מכתב מקצ'ה - דנדי

דנדי, ידידי ורעי משכבר הימים


העבר מכתב תודה והערכה זה לותיקי הגבעטרון.

מבקש אני בשם חיילי גדוד 48, צנחני 1973, להודות לכם על הופעתכם וחברתכם במפגש שלנו שהתקיים ב – 8.4.14, בגן השלושה (הסחנה).

גדוד 48 השתתף בצליחת תעלת סואץ (במלחמת יום הכיפור) ונלחם, נגד הקומנדו המצרי, לאורך הגדה המערבית בחוף החקלאי, (ארץ גושן) עד מבואות איסמעיליה.

שהיינו במערב תעלת סואץ למעלה מארבעה חודשים.

בחודשים ארוכים אלו (עד הסכם הפרדת הכוחות) התפתחו בינינו (חיילי הצנחנים וחיילי מצרים) יחסים מיוחדים שלא הכרנו לפני כן, כאויבים.

שם בחודשים אלו החל תהליך השלום עם מצרים.

במפגש השתתפו חלק גדול (כ-450) מחיילי הגדוד (לשעבר) וחלק מבנות הזוג שלנו.

היה זה מפגש שמח ומרגש עם אווירה מיוחדת, אתם ותיקי הגבעטרון תרמתם הרבה לאווירה זאת, שהנעמתם לנו בשירה עם קטעי קישור נפלאים.

שוב תודה רבה לכם מכולנו.

ולחברי קבוץ גבע שהתברכתם בקבוצת שירה וזמר כזו, חן, חן,

קצ'ה (מקים ומפקד גדוד 48)

*********

מתוך כתבה בגלי צה"ל

השלום של חיילי גדוד 48 של הצנחנים עם המצרים

3 שנים לאחר הקמתו, גדוד 48 של חטיבת בצנחנים, מצא עצמו מול החזית המצרית.  יהונתן בניה

גדוד 48 של חטיבת הצנחנים הוקם כגדוד מילואים ב 1970 . שלוש שנים מאוחר יותר, במלחמת יום כיפור, הם מצאו את עצמם בתעלת-סואץ מול החזית המצרית. הגדוד השתקע באזור איסמעיליה שנמצא בגדה המערבית של התעלה, לאחר  הפסקת האש באוקטובר.

לדברי מפקד הגדוד, שמעון קצ'ה כהנר, התקופה באזור התאפיינה בעיקר בהמתנה ושגרה,  אבל באופן מפתיע גם בתקשורת עם הצבא המצרי."באזור איסמעיליה בעצם כבר היה שלום בפועל, ישבנו יחד ואכלנו ברווזים והסתכלנו בעיתונים, וישבנו ושיחקנו כדורגל ביחד עם המצרים שהיו אויבים שלנו", סיפר קצ'ה.

פעולות הגדוד הגיעו גם לאוזני מפקד האוגדה דאז, אריאל שרון, מי שלימים הפך לראש-הממשלה. שרון שלח מכתב אל קצ'ה המביע את התרשמותו ממנו ומהלוחמים. את המכתב הוא שמר עד היום. "את גדודך קצ'ה אני זוכר היטב בעיקר מהקרבות הקשים בגדה המערבית בתעלת סואץ בואכה איסמעיליה. נלחמתם ממש עד הפסקת האש, והמשכתם עוד ימים רבים אחר-כך. בימים הקשים והארוכים שבעקבות המלחמה היה גדודכם קרן אור, ימים אלה נזכור כולנו תמיד", נכתב במכתב.

הלחימה במלחמת יום הכיפורים הסתיימה תוך פחות מחודש, אך עבור גדוד 48, היא נגמרה רק באפריל, כשיצאו ממצרים ממש כמו בני ישראל. "התקופה הזאת הייתה כל-כך משמעותית בשבילו שהחלטנו לציין את מלחמת יום-כיפור לא בימים של פרוץ המלחמה ובמלחמה כמו שעשה כל עם ישראל וכל צה"ל ובצדק, אלא דווקא עכשיו באביב, כשזה קרוב לתאריך שיצאנו ממצרים", הסביר קצ'ה. הגדוד מקיים בשבוע הבא מפגש לציון 40 שנה מאותה "יציאת מצרים". המפגש יערך בשמונה באפריל בגן-הסחנה.

תגובות לדף