הציפורים המקננות בעמק במעיינות

הציפורים המקננות בעמק המעיינות

שפע המים, הנופים החקלאיים  והמזון הרב מושכים לעמק המעיינות מגוון של ציפורים מקננות, להנאתם של אלפי המטיילים באזור. עשרות מיני ציפורים, נודדות ויציבות מוצאות מזון עשיר לגוזלים בין בריכות הדגים, השדות הירוקים והסבך העשיר של גאון הירדן.

הגיבור הראשי של שדות העמק בקיץ הוא הסיקסק, שמסדר גומה קטנה בקרקע, כדי להרשים את בת זוגו, אשר מטילה ארבע ביצים מוסוות להפליא. אם לא נראה לכם את הקן או את האפרוחים שקפאו על מקומם תחשבו שהוא סתם צווח בהתרגשות מהמבקרים הרבים. אבל הסיקסק פשוט מנסה להרחיק אותנו מהקן ולהגן על גוזליו.

במצוקים היורדים לירדן מקננים עשרות שרקרקים, צבעוניים ורעשנים. במחילות העמוקות שהם חופרים יש מיזוג אוויר טבעי ובשטחי החקלאות והסבך מסביב הם מוצאים שפע של חרקים, אותם הם צדים בתעופה, במפגן וירטואוזי שלא היה מבייש אף מזל"ט. באותה השכונה מקננים גם הכחל, הכוס, לבן החזה והפרפור העקוד. ציידים מומחים, כל אחד בתחומו.

לקראת ערב מתכנסות להקות הציפורים ללינה, כל מין באתר המתאים לו-הקאקים, הלבניות והסנוניות. באותו הזמן יוצאות לצייד אנפות הלילה, עם הנמיות , התנים וחזירי הבר. זו השעה היפה ביותר לסיורי הטבע והצפרות שלנו, שמשולבים באירוח בכפר רופין בכל סוף שבוע. בסיום הסיור, עם רדת החשיכה נאמר לילה טוב לתנשמת ולשעיר, שקולותיהם עוד ילוו אותנו עמוק אל תוך הלילה.

לפרטים על האירוח, הסיורים הקבועים למשפחות ותאום מיוחד לקבוצות. דוד  050-5395856

בדואל  dglasner@krp.org.il.


שרקרקים בעמדת ציד על הגדר – צילום: נינו

מופיע בעלון:
תגובות לדף