בגד"ש - מאיר רם

תשע"ט = תהיה שנה עוד (יותר) טובה

 

העמק כבר הפך מירוק לחום וכל היבולים נאספו, האדמה מדושנת ומזובלת נחרשת ומחכה לעונה שבפתח.. שנת מוזרה נפלה בגורלנו: הגשם ירד באפריל במקום במרץ וגרם קצת לנזקים..  לקראת ראש השנה מתאים לעשות את הסיכומים ואת התוכניות לעונה הבאה..

אז העונה האחרונה למרות ההפתעות הסתיימה בתוצאה טובה במקצת מהתכנית..

במרבית הגידולים בגלל מזג אויר היבולים היו בינוניים אך המחירים והאיכות גרמו לתוצאה סבירה ביותר ... ותמיד הדברים נמדדים בדיעבד : מה שתוכנן - נזרע ומה שנזרע גדל ומה שגודל – נאסף ומה שנאסף נמכר וממה שנמכר התקבל תשלום ויש תמורה למאמץ ולעבודה מסודרת ומקצועית של 5 גבונים .

בשטחים מסביב לגבע כבר שקע האבק מייבוש השקדים והחלקות מעובדות לפי התכנית.

סל הגידולים המתוכנן ל 2019 מגוון ומחלק סיכונים .. התכנון משלב את צרכי השוק , התאמה לתנאי האזור , תכנון לטווח ארוך , מחזור זרעים ומכסת מים מגבילה מאוד.

בתכנית כחצי מהשטח פלחה בעל בעיקר חיטה לקמח , לזרעים וקצת לתחמיץ. 

בשלחין נזרע חומוס ,חמניות ,אבטיחים למאכל ולגרעינים ,תירס מתוק,עגבניות ושעועית..

כעשרה אחוז נותרו ממכסת המים וישמשו בסתיו להנביט 2 חלקות של גזר ובצל..

הצוות מאחל הצלחה למרכז המשק היוצא ולנכנס .. וגם לאילן אלוני ולחן שיהיה במזל טוב.

 

 אין השנה פרויקטים משמעותיים בתחום שימור הקרקע ,רק תחזוקה שוטפת .. הקטע הבא מוקדש לאדמה ממנה אנו מתפרנסים ויש לשמרה למען הדורות הבאים..

מומחה לשימור קרקע בשם וולטר לאודרמילק ,שהיה בכיר בתחומו בממשלת ארצות הברית והגיע לארץ ישראל בשנת 1939 . הוא התלהב ממפעל ההתיישבות הציונית ומתרומתה לשימור הקרקע וטיובה ובשנת 1944 התפרסם ספרו שבו ישנו פרק העוסק בהובלת מים לעמק הירדן ולעמק יזרעאל, השקיית הנגב מעודפי הירקון וייצור חשמל מהובלת מים בין הים התיכון לים המלח..

 

 לאודרמילק שב לישראל לאחר הקמת המדינה כיועץ למשרד החקלאות והקים את המחלקה להנדסה חקלאית בטכניון הקרואה עד היום על שמו.

לאודרמילק כתב:   "הקרקע היא השותף הנעלם של עובדי האדמה בגידול המזון , שותפות זו היא יסוד היסודות של האנושות. אם אחד השותפים תש או כשל , מיד תש או כשל כל מבנה האנושות המיוסד על השותפות.. אומות עולות ויורדות עם הספקת המזון שלהם ובסופו של דבר עם תיקונה או קלקולה של אדמתן"

הדיבר האחד עשר:

"ירוש את אדמת הקודש והיית לה סוכן נאמן , למען שמור את אוצרותיה ואת פריונה לדור-דור . ונצרתָ את שׂדך מסחף , את עינות מימיך מחורב ואת יערותיך משממה , ולא תכלה בחמתך את ירק גבעותיך , למען ייטב לבניך ולבני בניך עד עולם . והיה כי תמעל מעל בארצך , ונשמה ארצך ולא תוסיף לתת יבולה , כי תהיה האדמה נחושת תחתיך וברזל תחת רגליך , ואכלו בניך לחם צר ומים לחץ ,עד אבדם מעל פני האדמה . "

מייחלים לשנה טובה עם משקעים בזמן ..

שנה טובה ורגועה..

מופיע בעלון:
תגובות לדף