עיד אל אדחא

عيد الأضحى  עיד אל אדחא חג הקורבן

 

רבים (כמה עשרות) הם העובדים בקבוצה החוגגים בימים אלה את "איד אל אתחד"חג הקרבן: ,בקרה, ,חינוך, חדר האוכל ,,בית סביון, עזרה בנקיון ,מרפאה, קלפץ,דיר

 

חג מבורך (חג שמח)

חג הקורבן, או בערביתעיד אל-אדחא (ערביתعيد الأضحى, תעתיק מדויק:

עִיד אלְאַצְ'חא), המכונה גם "החג הגדול", הוא חג מוסלמי ,דרוזי וצ'רקסי המציין את המועד לקיום החג', העלייה לרגל למכה. הוא נחגג החל מהיום העשירי של חודש ד'ו אל-חיג'ה (החודש האחרון בלוח המוסלמי) וממשיך ארבעה ימים. העלייה לרגל עצמה נמשכת כשבוע, וחג הקורבן מציין את אחד השיאים בטקסים הנהוגים בה. אלו שמקיימים את החג בביתם מקיימים טקס דומה לזה הנהוג באותו יום במכה, שעיקרו הקרבת טלה כקורבן והכנת בשרו למאכל בסעודת החג או כתרומה לעניים.

גם הדרוזים חוגגים את חג הקורבן בתאריך זהה לחג המקביל אצל המוסלמים, אם כי מנהגי החג אצל הדרוזים שונים[1]. זה החג החשוב ביותר לבני העדה הדרוזית.

סיפור העקידה

מקובל לקשר חג זה לסיפור "עקדת ישמעאל", המקביל לסיפור  "עקדת יצחק" המופיע במקרא

קוראן עצמו מסופר על עקדת אברהם את בנו. הפרשנות המוסלמית גורסת כי אותו הבן היה ישמעאל.( שם החג, "חג הקורבן", נובע גם הוא מן הקשר לסיפור העקידה בקוראן ובמסורת המוסלמית. בקוראן מסופר כי הנביא אברהם, המאמין באלוהים, חלם חלום בו הוא שוחט את בנו ישמעאל, לפי המסורת המוסלמית ומעלה אותו כקורבן לאלוהים. הוא סיפר לבנו על החלום, והבן השיב לאביו שעליו לראות בחלומו ציווי אלוהי, ולהקריב אותו לעולה. הנביא אברהם מיהר להגשים את החלום שחלם, הלך להר ערפאת וביקש לשחוט את בנו כדי להוכיח את חוזק אמונתו באלוהיםאלוהים ראה זאת ושלח לו כבש, אותו שחט אברהם במקום את בנו.

מנהגי החג

·        עלייה לרגל למכה, בה התרחש סיפור העקידה לפי המתואר בקוראן.

·        צום ביום שלפני החג (שנקרא "יום ערפה" או "וקפת ערפה".

·        תפילת חג ביומו הראשון של החג.

·        קניית בגדים חדשים לכל המשפחה וחגיגות משפחתיות וקהילתיות.

·        קריאת פסוקים מהקוראן בבתי הקברות.

·        שחיטת כבש (או בהמה אחרת) והכנת בשרו למאכל בחג. לפי הדת יש לחלק את הקורבן לשלושה חלקים: חלק למקריב, חלק למשפחתו, וחלק לעניים.

רוב המוסלמים נוהגים לאכול בחג בשר, לזכר הקורבן, אולם יש משפחות שמכינות בו ממתקים, כמו עוגות עגולות ממולאות בתמרים, כעכים ממולאים בשקדים ובוטנים, עוגות שמנת וכו'.

שתמיד(כל שנה) שתהנו(שיהיו לכם) מבריאות, נחת וחיים טובים.

 

 

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף