ספרים חדשים בספריה

ספרים חדשים בספרייה – אוקטובר

ספרות עברית

1.    הנאום האחרון של משה -  מיכה גודמן.
רגע
לפני מותו נושא משה רבנו את נאום חייו. הנאום הזה טומן בחובו הגות נועזת, המציעה פרשנות מהפכנית ביחסה לאנושיות, לדת ולכוח. ספרו של מיכה גודמן מצטרף בכבוד אל שתי יצירות המופת הגדולות שנכתבו במאה העשרים על האיש משה - זו של זיגמונד פרויד וזו של מרטין בובר.
אך
בעוד שני אישים אלה ניגשים ללכוד את דמותו של אדון הנביאים מתוך ריחוק והזרה, גודמן מקים לפנינו את דמות הענקים של בן עמרם מתוך קרבת נפש, אינטימיות מבורכת, בקיאות והבנת עומק מעוררות הערצה של מורשתו. משה כפי שלא הכרתם מעולם קודם לכן.


2.    לו הייתי פיראט             -  ירון לונדון
משונה," אני אומר לעצמי בעוברי תכופות במחלף "הכפר הירוק". אני מאט כדי לקלוט במבטי את מגדל המים שממנו קפצתי ליריעת ברזנט במסגרת אימוני הגדנ"ע, ולהציץ בגגו של הצריף שבו גרתי בפנימיית בית הספר החקלאי, ובשדות הירק של רמת השרון שבהם עבדנו בשבתות כדי להשתכר כמה פרוטות, ובחומה הגבוהה שנבנתה שנים אחר כך, ובמכלי הגז הענקיים שהוקמו על שדות הכפר, ובשכונות הנאות בעיר האמידה שבנעוריי הייתה מושבת איכרים קטנה, ואני חושב "משונה" ומיד מזהה עצבות מתגנבת, ומיד שם רגל לעצבותי ומכשיל אותה ונותן לה בראש, כי מה משונה, מה? מה משונה בכך שבאו המוני אנשים והמוני אנשים נולדו, ואדמות בור ושדות פלחה כוסו בבטון ואספלט, ומה משונה בכך שלפני שישים שנה הוביל נער אחד את עדר הכבשים שלו במרחבים האלה, ופעם, אולי בחופש ואולי התחמקו מלימודים, בנו ארבעה חברים רפסודה כדי להפליג במורד הנחל עד הירקון ומיד נתקעו בשרטון ובקני סוף וטיפסו לגדה שרוטים ומזוהמים. מה משונה בזה? 
סיפור חייו המרתק של ירון לונדון נפרש בפרקי זיכרונות שבהם הוא חוזר אל משפחתו, אביו השחקן מאוקראינה שרצה להיות כוכב בהוליווד, אמו הפועלת ב"גדוד העבודה" ואנשי הבוהמה התל אביבית של ימי הקמת המדינה. בגילוי לב הוא מספר על נערותו המיוסרת, שירותו הצבאי הכושל, הימים הפרועים של לימודיו ב"בצלאל" ועל הדרך הלא סלולה שבה הלך מראשית חייו המקצועיים כקריין צעיר ב"קול ישראל", עיתונאי חצוף בימיה הראשונים של רשות השידור, פזמונאי, פובליציסט ויוצרן של תוכניות טלוויזיה פורצות דרך. בעברית שאין כדוגמתה, בהומור עצמי ובאירוניה נוקבת, מספר לונדון סיפור יוצא דופן, מצחיק ומפוכח על עצמו, על האנשים שהשפיעו על חייו ועל המדינה שתולדותיו ארוגות בתולדותיה. 

 

3.   . בית בגליל           -  יאיר גרבוז
מה יאיר גרבוז למד בגליל ועל מה הוא כועס
 
בית בגליל" מציג בפני הקוראים תמונת פסיפס מרתקת של תרבות עברית עכשווית, כפי שהיא משתקפת מספרים שהצטברו על שולחנו של יאיר גרבוז, בביתו החדש שבגליל.
זהו ספר חובה לכל אדם שמבקש להבין בדרך מצחיקה ומהנה עשרות ספרי מקור ותרגום שיצאו  בשנים האחרונות (לצד עבודות של יוצרים בולטים במפת האמנות הישראלית) - וכל זאת מפי אחד מזקני השבט שלנו, האמן ואיש הרוח יאיר גרבוז, שבוחן ברשימותיו את הקודים הגנטיים של גיבורי תרבות ישראלים לצד כאלה של ענקי ספרות ואמנות מהעולם.


 

4.   תעשיית השקרים          -  ימיני בן-דרור

 

5.   ילדות פעם שנייה          -  נעמי טמיר

 

6.   טבע ואדם                    -  עזריה אלון
טבע ואדם מספר כיצד קיבוצניק מבית השיטה, שרק חלם להיות פלאח, אבל דין התנועה כפה עליו ללמוד בסמינר הקיבוצים כדי להפוך למורה לטבע, הצליח, עם קומץ חברים, להקים את "החברה להגנת הטבע", להציל פינות חמד רגע לפני שיכוסו גם הן בשלמת בטון ומלט, לשכנע עם שלם לא רק לא לקטוף את האיריסים, הכלניות, הנרקיסים והנוריות אלא גם ליהנות מיפי פריחתם ואפילו לדעת להבדיל ביניהם.

 7.   מנחם בגין ראש הממשלה – נאור אריה וארנון למפר (עורכים)

 

ספרות מתורגמת

1. אסון מהלך                  -  ג'יימי מקגווייר

2. אהבה בסמטת ג'מייקה  - סמנתה יאנג

3. מקומות אפלים             - ג'יליאן פלין

4. במערב אין כל חדש       - אריק רמרק

5. ללכת בדרכך                - ג'וג'ו מויס

 

 

                                                        בברכה – ע. הספריה

מופיע בעלון:
תגובות לדף