מבזקי התנועה הקיבוצית 9.5.14

 

מטה התנועה הקיבוצית הגיע בשבוע שעבר ליום שלם של סיור ולמידה במוסדות ופעילויות הסוכנות היהודית. מר רני טריינין, סגן יו"ר הסוכנות היהודית וחבר קיבוץ בית ניר, הוביל את הסיור מתוך אמירה כי "החיבור בין התנועה הקיבוצית לסוכנות היהודית הוא ברור ויכול ליצור התפתחות אמתית בשני הגופים. עובדה היא שהתנועה הקיבוצית הפכה עם השנים לאחד מהכלים החזקים והנכונים ביותר בסיוע לקליטת עלייה ולחיבור אוכלוסיות העולים לחברה הישראלית". לתנועה הקיבוצית ולסוכנות מספר פרויקטים משותפים כגון אולפני לימוד העברית, תכניות "מסע" שונות ועוד. במהלך הסיור הוחלט כי יוקמו שני צוותים חדשים, האחד – יעסוק בהעמקת ופיתוח הקשר בין התנועה לסוכנות ובבניית פרויקטים נוספים שיבטאו אותו והשני -יעסוק בקשר בין התנועה הקיבוצית לבין העם היהודי החי בתפוצות. במהלך הסיור הגיע מטה התנועה לפגישה עם יו"ר הסוכנות היהודית, מר נתן שרנסקי שהביע הערכה גדולה לפועלה של התנועה הקיבוצית במהלך עשרות השנים האחרונות ואת התקווה כי שיתופי הפעולה בינה לבין הסוכנות היהודית ימשיכו בעוצמה.

כחלק מבניית תכנית משותפת לתנועה הקיבוצית ולמשרד הרווחה של הקמת בתים לאוכלוסיית מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים בקיבוצים וליווי הבתים הקיימים, נערך סיור בגבעת ברנר בו השתתפו צוות בכיר ממשרד הרווחה, אורית גלאור ודנה גורן ממחלקת בריאות ורווחה וד"ר רינת גלילי ראש אגף חברה קהילה בתנועה הקיבוצית, אילנה היוז ראש ארגון אהדה, צבי מנבר יו"ר המרכז לשיקום של התנועה הקיבוצית, ונציגי קיבוצים המעוניינים בבחינת הקמת מסגרת כזו בקיבוצם. המשתתפים  פגשו את צוות הבית הממוקם בקיבוץ ושמעו על היתרונות והאתגרים הניצבים בפני פעילות מסוג זה. לאחר ביקור נוסף של צוות המשרד בקיבוץ מחניים, בו נמצא בית נוסף לבעלי צרכים מיוחדים יתואם המתווה לזירוז הקמת הבתים בקיבוצים שרוצים בכך.

במועצת התנועה שהתקיימה השבוע באפעל השתתפו נציגי קיבוצים רבים. על אף מזג האוויר החורפי שנשב בחוץ, בפנים נידונו חלק מהנושאים בלהט רב. בתום דיונים ממושכים העבירה המועצה את המלצות מזכירות התנועה המביאות להשלמת ההחלטות בנושא הפנסיה מהמועצה שהתקיימה בנושא בתום 2013 בנושאי הפנסיה ובנושא התיקונים ב"חוברת הכחולה" שהיא מסמך הנהלים והתקנות לפיו פועלים גופי התנועה הקיבוצית. הצירים שנכחו בעולם קיבלו עדכונים ממנהל המחלקה המשפטית עו"ד מיכי דרורי ומראש אגף כלכלה רו"ח דגן לוין בנושא המאבק על הבנייה בקיבוצים ובנושא עסקת המכירה של "תנובה". בנוסף, אושרו המינויים לוועדת הביקורת התנועתית, זו הזדמנות נוספת להגיד תודה גדולה לחברי הוועדה המסיימים ולברך בהצלחה את הנכנסים.

ביום רביעי הקרוב(14.5) יתקיים טקס ההתייחדות של התנועה הקיבוצית עם 3050 בניה ובנותיה שנפלו במערכות ישראל ובפעולות האיבה. בטקס ישתתף שר הביטחון, רא"ל במיל' מר בוגי יעלון ואורחים נוספים שיבואו לציין יחד עם התנועה הקיבוצית את זכר נופליה. הציבור הרחב מוזמן לאירוע שיחל ב17:00 באנדרטת הקיבוצים שביער משמר העמק. הזמנה לאירוע מצויה בלינק הבא: http://www.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=3&act=show&dbid=pages&dataid=131870

ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה שהתקיים ביום שני השבוע השתתף איתן ברושי, מזכ"ל התנועה הקיבוצית באזכרה  לזכר 38 הנופלים בקיבוץ בית השיטה ונכח עם החברים בעת הצפירה . "המספרים הנוראים הם הצד הכואב של הציונות, ההתיישבות ואהבת הארץ עליהן אנו  נלחמים יום יום.  התנועה הקיבוצית הייתה תמיד בחזית המאבקים והקרבות, ושילמה על כך מחירים כבדים. ביום זכרון זה, לבנו יוצא אל המשפחות השכולות של כל 23,169 הנופלים והנופלות. אל ההורים, האחים, האלמנות והיתומים. אנו קוראים למנהיגות הישראלית לפעול בעצמה על מנת להפסיק את מעגל הדמים ועל מנת שלא יתווספו עוד שמות לרשימה הנוראה. התנועה הקיבוצית תמשיך לפעול למען בטחונה והבטחת קיומה של מדינת ישראל" אמר ברושי במהלך היום הקשה.

קיבוץ "קליה" חוגג 40! ברכות שלוחות לקיבוץ המסמל אפילו בשמו "קם לתחיה ים המוות" את הבחירה החלוצית להקימו באזור ים המלח. קליה הינו סמל להתיישבות וחלוציות ומעורר השראה רבה בבניית הקהילה, החקלאות והכלכלה שהלכו וצמחו לאורך 40 שנות קיומו.

ביום רביעי האחרון התקיים יום עיון בנושא מכוני המחקר הקיבוציים, היום הינו חלק מתהליך מתגבש שמטרתו להדק את הקשר עם מכוני המחקר על מנת לסייע למזכירות התנועה בגיבוש המדיניות ובעיצוב דרכה של התנועה הקיבוצית.

שיהיה לכולנו שבוע נפלא

עופר נוימן, דובר התנועה הקיבוצית


מופיע בעלון:
תגובות לדף