זווית ראייה - נחמן

 

על סקרים ושקרים

לאחרונה נתקבל בספריה שלנו ספרו של העיתונאי בן-דרוֹר, ימיני. יתכן שלחלק מאנשינו הוא מוכר ממאמריו בעיתון "ידיעות-אחרונות". הספר הוא מעין תשובה או תגובה למאמרים או ספרים, בישראל ובעולם, שעניינם הוא ישראל כמדינה, והעם היהודי ומקומו בעולם. הספר הזה מתווכח עם רובם, שהם, בין השאר, גם יהודים, וחלקם ישראלים והיסטוריונים.

קריאת הספר מותירה בקורא תחושה קשה ומשונה. הייתכן שישראלים, שהמציאות המקומית מוכרת להם עוד מימים רחוקים של ילדות ויחסי יהודים – ערבים מוכרים להם היטב וניזונים גם מזכרי דברים ומעשים שאינם נשכחים.

הספר ששמוֹ:"תעשיית-השקרים", מגן על מדינת-ישראל ומשיב להתקפות עליה בצורה מפורטת ומנומקת הבאה להוכיח כי טענות רעות כלפיה, כולל מצד מדינות ומוסדות מכובדים ומשפיעים, הם פשוט שקרים, סִילופים, בטעות או במזיד. ישראל מצוירת שם כמדינת-רשע, שונאת-אדם ועם, ובעיקר כלפי שכנינוּ הערבַים. זו פשוט מכונת-רצח חסרת לב ורחמים. דומה שהבעא'ש לעומת זאת נראה כאוסף של מלאכי-עליון, צדיקים, רחמנים ושואפי צדק.

לא צריך להיות תומך בִיבִי וממשלתו כדי להתנגד לכתוּב שם. אבל חשוב להבין כי הסכסוך בינינו לערבים אינו על כמה מטרים של שטח אלא על עצם קיומנוּ כאן ועל זכותנוּ ההיסטורית, הרגשית והאמיתית כלפי הארץ הזו מאז ימי האבות ובמשך כל ההיסטוריה האנושית. עם ככל העמים!

אין בספר כל צידוק למעשים של טמטום וכהוּת-חושים מצד יהודים, ובעיקר מוסדות שלטון ישראלים שכמו – מתגרִים במכוון ברגשות הערבים כלפי מקומות המקודשים גם להם כמו: הר-הבית, מסגדים או ישובים ערבים כשפוגעים בהם ללא שום טעם ורגישוּת.

(וישנם גם כאלה).

אבל חשוב לקורא היהודי והישראלי, לראות שוב ושוב כיצד כל הניסיונות להגיע לפשרות בשאלה הגורלית הזו, ויתורים על שטחים ומקומות, ונכונות לפתור את הסכסוך בפשרה .

וכל שהיו כלן נידחות – וחוזרות לשאלת ההתחלה: "מה עושים פה הישראלים, היהודים, הרי הם לא מכאן" הם פשוט פולשים ומדכאים! עצם הציונות וההתיישבות הן – פשע. . .

חשוב שרבים יקראו את הספר הזה או, לפחות, פרקים ממנוּ, כדי להבין שוב ושוב את הדברים בלא להיתפס להאשמה-עצמית, כולל בשאלת היחסים עם שכנינוּ. וכמובן, אכן, המחלוקת שלנוּ עם הימין היהודי היא אמיתית וצריך להבין אותה ולהיאבק על הנכון, האמיתי וההוגן. אבל אסור לעבור בנקל לקצה השני, ההפוך.

צריך להכיר את הקושי, ולחתור אל האמיתי ואפילו הוא קשה וקשור במאבק.

ואמרו חכמים: קשה להיות יהודי! אבל אי-אפשר לחמוד, להיפוכו.


מופיע בעלון:
תגובות לדף