זווית ראיה - נחמן רז


לא ככל עם ועם!

לאחרונה יצא לאור ספרה החדש של אניטה שפירא:"ככל עם ועם". הספר עוסק ברעיון הציוני ובפרשת הקמתה של מדינת ישראל. השנים 2000-1881 .

המחברת כינתה את הספר בשְם: " ככל עם ועם", אולם בסיומו מחקה.  כי מדינה זו ועם זה אינם אינם "ככל עם ועם".

ישנם כאן מרכיבים חשובים יחודים שאינם בעמים אחרים. אין כמדינת ישראל עוד מדינה שמסוגלת למרות השסעים הרבים בתוכה, השונים בין קבוצות ותרבויות, אמונות והשקפות-עולם, אין כמוֹ חברה זו ומדינה זו היודעות בשעות ובתקופות של מבחני-קיום ועמִידה, מצבי מלחמה או התקפות אין קץ כולל מאות רבות של חללים, בוגרים וילדים, מכל שכבות העם, ותיקים וחדשים, דתיים וחילוניים, ימניים ושמאליים, מעדות ותרבויות שונות – שבימי מבחן – יודעות להיחלץ ולעמוד במבחני קיום קשים מאין כמוהם. אפילו בבוגדים טיפלו באמצעים אחרים, לא ככל העמים.

ובתוך כל זה, ולמרות הרגיעה שחלה עתה בדרום המדינה נמשכות הטענות כלפי עצמנוּ, כלפי צבאנוּ, כלפי הנהגת המדינה ונגד גילויי  השחיתות  שבה.

  בעיקר את עובדת היותנו שונים מבליטה תמונה אחת שהתפרסמה ומתפרסמת בכל אמצעי התקשורת הזו, תמונת עריפת ראשו של מי שנחשב כבוגד. כך פשוט, בחרב ביד עומד התליין מכוסה-הפנים, כשבידו מונפת מעל צווארו של הקרבן. עיתונאי זה או מתנגד פוליטי. תמונה שכמוה לא נראתה בישראל  מעולם ונקוה גם שלא תופיע אף פעם, מדוע? משום שאין אנחנו ככל עם ועם יש גבולות אפילו בזה!

לגמרי במקרה הזדמן לי לקרוא זה עתה את ספרו הקטן של יורם קניוק: "האיש והאקסודוס" ספורו של מפקד אניות המעפילים הגדולות "פאן יורק" ו"פאן קרשנט" ערב הקמת המדינה.

הסיפור המיוחד ההוא, כלו פרשת ההעפלה לארץ של פליטי שואה, מאות ואלפים, בתנאים לא תנאים, אף שם עולה כל הזמן תחושת המחאה: "  אין ישראל ככל העמים" ועל היחוד הזה חובה לשמור מכל משמר. אפילו במלחמה. וגם זה הוכח במלחמה  "צוק איתן" ישנם דברים שאותם אסור לעשות אפילו באויב, שבדרך כלל חוקי מלחמה יש בהם כללים אחרים, שהם תנאי להשארות בחיים וחובה להכיר בזה ולשמור זאת מכל משמר.


מופיע בעלון:
תגובות לדף