חילונים, אל תתגייסו - אורי משגב

חילונים, אל תתגייסו

05.07.2018 02:00

אורי משגב

 

אמיל סלמן

החילונים הקימו את המדינה, בנו אותה, ניהלו אותה ונשאו בעיקר הנטל של הגנתה. קשה להם להודות שהם נדחקו לעמדה של קבוצה מוחלשת, שזכויותיה נפגעות ואורחות חייה נרמסים. לכן צריך לברך על שערוריית חוק הגיוס. זאת הזדמנות נפלאה לחמור החילוני למחול על כבודו, להפסיק להדחיק, להכיר במציאות ולהישיר מבט אל האופק. ובפשטות: להתנהג כמו סקטור. כי דבר אחד הוא להיות פראייר כשאתה בעמדת רוב, ודבר אחר לגמרי להמשיך להיות פראייר לאחר שנושלת מההגמוניה. גם החמור אמור לבעוט מתישהו בגורלו.

אם הייתי מאמין באלוהים, הייתי רואה בחוצפה ובשחץ שהפגינו ליצמן וגפני מתנה משמים. כך גם במשת"פיות של בנט, באופורטוניזם של נתניהו, בציניות של ליברמן ובאובדן הדרך של לפיד. אחי החילונים ואחיותי החילוניות, מה עוד אתם צריכים כדי להבין את המסר?

כולם הרי יודעים שמה שהתחיל לפני 70 שנה בפטור שולי לכמה מאות "עילויים", פרי חולשה רגעית של אבי האומה, נהפך עם הזמן לאנומליה גורפת ומטורפת. בדרך ניתנו גם הקלות נכבדות לציונות הדתית.

חוק הגיוס, כמו חוק טל לפניו, נועד להסדיר ולקבע את אפליית החילונים בספר החוקים. לא עוד ישראבלוף של "מצב זמני", הוראות שעה ושאר הסחות והדחקות. זו מטרה ראויה של מדינה שמתיימרת להתנהל כמדינת חוק. כעת נותר רק להסתכל למציאות בעיניים.

מה המציאות? שחילונים וחילוניות מחויבים להתגייס לשירות מלא בגיל 18, ולעתים גם להקריב את חייהם בשביל המדינה. דתיים יכולים לבחור בין שירות מלא לשירות מקוצר במסגרת ישיבת הסדר. דתיות וחרדיות יכולות לבחור להתגייס או לא להתגייס. חרדים זכאים לפטור המוני במסגרת מכסות של ישיבות. אם בכל זאת מתחשק להם, עד גיל 24 ביכולתם להחליט להתנדב לשירות, וליהנות משכר חודשי שיכול להיות גבוה באלפי שקלים מזה של מקביליהם החילונים. בהצעת החוק החדש נשקלים גם תמריצים נוספים. חילונים לא יקבלו את כל ההטבות וההקלות, ובמהלך שירותם הצבאי הם עוד נדרשים להתכופף מפני ההדתה הדורסנית המתפשטת. כלומר, גם לתת הכי הרבה, גם לקבל הכי מעט וגם לסבול דיכוי והשפלה תוך כדי הנתינה.

קשה להאמין ולהבין איך פוליטיקאים חילונים מוכנים לבגוד כך בציבור הבוחרים שלהם. לא ברור איך חקיקה כזאת אמורה לעבור את מבחן בג"ץ (יש כאן פגיעה אנושה ומובהקת בזכות לשוויון). אבל חשוב מכך — זה הרגע שעל החילונים להתעורר ולהגיד: עד כאן. מה פתאום. גם לחמור יש סף שבירה.

הדרישה צריכה להיות פשוטה וברורה, בשפה שכל ילד מבין: שוויון מלא. או שכולם מתגייסים, מצייתים בדיוק לאותן חובות ונהנים בדיוק מאותן זכויות והטבות — או ששוברים את הכלים ומנסחים מודל חדש של צבא מקצועי לצד מסלול מקביל של שירות אזרחי.

זה לא בשמים. הסקטור החילוני צריך לעשות דבר אחד ויחיד: להפסיק ללכת כצאן לטבח. לא לחכות לפוליטיקאים, לא לחתום על עצומות ולא לארגן הפגנותפשוט לסרב. הורים חילונים צריכים להפסיק לשלוח את ילדיהם לבקו"ם, שמיניסטים צריכים להודיע מראש לצבא שאין בכוונתם לשרת עד להשוואת תנאים מלאה עם בני גילם החרדים והדתיים. כמה מאות סרבני גיוס בכלא 4, וכל הטירוף הזה נגמר. חילונים, אל תתגייסו.

הביא לדף דני גפן

מופיע בעלון:
תגובות לדף