טורבינות רוח - ורד קליין ; לילך רז

טורבינות רוח

אנרגיה ירוקה היא טובה ורצויה אבל לא על חשבון בריאות התושבים, ולא כשהיא פוגעת בערכי טבע, נוף ואיכות חיים.

הטורבינות המתוכננות לאזור שלנו גובהן כמגדלי עזריאלי, פי עשר מהאסם שלנו.

אליהן יסללו דרכים. הפגיעה בנוף הפתוח תהיה עצומה.

הפעלת הטורבינות תפריע לבעלי החיים באזורנו, תפגע בציפורים ובעטלפים (העטלפים הם מדביר טבעי לחרקים, ובהעדרם נזדקק לריסוסים רבים).

הרעש שנוצר בעת הפעלתן (בתדר נשמע ובתדר בלתי נשמע), פוגע בבריאות התושבים שבשכנותן. לפי התכנון, הן יהיו בקרבה גדולה מדי אלינו ואל ישובים אחרים באזור. 

פגיעה באויר החופשי של העמק על ידי הרמת המפלצות בגובה של שליש הגלבוע, פגיעה בענף הכדורים הפורחים. גם מטוסי כיבוי אש לא יוכלו לטוס כאן.(שלא נזדקק להם).

חוץ מזה:

באזור שלנו אין מספיק רוח להפעלה יעילה של הטורבינות.

הפעלת הטורבינות תספק פחות משלושה אחוז מהחשמל של מדינת ישראל.

כדאי להתרכז באנרגיות חלופיות אחרות, כמו למשל אנרגית שמש.

אני פונה לחברי גבע בבקשה להתנגד להקמת הטורבינות באזורנו, אם בריאותנו ואיכות חיינו חשובה לכולנו.

ורד קליין


תכנית טורבינות באיזור שלנו

******************

"נומה עמק ארץ תפארת, אנו לך משמרת" (אלתרמן)

ביום חמישי האחרון התקיימה פגישה חשובה מאוד במועדון לחבר. בפגישה נכחו כמה עשרות חברים מגבע וכמה עשרות תושבים מן האזור. הגענו כדי לקבל הסברים מנציגים מתחומים שונים, ולשמוע מספר היבטים על הפרויקטים הגדולים של תחנות הרוח הענקיות שעומדים לקום בסביבתנו. קיבלנו הסברים מקיפים ורהוטים, ושמענו על השלכות שונות שעלולות להיות לפרויקטים האלו על הסביבה הקרובה לנו מבחינה אסטטית, אקולוגית, בריאותית וחברתית. נראה שכדאיותו המסחרית של הפרויקט כולו למעשה מוטלת בספק, ויתכן שיהפוך מהר מאוד לעוד "פיל לבן" בדומה לאתר הסקי שעל הגלבוע. חשוב לי להזכיר שהעמק הזה הוא מקום מיוחד ונדיר המופקד בידינו, ואל לנו לשכוח את  ערכיו ההיסטוריים, האקולוגים והנוסטלגיים. אני מאמינה שעלינו לשמור על המקום הזה כמיטב יכולתנו, כדי שנוכל לחיות בו וליהנות מן המעט שעוד  נותר מיופיו. אסור לנו בשום אופן לתת לאינטרסים כלכליים לעוור אותנו ולגרום לנו לקבל החלטה, שאולי תועיל לנו כלכלית בטווח הקצר, אך בטווח הארוך פגיעתה תהיה קשה במובנים רבים מאוד וכבר לא תהיה ממנה כל דרך חזרה. אין לי כל ספק שהקמת התחנות בשטחים הפתוחים המעטים שעוד נותרו בסביבתנו, תגרור פגיעה קשה בנוף, בטבע ובחי, ובנוסף לכך היא גם עלולה לפגוע במרקם החברתי בישוב ובבריאותם של התושבים כלומר, בכל הדברים העיקריים שבגללם בחרנו לגור פה. אני מודה לאנשי קבוצת "דון קיחוטה דה לה שמאטע" שעמדו על משמרתו של העמק, ואשמח אם אנשי גבע רבים ככל האפשר יצטרפו למאבק בתחנות הרוח של שנות האלפיים, אך בשונה מדון קיחוטה אני מקווה שגם ננצח בו.

לילך רז


מופיע בעלון:
תגובות לדף