ברפת - צור פלג

ברפת

צוות הרפת 2014 על רקע סככת העגלות המשודרגת

עומדים מימין: עמר רז, שחר נתן, נתן בן יוסף, דויד ברעם, צור פלג, יהודה חזין (מנהל אתר "שיאון" גבע).

כורעים (תחת העומס, לכן אינם בתמונה): יוחנן אורן הוותיק מבית השיטה, סאפסינג מתאילנד, מתנדב/ת מזדמן.

עוז לתמורה – בזכות הרפתנות

שנת 2013 סוכמה.

היא הייתה רווחית מקודמתה, נראה כי הייתה זו שנה טובה לכלל הענף, וספק אם ישובו שנים נוחות דוגמת זו, במיוחד לאור הגזרות המתרגשות (מתווה לוקר, הקלות התמ"ת בייבוא וכו') ושנת הבצורת הנוכחית.

סה"כ הרפת הרוויחה כ – 13 אגורות לליטר יותר מאשתקד (כ – 2.3 מלש"ח), וגם מבחינה מקצועית – פוריות, בריאות, גידול – מגמת שיפור מתמיד, העדר מנותב כל העת לייצור מוגבר יותר בקיץ, או אז התשלום מלא גם עבור החלב החריג מעל המכסה. למכסה עצמה ניתנה השנה עוד תוספת של 80,000 ליטרים, והיא עומדת על כ – 4.3 מיליון ליטרים, כשהייצור בפועל, כולל המטבח והחריגה יעמוד ב – 2014 על– כ – 4.9 מיליון ליטרים.

אין ספק כי הגידול המתמיד יצריך השקעות נוספות בשנים הקרובות, אך הפוטנציאל שלנו לייצור מוגבר בהחלט טוב.

לאחרונה חנכנו את סככת העגלות המחודשת (מצ"ב תצלום להמחשה) על חורבות י"א ו- י"ב, ללא תוספת מטרז', אך בתוספת גובה שעושה את כל ההבדל ומאפשרת גידול יותר ראשים, בתנאים מיטביים, על אותו השטח. אין ספק כי השקעה כבדה זו נתנה פתרון לשלוחת הגידול, ועומדת בתקני איכות הסביבה, אך נראה כי בעתיד הלא רחוק נדרש לסככה נוספת גם לשיכון חולבות.

מתווה לוקר, על כל הניסיונות החוזרים לקצץ את כנפיו לרעתנו, עדיין מאפשר משק מתוכנן לפחות עד סוף 2017. נקווה כי היציבות החשובה הזו תשמר, וכי גם בעבור עליית התשומות התלולה שצפויה בימים אלו, בעיקר בעקבות הבצורת, נקבל פיצוי הולם דרך מחיר המטרה. יש לזכור כי גם מחירי הבשר נמוכים, עקב יבוא מאסיבי של עגלים ב – 2013, כשהאבסורד חוגג – הצרכן לא נהנה מהוזלה כלל.

הצוות עצמו יציב, קשה יום, מזהה ייחומים, קולט המלטות, ואוזר תעצומות נפש לקראת עונת צינוני הקיץ המקדימה הפעם. נתפלל לקיץ נח ונסבל לפחות כמו קודמו.

לאחרונה עוברים הפיאטים הזקנים רמונט כללי ע"י יורם רובינשטיין וישי העוזר שלו, הטרקטורים בעבודתם מוכיחים  כי בחיים צריך לדעת למות צעיר אבל למשוך את התקופה כמה שיותר.

 נייחל לכולנו חג שמח, שפע חלב איכותי, והרבה הרבה בריאות.

בשם צוות הרפת המקומי, צור פלג

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף