טורבינות - ורד קליין ; עטרה רצין

טורבינות רוח

בדף הקודם פורסם דוח, המראה שרעש הטורבינות לא יפריע לגבע. הדוח התייחס לטורבינות שיוקמו בשטחי זרעין. טורבינות אלו יפריעו לתושבי סולם. הטורבינות שיפריעו לנו הן אלו שיוקמו על ידי עין חרוד באבלק.

הנוף מצפון לנו יראה כך

 

ההפרעה תעמיד בספק הקמת שכונה בצד הצפוני של גבע. מי ירצה לגור בסמיכות למגדלי ענק רועשים במקום בנוף פתוח ושקט?

לכן עלינו לשכנע את העינחרודים ואת כל תושבי האזור להתנגד לטורבינות.

לא נוכל לשכנע אחרים אם אנחנו נאשר הקמת טורבינות בשטחינו.

אני קוראת שוב לחברי גבע להתנגד להקמת הטורבינות.

ורד קליין.

*************

 

נתנו את אישורי להשתתפות בניסוי על המוח שלי ושל הילדים שלי, ועל הסביבה שלי ולא קיבלו לכך את הסכמתי.

שלום לכם תושבי גבע יקרים.

אני לא מגדירה את עצמי "ירוקה", או לוחמת איכות סביבה, מתעניינת בכך בדיוק כמו רובכם ולא מעבר, אבל כשמבקשים ממני לחתום על עצומה – אני אוהבת לקרוא על מה אני חותמת.

כשקיבלתי מאנשי "דון קיחוטה" את הקריאה לחתימה על העצומה המתנגדת להקמת הטורבינות ליד גבע – נכנסתי לקרוא על כך חומר ומודה שנבהלתי לשם האפשרות של השפעת הטורבינות על הבריאות הפיזית והשקט הנפשי (בשביל מה אנחנו גרים פה בסופו של דבר?), אז ליתר ביטחון המשכתי לקרוא על כך חומר ולהתעניין – ולצערי אין לסיפור הזה בינתיים סוף טוב.

אתמול השתתפתי בכנס בכפר יחזקאל בו סיפרו על מצב הקמת פרויקט הטורבינות באיזור: וחזרתי משם מאוד מאוד מודאגת-

בין יתר העובדות שהוצגו  בכנס בלטה העובדה שטורבינות כמו אלה שעומדים להקים

כ 1500 מטר בלבד מאיתנו – טרם הוקמו בארץ. ההשפעות הבריאותיות והסביבתיות הנחקרות של כאלה טורבינות נחקרו רק בחו"ל ובעיקר במימון היזמים שהם המרוויחים מהקמתן.

מהמחקרים שכן קיימים עולה (מטא מחקר של חוקרים מטעם אוניברסיטת ת"א שסקרו סקירה נרחבת של כל החומר המחקרי הראוי הקיים) – שלא ניתן להגיד שאין השפעה בריאותית על התושבים וחיות המשק בסביבת הטורבינות, ושהטורבינות כן יכולות בוודאות לגרום למחלת ים – עקב האפקט שלהן באוזן. עוד סיפרו על כך שהרעש שלהן הוא באמת לא הבעיה הכי קשה איתן, כי הבעיה העיקרית היא עם הגלים הלא נשמעים שגורמים לתהודה מתגברת דווקא בתוך הבית- עם אפקט כמו של "רמקולים בדיסקו" על הגוף. אי אפשר להתרגל לזה – כי זה לא תדר מונוטוני.

אני לא נכנסת כאן אפילו לנושא סוגי בעלי החיים והציפורים שעלולים להיכחד לחלוטין מהאזור – למרות שזה לא עניין שולי.

מה שכן – לתושבי מירב שגרים במרחק של 1300 מטר מהטורבינות של מעלה גלבוע המחקרים פחות משנים, מה שמשנה לכמה מהמשפחות שם זה שאיכות החיים שלהם נפגעה עקב טורבינות של היישוב השכן – ברמה שהם לא יכולים לפתוח חלונות בקיץ בלילה. ברמה שהם לא יכולים להימצא בערב מחוץ לבית על המרפסת. אין להם שקט!! ושם מדובר על טורבינות קטנות – 57

 מטר בלבד. (הסיבה שזה מפריע במירב ולא במעלה גלבוע קשורה לזווית הטורבינות יחסית לבתים – עוד נתון שכנראה טרם נבדק לגבי הטורבינות שאמורות להיות מוקמות פה, ואני כותבת זאת משום שלגבי מירב נבדקו הנתונים רק כשנה אחרי שהטורבינות כבר הוצבו!!! וגם זאת, בלי לבדוק ובלי לבודד עוד כמה נתונים שהיו נותנים תשובות מדויקות אמיתיות בנושא הרעש/סיבוב הטורבינה והסבל הסביבתי שהוא גורם).

אנשי גבע יקרים – הבעיה היא שאת ההסכמה להקמת חווה כזאת של טורבינות בסמיכות אלינו, ועוד יותר בסמיכות לסולם – כבר נתנו, כן – את שקוראת עכשו, ואתה ואני.. הסכמנו ליזם להקים טורבינות לידנו ובעין חרוד איחוד – הסכימו להקים את הטורבינות שממש קרובות אלינו. איך זה יכול להיות? הרי אף אחד לא יידע אותנו על כך?!

היזם עצמו אמר לי בסוף אותו כנס אתמול (כן, הוא היה שם, ישב והקשיב), שאת אישור וחתימת אנשי גבע הוא קיבל כבר לפני מעל שנה.

מה מסתבר?

אולי חלקכם כבר יודעים ואני בטוחה שזה לא נעשה בזדון. אני בטוחה שאותם חותמים רצו בטובת גבע בעת החתימה, אבל קרה דבר: הם לא טרחו ליידע אותי ואותכם על כך. הם לא שאלו אם אתם ואני מסכימים להשתתף בניסוי הטורבינות הגדול. והם לא ביקשו את אישורנו.

אני באופן אישי לא מסכימה להשתתף בניסוי הזה. אני לא מעוניינת לבדוק כיצד ארגיש לנוכח מפלצות הענק האלה שיסתובבו לידי, כיצד תפגע בריאותי או בריאות ילדיי או השקט הנפשי של כולנו.

בחלקים אחרים בישראל (חרמון, מירון ותבור למשל), לא התירה המדינה את הקמת הטורבינות רק עקב הפגיעה הממשית בנוף – בנוף שלנו בגבע מדינת ישראל כן מתירה לפגוע, אבל האם אתם מעוניינים בכך??

מה אתם מתכוונים לעשות כדי לעצור את הניסוי הזה מלהתרחש על הראש שלנו ושל ילדינו? האם אתם מרגישים כמוני?

אני הצרטפתי לקבוצה שעוסקת בהתנגדות להקמת הטורבינות בגבע, אנחנו מתכננים לעבור ולהחתים אותכם, גם אם כבר חתמתם, על כך שגם אתם לא מעניינים להשתתף  בניסוי. גם אתם לא מעוניינים בפגיעה האיזורית שעומדת להתרחש וגם אתם מעוניינים לעצור את כדור השלג הזה שמישהו אחר התחיל לגלגל עבורנו. ושתהיו מוכנים גם להצביע על כך בקלפי. אני מקווה שהפניה שלי אליכם תיענה ושתעזרו לנו לעצור את הטורבינות מלקום. אני ממש מקווה שעוד יהיה סוף טוב לסיפור הזה.

בתודה, עטרה רצין

מופיע בעלון:
תגובות לדף