קרציות ופרעושים - מענית ברעם

לחברים שלום

  1. בעקבות גילוי מספר מרבצי קרציות ופרעושים בגבע, שטופלו ע"י הדברה, רצינו להעלות את המודעות לנושא ולהביא מעט מידע על הטפילים הנ"ל

קרציות

לקיץ יתרונות רבים, אולם הנוכחות המוגברת של קרציות היא ככל הנראה לא אחת מהם. בעונת הקיץ נרשמת פעילות שיא של קרציות, שלא רק מהוות מטרד, אלא גם עלולות במקרים מסוימים להיות מסוכנות לבריאות.

רוב המחלות הקשות שמועברות על ידי קרציות אינן קיימות בישראל.

 הקרציות נמצאות יותר באזורים של יערות, ואנחנו מדינה מדברית. יחד עם זאת, אנו מודאגים פה בארץ בעיקר מקדחת הבהרות, או בורליה, שמקורה בקרציות שנמצאות בתוך מערות, ומי שבעיקר נפגע מהן אלו מטיילים, רועי צאן וגם חיילים. לא כדאי להיכנס בארץ למערות שאינן מוסדרות לטיולים. הקדחת שכיחה באזור צפון השרון והנגב והופכת נפוצה יותר בחודשי הקיץ.

קדחת הבהרות היא מחלה המועברת על ידי חיידקי ריקציה, אותם מעבירה הקרציה. המחלה גורמת לחום גבוה שיכול לחלוף ולחזור, קל לטפל בה עם אנטיביוטיקה מתאימה. יחד עם זאת, מדובר במחלה נדירה יחסית שקשה לאבחן, ולכן חשוב לזהות אותה בזמן. אם לא מזהים את המחלה ונותנים אנטיביוטיקה בזמן, היא עשויה להרוג, אם כי מדובר במקרים בודדים, בהם גם סיפורו המוכר של הזמר המנוח מאיר אריאל. עם זאת, גם אם ננשכתם בידי קרציה, ככל הנראה לא תידבקו באופן מידי במחלות. "הקרציה נצמדת ומנסה להכניס את הרוק שלה למשך מספר שעות ורק אז היא מדביקה",

הקרציות אינן חרקים אלא משתייכות למשפחת העכבישניים. הן בעלות שמונה רגליים ומתחת לפה יש להן איבר המכונה היפוסטום, שמסייע להן להיצמד לעור ולמצוץ דם מהפונדקאי. הקרציות לא קופצות או עפות, כפי שנהוג לחשוב, והן נזקקות לדם של יונקים, ציפורים או זוחלים כדי לשרוד. הן נמצאות בחצרות, מתחת לעלים או על פני האדמה, ליד קירות או מבנים בהם ישנם מכרסמים או יונקים פעילים אחרים. הקרציה הנפוצה בארץ היא "קרציית הכלב החומה", הנפוצה בעיקר באזור מישור החוף בחודשי הקיץ.

במידה שאתם מוצאים על עצמכם קרציה, מומלץ להשתמש בפינצטה כדי לשלוף אותה במלואה. אם חלק ממנה נשאר בגוף, יחד איתו ישארו גם החיידק או הטפיל שאותם היא נושאת ומעבירה. כמו כן, מומלץ לשמור את הקרציה כדי להראות אותה לרופא המטפל, במידה ויידרש טיפול רפואי והצוות ירצה לערוך בדיקות נוספות לזיהוי סוג הקרציה

 

הפרעושים בישראל

 

בישראל ידועים כ-40 מיני פרעושים, ביניהם פרעוש החתול

השכיח מבין הפרעושים הנטפלים לאדם ולחיות משק החי. בטבע הוא טפיל על חולדות, חתולי בר, תנים, נמיות, צבועים, וארנבות. זהו מין הפרעוש הנפוץ ביותר על גבי כלבים וחתולים, בבתים ובחצרות. מין זה גורם את רוב מטרדי עקיצות הפרעושים.

 

הפרעושים כמזיקים

עקיצה-עקיצות הפרעושים עלולות לגרד ימים אחדים ולגרום בעיקר בכלבים דלקת עור אלרגית המתבטאת בגרדת קשה, התקרחות והתעבות העור

חוסר דם (אנמיה) בבעלי חיים- עלולה להתפתח בעקבות נגיעות מסיבית של פרעושים, שבמקרים קיצוניים בעיקר אצל גורים או בעלי חיים מבוגרים או חולים עלולה להסתיים במוות.

העברת טפילים- תולעת הסרט (שרשור)החיה במעי כלבים וחתולים ולעתים נדירות גם במעי האדם, מועברת לאחר בליעת פרעוש נגוע. הפרעושים הם פונדקאי ביניים הכרחי  לתולעת והם הכרחיים להעברתה. זחל הפרעוש נדבק לאחר בליעת ביצי התולעת המצויות בצואת החיה הנגועה. 

העברת מחלות זיהומיות- פרעוש עוקץ ומוצץ את דמם של כמה פונדקאים מאותו מין או ממינים שונים במשך ימי חייו, ולכן הוא גורם חשוב בהעברת מחלות זיהומיות. עם הדם נמצצים גם גורמי מחלה כחיידקים, נגיפים וטפילי דם ובעקיצה הבאה הם מועברים לפונדקאי הבא.

 

 

  1. היעדרות קיץ- בין ה 6.8 ועד ה 30.8 אעדר מתפקידי. במקרים דחופים ניתן לפנות למרפאה.

         בנושא הסעות ונקיונות לקשישים, ניתן לפנות לנטע דנציגר

 

מאחלת בריאות מרבית לכולם,שתו הרבה מים

שבת שלום, מענית

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף