חברינו בתקשורת - הגר לב

שווה להיות במשטרה - בואו להיות חלק מכחולי המדים

: "תכנית צוערי שהם - צוערים לשירות משטרת ישראל, הינה תכנית ייחודית ויוקרתית שמטרתה איתור, גיוס, הכשרה ופיתוח של סטודנטים בעלי פוטנציאל למצוינות בפיקוד למסלול ייחודי של הכשרה לקצונה במגזר הסיור והחקירות בתחנת המשטרה. התכנית כפופה לענף מצוינות שבמרכז לפיתוח מנהיגות של המשטרה.

רפ"ק ניר הרשקוביץ מפקד תכנית צוערי שהם

: " עדיפות לסטודנטים בעלי ניסיון פיקודי /ניהולי, רקע בעשייה חברתית, תחושת שליחות ומכוונות לתפקידי שטח.הסטודנטים עוברים תהליך מיון קפדני שכולל בין השאר מבחנים פסיכומטריים ופסיכולוגיים, מרכז הערכה וראיון אצל פסיכולוג. מידי שנה מתקבלים עד 30 צוערים מתוך מעל 1000 מועמדים שמגישים את מועמדותם לתכנית".       

טליה זיו - ראש תחום פיתוח בתכנית צוערי שהם:

הגר לב,  בת 27 מקיבוץ גבע היא צוערת בתוכנית –


הגר, מה מביא בת קיבוץ לשרת במשטרה ועוד דרך תוכנית ייעודית?

"נולדתי וגדלתי בקיבוץ בגבע ולמדתי בבית ספר עמק חרוד. עשיתי בגרות באדריכלות ובזמנו הכיוון שלי היה אדריכלות אבל אז במהלך המיונים לצבא התקשרו אליי מאיתור של מצ״ח ושאלו אותי אם אני מעוניינת. אחרי שעברתי את המיונים, התגייסתי כחוקרת פלילית, משם יצאתי לקורס קצינים שאחריו שרתתי כמ״מ בפלוגת מעברים של עוטף ירושלים וכרל״שית של תת אלוף. אחרי הצבא עבדתי קצת והתחלתי ללמוד תואר ראשון בקרימינולוגיה ומדעי המדינה. באמצע שנה א׳ הגיעו למכללה נציגים של תכנית צוערי שהם להסביר לנו על התכנית ובסיום ניגשה אליי צוערת בשם חן שמכירה אותי עוד מהצבא ואמרה לי שכדאי לי לנסות להתקבל כי היא חושבת שזה יתאים לי בשל עברי הצבאי וכי ״לסגור דלתות תמיד אפשר״. הגשתי קורות חיים, עברתי את כל המיונים והתחלתי את המסלול".

ומה את עושה היום?

"לאחר הכשרה בחופש שבין שנה א׳ לשנה ב׳ ללימודים התחלתי לעשות משמרות כסיירת. לאחר חצי שנה בסיור עברתי לטעום מהחקירות ובצמת בה הייתי צריכה להכריע בין שני התחומים, החלטתי כי אלך לתחום החקירות, ועברתי קורס נוסף בחופשת הסמסטר וכיום אני חוקרת במחלק הנוער של תחנת עפולה".

ספרי קצת על התוכנית בבקשה -"תכנית צוערי שהם היא תכנית שמטרתה לייצר את שרשרת הפיקוד הבאה מתוך הנחה שיש להכניס חשיבה חדשנית ואקדמית למשטרה. התכנית מאתרת סטודנטים מצטיינים ממגוון תחומים בשנה הראשונה שניה  לתואר מכל רחבי הארץ

ומכשירה אותם תוך זמן קצר יחסית במטרה לסלול להם דרך מהירה אך מאתגרת על מנת שיתפסו פיקוד בתפקידי הליבה בתחנות המשטרה.

התכנית בנויה כך שהתאפשר לי לשלב בין לימודים לבניית קריירה ב״מגרש של הגדולים״ תוך שאני לא חוסכת מעצמי כמעט דבר. בתקופת המבחנים המשטרה התחשבה בי ואפשרה לי שבועות שלמים בלי להגיע לעבודה ובחופשת סמסטר השלמתי את הימים שהפסדתי כך שהציונים שלי לאורך התקופה רק עלו מאז שהתקבלתי לתכנית".

מה חשוב שקיבוצניקים ישתלבו בתוכנית שהם ובמשטרה בכלל?

"אני מגיעה מקיבוץ וכיום אני הקיבוצניקית היחידה בתחנה מצד אחד, והשוטרת היחידה בקיבוץ מצד שני. דווקא מהעמדה הזו, אני רואה את חשיבות המקום של קיבוצניקים במשטרה ואת חשיבות המשטרה בקיבוצים. כבר היום, כשוטרת צעירה פונים אליי לא פעם בקיבוץ בקריאה לעזרה או ייעוץ ונראה כי גם בקיבוץ חשוב לחברים הסדר והביטחון האישי. מעבר לכך, תכנית שהם בפרט והמשטרה בכלל מקנה פתרון תעסוקתי שמבטיח לעובדים בו תנאים סוציאליים וחשוב מכך, עניין ואתגר. גיוס של קיבוצניקים למשטרה גם יהווה צעד נוסף בהגשמת החזון המשטרתי ליצירת אוכלוסיית שוטרים הטרוגנית המייצגת את החברה הישראלית כולה".

מילה אחרונה למי שחושבת או חושב להצטרף?

"לא תיארתי לעצמי שבגילי הצעיר אספיק כבר להתחיל לבנות קריירה ואני מאד גאה במקום שהגעתי אליו. אני מזמינה אתכם לפתוח את הראש ואולי גם אתם תגלו שמה  שהמשטרה נראית מבחוץ לא משקף את מה שקורה בפנים ותזכו לעטוף את עצמכם באנשים איכותיים שעבורי היום הם משפחה לכל החיים.

בנוסף, התכנית תורמת לי ברמת הפיתוח האישי, עמידה מול מגוון גורמים ותפקידים, חיזוק הביטחון העצמי, יצירת קשרים ותהליך התבגרות מהיר".

מופיע בעלון:
תגובות לדף