ועדת תרבות - לילך רז

תרבות בגבע

ברכה לארבע הבנות שארגנו את מסיבת חג העלייה:

בנות יקרות ויפות שכמותכן!

קיבלתן עליכן את הכנת המופע לחג והצלחתן לרתום אליכן את כל הקיבוץ מגדול ועד קטן, מי על הבמה, מי מאחורי הקלעים, מי בהובלות, מי בבישול, מי בעריכה, מי בניקיון, מי בקישוט ומי בקהל. זמן רב שלא חווינו חוויה כל כך טובה ושמחה על גבעתנו הקטנה. ואתן ניהלתן הכול בחן, ברוח טובה ובאורך רוח מעורר השתאות, אין בכך מן המובן מאליו כלל וכלל. אני מאמינה שאני אומרת בשם כל אנשי המקום ואורחיו, שכל אחת מכן היא פשוט מתנה גדולה ונהדרת ואשרינו שזכינו בכן.

תודה לכן מכל הלב- איריס, אופל, יולי וזיו.

תודה גם לבני משפחותיכן ובמיוחד לבר הקטנה, על שתמכו בכן בכל כך הרבה אהבה ורצון טוב, ובכך אפשרו לכן להקדיש את כל כולכן להצלחת הערב. תבורכו כולכם, ונתברך כולנו.

בהזדמנות זו, אני גם מודה לכל מי שלקח חלק בכל הקשור בחג, הרשימה היא ארוכה ביותר ולכן ראו בכך תודה אישית.

ובנימה אחרת, עדיין מהדהדת בנו שמחת החג, אך כל מי שנכח בבית הקברות, לא יכול היה שלא להתרגש עד דמעות מן הטקס היפה והנוגע ללב שערכה רותי לב ק. הפעם הוקדש הטקס לארבעה בני ובנות הגבעה הקבורים בה- יוסיק רז, בנצי רון, זיווה אלוני, ותמר ידין. את כולם הכרתי והוקרתי, יוסיק היה לי דוד אהוב, בנצי היה שכן ותיק ואב לבת כיתתי, ולמזלי הטוב זכיתי להיות שפן הניסיונות של זיוה'לה כשלמדה להיות מורה לגיטרה. יוסיק זכה לחיים ארוכים וטובים שלא כמו השלושה האחרים, שמתו הרבה יותר מדי מוקדם ובנסיבות קשות וכואבות ביותר. עם זאת, מותה של תמר היה עבורי מפגש ראשון וקשה עם המוות, ואני סבורה שהיה לחוויה מכוננת בחיי הקבוצה. חלפו שלושים ושש שנים מאז, רבים פה הצעירים שנולדו לאחר מכן, או שהיו קטנים מכדי לזכור, אבל כל מי שהיה בוגר דיו, לא יישכח את התאונה המחרידה הזו שאירעה פחות מחודשיים לפני חג השישים לגבע. תמר עוד הספיקה לאייר מפיות משעשעות לחג, והן ליוו אותנו שנים רבות בחדר האוכל. דומני שכל אדם בר דעת שחי אז בגבע, זוכר בדיוק היכן היה ומה עשה כששמע את הבשורה המרה, ואת הדומייה הכבדה שירדה על הגבעה ההמומה. אדמתה של הגבעה הקטנה הזאת זרועה סיפורים מצחיקים, שמחים ועצובים והם עושים אותה למה שהיא עבורי. האנשים היקרים האלו השאירו פה את חותמם, והם חסרים לי מאוד גם היום. כמה יפה וראוי שרותי הקטנה משקיעה כל כך הרבה מחשבה ותשומת לב בטקס החשוב הזה.

לילך רז.


********************


לכבוד שבעים שנה למדינה הזמינה הקונסוליה הישראלית שבסין את גיא רז להציג בעיר גואנגזו, תערוכה בנושא הקיבוץ. כל מי שנמצא בסביבה מוזמן לבקר.

מופיע בעלון:
תגובות לדף