משולחן המזכיר - יאיר קארו

משולחן המזכיר

 

לקראת אסיפת תקציב 2018.

חברים המחכים בכיליון עיניים בכל יום חמישי לדף גבע , משל היה "ישראל היום" המחולק בתפזורת בשעות הבוקר המוקדמות, התאכזבו  מהשקט נטול המאמרים בדף האחרון.

ניחומים מצאנו השבוע בכך שחשרת עננים כהה צלחה את השער הצהוב הפתוח לרווחה והמטירה גשם ברכה על הגבעה , שדותיה, ושביליה.

מרתון של ישיבות על הכנת תכנית המשק 2018, תקציב קהילה והשקעותיה 2018 מגיע לסופו ולהכרעה-אישור ציבורי.

תזכורת לכמה נושאים .

1. תכנית המשק ב 2018 – אסיפה שתתקיים ביום ב 8.1.2018 בשעה 20.00 במועדון לחבר.

התקציב מחולק לשני נושאים עקרוניים תקציב המשק העסקי ותקציב הקהילה. תקציב הקהילה עצמו בנוי מהכנסות והוצאות קהילה + תקציב השקעות.

א. תקציב הקהילה – כולל תקציב אישי של החברים בגובה 18 מיליון ₪ ( 45% ) ועוד בקרוב 22 מילון ₪ ( 55% ) יתר הוצאות הקהילה ( חינוך – בריאות – רכב -  חשמל  - מים – מזון ועוד ועוד ) .  

ב. המקור לתקציב הקהילה הוא : הכנסות המועברות מהעסקים (חלוקת רווחים) + שכר עבודה וחלף שכר (פנסיה וביטוח לאומי) + הכנסות פסיביות  ( עליהן כבר דיברנו)

ג.   בחלוקת רווחים נלקח בחשבון הצורך לאפשר למשק העסקי להתפתח ולכן ישנה חלוקת רווחים על פי מפתח שנקבע לכל תאגיד ( חקלאות – קלפ"ץ – בקרה).

ד.  בהכנסות מעבודה אנו רואים השנה ירידה  של  כ – 1 מיליון ₪  (  קרוב לקצה התחתון של ההערכה הראשונית ).

זו ירידה גדולה והפוכה בכיוונה לנדרש – העלאת הכנסות מעבודה.  משק בריא נשען יותר על הכנסות מעבודה ופחות על חלוקת רווחים ( שכן זעזוע בגורם מחלק רווחים גדול, פגיעתו קשה ) .

אנו  ( חדוה ומש"א , דורון  , רענן ואני ) – עוסקים לא מעט בנושאים שונים הקשורים לתחום העבודה הפרנסה והמידע הנלווה אליהם  -  והמזכירות בדרכה לדיון מחודש בכל טווח הנושאים של עבודה – פרנסה ומידע  נלווה.

לאחר דיון המזכירות ככל שתתקבלנה החלטות בעניין ייצא פרסום לציבור.

ה.   כללית שנה טובה בהחלט במשק החקלאי והקלפ"ץ ושנה פחות טובה בבקרה ועדיין היא המעסיק הגדול ומקור התמיכה העיקרי בקהילה.

 התוצאה הכוללת שנת 2017 פחות טובה משנת 2016 בהיבטים הכלכליים שלה ויוצרת צורך מידי וברור לבצע התאמות בהשקעות ובצריכה. לא רק לדבר אלא לבסוף גם לעשות את הנדרש.  

ו.  הושלמו הדיונים בשורה של נושאים – כולל קיצוץ הוצאות קהילה והעלאות מחירים שיוצגו במפורט ובמצגות פשוטות ומאירות עיניים – מבית מדרשו של דורון  -  בדף שבוע הבא ובאסיפה.

רכב -  יוצגו לציבור מספר חלופות לריענון צי הרכב ( אפשרי אסיפה או קלפי ) והעלאת מחיר ק"מ  לחברים ולענפים ( מחייב קלפי ).

כביסה – יוצגו לציבור מספר חלופות להמשך הפרטת הכביסה ( מחייב קלפי) .

 העלאות מחירים : 3%  בחדר האוכל ,  3% בכל-בו למעט פירות וירקות,  5 ₪ תוספת במספרה המקומית, העלאות מחירים במוצרי המחלבה המקומית (החלטות ועדה כלכלית ומזכירות לביצוע) .

מודל חיוב המים  - בשתי חלופות (מחייב קלפי – יחליף מודל קודם שאושר ולא הופעל).

ז.  המשך ביצוע החלטות ארוכות טווח של גבע:  הפקדות פנסיוניות ובטחון סוציאלי, תכנית בניה ושיפוצים 2009,  שנת בית ומסלול צעירים על ההיבטים ארוכי הטווח שלו.  

ח. חוברות עבות כרס של התכנית המלאה (המכילה גם נתונים רגישים משהו)  ניתן יהיה לקבל במזכירות – אצל נעמה.  

2. שינוי – קיבוץ מתחדש – קיבוץ שיתופי.

הסתיימו שלושת המפגשים הציבוריים להצגת המודלים השונים.  בפגישה האחרונה הורגשה עייפות מה בהיקף המשתתפים, ואנו רק בתחילת הדרך.

תהליך בחירת גורם מתמחר בעיצומו ולהערכתי נזמן פגישה ציבורית עם הגורם המתמחר שיבחר במחצית השנייה של ינואר – טרם תחילת מהלך התמחור. 

זאת על מנת שיציג את תפישתו למודל התמחור שלפיו מוצע לפעול, ויתאפשר לחברים להביע עמדתם – קודם ליציאה לדרך. ההנחיה היא לסיים את תהליך התמחור בפרק זמן של כחודשיים.

ככל שאפשר להעריך במהלך אפריל (חג האביב) נגיע לתחילת הדיון הציבורי המלא.  עד אז עבודה מרובה של הכנה.

 3. עמדת הציבור: /בקשה/קריאה:

הצוות המכין סבור מתוך החומרים שצבר – המודלים שהוצגו לציבור כולו – והניסיון של החברה המלווה אותנו בתהליך, שיש להתקדם עם מיפוי הנתונים ולהציגם על בסיס המודל הסקנדינבי,  ולא להתפרס על מודלים אחרים שהוצגו שיזורי, משולב וכולי. 

אם ישנם 10 חברים המבקשים הכרעה בקלפי כנגד עמדת הצוות המכין (להתקדם עם המודל הסקנדינבי בלבד)  בבקשה להגיש לי בכתב ונעביר זאת לאסיפה ולקלפי.

שבת שלום – שבת של שערים צהובים פתוחים אל ענני גשם ממטירי מים,  ואל שמש חמימה שמפציעה בינות לממטרים.

יאיר קארו.

***************************************

הצטרפו למאבק נגד השחיתות השלטונית !

שלום לכולם,

כפי שקראתם בוודאי באתר התנועה הקיבוצית ובניוזלטר התנועתי, התנועה הקיבוצית מצטרפת למאבק נגד השחיתות השלטונית בארץ.

מאז ומתמיד היוו התנועה הקיבוצית וחבריה חלק מרכזי במאבקים ציבוריים בישראל, וגם כעת אנחנו רואים את עצמנו מחויבים למשימה – למחות נגד השחיתות השלטונית הפושה בארצנו.

אין לנו רצון להביא חברים וחברות רבים לתל-אביב, ההפך הוא הנכון, כוחינו בפיזורינו – חשוב לעבות את ההפגנות בצמתים ברחבי הארץ ולהקים הפגנות בעוד ועוד צמתים הסמוכים לקיבוצים מצפון ועד דרום, ממזרח ועד מערב. המחאה איננה מחאת הקיבוצים.

היא מחאת האזרחים, אבל גם אנחנו אזרחים, החיים לרוב בפריפריה וגם אנחנו משלמים את מחיר השחיתות!

התנועה, על-ידי אגף הצעירים והמעורבות בחברה,  תמנה אחראי לכל מקום כזה, שיהיה אמון על הבאת חומרי עזר – כרזות ופלריגים למקום ויסייע בארגון ההפגנה. בנוסף לזה, אנחנו מבקשים מהמפגינים להביא איתם דגלי ישראל ולעמוד איתם בצמתים.

באתר התנועה הקיבוצית יתפרסמו כל מוקדי ההפגנות והאחראיים בשטח, על מנת לסייע בפרסום המקומות. אם אתם יודעים על מקום שאיננו מופיע ברשימה, אנא כתבו ל dover@tkz.co.il

בואו לקחת חלק!

לא ימין לא שמאל ישר.

אגף צעירים ומעורבות בחברה

תנועה קיבוצית

לאתר התנועה: www.kibbutz.co.il

מופיע בעלון:
תגובות לדף