בעקבות הדיון באסיפה בנושא בקרה - מיכה קארו

בעקבות הדיון בנושא בקרה.

‏02/09/2017

     נעדרתי מהאסיפה, אך צפיתי בערוץ המקומי יומיים אח"כ.

ברצוני להגיב למספר דעות ועובדות לכאורה שנאמרו באסיפה :

נאמר באסיפה בצורה מרומזת ושאינה מרומזת שמנהל בקרה אמנם נכנס כחסר ניסיון לתפקיד, אך עושה מאמצים לשיפור המצב ואין לשכוח שקיבל "ירושה לא פשוטה" ירושה שמשמעותה, מצבה הרעוע של בקרה לאורך לא מעט שנים כפי שנטען.

בהנחה שכל זאת נכון, נשאלות מספר שאלות:

א. נאמר ליפתח באסיפה  בעת  הגשת מועמדותו, שירכוש ניסיון לפחות שנה בשיווק וכיו"ב.

ב. אותם טוענים למצבה הרעוע של בקרה  כבר שנים לאחור, אם כך:

*. מדוע חששתם ולא הוצאתם הגה מפיכם באשר למתחולל בבקרה בעבר ולא נאבקתם לשינוי המצב? 

לאור זאת, מה חבר קיבוץ שאינו עובד בקרה צריך לחשוב על המניעים לטענותיכם ואמינותם, או לחילופין על עומק התמצאותכם / הבנתכם בענייני בקרה?

*. חשוב מכך, אם ידעתם לדבריכם שהתקיימו שני התנאים הבעייתיים:

1. מצב בקרה אינו מזהיר.

2. ליפתח לא היה בעת בחירתו הניסיון הנדרש להרים את בקרה ממצבה הבעייתי ורק טובת בקרה לנגד עיניכם,  מדוע לא דרשתם להציב מנהל בעל ניסיון שסיכוייו להצלחה גדולים יותר (ויפתח  ירכוש  ניסיון במילוי תפקיד בכיר כלשהו תוך "הצמדות" ולמידה מאותו מנהל ). לכן, מהלכים ושתיקות מהסוג הזה נקראים לעניות דעתי, "חוסר אחריות"!

ג. לטענה שהנושאים שהועלו אין מקומם בדיון באסיפה הכללית אלא רק בדירקטוריון:

*  לא הדירקטוריון ובוודאי לא האסיפה הכלכלית אינם דנים ולא דנו במישורים שעסק הדיון הנוכחי. הדיון הנוכחי עסק לא בנוסחאות כלכליות, תחשיבים ואסטרטגיות ברומו של עולם, אלא בבסיס קיומו של המפעל, ההון האנושי על שלוחותיו והשפעתו (ניסיון, איכות, מוטיבציה, מקצועיות ואיכות, פיתוח, האווירה במפעל ועוד אין ספור  קישורים לנושא)  ומכאן השלכה  כבדה על קבוצת גבע כולה (זה כבר לא עניין רק לדירקטוריון והנהלה כלכלית לעסוק בו, זה הרבה מעבר לכך).

הטענה שהושמעה שרק הדירקטוריון / הנהלה כלכלית הם הפורום המתאים אם כך, דורשת גם הסבר מהטוענים אותה: איך זה שבקרה הידרדרה לדבריכם וזאת למרות שיש לנו דירקטוריון והנהלה כלכלית לאורך אותן שנים רבות כפי שאתם עצמכם טוענים?

לסיכום , יש חשיבות רבה להביא דיונים מסוג זה לכלל החברים וזאת מעבר לביקורת הכל כך נדרשת. החשיבות  היא שבדיון מהסוג  הזה יש החדרת הרגשת השותפות בין החברים למפעל ואין לפחד מהטלת ביקורת ואין לחשוש מלקבלה.

*  כמו כן לדעתי קיימת חוסר הבנה/ הפנמה של השוני המהותי בין תוצאות כלכליות או "השורה התחתונה" ותוכניות שמהותן טכניות לבין תהליכים עמוקים ואיטיים שתחילתם סמויה מהעין, המכרסמים  ביכולות המפעל (כגון זליגתן החוצה של איכויות ואובדנן וכ"ו), וככל שהדרג גבוה יותר כך הוא מתקשה ומאחר יותר באבחון ובתגובה. כך לטענה היהירה החוזרת על עצמה לעיוורון לגבי "התמונה הרחבה" שמשמעותה "המטוס עדיין טס" (די קל לראות), אך מי מבחין בסדקים העדינים (עייפות החומר) המאיימים להפיל את המטוס?

מיכה קארו

מופיע בעלון:
תגובות לדף