מרכז משק - רענן פרנס


תמונה מספר 96

לחברים חג עליה שמח

חג המשק ה 96 הנושק ל 100 שנות התיישבות בעמק חל בתקופה המאתגרת אותנו הן כחברה קולקטיבית בעלת ערבות הדדית רחבה והן כאינדיבידואלים השואפים למימוש עצמי. בהתמודדויות המשותפות כממלאי תפקידים ציבוריים, אנו מחויבים להמשיך ולפתח את מקורות המשק להשיא את אמצעי היצור העומדים לרשותנו, לחדש וליעל את הפעילויות ולהתאימן למציאות המשתנה.

בשנים האחרונות מתחוללים השינויים בקצב מהיר תוך פרקי זמן קצרים. אחריותנו היא להוביל ולבחור בדרך שהבאים אחרינו יוכלו להמשיך במשימה האין סופית ולשנים רבות. בדרך שאנו הולכים בה בשנים האחרונות אנו מיישמים את מנגנון התאגוד והפרדת משק קהילה, בניית הנהלות מקצועיות לכל תאגיד והנחלת דפוסי עבודה ומערכת קבלת החלטות סדורה.

בהתמודדות עם אתגר החוב הגענו עם הבנק להסכמות ארוכות כך שמצד אחד נוכל להמשיך לפתח את המשק היצרני ומאידך נוכל לשמר את רמת החיים לה הורגלנו.

בנוסף, עלינו להתמודד גם עם מציאות פוליטית משתנה כשהממשלה ואגפיה השונים משנה את כללי המשחק ובאופן אגרסיבי פוגעת בתחומים מרכזיים: המים  וכל ענפי החקלאות, הקרקעות ואמצעי ייצור אחרים המחייבים אותנו להתאמות ודרכי פעולה שונות ואחרות.

בנושא הקרקעות אנו פועלים למימוש "חלופת האגודה" תוך תקווה שהחלופה תאפשר לבנינו לשוב ולחיות על הגבעה שלנו . על מנת לשמור על איתנות כלכלית אנו ממשיכים לקיים ולפתח משק חקלאי מגוון, ופועלים לפיתוח מקורות הכנסה נוספים.

בבקרה פוסעים לעבר פיתוח השוק העולמי למעבר לים: הקמת חברות בנות בספרד, ארה"ב, אוסטרליה, דרום אפריקה ועוד היד נטויה. נתיב זה מצריך הערכות, תמיכה ועזרה ממערכות היצור והתפעול כדי שקצב ההתקדמות יהיה מותאם.

לשאלת אופי אורחות החיים אליה אנו נדרשים בשנים האחרונות, תהיה השפעה מהותית על המשך חיינו כחברה ועל יכולת שימור חוסננו הכלכלי. איני יודע מה יהיו ההסכמות שיתגבשו בעתיד, אם בכלל. אני מאמין שהמסלול המוביל להמשכיות, לצמיחה ובעיקר לחזרה של בנינו עובר במקומות המעבירים את אחריות הפרנסה לפרט כחלק מהמימוש העצמי ולא של הקולקטיב ו/או ממלא התפקיד. שילוב אחריות אישית לפרנסה עם שימור רמת ערבות הדדית גבוהה  יאפשר המשך חיים חברתיים בריאים יותר, הוגנים יותר , מותאמים יותר לעת הזו על אתגריה המורכבים.

ואסיים בציטוט מעליסה בארץ הפלאות:

 

התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עלי ללכת מכאן? " שאלה אליס

"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע." - אמר החתול

"לא אכפת לי כל כך לאן. - " אמרה אליס

אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי." אמר החתול.

"-בתנאי שאגיע לאנשהו" הוסיפה אליס כהסבר.

 

חג שמח,  רענן פרנס.

 

מופיע בעלון:
תגובות לדף