במטעים - אבשי בן יהודה

2014 במטעים

כתמיד ראש השנה איננו מועד מתאים לסכם את השנה החולפת כי השקדים עדיין לא פוצחו והכמויות עדיין אינן ידועות. אבל פטור בלי כלום אי אפשר אז ננסה לסכם בזהירות המתבקשת.

מבחינת השקדים התנאים האטמוספריים המשפיעה על החקלאות התחילו יפה....מנות קור בסדר וגם גשמים בתחילת החורף. בהמשך הגשמים נעצרו דבר שהשפיע גם לטובה וגם פחות. מחד מזג האויר הנאה בפריחה גרם לדבורים לעבוד במרץ ולהפרות יפה את הפרחים. מאידך עצירת הגשמים אילצה אותנו ואת ידידינו בגד''ש להתחיל מוקדם את ההשקיה ולצרוך הרבה מי השקיה יקרים ונדירים. ככלל ובלי להיכנס למספרים אפשר להגיד שכמות השקדים תהיה בינונית אבל המחירים גבוהים בהרבה מהשנה הקודמת ככה שאפשר להגיד בזהירות שנסיים שנה טובה פלוס. כרגע אנחנו ממשיכים להשקות עד אמצע אוקטובר בערך. מרססים נגד עשביה והתחלנו בגיזום לפי כח האדם הנותר אחרי שאר העבודות.

פרדס המינאולה הותיק לא הצליח להתאזן ונאלצנו להורידו תוך כדי שימור מערכת ההשקיה. תוך כדי שנת השמיטה נקבל החלטה מה לטעת בשטח כנראה זיתים. פרדס האור נראה היטב ממשיך להתפתח ובשנה הבאה נקטוף אותו בפעם הראשונה ונקווה ליבול יפה.

בזיתים מסתמנת שנת יבול בינונית המחירים במגמת עליה ואנחנו ממתינים למסיק כדי לדעת יותר את השורה התחתונה.נכנסנו לאחרונה להתארגנות של כמה משקים זיתים גדולים כדי להוות גורם משפיע בשוק דבר שעלול להעלות את המחירים אבל כאמור ההתארגנות רק בתחילת דרכה והעתיד לא ברור.

 

שותלים מטע זיתים  צילום אבשי בן-יהודה

שתיל המילואים האחרון נשתל בקרקע המולדת המיול והגלבוע מחייכים לעצמם בסיפוק עשינו את זה


במקביל אנחנו כידוע מגדלים מטע זיתים לידינו בן גבע מהכפר השכן שגם משווק את תוצרתו בין השאר בכלבו לשביעות רצון החברים. במטע זה מסתמן יבול זיתים כבד וכמויות השמן כנראה יהיו בהתאם. למטע זה נטענו לאחרונה אח צעיר לפני כניסת השמיטה והוא נראה טוב ויתחיל להניב תוך שלוש שנים.

לסיכום נאחל לכל החקלאים שנת יבולים טובה מחירים גבוהים וחברות טובה ולכל בית גבע שפע הצלחה בכלכלה חברה בריאות והכל.

בשם צוות הנוטעים......אבשי

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף