ספרים חדשים בספריה - ספטמבר-אורטובר 2017

ספרים חדשים בספרייה ספט'- אוק' 2017

ספרות עברית

 

תשאלי - אייני לאה


הספר הזה, "תשאלי" מאת לאה איני, מתחיל במכונת כביסה מקולקלת. בגלל המכונה המקולקלת שולחת הגיבורה, ביולוגית במקצועה וחוקרת במעבדה, את בגדיה ובגדי משפחתה (יש לה בעל וילדה) למכבסה. היא מקבלת חזרה כביסה מקופלת, נקייה וריחנית, אבל בין הבגדים מסתתרת שמלה בצבע חרדל שלא שייכת לה. היא נחרדת. היא לא מבינה מה עושה הסמרטוט הזה בערימה שלה. היא הולכת למכבסה להתלונן, אבל הבעלים של המכבסה, שעל ראשו "כיפה גחמנית", לא משתף פעולה עם ההתרגשות שלה. כאן מתחילה הידרדרות העולם על ראשה. הזולת מתקיף אותה מכל כיוון, והזולת הוא הכל. הזולת הוא כמו במשחק ילדים. הוא ארץ, עיר, חי, צומח, דומם, ילד, ילדה, גבר, אשה, מקצוע. אישיותכל דבר מסביבה הוא תוקפ

חידת הכפולים - זרחי נורית

 

החוט התמטי שמקשר בין חמשת המסות שכלולות בספר, הוא העיסוק של זרחי בספירה האישית בספרות – האישי, הביוגרפי, מה שבדרך כלל מטואטא מתחום הנשגב, כשולי ולא חשוב, נהפך אצל זרחי למפתח שניתן לגשת איתו גם

לחידות ה"גדולות" של הספרות. כך סימון וייל שבפארה את הסבל האנושי, הצליחה להחמיץ את השואה, מתחברת לזיכרון השואה האישי של זרחי. קתרין מיינספילד המופתית מתוארת רק בסוף חייה, בשחרור או באשליית השחרור,

 וזה נותר פתוח, מעול העולם הזה. מסה על שייקספיר

מעניקה לספר את שמו: "חידת הכפולים" – זרחי עוסקת

בכפילות מגדרית בקומדיות שייקספיריות. המסה החותמת את הספר – "באחד מזמני הזמנים" מזמינה את הקורא אל נבכי האישי, הפרטי וחסר המילים שבתוך הספרות – אל הקשר שבין הסופר/ת לכלבם/ן. אולי הקשר המסקרן מכולם.

תימהון - אפלפלד אהרון

תזכירי לי מי את - חוטר נטע

על הדבש ועל העוקץ – נעמי שמר סיפור חיים - זעירא מוטי

עקוב אחר שינויים - קשוע סייד

 

גבר שעזב את ירושלים הבוערת עם אשתו וילדיו והיגר לאמריקה, מקבל - אחרי שנים של ניתוק מוחלט מהוריו ומאחיו - הודעה מאביו: "אני בבית חולים". הוא עולה על מטוס כדי ללוות אותו במחלתו ומתעמת עם עברו וגם עם חייו בהווה, בצלן של שתי פרידות טראומתיות: זאת שכבר אירעה, הפרידה הכפויה מטירה שבה נולד וגדל; וזאת שצפויה, הפרידה האחרונה מאביו

מדוע נידו אותו בני משפחתו? ומדוע גם בארצות הברית הוא נאלץ לחיות בבדידות מוחלטת, מורחק על ידי אשתו מביתם המשותף? ואיך כל זה קשור לכך שלפני שנים רבות כתב סיפור קצר על נערה בשם פלסטין? חשבון הנפש שהוא עורך ליד מיטת אביו בבית החולים, בעברית ובערבית, יהיה מסע מכאיב וגם מתעתע – שכן הגבר הזה הוא סופר המתפרנס מכתיבת ספרי זיכרונות של אחרים, ובכתיבתו לעולם אין לדעת מה אמיתי ומה כוזב, אילו זיכרונות שלו ואילו של אחרים.

עקוב אחר שינויים, ספר הפרוזה הרביעי של הסופר, התסריטאי והעיתונאי סייד קשוע (ערבים רוקדים, ויהי בוקר וגוף שני יחיד), הוא ספרו האישי והמורכב ביותר עד כה. זהו רומן בדיוני העושה שימוש מתוחכם בפרטים מהביוגרפיה המוכרת של מחברו, מהיוצרים האהובים בתרבות הישראלית (סדרות הטלוויזיה עבודה ערבית והתסריטאי), כלומר רומן המזמין אותנו לקרוא אותו כ"וידוי" - אבל בה בעת מסכל ללא הרף את אמינותו ודורש להיקרא כסיפור שלא התרחש מעולם. מעבר לכל אלה, עקוב אחר שינויים הוא יצירה החוקרת את הסיפורים שהישראלים מספרים לעצמם על חייהם, את מה שהם בוחרים לזכור ואת מה שהם מעדיפים לשכוח, את הגבולות המטושטשים בין זיכרונות אישיים ללאומיים, ובעיקר יצירה המפנה לקוראיה ולקוראותיה את השאלה האינטימית: מהו הזיכרון הראשון שלכם?

הסטטוס היהודי - רהב- מאיר סיון

מפלצת הזיכרון - שריד ישי

יומן ספרותי: מבחר רשימות עיתונות 1941-1928 -  גולדברג לאה

ספרות מתורגמת

 שיר ענוג  - סלימני לילה

 

הנובלה – פנינה ספרותית נדירה – היא מעין סיפור מתח פסיכולוגי. היא מתחילה בשיא הזוועה שכל הורה יכוללהעלות בביעותים הכי איומים שלו: אומנת רצחה את שני הילדים שבהם טיפלה, וניסתה להתאבד. התינוק מת מיד. הילדה הקטנה נאבקה על חייה, אבל מותה נקבע כעבור זמן מה, בבית החולים. האומנת עצמה "לא ידעה למות. את המוות היא ידעה רק לתת".

מכאן ואילך משרטטת סלימאני את השתלשלות המעשה. את מה שקדם לסוף המחריד. הסיבות. הגורמים. הדחפים. היא בוחנת את הייאוש. היא מספרת איך הוא מתפתח. ממה הוא נובע. מה קורה כשאין שום תקווה. היא מביאה בפנינו את קולותיהן של דמויות שונות, ועושה זאת בכישרון יוצא דופן. אנחנו מתוודעים לאנשים שהקיפו את האומנת. בעלה. בתה. בעל הדירה שלה. בקווים מעטים אבל רבי עוצמה משורטטים המצבים והדמויות, עד שקשה להאמין שכל זה נעשה לאורך 123 עמודים בלבד. כל כך הרבה נודע לנו מרמזים, מהערות אגב, מנגיעות קלות. (הנה למשל, הרקע לחייה של לואיז נודע מהערת אגב: איש מעולם לא בישל למענה. אפילו בילדותה נאלצה לאכול שיירים של מרק, גם כאלה שמצאה בהם עצם מכורסמת. פרט שמצטרף לפרט אחר, המגיע הרבה אחרי כן, ומבהיר את זרמי העומק החשאיים במעמקי אישיותה של לואיז

מאישה לשועלה - גרנט דיויד

ספינת הכלות - מויס ג'וג'ו

צל ההר - גרגורי דיויד-רוברטס

השוד - סילבה דניאל

הצל של אמי - סקוט ניקולה

 

הצל של אמי הוא סיפורה הנוגע ללב והמסתורי של ילדה שאבדה, סודה של אם וקיץ מושלם אחד שעיצב את גורלה של אישה אחת.

השנה היא 1958. אליזבת נשלחת מביתה שבפרוורים להרטלנד האוס, בית חוף מקסים במחוז סאסקס שבאנגליה, כדי לחסוך ממנה את ימיה האחרונים של אמהּ הגוססת. במרוצת הקיץ האידילי ושטוף השמש בסביבה הנהדרת אליזבת מכירה חברים חדשים ומוכנה להתאהב, אך אין מי שיזהיר אותה שחלומות עלולים להיות מסוכנים.

כעבור כמה עשורים, אדי, בתה הבכורה של אליזבת, המומה כשזרה בשם פיבי מתדפקת על דלתה ומבשרת לה כי יש להן אם משותפת. אדי, המתקשה להאמין, פונה אל אביה, וכך נודע לה שכל מה שחשבה שהיא יודעת על אמה, שנפטרה לא מזמן, בשקר יסודו. שתי האחיות יוצאות למסע מרגש בזמן שבמהלכו ייחשפו לנשים שוברות מוסכמות, לאבות שתלטנים, לרכילות ולשערוריות, ויגלו את האמת המדהימה על אודותיה של אמא שלהן.

ניקולה סקוט נולדה בגרמניה, למדה ספרות אנגלית ואמריקאית ועבדה במשך למעלה מעשור כעורכת ספרותית בניו יורק ובלונדון. כיום היא מתגוררת עם בעלה ושני בניהם בפרנקפורט. הצל של אמי הוא ספר הביכורים שלה.

פרשת קולומבוס - ברי סקוט

הנשף - הופ אנה

חיי השדונים - ברברי מוריאל

הצוואה - קריסטין אשלי

מה שאליס שכחה - מוריאנטי ליאן


מכה קטנה בראש – ועשר שנים הלכו לאיבוד

כשאליס מתעוררת על רצפת חדר הכושר היא בטוחה לגמרי שהיא בת 29, מאוהבת בבעלה עד הגג, ובהיריון עם ילדה הראשון. הדבר היחיד שלא ברור לה זה מה היא עושה בחדר כושר. היא הרי שונאת להתעמל! אבל בבית החולים שאליו היא מגיעה עקב זעזוע מוח מנפילה, צפויים לה גילויים מפתיעים עוד הרבה יותר: היא כבר בת 39! יש לה שלושה ילדים! אחותה בקושי מדברת איתה, והיא בהליכי גירושין מבעלה.

אליס מתפעלת מהגרסה החדשה שלה – רזה, מטופחת ולבושה בגדי מעצבים, אבל לא מבינה מה קרה. איך יכול להיות שהיא, הבחורה המפוזרת והנינוחה, הפכה לאחת האימהות המתוקתקות שתמיד ליגלגה להן? ואיך יכולות עשר שנים להימחק מהזיכרון לגמרי?

אליס חוזרת הביתה ומתחילה לשחזר את העשור האבוד. כשזיכרונה חוזר טיפין־טיפין היא מגלה ששִכחה יכולה להיות גם הזדמנות להתחלה חדשה. 

ליאן מוריארטי היא סופרת אוסטרלית 

הנוסעים - הנוסעים

הנתיב: חיים טובים כאן ועכשיו -  פיואיט מייקל / גרוס-לו כריסטין

מופיע בעלון:
תגובות לדף