כנס הזרם השיתופי / זיוה אוחיון-רכט

כנס הזרם השיתופי – השיתוף כדרך חיים לעתיד

השתתפתי בשבוע שעבר בכנס הזרם השיתופי שהתקיים בקיבוץ משמר העמק.

סיכום הדברים בכנס, מבחינתי, אמרו את השורה התחתונה ששווה לתת עליה את הדעת:" העולם השיתופי להבדיל מפעם, אינו דרך חיים חדשה אלא כלי להעצמת הפרט ברמת הביטוי העצמי, יכולת ההשפעה שלו על העולם והאפשרות להתמודד מול המערכות המסואבות  והקפיטליזם האכזרי. לקהילות הקיבוצים זוהי הזדמנות אדירה לחזור למרכז הבמה."     נעם מנלה

בכנס נאמרו מספר דברים שנראה לי ששווה לשתף וגם כאן אתחיל מהסוף ואגיע להתחלה :

·        מקפיטליזם לקו-פיטליזם.

זהו הרעיון שהוצג בהרצאה המסכמת ובו הודגש כי העולם עובר ממצב צבירה כלכלי למצב צבירה רעיוני. השיתוף באינטרנט מצביע על שינוי תודעה באמצעות הרשתות החברתיות שבו לראשונה בהיסטוריה האנושית להמונים יש כלי לניהול התודעה.  הסיבה שזה  עובד – פשוט קיבלנו כלי טכנולוגי רב עוצמה להאדיר ולהגדיל את עצמינו!! הדיאלוגים : נרקסיסטייםמילת השנה: סלפי –SELFIE . אולם, האנשים שהופכים את העולם הם אלה ששמים את הרעיונות ולא את עצמם במרכז.  ובתוך "תיקון עולם" זה יש כמובן מהכל כולל  "100 ימים של שקיפות" קמפיין שדורש לחשוף את השחיתות השלטונית וגם האידיאולוגיה של דעאש.

גם האלטרואיזם , ברשתות החברתיות, הוא אינטרסנטי, כמו למשל ב WAZE  תוכנת הניווט. אני משתף (מזהיר אותך מהבור בכביש) כי גם אתה יכול לעשות משהו בשבילי (להזהיר אותי מהשוטר בדרך). בדיל הזה כולנו נרוויח .

·        ערבות הדדית – ערבות ושותפות של רווחה ולא של סעד

בחברה של שותפים האחר הוא שותף ולא עול. היעד שנקבע בתקנות הרשם הוא לא "מכסת הרצפה"  אלא נקודת הפתיחה ממנה יש לשאוף מעלה. שיתוף ואחריות הדדית  בחינוך ובבריאות כבסיס מקיים וממשיך.

·        ערכי השוויון, צדקה כמעשה הנתינה ועבודה על המידות.

שותפות ברמת השווים תורמת לנו לשאוף להשתפר ולהטיב את מידותינו. הדרך השיתופית גם מחייבת לחשוב על סדרי עדיפויות ערכיים כגון החשיבה על האחר ברמת הפעולות היומיומיות. ערכי הרוח הדטרמניסטים האומרים " עבר זמנו של השיתוף" לא עומדים במציאות העכשווית. יש ערכים שהם נצחיים , גם במורשת היהודית, שלא עבר זמנם "צדק צדק תרדוף", "ואהבת לרעך כמוך", ותמיד יש סיכוי לרנסנס של ערכי השיתוף והשוויון. הסיכוי הזה במציאות העכשווית עוד יתממש.

·        במהלך מבצע צוק איתן נפתח לרגע חלון הזדמנויות , התנועה הקיבוצית הפכה לפתע להיות רלוונטית ומשמעותית עבור המדינה ואזרחיה .

למה זה קרה ? האם החלון עדיין פתוח ? כיצד אפשר למנף הזדמנות זו ?


אימון נשות משמר העמק במלחמת יום העצמאות

הזמנים משתנים , הרוח משנה כיוון , אנשים מכל שכבות האוכלוסייה מחפשים פתרונות למצוקות ולאתגרים של ימינו .הפתרונות השיתופיים על גווניהם השונים חוזרים ותופסים מקום מכובד בשיח הציבורי .אבל ... בתדמית הנמצאת במוחו של הציבור הישראלי , ממשיך הקיבוץ להיתפס כאפיזודה אנכרוניסטית ומתחבר לדימויים שליליים.  לקיבוץ יש  בעיה בקליטת אוכלוסייה איכותית לקיבוץ ובגיוס תמיכה ציבורית ופוליטית למטרות התנועה הקיבוצית .כיצד מתמודדים עם בעיה זו ? מהם הפתרונות האפשריים ? מה כל אחד מאתנו יכול לעשות על מנת לשנות את המגמה ?

כמה מההצעות שעלו:

-        שימת לב ליחיד וסיפוק צרכי השונה.

-         לשווק פנימה "דוגמה אישית" להתעקש לחיות בקיבוץ עפ"י הערכים. בלי התנהגות אישית לא יהיה לנו כוח החוצה. הנחייה והדרכה לערכים של פעם. בנחל עוז אמרו שמה שעזר להם לשרוד את המלחמה זו חוויית הקיבוץ של פעם.

-        הזרם השיתופי כשותף בקהלים השונים מבלי ההפרדה בתוך התנועה.

-         החינוך הקיבוצי הופרט - הצמחה מחדש של החינוך השיתופי במסגרת החינוכיות . לפעול בתחום החינוך/ מכינות צבאיות/מורים ערכיים- חינוך לא יתקיים בלי ערכים.

-         מי המנהיגות שלנו? מי בהנהגה המקומית? בעלי תפקידים שכירים לא יכולים לייצג את רוח הקיבוץ.

-         תפקיד המזכירים בקיבוצים השיתופיים לעורר בחברי הקיבוץ את התחושה שאנחנו מחויבים ויכולים לעשות בגבולות שמעבר לקיבוץ. תמיד להחזיק פרויקטים חברתיים כי הם תורמים גם לחוסן הפנימי.

-         מכסימום קיבוצים שיתופיים שומרים על השיתופיות גם בקיבוצים שאינם שיתופיים. ללא הקיבוצים השיתופיים גם המתחדשים יתפרקו מהר מאוד.

-         קיבוץ מתחדש- מילת סרק בקיבוץ שכל אחד אחראי לגורלו ויוצר פערים כלכליים וחברתיים. הצעה להקמת קואופרטיבים ולא קיבוצים מתחדשים.

-         הקיבוצים השיתופיים משתנים עם הסביבה מחקלאות לתעשייה, מאוהלים לבתים, מפרדות לרכבים , מה שלא משתנה זה המהות. הנכסים שייכים לכלל. השוויון הוא זכות שווה לצרכים השונים.

-         לכל ערך יש ערך כלכלי. הקהילה צריכה להחליט שהיא שמה על זה כסף. הצנע לכת.

ולסיום בנימה אישית, הדברים שנאמרו לזכרו של אמרי רון ממשמר העמק היו מעוררי השראה!  ובקיבוצו שם התכנסנו, הורגשה הרווחה בכל פינה במרחבים המשותפים.  כאילו לומר הרוח מביאה איתה רווח...

                                                                                            זיוה אוחיון-רכט 

מופיע בעלון:
תגובות לדף