רפת גבע בקיצור - פואמה מאת פלג צור

הרפת לא עוצרת

 חצרות קיץ ברוחב 5 מ' עם רשת צל הותקנו, בנוסף למתקני הצינון המשוכללים והיונקייה המקורה. הגשם והפרש נשטפים למפרדה ולמתקן הביו-גז החדיש:

אפילו הנשיא הנכנס, במסגרת החפיפה, בא עם פמלייתו להכיר מקרוב ולהתרשם עמוקות מכור מחצבתו של קודמו:

מכל זאת ועוד ניתן להתרשם ברפת המשותפת בלוחמי הגטאות. שווה ביקור!

ואצלנו ?–

בסך הכול בסדר, טרם הגיעה העת לסיכומים, אבל -

נהנים משנה מוצלחת יחסית מבחינה מקצועית. הקיץ הנוח, השני ברציפות, מביא לחריגה יפה מעל המכסה בחודשים אלה ולהתעברות סבירה. התשלום עבור החריגה עד סוף אוקטובר הינו כמעט מלא. למעשה, מרבית החלב העודף על פני כל השנה מיוצר בקיץ, וזהו הישג נאה.

עקב הירידה המתונה בצריכה מחד והייצור החריג (בכל הארץ) מאידך, אנו נדרשים לריסון, ובשנה הבאה לא תחולק מכסה נוספת והרצועה תהיה מצומצמת יותר. כרגע אנחנו נערכים לקראת שנת 2015 מכווצת באמצעות הוצאה מוגברת כבר עכשיו של פרות ועגלות לשוק הבשר והחלב. כל זאת – במסגרת התכנון, המשתנה לעיתים "תוך כדי תנועה".

אנו, כמובן, חלק מעדר ארצי המצוי כולו באותה קלחת. כידוע, פרה בכפר גלעדי תשחרר נפיחה – הרפתן בערבה מיד שומע ויודע מה חסר לה במנה. ולכן ריבוי הפרות למכירה בשוק, בנוסף לייבוא העגלים המאסיבי, מביא לירידת מחירים כללית. לדוגמא : עגל בן שבוע שנמכר בשנה שעברה ב - 1300 ₪, נמכר כעת ב – 600 ₪ בלבד. כרגיל, כל זאת לא מחלחל כמעט לצרכן ולסועד.

למזלנו, שוק הפרות לחלב הנמכרות לגדה ולעזה שומר על מחירים וביקושים סבירים ובהחלט מהווה אלטרנטיבה, כמו כן – הפיצוי המשמעותי במחיר המטרה, אשר עודכן מעלה לפני כחודשיים.

במקביל, ביטול הכוונה להגביל את התכנון בענף הצאן מביא לאופטימיות גם אצלנו, ומוכיח שוב עד כמה ענפי החלב חזקים כאשר נוצר אמון בין המגדלים למקבלי ההחלטות, המבינים את חשיבות התכנון ומחיר המטרה.

השגרה ברפת לרוב יציבה ובריאה, וכך גם הצוות.

לאחרונה קלטנו לשורותינו, כאחראי היונקייה בשנה הקרובה, את נעם שני, משוחרר טרי ונמרץ מנווה איתן, המתגורר בגבע עם חברתו סיגל ידין. בהצלחה!

אליו מצטרפים: דוידי ברעם, העושה דרכו בימים אלה עם בנו לכנס הג'ינג'ים באמסטרדם (ובדרך מטייל עם משפחתו בסין. שובו בשלום!), נתן בן יוסף, לו נולד לאחרונה בן נוסף – ובהזדמנות זו נאחל לו מזל טוב (זכור! הרפת היא מפלטו של האב הטרי), יוחנן אורן (צוק איתן) הוותיק והמנוסה מבית השיטה, סאפסין (שם גנרי) הטוב מתאילנד, שחר נתן, צור פלג, Josh המתנדב המוצלח, ומזדמנים ואורחים לרגע. עד לאחרונה גם תומר ענבר, הממתין לגיוסו לאחר שעבד והתמיד יפה ברפת כל ילדותו.

נאחל לכל הרפתניות/ים הצעירים שנת לימודים רגועה ומוצלחת : עילם ברזק, נעם רם, יעל בן יוסף, ברק נחשון.

לסיום, ולאור רעידת האדמה המבנית שגבע עברה השנה מבלי שהרגשנו:

הגיג על תאגיד

ממש בתוך הבית, קרוב לאדמה

החיידק הזה נדנד לי תמיד בנשמה

מניע את הטְרָקְטֶר, צולל מעט לבור

בחדר יש לי פוסטר של "פרחח" ושל "גיבור"

הארץ היא קטנטונת, ומלאת מכאוב

שלא כדרך טבע – זנחה את המחלוב

"טל" וגם - "גלבוע" כבר לא סוגי גבינה

ולמרגלותינו היא חופרת מנהרה

וכאן בתוך משבצת

שחוקה ומתכווצת

נריב על כבש רש

(כוחנו טרם תש)

על פת ועל גרגיר

עם מאיר וצפריר.

בשם הרפתנים, שנה טובה והרבה בריאות ושלווה לכולנו!  והכי חשוב , כמאמר ששון ספר – שיהיה  לכם לב שמח

צור פלג.

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף