ניתוח הפרעות אינפרא סאונד - קבוצת דון קיחוטה

ניתוח תדירות נמוכה ואינפרא סאונד (רעש בתדר נמוך) בחוות הרוח שירלי – תקציר

Analysis of Low Frequency and Infrasound at the Shirley Wind Farm

סקר מדידה משותף וניתוח של קול בתדירות נמוכה בחוות הרוח שירלי שבמחוז בראון, בוויסקונסין, ארה"ב.

 

"מה שאני לא שומע, לא פוגע"

מטרת הסקר הייתה לבדוק האם הגיע רעש בתדר נמוך, לבתיהן של שלוש משפחות שהתגוררו בסמוך לחוות הרוח שירלי. המשפחות הללו דיווחו על פגיעה בבריאותן מאז שפרוייקט הטורבינות החל לפעול, ושתיים מהן אף נאלצו לעזוב את בתיהן. בני המשפחות דיווחו כי סבלו מתופעות מן הסוג הקשור בתסמונת טורבינות הרוח. בנוסף נגבו חמישים הצהרות מתושבים המתגוררים בקרבת המקום, ובהן מתוארות השפעות שליליות על בריאותם ונטישת בתים הסמוכים לחוות הרוח, שבה השתמשו בשמונה טורבינות מסוג Nordex N100 2.5 MW.

הגרף מראה את רמת הקול בתוך החווה ומחוצה לה. דרגת הדציבלים בצידו השמאלי של הגרף, מראה את רמות התדירות הנמוכה המתקרבות ל- 80. זוהי רמה בשיעור דומה לרעש של שעון מעורר או של מייבש שיער.

המומחים שנבחרו לנתח סקר זה, היו בלתי משוחדים וללא אינטרסים בנושא והם הגיעו למסקנה, שנאספו מספיק ראיות לכך שרעש בתדר נמוך מהווה בעיה חמורה והוא עלול להשפיע על עתיד התעשייה. לטענתם, יש להתייחס בכובד ראש לידע שנצבר על רמות הרעש בתדר הנמוך, המופק על ידי טורבינות הרוח, והפליטה האקוסטית נקבעה על ידיהם כמאפיין עיקרי של הטורבינות האלו. הטענה שהציגו מומחים מטעם תעשיות הטורבינות, שהרעש בתדר הנמוך שהן מפיקות, אינו חזק מספיק בכדי לעבור את סף השמיעה שלנו, הופרכה. ראשית, תעשיית הרוח הכחישה שהטורבינות מפיקות רעש מסוג זה. שנית, המחקר על חוות שירלי מחזק ומאשר את הטענה הנגדית. שלישית, מידת הרעש בתדר הנמוך שמפיקות תחנות ענק דוגמת אלו שבחוות שירלי, היא המפתח למניעת פגיעה משמעותית בבריאות. אי לכך, יש להמשיך ולחקור את הנושא כחלק מתכנון הפרויקטים, ובמידת הצורך להקים טורבינות קטנות יותר, שהשפעתן פחות מזיקה. רביעית, מן המחקרים שנעשו עד כה ברחבי העולם, עולה שאנשים עזבו את בתיהם משום שנחשפו לרמות משמעותיות של רעש בתדר נמוך, שהפיקו טורבינות רוח בסביבתם מגוריהם.

תרגום וסיכום המאמר- לילך רז

הביאו לדף – 'קבוצת דון קיחוטה דה לה שמאטע'

 האבלק היום. צילום איתי לב


מופיע בעלון:
תגובות לדף