שקדים או תירוצים - אבשי ב-י

שקדים או תירוצים?

כל שנה בערך בתקופה הזאת שואל אותי החבר י.ג.: השנה יהיו שקדים או תירוצים?

אנסה לענות טיפה באריכות:

אמנם המועד הוא טיפה מוקדם אבל לקראת חג הפסח אי אפשר בלי הערכה זהירה.

הגורמים העיקריים הקובעים את כמויות הפרי בשקדים הם: ממשק עבודה נכון מקצועי ויעיל ,כמה מנות קור קבלנו בחורף עד הפריחה.  מזג אויר טוב בזמן הפריחה כדי שהדבורים שבלעדיהן אין שקדים.. בשנתיים האחרונות רוב התנאים התקיימו ולכן קיבלנו יבול סביר ובשילוב עם מחיר סביר היו לנו שנתים טובות. גם השנה התנאים היו דומים מאד לשנתים הקודמות. המחיר עדיין לא נקבע אבל מכיוון שבארה''ב שם בגדול נקבע מחיר השקדים היו תנאי מזג אויר קשים וחלק גדול מהפרי אבד אפשר לקבוע בזהירות כי מחיר השקדים יהיה טוב לפחות כמו בשנים הקודמות.

האביב הוא התקופה בה לפתע הכל קורה וידי העוסקים במלאכה מלאות ולעיתים לא יודעים מה לא לעשות קודם. ריסוסים נגד מחלות ומזיקים הדברת עשביה ותחילת השקיה עם כל הנזקים האופיניים לתחילת ההשקיה. בהמשך הלחץ לאט לאט יורד ונכנסים לשגרת הקיץ עד תקופת הניעור.

בזיתים. בימים אלה מתחילה הפריחה והיא נראית שופעת ונקווה לתנאים טובים בזמן החנטה מה שיבטיח יבול יפה...המחיר עדיין לא ברור. גם כאן התחילה ההשקיה  ומרססים להדברת עשביה.

בפרדס. הפריחה התחילה בימים אלה היא נראית מרובה והפרדס מתמלא דבורים עמלות וריחות דבש החברים מוזמנים לבוא ולהתבשם. המחירים של פרי האור עלו טיפה מהשפל של שנה קודם  ואנחנו כל הזמן בודקים את הכדאיות הכלכלית של הפרדס כרגע אנו משאירים אותו על טילו כי הצפי הוא לעליית מחירים בעקבות עקירות רבות לטובת פירות הדר אחרים כגון הלימונים ופירות ההדר האדומים למינהם.

תוכניות לעתיד...בתחילת 2019 ניטע כנראה מטע שקדים חדש על מיקומו טרם הוחלט סופית ונצטרך לקבל בזמן הקרוב. התמרים בואדי נעקרו כידוע בגלל רווחיות נמוכה וחיסכון במים. שקלנו לטעת במקומם מטע זיתים לשמן אבל בגלל מחסור במים נמנענו בינתיים בהחלטה צוותית וגם כאן נצטרך לראות הלאה.

לסיכום אאחל לכל בית גבע חג פסח שמח ואביב מהנה

בשם צוות הנוטעים.

אבשי

מופיע בעלון:
תגובות לדף