עדכון לציבור בעניין הטורבינות - הצוות

25/1/2018

 עדכון לציבור בעניין הטורבינות:

 השבוע החתמנו יותר מארבעים חברות וחברים בדרישה לאסוף את אסיפת גבע לדיון והחלטה בנושא מיזם הטורבינות של גבע. אולם, נענינו לבקשת יאיר והישהנו את הדרישה הזאת, עד שנתייעץ עם עורכי דין לגבי השלכות המהלך הזה.

ביום שני בערב, במהלך האסיפה שבאה לדון בתקציב המשק סקר יאיר את מצב העניינים כמו שהוא היום בנושא הטורבינות.

לצערנו, דומה היה שאנו עומדים משני צידי המתרס –

גבע מצד אחד, וקבוצת מחאה שולית מצד שני.

לנו חשוב היה להדגיש כי איננו כותבים דברים לא נכונים בכוונה תחילה ואין לנו מה להסתיר, ההפך.

אנו נאבקים בהקמת מיזם שמסכן את העמק כולו. איתנו מאות אנשים החיים בגבע, מתוכם 222 חברות וחברי הקבוצה. מדובר ב- 80% מכלל בעלי זכות הבחירה בגבע – אנחנו לא קבוצת מחאה, אנחנו גבע ואנחנו רק חלק מרבים מתושבי העמק שחתמו גם הם על עצומת ההתנגדות למיזם הטורבינות.

לכן, אנו מצפים מהנהלת גבע, להכיר בכך ששגתה ולא עירבה את כלל הציבור בהחלטה הרת גורל. החלטה שהשפעותיה עלולות להיות רחבות מאוד וארוכות טווח.

אנו מצפים מהנהלת גבע להיות אמיצה ונחושה במהלך העצירה של מהלך זה. יאיר חזר והדגיש באסיפה שהמצב אינו פשוט מבחינה משפטית.

לנו ברור כי זה המצב ולכן השהינו את הדרישה כדי לתת זמן להתייעצות עם משפטנים. אבל אל להנהלת גבע למשוך את הזמן בשל כך. דברים לא פשוטים פותרים בחכמה, בשקיפות מלאה ובעיקר בנחישות למלא את השליחות הציבורית ובהקשבה לציבור.

ביום שלישי עלו שניים מנציגי קבוצת 'דון-קיחוטה' (נאמר לנו שכבר שזכינו לתואר חדש – 'פרופלורים') לדיון בכנסת בנושא מיזמי טורבינות הרוח. נציגינו השתתפו בפגישה מצומצמת עם הפרופסור קלאוס דיטר בורשארד מהאיחוד האירופי. חשוב לנו לצטט מהסיכום הרשמי של וועדת הכנסת:

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ יעל פארן פתחה את הדיון:

"אנחנו ממשיכים לעקוב אחר יישום מחויבותה של ממשלת ישראל לאור הסכם פריז. [...] לאור דיונים רבים ועליית נושא טורבינות הרוח לסדר היום הציבורי, הוזמן לוועדה פרופ' בורשארד, מנהל בשוק האנרגיה של האיחוד האירופי. הוא יציג את דבריו."

פרופ' קלאוס דיטר בורשארד, מנהל בשוק האנרגיה האירופי: "חשוב לשים את האזרחים במוקד המערכת האנרגטית. אנו רוצים שלאזרחי האיחוד תהיה היכולת והזכות לצרוך, לאגור ולמכור אנרגיה באופן חופשי. זוהי זכות פרטית וקהילתית. האתגר הוא להפוך את דרך השימוש לבטוחה גם בשביל אזרחים שמצויים ליד מתקני האנרגיה המתחדשת. זאת בדגש על טורבינות רוח, שכיום עולות שאלות סביבתיות ובריאותיות לגבי איכותן.."

 ואנו, ציבור גדול ורב, מבקשים מההנהלות שמובילות את הציבור בגבע, בעין חרוד ובכפר יחזקאל – בואו נעצור מהלך שכל-כך הרבה סימני שאלה מרחפים סביבו. התועלת ממנו שולית לעומת האיומים. זה לא פשוט אבל זה אפשרי ובוודאי עוד לא מאוחר!

 בברכת שבת שלום – קבוצת דון קיחוטה דה לה שמאטע:

איתי לב, יוחאי רז, ליאור אלוני, ניצן מזור, רז ברוד, עטרה רצין, תמיר לוי ואורי ברזק.

מופיע בעלון:
תגובות לדף