ממש"א - חדווה שקד

 

איוש תפקידים

1.    נציגי ציבור בהנהלת חקלאות- בימים אלה הסתיימה הקדנציה של 2 חברי הנהלת חקלאות- אבשי בן-יהודה ומוקי ידין כנציגי ציבור. נפתח תהליך לאיוש התפקיד. מדובר על כ- 6-8 ישיבות קבועות בשנה, בשעות העבודה לתקופה של 3 שנים. הבחירה בהנהלה הכלכלית.

מוזמנים להגיש את מועמדותכם.

2.    נציג ציבור בועד מכון קילוף ופיצוח שקדים- בימים אלה מסתיימת גם הקדנציה של מיקי רובינשטיין, כנציג ציבור בועד מכון השקדים. נפתח תהליך לאיוש התפקיד. מדובר על כ- 6-8 ישיבות קבועות בשנה, בשעות העבודה לתקופה של 3 שנים. הבחירה בהנהלה הכלכלית. מוזמנים להגיש את מועמדותכם.

3.    נציג ציבור בהנהלה כלכלית- דן פלג, מסיים בימים אלה תפקידו כנציג ציבור בהנהלה הכלכלית. נפתח תהליך לאיוש התפקיד. מדובר על כ- 6-8 ישיבות קבועות בשנה, בשעות העבודה, לתקופה של 3 שנים. הבחירה בקלפי גבע. מוזמנים להגיש את מועמדותכם.

לגבי כל התפקידים הנ"ל- חברי הנהלות השונות נחשפים למידע מעניין ומקצועי אודות העשייה בענפי החקלאות והמשק כאן בגבע, ושותפים בדיונים, בתהליכים שקורים ובקבלת החלטות. כל מי שרוצה להיות שותף/ה ושיודע/ת לשאול שאלות- מוזמן/ת. גם נשים יותר ממוזמנות! 

המעוניינים להגיש מועמדות לתפקידים אלו, מוזמנים לפנות אליי במשאבי-אנוש.

מתחדשים- השבוע התחדשנו, ותודה לענף הבנין, בתיבת דואר חדשה בכניסה למשרד מש"א. התיבה החדשה גדולה וסגורה יותר ונועדה לתת מענה בעיקר בעקבות בקשתנו מעובדי החוץ להעביר את התלושים ישירות אלינו.

הטרדות מיניות בעבודה-

בעקבות הפרסומים בתקשורת בתקופה האחרונה על הטרדות מיניות בעבודה, נפגשתי עם אמירה ידין, הממונה למניעת הטרדות מיניות מטעם גבע. אנו רואות חשיבות רבה בעיסוק בנושא ובהסברתו הן לציבור החברים והן בענפים, כדי לנסות להימנע מהמצבים האלה מראש. מקרים נקודתיים מובאים לטיפולה של אמירה בדיסקרטיות מוחלטת ובמקרה הצורך לטיפול מול הגורמים הרלוונטיים. סוכם כי אמירה תהווה כתובת גם עבור העובדים השכירים בגבע. מספר הטלפון של אמירה- 054-6633183.  ונקווה שלא נזדקק.

מצורפת כאן כתבה שהתפרסמה בשבוע שעבר בynet 12.11.17.

 

קריירה בהטרדה: המעשים שנחשבים כהטרדה מינית בעבודה  צחי שדה

חשיפת איברים מוצנעים, נשיקה בכפייה, הצעות בעל אופי מיני או סתם אמירה לא לעניין. הפרסומים האחרונים מראים כי מקום העבודה יכול להיות כר פורה להטרדות מיניות מכל הסוגים. כך תדעו כיצד מוגדרת הטרדה שכזאת ומהם ההבדלים בין מנהל מטריד לסתם עמית לעבודה שזרק הערה שוביניסטית.

בשבועות האחרונים נחשפות עוד ועוד תלונות על הטרדה מינית בארץ ובעולם. שלא במפתיע, רבות מההטרדות האלה מבוצעות במסגרת היחסים בין עובדים לבין מנהלים אך גם בין עמיתים לעבודה. בדקנו עם עו"ד דגנית לפידור-זינגר, מומחית בליווי חברות במניעת הטרדה מינית, כיצד בעצם מגדיר החוק הטרדה מינית במקום העבודה, מהם ההבדלים בין מנהלים ועמיתים ומה פסקו בתי הדין לעבודה בנושא בשנה האחרונה.

המעשים שנחשבים בגדר הטרדה מינית במקום העבודה - והעונשים בתחום

סחיטה באיומים על רקע מיני - לדוגמה איום של מנהל כלפי עובדת לפיו "אם לא תקיים איתו יחסי מין היא תפוטר". העונש בדין הפלילי בגין סחיטה באיומים - עד שבע שנות מאסר.

מעשים מגונים - כאשר מנהל או עובד אחר נוגע בעובד/ת ללא רשותו/ה לצורך גירוי או סיפוק מיני או חושף איברים מוצנעים בפני עובד/ת ללא הסכמתו/ה. למשל נשיקה בכפייה. העונש בגין מעשה כזה תלוי בנסיבות. יהיו מקרים שניתן לפסוק עד שנת מאסר וישנם מקרים שאפשר לפסוק עד שבע שנות מאסר.

 התייחסות מבזה או משפילה ביחס למינו, למיניותו, או לנטייתו המינית של אדם - במקרה זה מספיקה התייחסות אחת והמוטרדת לא צריכה להראות למטריד שההתייחסות מפריעה לה. עם זאת, בית הדין לעבודה קבע שלא כל אמירה שוביניסטית ובלתי ראויה מהווה הטרדה מינית. לדוגמה, כאשר מנהל שאל את העובדת: "איך לבחורה צעירה כמוך קר" כאשר השאלה סבבה סביב הדלקת המזגן, נפסק שהאמירה בלתי הולמת אך לא מהווה הטרדה מינית".

הצעות חוזרות בעלות אופי מיני כאשר המוטרדת הראתה שאינה מעוניינת בהצעות - בשל דרישת החזרה, צריך שתהיינה שתי הצעות ומעלה בעלות אופי מיני. למשל מספר הצעות למגע מיני למרות סירובה של העובדת להצעות. הסירוב יכול להיות באמירה או בהתנהגות. לדוגמה: התייחסות חוזרת ונשנית לגודל החזה של העובדת, למרות שהיא הראתה שאינה מעוניינת בהתייחסות זו. העונש יכול להגיע לעד שנתיים מאסר.

כאן יש להבדיל בין מנהל לבין עמית לעבודה: "במקרים של הצעות או התייחסויות חוזרות על רקע מיני קיים הבדל בין עמית לעבודה לבין מנהל. כאשר מדובר בעמית לעבודה - אין מדובר בהטרדה מינית עד שהעמיתה לא מסרבת להצעות או להתייחסויות".

לדבריה, "כאשר מנהל ישיר או עקיף מטריד מינית עובדת שלו, ההנחה היא שהעובדת לא תתנגד או תירתע להביע אי הסכמה. נקודת המוצא היא שהמנהל מנצל את הכוח שלו ולכן העובדת לא צריכה להראות למנהל שהיא לא מעוניינת בהצעות. במקרה של תלונה כאמור, המנהל צריך להוכיח שהוא לא הטריד מינית ושככל שהוא אכן הציע הצעות חוזרות על רקע מיני - העובדת הסכימה להצעות באמת ולא מתוך חוסר ברירה". 

 "בית הדין לעבודה בוחן האם ההסכמה היא אמיתית ושהיא לא נובעת מאילוץ. כלומר, אם העובדת יודעת שהדרך היחידה להתקדם בעבודה היא על ידי קיום יחסי מין עם המנהל שלה - לא יראו את ההסכמה שלה כהסכמה אמיתית, גם אם היא זו שיזמה את המעשים המיניים".

גם הפצת סרטון בוואטסאפ יכולה להחשב כהטרדה מינית.

משנת 2014, גם פרסום  תצלום, סרט או הקלטה של אדם, המתמקד במיניותו, בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום, נחשב כהטרדה מינית. למשל הפצת סרטון בווטסאפ של אדם בתמונת עירום ללא הסכמתו או של הדבקת פנים של אדם לתמונת עירום שנלקחה מהרשת.

העונש על פרסום שכזה הוא עד שנתיים מאסר. יש לשים לב שהעבירה היא בעצם הפרסום. כלומר, גם אם מי שמפרסם הוא לא מי שצילם, אלא קיבל את התמונה או הסרט ופרסם אותו - הוא מבצע את העבירה הפלילית

עבירה נוספת אשר אינה נחשבת כהטרדה מינית בפני עצמה אך יכולה לנבוע מהטרדה היא התנכלות. לפידור זינגר מסבירה: "התנכלות יכולה להיות כלפי המתלוננת או כלפי מי שמסייע למתלוננת. למשל פיטורי עובד בגלל שהוא מלווה את המתלוננת ועוזר לה להגיש תלונה על הטרדה מינית". העונש בגין התנכלות הוא עד שלוש שנות מאסר.

לא רק נשים: גבר שהתלונן על הטרדה מינית מצד המנהלת שלו

יש לציין כי רוב ההטרדות המיניות מתרחשות כלפי עובדות, אך ישנם גם מקרים בהם המוטרד הוא דווקא הגבר. לפני פחות משנה עסק בית הדין לעבודה במקרה של תלונת עובד כלפי המנהלת שלו. לפי פסק הדין, בין השניים קוימו יחסי מין פעם או פעמיים בהסכמה כשנה לפני ההתרחשות שהובילה לתלונה על הטרדה מינית. באותה עת המנהלת בחברה לא היתה ממונה על העובד, אך נשאה תפקיד בכיר בהרבה משלו בחברהלאחר שהמנהלת הפכה להיות הממונה הישירה של העובד הוא התלונן בפני האחראית למניעת הטרדה מינית על שני אירועים בהם יזמה המנהלת מגע פיזי של חיכוך החזה שלה בגופו.

בית הדין לעבודה פסק כי בהתחשב בעובדה שלעובד ולמנהלת היה קשר מיני קודם, בגלל טיב המגע הנטען והיקפו המצומצם ביותר, בהתחשב בגילם הדומה של הצדדים, ובכך שהמגע האמור פסק מרגע שהעובד הבהיר שהוא לא מעוניין בו, ניתן לייחס את המגע לרף הנמוך ביותר של הטרדה מינית והמנהלת חוייבה לשלם לעובד 4,000 שקל בגין המגע הפיזי ובגין מיילים ששלחה אליו לאחר שהמגע הפיזי פסק

לעומת זאת, בית הדין קבע כי החברה התנכלה לעובד ופעלה בניגוד להמלצת האחראית למניעת הטרדה מינית וזאת מטעמים לא ענייניים. החברה בחרה להרחיק תחילה את העובד והעבירה אותו לעבודה בתנאים פחות טובים מבלי שנערך לו שימוע. לאחר מכן פעלה החברה ל"התפטרותו מרצון" של העובד, כך שבמבחן התוצאה העסקת העובד הסתיימה זמן קצר ביותר לאחר שהתלונן. החברה חוייבה לשלם לעובד סך של 45,000 שקל בגין הפרת חובותיה מכוח החוק למניעת הטרדה מינית וחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

 מקרה נוסף אשר נידון בבית המשפט עסק בעובד אשר סיפר לעובדת בדיחות בוטות, רכס את רוכסנו בסמוך לעובדת באופן שהפריע לה וניהל עמה שיחות שלא במקומן בעניין יחסיה האישיים. העובדת העירה על כך לעובד, אך הוא התעלם מבקשותיה ולא הפסיק את התנהלותו.

בית הדין לעבודה קבע שהתנהגות העובד גרמה ליצירת אווירה עויינת ומטרידה שהיא בגדר הטרדה מינית על פי חוק וחייב את הנתבע ואת המעסיק, שלא ערך בירור בתלונה, לפצות את העובדת בסך של 15,000 שקל.

 לפידור זינגר מסבירה באילו דרכים ניתן לפעול כאשר חווים הטרדה מינית:  

הגשת תלונה במקום העבודה - התלונה תוגש לאחראית למניעת הטרדה מינית, אשר אמורה לברר את התלונה ולהגיש המלצותיה למעסיק. המעסיק יכול להחליט באיזו פעולות לנקוט כנגד המטריד, אם ייקבע שהטריד.

הגשת תביעה אזרחית - בית הדין לעבודה יכול לפסוק פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום של עד 120,000 שקל.

תלונה במשטרה - אם המשטרה מחליטה להעמיד את הנאשם לדין ובית המשפט פסק שהוא הטריד את העובדת, העונשים הם לפי הדין הפלילי בהתאם לעבירה

 לפידור-זינגר מציעה כיצד המעסיקים צריכים לפעול נגד התופעה הפסולה: "אמנם המעסיק לא יכול לשמור על הפה והידיים של העובדים שלו. אולם חשיפה של העובדים להוראות החוק וביצוע הדרכות במקום העבודה מעלה את המודעות הן של העובדים והן של המנהלים, כיצד לפעול באופן שמקיים סביבת עבודה נקייה מהטרדות ובמקרה של תלונה על הטרדה מינית - כיצד לטפל בה". 

שבת שלום, חדוה

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף