המתנדבים - ברנדה

מתנדבים בקבוצת גבע ומתנדבים בכלל

יש מסורת ארוכה של קבלת מתנדבים בקבוצת גבע.  לפני הגל הגדול של מתנדבים של שנות השישים,(אחרי מלחמת ששת הימים) היו מתנדבים שבאו באפן עצמאי מחו"ל לראות מה זה " הקבוץ" . לאלה קראו, אורחים עובדים.

כל שנה עשרות רבות של אנשים צעירים מכל רחבי העולם שוהים תקופה בגבע כמתנדבים עובדים. שליש מהמתנדבים האלה בקשו ממשרד המתנדבים בתל אביב או מחו"ל להיות בגבע. הם שמעו מחברים שהיו פה ושמאד נהנו, שגבע קבוץ טוב. יש כמה שאחד ההורים היו בגבע יש גם קרובי משפחה ומכרים של חברי גבע שמבקשים להיות פה כמתנדבים. .

צוות המתנדבים עושה הרבה  כדי שהמתנדבים ירגישו בבית, ודואגים שהשהות פה תהיה חוויה חיובית. גבע תומכת  בצוות בארגון המתנדבים, בדירות שלהם, בענפים שהם עובדים ,ודואגת ל הרצאות וטיולים .אנו מנסים גם למצוא משפחות למתנדבים.

  היום יש לנו מתנדבים מארצות הברית, דנמרק ושוודיה, הולנד ודרום אפריקה, דרום אמריקה, דרום קוריאה, שני סטודנטים מטורקיה ומתנדבת מסין (פעם ראשונה שיש מתנדבים מסין) .  כעת יש בגבע עשרים מתנדבים. חלק נשארים תשעה חודשים שזה התקופה המקסימאלית ש מתנדב יכול לשהות בארץ. בממוצע השהות היא ארבעה חודשים. אפשר למצוא אותם עובדים ברפת בדיר, במפעל "בקרה", בנוי, באורווה ,בחדר האכל, בגד"ש ,במחסן בגדים, ולפעמים בבית סביון.

החשיבות של מתנדבים בקבוצים

כולנו יודעים  שלצערנו, לא כל כך אוהבים את ישראל באירופה ובמיוחד בסקנדינביה. בגדול אפשר לומר שמתנדבים שחווים בקבוץ ונהנים, שיוצאים לטיולים  מאורגנים , ומשתתפים בסמינרים בגבעת חביבה,  הם השגרירים הכי טובים שלנו בחו"ל אם זה באוניברסיטאות או בעבודה וגם בעיתונות. היום כמובן "פייס –בוק" מקום שהמתנדבים לא מפסיקים להלל את ישראל, מראים תמונות ועוד. יש  מתנדבים שיצאו מגבע ומהווים מקור להסברה שלנו בארצות רבות. בזמן האחרון הרגשתי שלפעמים המתנדבים רואים ומבינים את הייחודיות של שיטת קיבוץ יותר מאיתנו, הקיבוצניקים.

התרומה לקיבוץ

אי אפשר להתעלם מהפן הכלכלי של עבודת המתנדבים. העלות של שעת עבודה של מתנדב פחות מהשכר שמשלמים לחבר או לשכיר.  הצוות בגבע (קיבוץ שיתופי) מורכב מעבודה  חלקית של בנות בפנסיה, אחת משרה  מלאה ,השנייה חלקית  ועבודה חלקית של חבר.לכן העסק כדאי לפי דעתי!

המתנדבים  מביאים לקבוץ הרבה צבע ועניין. לרוב המתנדבים  הם סטודנטים

או חברה שכבר עובדים. בדרך כלל הגיל ממוצע אצלנו הוא 23.  הם מאד מתעניינים בקיבוץ, עובדים קשה ומוסיפים די הרבה לחיים התרבותיים. אני אישית מאד אוהבת לקבל מתנדבים מוסיקאים. קיימנו הרבה קונצרטים של מתנדבים בגבע בשנים האחרונות,

 גם בתוך גבע וגם לאנשי העמק כולו.    השנה יש הרכב של מוסיקאים מתנדבים  יחד עם בני משק שמופיעים בפאב. יש מתנדבת שהייתה מתנדבת בגבע, כנרית בינלאומית, ג'לה פרגו שנגנה לקיבוצי עוטף עזה,  לקבוצים בהרי מנשה וכמובן בעמק יזרעאל אשר חוזרת כל שנה לתת קונצרטים בארץ ותמיד מגיעה לגבע (ביתה בישראל} לתת קונצרט.   המתנדבים משתתפים בחוגים במשק, ולפעמים מעבירים חוגים, אם זה קוריאנית  שנותנת שיעורי יוגה, או בחורה מדרום אמריקה, רקדנית שמלמדת רקוד. היה בחור מדרום אפריקה  שלימד אנגלית לילדים בקיץ. כשהמתנדבים מרגישים בבית, הם מוכנים לתרום הרבה בעבודה ובחברה..

ברנדה לנדס

מופיע בעלון:
תגובות לדף