה באחד מאתרי פריחת החלמוניות. הפעם – לנחל מחנים שבהרי הגליל העליון המזרחי.

התכנית: שמורת הארזים ביער ביריה. ארוחת בוקר בחניון עין זיתים. מחניון עין זיתים לעין גבר, בית הכנסת העתיק בכפר נבוריה, עין נבוריה.  ארוחת צהרים ליד קבר יונתן בן עוזיאל. נסיעה לעמוקה וירידה לאורך שביל החלמוניות בנחל מחניים, עד לחניון חוני המעגל בחצור הגלילית.

אתרים לאורך המסלול

יער ביריה הוא היער השני בגודלו במדינת ישראל. היער מצוי במדרונות הרי הגליל שמצפון לצפת בגליל העליון. היער המשתרע על פני 20,000  דונם ניטע ברובו בשנות ה-50 בעבודות ייעור של הקרן הקיימת לישראל. היער מורכב ברובו מעצי  אורן שונים, ובמיוחד אורן ירושלים, אך נטועים בו גם עצי ארז, ברוש ובוטנה. במהלך מלחמת לבנון השנייה נפלו ביער מאות קטיושות שהביאו לשריפות שכילו כ 5% מהעצים. במקום נערכות עבודות שיקום, אשר תתבצענה במשך שנים רבות. בניגוד למנהג בשנות ה-50 לנטיעת יערות המורכבים ברובם מעצי אורן, מתכוונת הקרן הקיימת לישראל להשתמש בסוגים שונים ומגוונים של עצים במהלך שיקום היער.


דרך נוף יער ביריה חוצה את היער לרוחבו. היא מתחילה בכביש 886 ומכוסה ברובה באספלט. ליד עין זיתים פונה הדרך שמאלה ומתחילה לגלוש לעבר עמוקה, ליד חצור הגלילית. קטע זה סלול אספלט בירידות ובסיבובים.

באתר מעיין הנושא את השם עין נבוריה. זה היה המעיין של היישוב הקדום נבוריה. המעיין נובע מתוך מערה קטנה, הנמצאת בלב משטח גדול ומבהיק של סלע קירטון לבן, בו נחצבו שקתות ששימשו להשקיית צאן ולכביסה. הקק"ל בנתה כאן טרסות, נטעה עצי בוסתן והפכה את המקום לאתר טיולים. בימי החורף ניתן להבחין בבריכת המעיין ובשלוליות שסביבה בסלמנדרות צעירות.

הכפר הקדום נבוריה התקיים בתקופת התלמוד והמשנה. במקום נמצא בית כנסת אשר מיוחס למאה ה-3. בית הכנסת שמידותיו 11.5 16xמטרים, נתמך בשתי שורות של עמודים ולאורכן שתי שורות של ספסלי אבן. עמודי השיש לאורך בית הכנסת נועדו לתמוך בגג שהיה מעל לאולם התפילה המרכזי. בין שרידי בית הכנסת אבן מעוטרת בתבליט של גביע על דליות של גפן. באמצע המאה השלישית הורחב בית הכנסת, אך הוא חרב ברעידת אדמה בשנת 363. במקום נמצאו תחריטים וכתובות המתוארכים לשנת 564 לספירה, מאתיים שנה מאוחר יותר.בין העצים הגבוהים נפער חלון לנוף. למטה, בין הצמרות, מבצבצת הכיפה הכחולה של קבר רבי יונתן בן עוזיאל, גדול תלמידיו של הלל הזקן, שלמרות היותו רווק מושבע נחשב קברו סגולה לנישואים ופריון. לצד הקבר נטוע עץ המשאלות - אלה ארץ-ישראלית, שמענפיה מתנפנפים מאות סרטי בד צבעוניים. גבוה ורחוק יותר בתמונת הנוף מתנוססת קרן הרי נפתלי ולמטה מונח עמק החולה. ביום טוב-ראות אפשר להשקיף גם לחרמון ולהר דוב.  שם נערוך הפסקה לארוחת הצהרים.

 

שביל החלמוניות מוליך את המטיילים ברגל לאורך נחל מחניים, שבעונת הסתיו פורחות בו חלמוניות נהדרות, אל חניון היער שבחצור הגלילית.

עין חוני – מצד ימין נראים עצי אקליפטוס גדולים וביניהם נובע המעיין בחורף. סמוך אליו, בצד האחר של הואדי, נראים שרידי מבנה ישן. בנקודה זו ננטוש את הדרך ונצעד בשביל העובר בגדה המזרחית של נחל מחניים. השביל נפרץ בעזרת תלמידי בית הספר הריאלי בחיפה.

אתר פריחת החלמוניות  –הסעיף העולה שמאלה מוביל לקבר חוני המעגל השוכן בפאתי חצור הגלילית, אך ראשית נרד בסעיף הימני עוד כמאה מטרים ונגיע למדרון תלול. בעונה פורחות כאן החלמוניות במרבד צהוב שובה-עין. זה המקום ליהנות גם מהנופים שמסביב: ממול נראים חצור הגלילית ומתחם הקבר של חוני המעגל, ורחוק יותר – הנופים המרהיבים של צפון הכינרת והגולן.

 

קבר חוני המעגל – לקברו של התנא המפורסם, חוני המעגל, אחד מהאהובים ביותר על העם, עולים רבים לרגל. חוני התפרסם כאיש שאילץ את השמים להמטיר גשם בזמן בצורת. במשנה נאמר "עג עוגה ועמד בתוכה ואמר לפניו: 'ריבונו של עולם... איני זז מכאן עד שתרחם על בניך'. התחילו גשמים מנטפין... אמר: 'לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון וברכה ונדבה'. ירדו כתקנן".שם ימתינו קובי והטיולית.

יונה ואלי אורן

מופיע בעלון:
תגובות לדף