שנת תשעז במטעים - אבשי

שנת תשע''ז במטעים

כמו כל שנה הזמן אינו מתאים לסיכומים כי במטע העיקרי (שקדים) עוד אין לנו תוצאות סופיות אבל פטור בלי כלום אי אפשר אז נצא לדרך.


בשקדים שנת תשע''ז התאפיינה במספיק מנות קור בחורף ומזג אויר נאה בזמן הפריחה. הכנסנו למטעים כ-700 כוורות להאבקה והשנה חידוש הכנסנו לכל המטעים גם מאות כוורות של דבורי במבוס שמתחילות ומסיימות להפרות גם בתנאי מזג אויר יותר קשים וע''י כך הרווחנו כל יום הרבה שעות הפריה מה שמסתכם בסוף בהרבה שקדים. מבחינת טיפול במחלות ומזיקים והשקיה הייתה שנה רגילה והנה הגענו לניעור שזאת תמיד עונת השיא בפעילות. ניערנו עם שלושה צוותי ניעור במקביל רוב הזמן. שני צוותים שלנו וצוות אחד חיצוני של קבוצת רגבים (פנימייה דתית מטירת צבי). הניעור הסתכם בכ-20 ימי ניעור אינטנסיביים מזריחת החמה ועד שקיעתה. את הפרי הירוק הבאנו ליבוש בגבע אצל ליאורה ואלון כהן ורובו כבר התייבש נאסף וקולפ''ץ. חלקו עדיין ממתין בערימות לשלב הקילפו''ץ ולכן אין לנו תוצאות סופיות. אחרי הניעור נכנסנו ללקט בעזרת חברים מאום אל גנם. בלי שיש לי תוצאות סופיות אני נוטה להעריך שהתוצאה הסופית היא טובה ודומה מאד לשנה שעברה. מכיוון שגם המחירים דומים לשנה שעברה יש להניח שהשורה התחתונה תהיה דומה מאד לשנה שעברה כשני מיליון ש''ח ומעלה. כשאנחנו מביטים קדימה ומנסים לעשות תוכניות לשנים קדימה על הפרק שני דברים עיקריים 1. האם להיכנס לנטיעה של מטע חדש ואיפה או להתחיל להחליף מטעים ותיקים בהדרגה וכמובן יש כאן שיקולים לכאן ולכאן. 2. האם לקנות ציוד איסוף חדש וליבש את הפרי בעצמנו דבר שלדעתנו יחסוך לנו לאורך זמן סכומי כסף ניכרים או להמשיך ליבש אצל אלון כהן פעילות שעולה לנו מאות אלפי שקלים כל שנה

בזיתים. יש לנו שני מטעי זיתים מבוגרים בשטח של כ-120 דונם ומטע צעיר בן שנה בשטח של שלושים דונם. השנה שהסתיימה הייתה בינונית מבחינת כמויות שמן ומחיר. השנה שלפנינו תהיה עתירה בשמן וגם המחירים השתפרו קצת ואנחנו מסתכלים קדימה באופטימיות. לקראת השנה הבאה עלינו לטובה אנחנו שוקלים לטעת מטע זיתים נוסף בואדי לאחר שמטע התמרים שהיה בו נעקר ברובו ואנחנו מתכוונים להחזיר עטרה ליושנה ולהחזיר לשם מטע זיתים והפעם זיתי שמן.

בפרדס. הפרדס נמצא ליד בית הקברות בשטח של 25 דונם . זהו פרדס צעיר יחסית מהזן אור הטעים שמושך אליו בעונת ההבשלה מבקרים ביום ובלילה. היבול השנה בינוני והמחירים נמוכים ככה שעתיד הפרדס לוט בערפל.


בנימה מהורהרת זאת ועם הרבה אופטימיות לגבי כלל המטעים אסיים להפעם

בתקווה ואיחולי שנה טובה מתוקה ופוריה לכל יושבי הגבעה ועם ישראל.

בשם צוות המטעים, אבשי


מופיע בעלון:
תגובות לדף