יחי החופש הגדול

יחי החופש הגדול

לתולדות חוברות לימי החופש כמרכיב הכרחי בחינוכו של צבר עברי

מאת: ד"ר חיים גרוסמן

חוקר תרבות ישראלית

תל אביב

 

"קרא את הקטע בעיון. על מי מדבר בקטע__, תן שם מתאים לתמונה__, מה היה לפי המתאר בקטע המצב בארץ?__", "מי אמר אל מי? לא ימוש ספר התורה הזה מפיך ¬¬___ אל __". "אילו שני אוקינוסים נפגשים בכף התקוה הטובה__", "יום אחד עגנו בנמל תל אביב 9 אניות. 4 מהאניות הפליגו לנמל חיפה. בנמל תל אביב נשארו___ אניות".

כל אלה ועוד, היו חלק משיעורי בית שנעטפו באריזה חגיגית מאוירת של "חוברות לימי החופש", ושמשו כמרכיב של חינוך ולימוד בית ספרי, נושא לדיאלוג אינסופי בין הורים לילדיהם ומרכיב הכרחי בסדר יומם של תלמידי ישראל בחופשת הקיץ.

"שעורים לימי החופש"

"שיעורים לימי החופש" נדפסו כבר בשנות ה - 40 על ידי הוצאת ספרים "שטיבל", במחיר 25 מא"י. חוברות רבות יותר נדפסו בשנות ה - 50 וה - 60. תחילה רק חוברות עברית, חשבון והנדסה, מסווגות לפי כיתות ואחר כך גם במקצועות תנ"ך, היסטוריה, מולדת וגיאוגרפיה, טבע ואנגלית. החוברות הוכנו בידי מספר מורים בעלי יוזמה, שהיכרותם את ספרי הלימוד, תכני הלימוד וקהל התלמידים והוריהם, הקלה על הכנתם והדפסתן המהירה מדי שנה.  

 "שעורים ציוניים"

לצד המקצועות עברית, חשבון ואנגלית לכל הכיתות, הופיעו חוברות תנ"ך, היסטוריה, גיאוגרפיה וטבע, רק לכיתות הגבוהות, ואיתן גם חוברות מיוחדות של "הכנה לסקר" ? מבחן די מפחיד שקבע גורלות בהפניית התלמיד לבית ספר תיכון עיוני או מקצועי. התלמיד נדרש לחזור ולשנן "ידע כללי" רב שנתפס כראוי בעיני המבוגרים. גיבורים של ספרות ילדים "קלאסית", לקחי משלים מפורסמים, אירועים היסטוריים מפורסמים, אתרים מוכרים למן פלאי העולם העתיק ועד ערי בירות, צבעי הדגל, סוג המטבע וגודל האוכלוסיה בארצות העולם. ארסנל ידע דומה שימש בישראל עולם מוצרי ילדות רחב ומגוון של עטיפות נייר מסטיק, כרטיסי איסוף למיניהם, משחקי קלפים וספרי חידות ומשחקים, ככלי שהזין את השכפול בחוברות החופש וכביטוי לתפיסה המקובלת של סוגי הידע הנחוץ לחינוכו של הדור הצעיר.

"כיצד יבלה ילדך בחופש"


"כיצד יבלה ילדך בחופש"? שאלה נעמי מדרשי, עורכת "ספריה להורים" בהוצאת מחלקת החינוך של עיריית תל אביב-יפו. "... אמנם החופש הוא חופש, אבל בכל זאת אין לשכוח מה שנלמד... , אלו תכליתן של החוברות הניתנות לילדים למשך החופש...." קבעה והבהירה. "בדרך כלל נקוטות שתי דרכים בידי הילדים: "לגמור" אותן בימים הראשונים של החופש ולומר "ברוך שפטרנו", או לדחות את המלאכה לימים האחרונים של החופש, ולעשותן אז בחיפזון". לא כך ולא כך ראוי: "הכוונה היא שהילד יעבוד עבודה עצמאית באופן רצוף וסדיר... כאן תפקידם של ההורים לתכנן כראוי את עבודתו של הילד...", קבעה והפכה גם את ההורים, לשותפים רבי משמעות במבצע מילוי החוברות לחופש של ילדיהם.

 "מחצית השעה מדי יום"

כל ילדה וילד נדרשו כמובן לאחריות, רצינות, רהיטות וכתיבה נאה של דפי החוברות. הדפים, שהיו עשויים נייר מאיכות זולה, נטו לעיתים להיקרע לנוכח מחיקות אינסופיות של תשובות, שלא השביעו רצון אמאות קפדניות במיוחד. לא בכל בית נשמרה כמובן "משמעת חוברות" ראויה וילדים לא מעטים השלימו משימתם בלית ברירה ובאי חשק בתוך מספר ימים אחרונים של סוף החופש הגדול. אלה גם אלה, מצאו להם מעט מזור בהנאת ההתבוננות באיורים החביבים שעיטרו את דפי החוברות. אלה נמסרו בראשית השנה לידי המורה שסימנה בכתב ידה את ה"יפה" המיוחל.

היום שוב אין מוטלת כמעט משימת מילוי חוברות לחופש, אלא רק בחלק מכיתות נמוכות בחינוך הממלכתי דתי, המבקש להמשיך ולקיים מסורת לימוד ושינון של ידע מוגדר גם בימי החופש. בעידן הפוסט מודרני שוב אין תפיסה חינוכית קנונית אחת, אלא ריבוי של דרכים ודעות לפיהן ראוי לאפשר לילדים להגיע בעצמם לגילוי ומיצוי תחומי עניין וידע, ואולי ראוי לנצל את החופש למנוחה ולעיסוקים אחרים...

***********************************

תגובות:

חוברות השעורים לחופש היה סיוט של כל תלמיד בשנות ה - 40 וה - 50 במיוחד בימים שלפני תום חופשת הקיץ. סיוט זה היה נפתר בחלקו ע"י הסתייעות בילדים החרוצים שמילאו את החוברות הזוועתיות הללו בתחילת החופש. לעיתים גם אחים גדולים היו נרתמים למשימת ההצלה של הילד הקטן מידי המנהל או המורה "המרושעת" שלרוב לא ויתרה על בדיקת החוברת. אם מנהג החוברות הללו עבר מהעולם. הרי מה טוב.

דן קלצ'בסקי

pinchi1@walla.co.il

אנחנו זכרנו בשמץ געגוע את חוברות החופש הגדול. סתם, בגלל נוסטלגיה? געגועים לילדות? זכרונות מהמורים וחברים של ימים רחוקים רחוקים... וקצת הצטערנו על העלמותן של החוברות שהיה להם ריח של קיץ ...

והנה מה רואות עיני היום קיץ2014 ? שפע של הצעות ברשת לחוברות עבודה, דפי עבודה ושאר ירקות. הפעם לא על פי דרישת בית הספר אלא הצעות פתוי להורים  כאלה שיעסיקו את הילדים המשועממים בחופש הארוך הגדול והחם הזה.

מעניין מה קהל היעד הצעיר והשובב חושב על יזמת ההורים והמוציאים לאור של שלל ההצעות וה"פיתויים"

  כבר רכשתם חוברות עבודה לחופש הגדול ?

מעולה, המגרה מודה לכם !

הורים יקרים,

החופש הגדול זה ה-זמן לתרגל, לשפר, לצמצם פערים, ללמוד ולהעשיר את עולמם של הילדים.

לא עוד חוברות עבודה שהילד "עושה" כלאחר יד כדי לרצות אותנו, המבוגרים, אלא לומדה צבעונית ומהנה המיועדת לתלמידים מסיימי כיתות א' עד  ד' .

חוברות קיץ יש מגוון גדול, לפי התעודה ולפי היכרותם עם ילדכם, כל אחד מכם יוכל לבחור מה צריך לחזק. (כמו "זרעי -קיץ" לשפה, מי שצריך תרגול רב יש את המורה מאירה או מירי)

ילדים שחזקים בכל התחומים כדאי לקנות להם חוברת של שפה וחשבון מעורבת.(כמו כל-בו עופרים)

הדגש הוא לתרגל ולא להתיש, כדאי לבחור עם הילדים.

מופיע בעלון:
תגובות לדף