ספרים חדשים בספריה

ספרים חדשים בספרייה - אפריל – יוני

ספרות עברית

חלומותיהם החדשים - חיים באר

 

כשגדעון שֹורק פרש מהמוסד אחרי שנים ארוכות של פעילות חשאית רבת־עלילות הוא לא תיאר לו שדווקא אז ייקלע לתסבוכת שתעורר הדים בארץ ובחו"ל. כל מבוקשו היה להגשים משאלה ישנה – לכתוב רומן על ימי החרדה של אל־עלמיין, כשאיום הפלישה הנאצית ריחף מעל היישוב היהודי בארץ ישראל. לצורך הכתיבה נעזר גדעון באלמה וֶבֶּר, סופרת חכמת לב ושנונה שהרומן הראשון שלה היה מיד עם הופעתו לרב־מכר. החיזור ההדדי המתפתח ביניהם, הנע בין חשיפת נסתרות העבר לגילוי רזי הכתיבה, מביא אותם אל מחוזות מפתיעים שלא חלמו עליהם, מעמת אותם מחדש עם פרקי חיים שהדחיקו ומשנה את תמונת עולמם.

ס.יזהר –סיפור חיים - ניצה בן-ארי

 

יזהר סמילנסקי אינו רק אחד מחשובי הסופרים בישראל, הוא גם אחת מן הדמויות האיקוניות שלה: צבר, מפקד ב"הגנה", קצין במלחמת השחרור, חבר כנסת, מורה ומרצה, סופר עטור פרסים שכתביו ודעותיו גרמו אי נחת בימין וגם בשמאל-מי היה האיש הזה? בעזרת יומנים, מכתבים, עדויות בני משפחה וחברים, וכמובן בעזרת ספריו וסיפוריו, משחזר הכרך הראשון במונוגרפיה החדשה מאת ניצה בן-ארי את העולם שבו עוצבה דמותו רבת המתחים והסתירות של ס. יזהר. ס. יזהר (1916־2006) בנו של זאב סמילנסקי, איש העלייה השניה, נולד ברחובות. סיים את בית-הספר התיכון בעיר הולדתו ובית-המדרש למורים בבית-הכרם בירושלים. היה מורה ביבנאל, כפר הנוער בן-שמן ובבית-ספר תיכון ברחובות. למד באוניברסיטה העברית בירושלים ובארצות-הברית והיה חבר כנסת (1948־1967) מטעם מפא"י מאז הכנסת הראשונה ומטעם רפ"י מהששית. ס. יזהר היה מרצה בכיר לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופסור מן המניין לספרות עברית באוניברסיטת תל-אביב. פרסומו הראשון היה בסיפור "אפרים חוזר לאספסת" שפורסם בכתב-העת 'גליונות' בעריכת יצחק למדן, אשר העניק לו את שם-העט 'ס. יזהר'. יצירתו "ימי צקלג" זיכתה אותו בפרס ישראל לשנת תשי"ג. כמו כן זכה בפרס ברנר לספרות. נפטר בכ"ז באב תשס"ו, 21 באוגוסט 2006.

להציל את מוצרט - רפאל ירושלמי

גדר חיה - דורית רביניאן

אני, גיטל - סמדר הרצפלד

אם המושבות - ליעד שוהם

חלומותיהם של אחרים – שולמית לפיד

מקהלה הונגרית - שוורץ יגאל

 

אח ואחות גדלים בבית קטן ומבודָד בלב פרדס משוגע בישראל של שנות החמישים... פעם,לפני שנים, סיפר יגאל שוורץ את הסיפור הזה, סיפור ילדותו, לרות אלמוג, שכתבה בעקבותיו את יצירתה הבלתי נשכחת "גמדים על הפיז'מה". כעת, מקץ עשרים שנה, נוטל לידיו שוורץ את היצירה של אלמוג, ומתוך קריאה מחודשת בה יוצא לחפש שוב את סיפורו שלו.  מקהלה הונגרית שנכתב בשני חדרים לסירוגין, בבודפשט ובנווה שלום, בארבעה חודשים בלבד, כמתוך דיבוק הוא ספר שלא דומה לשום דבר אחר שנכתב פה. הוא וידוי מהמם. הוא סיאנס מוּטרף ש"מדוֹבב" הורים ואחות שהלכו לעולמם זה מכבר; העלאת זיכרונות בְּאוב–הדמיון עם סימפוניה ווֹקאלית שבודה אמת נצחית, אם יש דבר כזה. הוא ממוּאָר מופלא ביופיו, אגדה, מיתולוגיה ארצית. ובו בזמן הוא אף לא אחד מאלה. רק כולם ביחד. מהופכים על ראשם."  הילה בלום.  צרויה שלו: "מקהלה ספרותית מדהימה בעוצמתה, המשלבת את קולות החיים והמתים, את הילדות הישראלית בילדות אירופית, את הסיפור האישי של אח ואחות שאיש לא הגן עליהם מפני הוריהם שורדי השואה בסיפור הכללי של ילדי שנות החמישים של המאה הקודמת. יצירה עזה ומזעזעת, עמוקה ונועזת."

ירושלים: הביוגרפיה – מונטיפיורי סיימון

אמא - רם אורן

לא מפסיקים אהבה באמצע – אנגלמן ליאור

ספרות מתורגמת

המחברת האדומה: סיפורים אמיתיים – פול אוסטר

המושיע – יו נסבו

שדרת השיקמים – ג'ון גרישם

האנאלפביתית שידעה לספור – יונס יונסון

הזהר במשאלותיך – א'רצ'ר ג'פרי

האיש מסין – מנקל הנינג

הצלף – לי צ'יילד

הצפעוני – קפלר לארס

שיחת הטלפון הראשונה מגן –עדן – מיץ' אלבוים

 

ספר חדש מאת מחבר רבי המכר "ימי שלישי עם מורי" ו"חמשת האנשים שתפגוש בגן עדן", יצירתו המרתקת והקסומה ביותר עד כה – תעלומה עוצרת נשימה ובו-בזמן מסע מעמיק אל כוחו של הקשר האנושי. בוקר אחד, בעיירה קולדווטר שבמדינת מישיגן, מתחילים הטלפונים לצלצל. הקולות טוענים שהם מתקשרים מגן עדן. האם זהו הנס הגדול ביותר שהתרחש אי- עם, או מתיחה אכזרית? כשהשמועה על השיחות השמימיות עושה לה כנפיים, נמשכים לקולדווטר מאמינים רבים המבקשים להתחמם לאורו של הנס בעצמם. באותו הזמן, סלי הרדינג, טייס שסרח, ושמו נודע לשמצה, חוזר לקולדווטר מהכלא ומוצא שעיירת הולדתו אחוזה ב"קדחת הנס". אפילו בנו הקטן נושא עמו לכל מקום טלפון צעצוע קטן בתקווה שאמו תתקשר אליו מהשמים. כשהשיחות מתרבות, ומסתמנת לכאורה הוכחה לקיומו של גן עדן, העיר מתחילה להשתנות – והעולם איתה. רק סלי, שמשוכנע שאין שום דבר אחרי החיים האומללים האלה, חוקר את התופעה, נחוש בדעתו להפריך אותה למען בנו, ולמען הלב השבור שלו עצמו. מיץ' אלבום עובר בחן מהמצאת הטלפון בשנת 1876 ועד לימינו, כשהעולם אחוז באובססיה בכל הקשור לחידושים המסחררים בתחום התקשורת, ולוקח את הקוראים למסע עוצר נשימה של תקווה הזויה שיצאה משליטה. הספר השיחה הראשונה מגן עדן מציג את מיץ' אלבום במיטבו – סיפור וירטואוזי על אהבה, היסטוריה ואמונה.

הילדה בסוודר הירוק: חיים בצל השואה  – כריסטינה חיגר עם דניאל פייזנר

 

בשנת 1943 ביצעו הנאצים טיהור אתני ביהודי העיר לבוב בפולין ועשרות אלפים מהם הוצאו להורג ונשלחו לגטאות. קבוצה קטנה של יהודים, ביניהם בני משפחת חיגר, מצאה מקלט במערכת הביוב של העיר ונאבקה לשרוד בה בתנאים בלתי אנושיים. קריסטינה חיגר, שהיתה אז ילדה בת שבע, מספרת דרך עיניה את סיפור המאבק המזעזע וההרואי של חברי הקבוצה בתוך הביוב הקר, הרטוב ושורץ החולדות. זהו גם סיפורו של ליאופולד סוחה, המלאך המושיע של הקבוצה. סוחה – פולני קתולי וגנב לשעבר, מסכן את חייו למען קריסטינה ומשפחתה התת-קרקעית, ובכך זוכה לגאולה

רשימת המשאלות – לורי נלסון ספילמן

העיניים הצהובות של התנינים – פנקול קתרין

הוואלס האיטי של הצבים – פנקול קתרין

אור בין האוקינוסים – מ.ל. סטדמן

שרלוק הולמס-כל הסיפורים, כרך א' - ארתור קונן דויל

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף