חג שמח או "מועדים" לשמחה - דליה זבולון

חג שמח  או  "מועדים"  לשמחה

תקופת החגים מזמנת גם חשבון נפש והתבוננות שמעבר ליומיום, דברים שחשוב לקיימם,  לצד השמחות והאירועים החגיגיים. לכן, ברצוני להתייחס למספר נושאים שכתבה עליהם רחלי בעלון "חג סוכות"  ואפילו להודות  לה על ההזדמנות שהעלתה בפנינו:


בתיאור אירועי  ראש השנה בגבע  נכתבו מספר " הסברים" שברצוני לתקנם כפי שהם נראים בעיני :

כשלושה רבעים  מחדר האוכל היו מלאים בחוגגים ולא חצי חדר אוכל, כפי שנכתב. הסועדים נהנו ביותר מאווירת חג מכובדת ושמחה, מארוחה נפלאה, שקדמה לה קבלת חג חגיגית ויפה, לטעמי.

לפני הארוחה נערך טקס פרידה משנת תשע"ד שאם יורשה לי ( כי הייתי בין אלה שהכינוהו יחד עם אירית לב ולאהל'ה שמעוני...)  אציין שהיה מאוד יפה ומרגש, כפי שציינו אלה שנכחו בו והם היו לא מעטים! 

איני יודעת כיצד נערכו חגי ראש השנה בגבע בשנות ה- 20, 30, 40 וכו' למרות שנטען במאמר שזו הפעם הראשונה מאז שגבע הוקמה ..., נו זו אמירה קצת מעוררת ספקות ( נבדק בארכיון למשל?) נכון שכבר למעלה משלוש שנים ואולי יותר אין אצלנו רכז תרבות וזו עובדה מצערת בהחלט, אך אינה דבר חדש ובוודאי אינו תלוי במזכירה...  תרבות אינה מנותקת מסביבתה אלא משקפת את המצב החברתי ולכן מדגישה עוד יותר את העובדה שאנחנו זקוקים לשידוד מערכות, לניעור ושינוי בתחומי חיינו השונים, ולא להמשך של -  "עוד מאותו דבר" שכבר כנראה לא עובד. 

באשר לדפוסי הצבעה בגבע – שאלתי אחד מבעלי התפקידים הבכירים בעבר הלא רחוק על כך ונאמר לי שאין שינוי בהשתתפות בהצבעות – אם ההצבעה על נושא " חם " יש השתתפות רבה ולהיפך,  וכלל לא ניתן לומר שחל שינוי. 

באשר לפנייה לערכאות משפטיות – זהו נושא מאוד מורכב וקשור לבעיות סבוכות כולל זכויות הפרט, חובותיו ועוד ועוד , לא נראה לי להגיב עליו בצורה פשטנית- הומוריסטית... הוא מצריך דיון רציני על מעמדו המשפטי של  חבר הקיבוץ והכנסתו לרשימה הזו אינה במקומה.

והערה סגנונית קטנה – הכתיבה בגוף ראשון רבים כבר לא כל כך מתאימה ( למשל – " אנו זוכים...זכינו.... בזה אנו לא עוסקים...ועוד) בשם מי נכתב ? מי הם ה " אנו " האלה?

לסיום – ברצוני להזכיר את הקשיים בפניהם ניצבים חברי המזכירות וצלילה בראשם,  בבואם למלא את תפקידם כפוי-הטובה בחברתנו המורכבת, וכן - להצטרף לאיחולים של רחלי לשנה החדשה –ולקוות שנפעל ונעשה לקידומם כדי שלא יישארו בגדר משאלות לב.

שתהייה לנו שנה טובה – שנת שלום

דליה זבולון

מופיע בעלון:
תגובות לדף